Σελίδα 79 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 2969747576777879808182838489 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.171 έως 1.185 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1171
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Σωστά...ακριβώς έτσι.......oh wait.....
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #1172
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Εγώ όσο και να την προσέχω το μέγιστο που έχω βγάλει είναι 35000 χιλ. Οπότε αυτό που κάνω είναι να βάζω κηροζίνη σε ένα πανάκι βρεμένο με 10αράκι λάδι καθαρίζω στα γρήγορα σκουπίζω και ρίχνω σπρέι αλυσίδας. Και πολύ της είναι στα 30000 χιλ την αλλάζω.
    Για 5000 χιλ παραπάνω δεν κάθομαι να παιδεύομαι.

  3. #1173
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    του τυπου στο βιντεο κανει θορυβο σε ενα συγκεκριμενο σημειο οταν κανει κυκλο το γραναζι.
    κακης ποιοτητας γραναζι το οποιο την ακουσε απο αποτομο ξερογκαζο?
    να μην εχει κουμπωσει καλα στη βαση το γραναζι? λεει οτι προσφατα τα ελυσε... χμμμ
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  4. #1174
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Εκανε τον ιδιο θορυβο και σε μενα...τωρα ολα κομπλε οποτε λογικα εκανε το ιδιο με μενα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #1175
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Καθώς διάβαζα μερικά θέματα στο xrv.org είδα ότι πολλοί δεν αλλάζουν γρανάζια μαζί με τις αλυσίδες, μπορεί η αναλογία να φτάσει το 4:1

    Δηλαδή αλλάζουν δύο φορές αλυσίδα με τα ίδια γρανάζια και στην τρίτη αλλαγή τα γυρνάνε ανάποδα και κάνουν άλλες δύο αλλαγές.

    Ποια η γνώμη σας για αυτό παίδες ;

  6. #1176
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καθώς διάβαζα μερικά θέματα στο xrv.org είδα ότι πολλοί δεν αλλάζουν γρανάζια μαζί με τις αλυσίδες, μπορεί η αναλογία να φτάσει το 4:1

    Δηλαδή αλλάζουν δύο φορές αλυσίδα με τα ίδια γρανάζια και στην τρίτη αλλαγή τα γυρνάνε ανάποδα και κάνουν άλλες δύο αλλαγές.

    Ποια η γνώμη σας για αυτό παίδες ;
    Κάθε πότε αλλάζουν αλυσίδα? Πόσα χλμ?
    Sent from me using a computer.

  7. #1177
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Σκέφτεται ότι θα φθείρεται πιο γρήγορα η αλυσίδα. Εξαρτάται την φθορά που έχει η καθεμία και πόσο βαρύ χέρι έχει ο αναβάτης, δεν είναι στάνταρ, πάντως μιλάμε για πάνω από 20000.

  8. #1178
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2015
    Μηνύματα
    53
    Εαν τα συντηρείς κ τα φροντίζεις και όταν αρχίσει η αλυσίδα σου να θέλει τέντωμα την αντικαταστήσεις πριν γίνει σώβρακο θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που λες παραπάνω.
    Προϋπόθεση να είναι ποιοτικά και τα γρανάζια σου (π.χ. Sunstar Afam).

  9. #1179
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ρε παιδιά η αλυσίδα είναι η ακριβή, όχι τα γρανάζια! Να αντικαθιστά την αλυσίδα πριν τελειώσει η ζωή της για να προστατεύσω τα γρανάζια ή να βάζω καινούρια αλυσίδα σε φθαρμένα γρανάζια;

  10. #1180
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Σκέφτεται ότι θα φθείρεται πιο γρήγορα η αλυσίδα. Εξαρτάται την φθορά που έχει η καθεμία και πόσο βαρύ χέρι έχει ο αναβάτης, δεν είναι στάνταρ, πάντως μιλάμε για πάνω από 20000.
    Πως εξαρτάται από τη φθορά που έχει η κάθε μίας αφού είναι καινούρια; Αν εννοείς την φθορά της παλιάς, γιατί να αλλάξω αλυσίδα αν δεν έχει σοβαρή φθορά;

  11. #1181
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Εγώ το πολύ να πάω 2 αλυσίδες 1 γρανάζι και αυτό στην αλλαγή ανάποδα, αλλά την τελειώνω την αλυσίδα. Εξαρτάται τι καταπόνηση έχει φάει, αν δω το γρανάζι με μεγάλη φθορά αλλάζω και δεν το αφήνω δεύτερη.
    Αυτό μου συνέβαινε στα μονοκύλινδρα, δεν κρατιόταν γρανάζι για δεύτερη αλυσίδα.

    Απλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός.

  12. #1182
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πως εξαρτάται από τη φθορά που έχει η κάθε μίας αφού είναι καινούρια; Αν εννοείς την φθορά της παλιάς, γιατί να αλλάξω αλυσίδα αν δεν έχει σοβαρή φθορά;
    Εννοείται πως αλλάζεις αλυσίδα όταν έχει σοβαρή φθορά.
    Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι φθορά είχαν οι αλυσίδες που άλλαζαν πάντως μιλάγανε για 4 αλυσίδες στα ίδια γρανάζια. Γιαυτό άλλωστε το έγραψα εδώ... και εγώ απορία έχω.

  13. #1183
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ένας που δεν έχει βαρύ χέρι ή δυνατό μηχανάκι μπορεί να αλλάζει αλυσίδες από κολλημένους κρίκους. Τα γρανάζια όμως έχουν μια Α φθορά. Μικρή ή μεγάλη, ορατή ή όχι, έχουν! Αυτά τα γρανάζια, φθείρουν μια καινούρια αλυσίδα γρηγορότερα. Τα γρανάζια είναι πολύ φθηνότερα απ' την αλυσίδα και βάζοντας σετ, η τιμή τους γίνεται ακόμα μικρότερη.

    Την προηγούμενη αλυσίδα μου την άλλαξα σε περισσότερα από 20.000 χλμ με μηδενική σχεδόν συντήρηση. Με πιο νορμάλ συντήρηση, αλλά όχι επιμελή, βγάζω πάνω από 30.000. Κάποιος που είναι πιο τακτικός και συντηρεί την αλυσίδα του σωστά, μπορεί να βγάλει και 40.000.
    Sent from me using a computer.

  14. #1184
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καθώς διάβαζα μερικά θέματα στο xrv.org είδα ότι πολλοί δεν αλλάζουν γρανάζια μαζί με τις αλυσίδες, μπορεί η αναλογία να φτάσει το 4:1

    Δηλαδή αλλάζουν δύο φορές αλυσίδα με τα ίδια γρανάζια και στην τρίτη αλλαγή τα γυρνάνε ανάποδα και κάνουν άλλες δύο αλλαγές.

    Ποια η γνώμη σας για αυτό παίδες ;
    Η δική μου γνώμη είναι οτι είναι χαμένη υπόθεση.
    Ισως το κάνουν αυτοί που έχουν το γνωστό θέμα με το καρε του Africa και φοβούνται να αλλάξουν μπροστινό γραναζι ή μπορεί και να το έχουν ποντάρει ήδη και να μην βγαίνει χωρίς τροχό κλπ.
    Αν δεν αλλάξεις το μπροστινό φυσικά δεν έχει νόημα να αλλάξεις το πίσω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #1185
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Καθώς διάβαζα μερικά θέματα στο xrv.org είδα ότι πολλοί δεν αλλάζουν γρανάζια μαζί με τις αλυσίδες, μπορεί η αναλογία να φτάσει το 4:1
    Δηλαδή αλλάζουν δύο φορές αλυσίδα με τα ίδια γρανάζια και στην τρίτη αλλαγή τα γυρνάνε ανάποδα και κάνουν άλλες δύο αλλαγές.
    Ποια η γνώμη σας για αυτό παίδες ;
    στην επαρχια που μενω, κανουν κατι παρομοιο με τα παπια. δηλ, αλλαζουν οτι εχει φθαρει περισσοτερο και το λενε με υφακι, "φιλε δες, αλλαξα μονο τα γραναζια και γλυτωσα 15ε ειμαι μεγαλος μαγκας". το παπι ομως δεν εχει καθολου δυναμη, αρα δε μπορει να κοψει αλυσιδα. εχω δει στοκ αλυσιδα με 70κ επανω της, με ελαχιστη συντηρηση.

    προσωπικα δε θα το εκανα ουτε σε παπι ποσο μαλλον σε μεγαλυτερο μηχανακι. δεν ειναι να παιζεις με τετοια γιατι μια φορα θα γινει η στραβη και μπορει να σε βαλει σε μπελαδες...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF