Σελίδα 82 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 3272777879808182838485868792 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.216 έως 1.230 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1216
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Γιατί βρε Αποστολε;
    Στο site η εταιρεία το δίνει για λίπανση αλυσίδας.
    Επειδή το hhs 2000 το είχα, μπήκα να τσεκάρω το σάιτ.

    Αν μιλάμε για το hhs drylube έχετε δίκιο. Τα άλλα δύο δεν ειναι κατάλληλα για αλυσίδες μηχανής. Το 2000 είναι καταπληκτικό λιπαντικό και κάνει 1 εκ. δουλειές εύκολα αλλά όταν στερεοποιηθεί είναι πολύ κολλητικό για την αλυσίδα της μηχανής. Είναι φιλικό για ο χ ζ ρινγκ κτλ αλλά δεν κάνει.

    Απ' τα τρία κάνει μόνο το drylube που είναι ειδικά γι' αυτή τη δουλειά. Δεν ήξερα ότι το ονομάζει hhs αυτό που είναι για αλυσίδες.

    http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206045.pdf

    http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206023.pdf

    http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%...6041-09854.pdf
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/10/2017 στις 20:17.
    Sent from me using a computer.

  2. #1217
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Επειδή ο καθένας από όσους απάντησαν είχε και διαφορετική γνώμη σχετικά με το ποιο είναι το καλύτερο σπρέι (δεν το λέω για κακό!), τελικά κατέληξα στο φθηνότερο από αυτά που με ενδιέφεραν εξαρχής.
    Παρήγγειλα το Castrol Chain Lube Racing με 7,50€.
    Αν δεν με ικανοποιήσει, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω κάτι άλλο μέχρι να βρω το καλύτερο!

  3. #1218
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Επειδή το hhs 2000 το είχα, μπήκα να τσεκάρω το σάιτ.

    Αν μιλάμε για το hhs drylube έχετε δίκιο. Τα άλλα δύο δεν ειναι κατάλληλα για αλυσίδες μηχανής. Το 2000 είναι καταπληκτικό λιπαντικό και κάνει 1 εκ. δουλειές εύκολα αλλά όταν στερεοποιηθεί είναι πολύ κολλητικό για την αλυσίδα της μηχανής. Είναι φιλικό για ο χ ζ ρινγκ κτλ αλλά δεν κάνει.

    Απ' τα τρία κάνει μόνο το drylube που είναι ειδικά γι' αυτή τη δουλειά. Δεν ήξερα ότι το ονομάζει hhs αυτό που είναι για αλυσίδες.

    http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206045.pdf

    http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206023.pdf

    http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%...6041-09854.pdf
    Στο ξηράς λιπάνσεως (drylube), αναφερόμουν Απόστολε. Είναι πράγματι, πολύ καλό λιπαντικό. Κρατάει πολύ καλά και στο χωματάκι και στο βρεγμένο.
    Εντάξει, είναι γνωστό ότι δεν μπαίνω πολύ χώμα, αλλά για όσο μπαίνω, κάνει καλή δουλειά. Και όντως δεν θα βρείς ούτε μία σταγόνα(μαυρίλα) στη ζάντα.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  4. #1219
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Στο ξηράς λιπάνσεως (drylube), αναφερόμουν Απόστολε. Είναι πράγματι, πολύ καλό λιπαντικό. Κρατάει πολύ καλά και στο χωματάκι και στο βρεγμένο.
    Εντάξει, είναι γνωστό ότι δεν μπαίνω πολύ χώμα, αλλά για όσο μπαίνω, κάνει καλή δουλειά. Και όντως δεν θα βρείς ούτε μία σταγόνα(μαυρίλα) στη ζάντα.
    Μία χαρά!

    Η wurth έχει καλά χημικά.

    Το δύσκολο σε ένα τέτοιο σπρέι δεν είναι να μην πετάει, το δύσκολο είναι να μην πετάει και παράλληλα να μην μαζεύει την σκόνη από μακριά.


  5. #1220
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/10/2017
    Μηνύματα
    6
    Εγώ προτείνω bellray bluetac.Δοκιμάσμένο σε ducati που είχα για 50.000 χλμ.Ειναι διάφανο με λιγο μπλε απόχρωση, κολλάει πάνω και δεν πετάγεται εύκολα.
    Επίσης έχω δοκιμάσει bellray σούπερ κλίν που είναι άσπρο αλλα είναι μια βλακεία και μισή.Ακόμα έχω το μπουκάλι γεμάτο στο γκαράζ.Μια φορα το έβαλα και μου έκανε άχρηστο όλο το πίσω μέρος της μηχανής.
    Το ίδιο πρόβλημα είχα και με μία βλακεία liqui moly που μου είχαν βάλει σε μία αλλαγή ελαστικών στο γνωστό κατάστημα.
    Καλά λόγια έχω ακόυσει και για ένα mafra που βάζει ένας πλυντηριάς αλλα δεν μπορώ να το βρώ για αγορά.

  6. #1221
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Επειδή είχα απορία για το ποια είναι η διαφορά μεταξύ Belray Super Clean & Blue Tac, έστειλα e-mail στην Belray.
    Ιδού η απάντηση:
    "The Super Clean and the Blue Tac chain lubes are very different products that serve similar purposes through different methods.
    The Super Clean Chain Lube is a semi-solid paste like product diluted in solvent.
    Once that solvent dries, you are left with a thin, but powerful film of lubricant and rust preventative that will keep dirt off the chain and lubricate under very harsh applications.
    The Blue Tac Chain Lube is an extremely tacky polymer based chain lube that will form a very robust film that will not fling off no matter how fast you are travelling.
    The Blue Tac is not typically recommended in dusty and dirt conditions because dirt will stick to it, but if you are riding primarily on the streets with little dust, it could be the right choice for you.
    So, the Blue Tac is extremely good in the right conditions, and the Super Clean is very good in just about any conditions.
    For your bike, you could go with either one, but in my personl experience I find the Super Clean to be more versatile so that is the one I typically use.
    With regards,
    Sir Tech"

  7. #1222
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από granazakias Προβολή μηνύματος
    Εγώ προτείνω bellray bluetac.Δοκιμάσμένο σε ducati που είχα για 50.000 χλμ.Ειναι διάφανο με λιγο μπλε απόχρωση, κολλάει πάνω και δεν πετάγεται εύκολα.
    Επίσης έχω δοκιμάσει bellray σούπερ κλίν που είναι άσπρο αλλα είναι μια βλακεία και μισή.Ακόμα έχω το μπουκάλι γεμάτο στο γκαράζ.Μια φορα το έβαλα και μου έκανε άχρηστο όλο το πίσω μέρος της μηχανής.
    Το ίδιο πρόβλημα είχα και με μία βλακεία liqui moly που μου είχαν βάλει σε μία αλλαγή ελαστικών στο γνωστό κατάστημα.
    Καλά λόγια έχω ακόυσει και για ένα mafra που βάζει ένας πλυντηριάς αλλα δεν μπορώ να το βρώ για αγορά.
    Δε το στέλνεις από δω ρε γναναζάκια?

    Είναι το δεύτερο μπουκάλι που χρησιμοποιώ και κάνει μια χαρά τη δουλειά του παρόλο που δεν είμαι τυπικός. Δεν πετάει γιατί δεν έχει τίποτα να πετάξει , ότι μένει επάνω στην αλυσίδα είναι εντελώς στεγνό σαν σκόνη. Δεν κολλάει τίποτα από σκόνη και βρωμιές και προστατεύει από σκουριά άριστα. Καθαρίζεται και εύκολα! Κάποιες ενστάσεις για την αποτελεσματικότητα της λίπανσης που είχα διαβάσει σε προηγούμενες σελίδες, δεν μπορώ να τις επιβεβαιώσω.

    Είναι υπερβολικό σαν προιόν για street μηχανάκια επειδή τα street δεν κινούνται σε περιβάλλοντα με πολύ σκόνη!

    Αν εσύ κατάφερες να κάνεις την ζάντα σου άσπρη πρέπει να την έκανες μπάνιο με αυτό!
    Sent from me using a computer.

  8. #1223
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Αν έχετε τόσο μεγάλο πρόβλημα με τις βρώμικες ζάντες, ίσως κάτι κάνετε λάθος! Μάλλον βάζετε πολύ και σίγουρα δεν σκουπίζεται την αλυσίδα μετά! Μετά τη λίπανση η αλυσίδα ΠΡΕΠΕΙ να σκουπίζεται και το μόνο που θα πρεπει να μείνει εξωτερικά είναι ένα λεπτό στρώμα, το οποίο και να θέλαμε να το βγάλουμε δε θα μπορούσαμε ευκολα, ώστε να προστατεύει απ' την σκουριά!
    Sent from me using a computer.

  9. #1224
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Αν εσύ κατάφερες να κάνεις την ζάντα σου άσπρη πρέπει να την έκανες μπάνιο με αυτό!
    + 1074
    Χρησιμοποιώ το bel ray super clean εδώ και χρόνια και δεν λερώνει καθόλου.
    Πλέον δεν καθαρίζω καν την αλυσίδα ποτέ, μόνο την λιπαίνω κάθε 500 και βγάζω με VM DID τουλάχιστον 35000 χλμ με το 900.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #1225
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2017
    Μηνύματα
    71

    Sae 90 σε αλυσιδα

    Παιδια μολις διαβασα στο βιβλιαρακι του κατασκευαστη για το παπι μου οτι για να λιπαινεις την αλυσιδα χρησιμοποιησε εξειδικευμενο σπρευ η sae 90 που γρασαρει τελεια!
    Να παρω sae 90 να ξεμπερδευω και να μην ξαναμπλεξω με σπρευ;

  11. #1226
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Αν εχεις γνωστο συνεργειο αυτοκινητων ζητα του μεταχειρισμενη βαλβολινη

  12. #1227
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Με κοστος 3-4€ το λιτρο που εχει η βαλβολινη δεν αξιζει να φαχνει βρωμικα μεταχειρισμενα λαδια.
    Βαλε απλα εχε στο νου σου οτι θελει λιγο παραπανω προσοχη στο καθαρισμα του περισσιου λαδιου γιατι πιτσιλαει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #1228
    για να μη νομίζετε ότι βάζετε κάτι πολύ παχύρρευστο όταν ακούτε sae 90 δείτε το παρακάτω πινακάκι (έχει ξαναμπεί κάπου στις λαδολογίες νομίζω)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	visc.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	59,7 KB 
ID:	391931
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  14. #1229
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Εχω εδω και 3 χρονια ενα μπουκαλι λιτρου με 140αρα και δε λεει να τελειωσει!
    Και βαζω σε 3 μηχανακια απο δαυτο.
    Οποτε σιγα το παχος της 90αρας
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #1230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Εχω εδω και 3 χρονια ενα μπουκαλι λιτρου με 140αρα και δε λεει να τελειωσει!
    Και βαζω σε 3 μηχανακια απο δαυτο.
    Οποτε σιγα το παχος της 90αρας
    η 90άρα βαλβολίνη μπορεί να έχει το ίδιο ιξώδες με 40άρι ή 50άρι λάδι μηχανής. η 140 είναι πιο παχύρρευστη. αν η αλυσίδα είναι μέσα σε καβούκι,το γράσο είναι ότι καλύτερο απλά είναι τόσο κολλώδες που στην τελική κάνει ζημιά από τις βρωμιές που μαζεύει.
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 16:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 12:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF