Σελίδα 65 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 1555606162636465666768697075115 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 961 έως 975 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #961
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω και δω που είστε και ειδικοί! Πρόσφατα που έβγαλα το ψαλίδι, όταν το τοποθέτησα από λάθος έβαλα την αλυσίδα ανάποδα, δηλαδή η ασφάλεια τώρα κοιτάει προς τα μέσα. Μέχρι στιγμής έχω κάνει 6000 χλμ, όλα καλά, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος το ίδιο και αν είχε παρατηρήσει κάτι, καλό ή κακό.

    Επίσης να πω ότι η προηγούμενη DID μου κράτησε 55000 χλμ χωρίς ιδιαίτερη περιποίηση. Το πιο σημαντικό πιστεύω είναι ο ήρεμος τρόπος οδήγησης χωρίς απότομα ξεσπάσματα, σούζες, κλπ.
    επειδή τα χιλιόμετρα είναι λίγα (6000) δε θα έχεις πρόβλημα. Αν ήταν περισσότερα ή ήξερες οτι η αλυσίδα έχει ανομοιομορφίες το να τη βάλεις ανάποδα θα στην έδινε στο χέρι πολύ πιο σύντομα και ίσως και σε επικίνδυνη στιγμή. Είναι απαγορευτικό δηλαδή να τη βάλεις ανάποδα ενώ έχει ήδη ανομοιομορφίες γιατί αντίστοιχη ανομοιομορφία έχουν και τα γρανάζια που τη δούλευαν. Γυρίζοντας ανάποδα δημιουργείς μεγαλύτερες ανισότητες στα σημεία που πόναγε πριν.

    Αν θες να είσαι απόλυτα σωστός την ξαναβγάζεις και την τοποθετείς σωστά εφόσον το αντιλήφθηκες.

  2. #962
    Η αλυσίδα συνολικά έχει 20000 χλμ, τα 6000 χλμ τα έχει κάνει ανάποδα. Και τότε και τώρα η αλυσίδα είναι σα καινούργια. Πιστεύω ότι πριν τα 60000 χλμ δε θα την αλλάξω, εκτός αν η κοτσάνα που έκανα και την έβαλα ανάποδα μου στοιχίσει.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #963
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Η αλυσίδα συνολικά έχει 20000 χλμ, τα 6000 χλμ τα έχει κάνει ανάποδα. Και τότε και τώρα η αλυσίδα είναι σα καινούργια. Πιστεύω ότι πριν τα 60000 χλμ δε θα την αλλάξω, εκτός αν η κοτσάνα που έκανα και την έβαλα ανάποδα μου στοιχίσει.
    και με οπτικό έλεγχο να φαίνονται όλα σωστά σε αλυσίδα και γρανάζια, πιθανόν να της μειώσεις τη ζωή της έχοντάς την ανάποδα ήδη 6000 και για τα επόμενα 30.000. Αν δε σου είναι κόπος ξαναγύρνα την. Και προφανώς τακτικό έλεγχο. Δε ξέρω πόσο ρολαριστά πας με το γκάζι και αν την καταπονείς ελάχιστα αλλά 60.000χλμ θεωρητικά βγάζουν με ευλαβική χρήση και τέλεια συντήρηση με σημειωματάριο ημέρας καθαρισμού και λίπανσης. Αν είσαι τόσο τελειομανής πάω πάσο.

  4. #964
    Να τη γυρίσω αποκλείεται, για να βγάλεις ψαλίδι στο στρώμα θέλει πολύ χρόνο. Προτιμότερο να την αφήσω και να τη παρακολουθώ.
    Δε κάνω και κάτι ιδιαίτερο στη συντήρηση, απλώς σταμάτησα να τη χτυπώ με το πιεστικό και πέταξα όλα τα σπρέι γράσου. Κάθε 300-350 χλμ βαλβολίνη 90αρα. Και φυσικά ήρεμη οδήγηση, σ'αυτό βοηθάει το στρώμα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #965
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω και δω που είστε και ειδικοί! Πρόσφατα που έβγαλα το ψαλίδι, όταν το τοποθέτησα από λάθος έβαλα την αλυσίδα ανάποδα, δηλαδή η ασφάλεια τώρα κοιτάει προς τα μέσα. Μέχρι στιγμής έχω κάνει 6000 χλμ, όλα καλά, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος το ίδιο και αν είχε παρατηρήσει κάτι, καλό ή κακό.

    Επίσης να πω ότι η προηγούμενη DID μου κράτησε 55000 χλμ χωρίς ιδιαίτερη περιποίηση. Το πιο σημαντικό πιστεύω είναι ο ήρεμος τρόπος οδήγησης χωρίς απότομα ξεσπάσματα, σούζες, κλπ.
    Αχιλλέα δεν το καταλαβαίνω το "ανάποδα". Δεν έχω δει ποτέ μου φορά σε αλυσίδα (μπορεί και να μην το έχω παρατηρήσει αλλά χλομό το κόβω). Μα την αλήθεια δεν ήξερα ότι υπάρχει φορά στην αλυσίδα. Λες "η ασφάλεια κοιτάζει προς τα μέσα". Μήπως απλά έβαλες την ασφάλεια ανάποδα?? Ακόμα και αυτό να έχεις κάνει δεν πιστεύω πως είναι λάθος, συνήθως τις βάζουμε με το "κούμπωμα - ασφάλεια" προς την έξω μεριά για λόγους ευκολίας τοποθέτησης και όχι για άλλους λόγους.

    Ας μας πει κάποιος πιο ειδικός ή κάποιος που να έχει διαβάσει για "φορά".
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #966
    Δεν έχει φορά η αλυσίδα αλλά όταν τη πριτσίνωσα όπως καταλαβαίνεις τα πριτσίνια κοιτούσαν προς τα έξω. Όταν τελείωσα την επισκευή του ψαλιδιού συνειδητοποίησα ότι κοιτούσαν προς τα μέσα. Πιστεύω ότι ακόμα και να είχαν φθορά αυτά τα 14000 χλμ, τώρα θα αντισταθμιστεί η φθορά. Μπορεί να λέω και μ@λ@κίες βέβαια και να χαλάσει πιο γρήγορα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #967
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αχιλλέα δεν το καταλαβαίνω το "ανάποδα". Δεν έχω δει ποτέ μου φορά σε αλυσίδα (μπορεί και να μην το έχω παρατηρήσει αλλά χλομό το κόβω). Μα την αλήθεια δεν ήξερα ότι υπάρχει φορά στην αλυσίδα. Λες "η ασφάλεια κοιτάζει προς τα μέσα". Μήπως απλά έβαλες την ασφάλεια ανάποδα?? Ακόμα και αυτό να έχεις κάνει δεν πιστεύω πως είναι λάθος, συνήθως τις βάζουμε με το "κούμπωμα - ασφάλεια" προς την έξω μεριά για λόγους ευκολίας τοποθέτησης και όχι για άλλους λόγους.

    Ας μας πει κάποιος πιο ειδικός ή κάποιος που να έχει διαβάσει για "φορά".
    Υπάρχει ακόμα σήμερα καδένα μοτοσυκλέτας συρταρωτή που την περνάς με πένσα? Παράξενο ακούγεται.
    Εάν είναι έτσι και την έβγαλε και την τοποθέτηση ανάποδα, τότε το άνοιγμα της ασφάλειας είναι προς την φορά κίνησης. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να φύγει η ασφάλεια και μετά η καδένα ενώ κινήσαι. (πργματικό συμβάν ακόμα και σε καδένες μεταφοράς σε βιομηχανικές εφαρμογές)
    Εάν είναι οι καινούργιες ασφάλειες οι πρεσαριστές (master link) τότε δεν τρέχει τίποτα. Ίσως όντως να υπάρχει γρηγορότερη φθορά καδένας-γραναζιών.

  8. #968
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ας μας πει κάποιος πιο ειδικός ή κάποιος που να έχει διαβάσει για "φορά".
    Ουτε ειδικος ειμαι ουτε για "φορα" εχω διαβασει, αλλα...

    Οταν σε ενα κινουμενο συστημα οι παραμορφωσεις ειναι περισσοτερο εντονες προς την μια φορά καλο θα ειναι να μην το παρακάνουμε...

    IMHO, η αλλαγη φορας κινησης της αλυσιδας κατα καιρούς μαλλον παρατεινει την ζωη της...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    IMHO, η αλλαγη φορας κινησης της αλυσιδας κατα καιρούς μαλλον παρατεινει την ζωη της...
    Νομίζω ότι έχεις δίκιο αλλά ποιος βλαμμένος θα έβγαζε κάθε τρεις και λίγο το ψαλίδι για να αλλάξει τη φορά της αλυσίδας(εκτός από μένα);
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  10. #970
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι έχεις δίκιο αλλά ποιος βλαμμένος θα έβγαζε κάθε τρεις και λίγο το ψαλίδι για να αλλάξει τη φορά της αλυσίδας(εκτός από μένα);
    Ξερω εναν (οχι παραπανω, ειναι η αληθεια..) που εκτος απο αυτό γυρνουσε και μεσα - εξω την αλυσιδα του..
    (ουσιαστικα, πανω - κατω)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #971
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ξερω εναν (οχι παραπανω, ειναι η αληθεια..) που εκτος απο αυτό γυρνουσε και μεσα - εξω την αλυσιδα του..
    (ουσιαστικα, πανω - κατω)
    Ξεπριτσίνωνε την αλυσίδα;
    Προχωρημένη περίπτωση.... εκτός αν είχε ασφάλεια οπότε έχει ένα ελαφρυντικό...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #972
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    επειδή τα χιλιόμετρα είναι λίγα (6000) δε θα έχεις πρόβλημα. Αν ήταν περισσότερα ή ήξερες οτι η αλυσίδα έχει ανομοιομορφίες το να τη βάλεις ανάποδα θα στην έδινε στο χέρι πολύ πιο σύντομα και ίσως και σε επικίνδυνη στιγμή. Είναι απαγορευτικό δηλαδή να τη βάλεις ανάποδα ενώ έχει ήδη ανομοιομορφίες γιατί αντίστοιχη ανομοιομορφία έχουν και τα γρανάζια που τη δούλευαν. Γυρίζοντας ανάποδα δημιουργείς μεγαλύτερες ανισότητες στα σημεία που πόναγε πριν.

    Αν θες να είσαι απόλυτα σωστός την ξαναβγάζεις και την τοποθετείς σωστά εφόσον το αντιλήφθηκες.
    Λάθος.
    Αν έχει καποιες ανομοιομορφίες, αυτές δημιουργήθηκαν απο τα 'πατήματα' που είχε. Το να αλλάξεις τα πατήματα το πιθανότερο είναι να βελτιώσει την διάρκεια ζωής και όχι να χειροτερέψει τηνκατασταση.
    Επίσης εφ όσον ο λόγος μετάδοσης δεν είναι ακέραιος (πράγμα απαγορευτικό κανονικά, αλλά υπάρχει σε καποιες μοτο) τότε αυτά τα 'πατήματα' δεν είναι συγκεκριμένα.

    Αν αμφιβάλλεις διάβασε λίγο στοιχεία μηχανών.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος

    IMHO, η αλλαγη φορας κινησης της αλυσιδας κατα καιρούς μαλλον παρατεινει την ζωη της...
    +1074

    @MISKIN
    Εγώ θα την άφηνα έτσι. Ισως σου βγάλει και περισσότερα απο την προηγούμενη.
    Στην ουσία το οτι έβαλες ανάποδα την αλυσίδα μετα απο καποια χλμ κατα την γνώμη μου είναι περίπου αντίστοιχο με τον να εβγαλες την ρόδα για καποια επισκευή και να την ξαναέβαλες με την αλυσίδα να παταει σε αλλα δόντια πλέον.
    Η μονη διαφορά είναι οτι κάποια ελαττώματα κατεργασίας των δοντιών των γραναζιών που επεφταν σε αντίστοιχα σημεία της αλυσίδας, τώρα έχουν αλλάξει θέση σε σχέση με τους κρίκους της αλυσίδας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #973
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Ξεπριτσίνωνε την αλυσίδα;
    Προχωρημένη περίπτωση.... εκτός αν είχε ασφάλεια οπότε έχει ένα ελαφρυντικό...
    Για διαιρούμενη αλυσιδα μιλαμε παντα...
    (είπαμε ψείρας - όχι ντιπ μαλακας..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #974
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν αμφιβάλλεις διάβασε λίγο στοιχεία μηχανών.
    Σαν κατι αλλους που τα εφαρμοζαν στις κόντρες με το SR στο γεφυρακι της Σίνδου...!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #975
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος

    IMHO, η αλλαγη φορας κινησης της αλυσιδας κατα καιρούς μαλλον παρατεινει την ζωη της...
    Διαφωνω αλλα πρεπει να το αιτιολογισω οσο καλυτερα μπορω με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω. Ας προσπαθησω:

    3 τινα μπορει να συμβαινουν:

    Να υπαρχει μια ομοιογενεια φθορας μεταξυ δοντιων και αλυσιδας οποτε εχουν μεχρι το τελος της ζωης τους αναλογη φθορα και συνεργασια αντιστοιχα. Αν καθε 10.000χλμ π.χ. αλλαζεις τη φορα της αλυσιδας θα παταει σε φθαρμενα δοντια και θα τρωει χειροτερα το "καλο" κομματι της.

    Δευτερον αν υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει καλο και κακο κομματι δλδ αυτο που παταει στο δοντι ειναι μονον το εσωτερικο κυλινδρακι χωρις κανενα αλλο κομματι να τρωει ζορι τοτε ειτε την γυρισουμε ειτε οχι την ιδια διαρκεια ζωης θα εχει.

    Τριτον αν ας πουμε οι πυροι της αλυσιδας τρωνε το ζορι και εχουν τζογους δε σημαινει οτι αν τη γυρισεις θα παρατεινεις την ζωη γιατι παλι ζορι θα τραβανε απλα απο την αντιθετη μερια οποτε και οι τζογοι θα αυξανονται ετσι κ αλλιως....
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 16:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 12:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF