Σελίδα 75 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 2565707172737475767778798085 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.111 έως 1.125 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1111
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Νομίζω το "ενισχυμένη" είναι απλά ένας μαρκετινίστικος όρος, για την ευκολότερη κατανόηση των - άσχετων - πελατών περισσότερο
    Και εγώ πιστεύω ότι γι' αυτό γίνεται αλλά δυστυχώς έχει σαν αποτέλεσμα να πιανόμαστε κορόιδα και να ψωνίζουμε την σουπερ ενισχυμένη "για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο" ότι βάλαμε την καλύτερη. Στην ουσία μπορεί να πετάξαμε απλά λεφτά και επιδόσεις, χωρίς αντίκρισμα σε αντοχή ή ανθεκτικότητα.

    Γι' αυτό ρώτησα για ποιο μηχανάκι προορίζονταν η αλυσίδα. Το "το μηχανάκι μου παίρνει 525 και έβαλα την πιο ενισχυμένη" εμένα δε μου λέει τίποτα! Και γμα τα 20, 30 ευρώ παραπάνω που μπορεί να έχει. Η απόδοση από μια απλά βρώμικη - κακοσυντηρημένη αλυσίδα, μπορεί να μειωθεί από 2 έως και πάνω από 4 άλογα. Βάλε τώρα και το έχτρα άχρηστο βάρος της σούπερ ενισχυμένης να δεις ότι απλά η αγορά της ήταν τεράστιο λάθος.
    Και δε θα αντέξει και παραπάνω!
    Sent from me using a computer.

  2. #1112
    ΣουπΧιά μην μας καταστρέφεις τα όνειρα λέμε.

    Δηλαδή πόση ενίσχυση ψωνίζουμε; Ο ιταλικός μύθος θέλει αναλώσιμα, να μην του πάρω σούπερ-τούρμπο-ιντερκούλερ αλυσίδα, να πάρω απλή ιντζέξιο-ράμπιτ;

  3. #1113
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2016
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    .....................................................
    ........................ Η απόδοση από μια απλά βρώμικη - κακοσυντηρημένη αλυσίδα, μπορεί να μειωθεί από 2 έως και πάνω από 4 άλογα. Βάλε τώρα και το έχτρα άχρηστο βάρος της σούπερ ενισχυμένης να δεις ότι απλά η αγορά της ήταν τεράστιο λάθος.
    Και δε θα αντέξει και παραπάνω!

    Ετσι ακριβώς...Ψωνίζουμε το ακριβότερο προϊόν και μετά περιμένουμε αυτό να αποδείξει την αξία του.
    Πόσοι κάνουμε σωστή συντήρηση ?
    Επειτα καλές και οι σούπερ ενισχυμένες στο πίνακα όμως των εργοστασίων αναφέρεται και το βάρος. Θέλουμε την βαρύτερη αλυσίδα ή μια λίγο ελαφρύτερη... Πως ακριβώς ορίζουμε το καλύτερη ? ψάχνεσαι για επιδόσεις ή ταξίδι ?
    π.χ. η afam 525 xsr ζυγίζει 1,9 κιλά, ενώ η xhr 2,06 κιλά (ανα 100 πλακάκια πάντα)και η did zvmx 2,11 κιλά, ποιά είναι η καλύτερη ? Ο μηχανικός μου, μου είχε πεi η xsr.

    Οπότε ψωνίζουμε σύμφωνα με το εργοστάσιο μας ή διαφοροποιούμαστε ελαφρώς για να καλύψουμε συγκεκριμένες ανάγκες μας.

  4. #1114
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ΣουπΧιά μην μας καταστρέφεις τα όνειρα λέμε.

    Δηλαδή πόση ενίσχυση ψωνίζουμε; Ο ιταλικός μύθος θέλει αναλώσιμα, να μην του πάρω σούπερ-τούρμπο-ιντερκούλερ αλυσίδα, να πάρω απλή ιντζέξιο-ράμπιτ;
    θα στο πω απλά για να το καταλάβεις.

    520φοράει?

    Θα πάρεις την φθηνότερη 520 με οχζ ρινγκ.

    Η vx2 της did είναι μια καλή επιλογή. Η άλλη η φθηνότερη με τα Ο ρινγκ (η vx2 έχει Χ) με τα 90τόσα είναι πάλι μια χαρά (νομίζω την είχα βάλει και αυτή).

    Για όποιον φοβάται μη του κοπεί η αλυσίδα θα πω μόνο ότι πολλοί με ss βάζουν ένα νούμερο (πάχος) μικρότερο, για καλύτερες επιδόσεις.

    Δεν κόβεται αλλά ο ρυθμιστής θα φτάσει στο τέρμα σε λιγότερα χλμ.

    (πρεσαριστή βάλε ή fix, μη βάλεις με ασφάλεια).



    Εδιτ. Καμία απ' τις παραπάνω δε θα καταφέρει να τεντώσει το παρτάλι σου, εκτός και αν τις τανύσεις στο τέρμα και χοροπηδάς στη σέλα.
    Δες και τα αντίστοιχα μοντέλα σε αφαμ. Πάρε την ελαφρύτερη.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 15/02/2017 στις 17:44.
    Sent from me using a computer.

  5. #1115
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    939
    Στο Freewind η μαμά Suzuki βάζει DID 525 V9 ,προφανώς τρώει λίγα άλογα αλλά είναι σε άριστη κατάσταση μετά απο 80.000 χιλ και σωστή συντήρηση.

  6. #1116
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά από αλυσίδες.
    Ένα μικρό ψάξιμο στο διαδίκτυο έκανα και άκουσα και τη γνώμη του μηχανικού.
    Αυτός μου πρότεινε AFAM και είπε ότι τις προτιμά και ο ίδιος στο MX του όταν τρέχει σε αγώνες.
    Για τις DID μου είπε ότι όταν είναι φορεμένες μαμά σε μηχανάκια είναι μια χαρά, αλλά για κάποιο λόγο έχει διαπιστώσει ότι δεν είναι τόσο καλές όταν μπαίνουν ως αλλαγή.
    Ο τύπος που διάλεξα είναι ένας από τους κορυφαίους της AFAM αλλά όχι ο top.
    Η AFAM τον προτείνει για μοτό 500-1000 cc και για χρήση street/sport, άρα είναι μια χαρά για το ZR7, που σημειωτέον έχει υψηλότερη ροπή από οποιοδήποτε 600άρι.
    http://www.afam.com/images/downloads...FAM_CAT_EN.pdf

    Η τιμή (160€) είναι μαζί με τα γρανάζια (τα οποία είναι με λαστιχάκια) και εργασία.
    Ίσως είναι υπερβολή για μένα που οδηγώ αρκετά ήρεμα και δεν κάνω πολλά χλμ.
    Όμως σκέφτηκα ότι πιθανότατα δεν θα αλλάξω ξανά αλυσίδα στη συγκεκριμένη μηχανή, οπότε ας βάλω κάτι καλό.

  7. #1117
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.767
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά από αλυσίδες.
    Ένα μικρό ψάξιμο στο διαδίκτυο έκανα και άκουσα και τη γνώμη του μηχανικού.
    Αυτός μου πρότεινε AFAM και είπε ότι τις προτιμά και ο ίδιος στο MX του όταν τρέχει σε αγώνες.
    Για τις DID μου είπε ότι όταν είναι φορεμένες μαμά σε μηχανάκια είναι μια χαρά, αλλά για κάποιο λόγο έχει διαπιστώσει ότι δεν είναι τόσο καλές όταν μπαίνουν ως αλλαγή.
    Ο τύπος που διάλεξα είναι ένας από τους κορυφαίους της AFAM αλλά όχι ο top.
    Η AFAM τον προτείνει για μοτό 500-1000 cc και για χρήση street/sport, άρα είναι μια χαρά για το ZR7, που σημειωτέον έχει υψηλότερη ροπή από οποιοδήποτε 600άρι.
    http://www.afam.com/images/downloads...FAM_CAT_EN.pdf

    Η τιμή (160€) είναι μαζί με τα γρανάζια (τα οποία είναι με λαστιχάκια) και εργασία.
    Ίσως είναι υπερβολή για μένα που οδηγώ αρκετά ήρεμα και δεν κάνω πολλά χλμ.
    Όμως σκέφτηκα ότι πιθανότατα δεν θα αλλάξω ξανά αλυσίδα στη συγκεκριμένη μηχανή, οπότε ας βάλω κάτι καλό.
    Μια χαρά είναι και η αλυσίδα και η τιμή!

    Για την τιμή έκανα λάθος στην αρχή και τα υπόλοιπα είναι απλά συζήτηση για τους τίτλους των σουπερ ενισχυμένων στα διάφορα σάιτ και πως εκλαμβάνονται από εμάς.
    Sent from me using a computer.

  8. #1118
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά από αλυσίδες.
    Ένα μικρό ψάξιμο στο διαδίκτυο έκανα και άκουσα και τη γνώμη του μηχανικού.
    Αυτός μου πρότεινε AFAM και είπε ότι τις προτιμά και ο ίδιος στο MX του όταν τρέχει σε αγώνες.
    Για τις DID μου είπε ότι όταν είναι φορεμένες μαμά σε μηχανάκια είναι μια χαρά, αλλά για κάποιο λόγο έχει διαπιστώσει ότι δεν είναι τόσο καλές όταν μπαίνουν ως αλλαγή.
    Ο τύπος που διάλεξα είναι ένας από τους κορυφαίους της AFAM αλλά όχι ο top.
    Η AFAM τον προτείνει για μοτό 500-1000 cc και για χρήση street/sport, άρα είναι μια χαρά για το ZR7, που σημειωτέον έχει υψηλότερη ροπή από οποιοδήποτε 600άρι.
    http://www.afam.com/images/downloads...FAM_CAT_EN.pdf

    Η τιμή (160€) είναι μαζί με τα γρανάζια (τα οποία είναι με λαστιχάκια) και εργασία.
    Ίσως είναι υπερβολή για μένα που οδηγώ αρκετά ήρεμα και δεν κάνω πολλά χλμ.
    Όμως σκέφτηκα ότι πιθανότατα δεν θα αλλάξω ξανά αλυσίδα στη συγκεκριμένη μηχανή, οπότε ας βάλω κάτι καλό.
    Η αλυσίδα που πήρες είναι πολύ καλή όπως εγραψα και παραπάνω. Αν στα γρανάζια που πήρες το εμπρός έχει και λάστιχο μάλλον πήρες τα original γρανάζια που ειναι ακριβά οπότε δικαιολογείται η τιμή.

    Αυτό που έγραψες σχετικά με την ροπή του ZR7 σε σχέση με τα 600ρια δεν ισχύει. Ισα ίσα σε σχέση με ενα σχετικά παλιό R6 του 2004 το ZR7 έχει λιγότερη μέγιστη ροπή (63 Nm στις 7500 στροφες), απλά την βγάζει σε πιο χαμηλές στροφές.
    Το R6 του 04 έχει 68.5 Nm στις 12000 στροφές.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #1119
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αυτό που έγραψες σχετικά με την ροπή του ZR7 σε σχέση με τα 600ρια δεν ισχύει. Ισα ίσα σε σχέση με ενα σχετικά παλιό R6 του 2004 το ZR7 έχει λιγότερη μέγιστη ροπή (63 Nm στις 7500 στροφες), απλά την βγάζει σε πιο χαμηλές στροφές. Το R6 του 04 έχει 68.5 Nm στις 12000 στροφές.
    Συμφωνώ μαζί σου. Απλά, όταν λέω ότι το ZR7 έχει υψηλότερη ροπή από τα 600άρια, δεν εννοώ τη μέγιστη, η οποία κατά τη γνώμη μου δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, αλλά τη ροπή στις μεσαίες που μετράει στην πραγματική ζωή. Το ZR7 έχει ένα οροπέδιο ροπής πάνω από 50 Nm μεταξύ 4.000 - 8.000 rpm (αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν έχω μπροστά μου το διάγραμμα). Χωρίς να το έχω ψάξει, νομίζω ότι δύσκολα θα βρεις 600άρι με τέτοια ροπή στις μεσαίες.

  10. #1120
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ μαζί σου. Απλά, όταν λέω ότι το ZR7 έχει υψηλότερη ροπή από τα 600άρια, δεν εννοώ τη μέγιστη, η οποία κατά τη γνώμη μου δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, αλλά τη ροπή στις μεσαίες που μετράει στην πραγματική ζωή. Το ZR7 έχει ένα οροπέδιο ροπής πάνω από 50 Nm μεταξύ 4.000 - 8.000 rpm (αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν έχω μπροστά μου το διάγραμμα). Χωρίς να το έχω ψάξει, νομίζω ότι δύσκολα θα βρεις 600άρι με τέτοια ροπή στις μεσαίες.
    Ναι στις μεσαίες έχει καλή ροπή το ZR7, κάτι που δεν εχουν τα υψηλόστροφα SS 600ρια, αλλά αν συγκρίνεις το διάγραμμα ροπής/ισχύος του ZR7 με του Honda CBF600 που έχει πιο ήπια ρυθμισμένo κινητήρα απο τα SS θα δείς οτι τα διαγράμματα είναι πολύ παρόμοια και με πολύ παρόμοιες τιμές, ενώ το CBF δεν έχει το πολύ ενοχλητικό κόμπιασμα στις 2000-25000 στροφές που χαντακώνει το ZR7 και που δύσκολα διορθώνεται.
    Το είχα διορθώσει εν μέρει με αλλαγές σε ζιγκλερ/βελόνες κλπ στα καρμπ στο δικό μου ZR7 αλλά δύσκολα εξαφανίζεται.
    Η καλή ροπή στις μεσαίες στο ZR7 προέρχεται απο τον συνδυασμό κυβικών και 2βαλβιδου κινητήρα ενώ το κόμπιασμα στις 2000 στροφές προέρχεται απο αναγκαίες ρυθμίσεις που χρειάζονταν για να ξεπεράσει τα όρια ρύπων.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #1121
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Το ZR7 έχει ένα οροπέδιο ροπής πάνω από 50 Nm μεταξύ 4.000 - 8.000 rpm (αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν έχω μπροστά μου το διάγραμμα).
    Βρήκα το διάγραμμα, φίλε.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zr7_torque.jpg 
Προβολές:	263 
Μέγεθος:	64,5 KB 
ID:	378790
    Life begins at 45°.

  12. #1122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    @sapila racing:
    Είσαι πάντα πολύτιμη πηγή γνώσεων όσον αφορά το ZR7.
    @BLiTzeR:
    Δεν είναι του ZR7 νομίζω. Διακρίνω οροπέδιο πάνω από 70 Nm μεταξύ 3 - 11k rpm με μια μικρή τρύπα στις 4.5k.

  13. #1123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Ως γνωστό, στο αριστερό και το δεξί τμήμα του ψαλιδιού υπάρχουν κάποιες εγκοπές και σημάδια, με τη βοήθεια των οποίων γίνεται η ευθυγράμμιση του τροχού και της αλυσίδας.
    Αν στην αριστερή πλευρά η εγκοπή είναι στο τρίτο σημάδι και δεξιά στο τέταρτο, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ευθυγράμμισης;

  14. #1124
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Ως γνωστό, στο αριστερό και το δεξί τμήμα του ψαλιδιού υπάρχουν κάποιες εγκοπές και σημάδια, με τη βοήθεια των οποίων γίνεται η ευθυγράμμιση του τροχού και της αλυσίδας.
    Αν στην αριστερή πλευρά η εγκοπή είναι στο τρίτο σημάδι και δεξιά στο τέταρτο, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ευθυγράμμισης;
    Όχι απλά υπάρχει πρόβλημα...είναι σαν να κοιτάει το ένα μάτι δεξιά το άλλο αριστερά
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #1125
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Ως γνωστό, στο αριστερό και το δεξί τμήμα του ψαλιδιού υπάρχουν κάποιες εγκοπές και σημάδια, με τη βοήθεια των οποίων γίνεται η ευθυγράμμιση του τροχού και της αλυσίδας.
    Αν στην αριστερή πλευρά η εγκοπή είναι στο τρίτο σημάδι και δεξιά στο τέταρτο, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ευθυγράμμισης;
    Αυξάνονται οι φθορές στα γρανάζια -αλυσιδα-ελαστικό και ρουλεμάν τροχού.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF