Σελίδα 85 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 3575808182838485868788899095 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.261 έως 1.275 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1261
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Το ότι ο τάδε άλλαξε αλυσίδα στα 150000 δεν πάει να πει ότι δούλευε σωστά η ότι δεν ήταν σώβρακο και απλά ήταν τυχερός και δεν έσπασε ποτέ...Άκου 150000 ...ρε τι διαβάζουμε σήμερα..Έχω και ένα άλλο με ένα δράκο Αλλά τώρα κοιμάται θα το πω άλλη φορά...Ο καθένας εκτιμά την ασφάλεια του και την κατάσταση της μοτοσυκλέτας του με Αλλά μέτρα και σταθμά...περαστικά σας και αφήστε έμας τους "βλάκες"να αλλάζουμε κάθε 20-30.000 χλμ και αν εχουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο...Εγώ το βλέπω αποκλειστικά σαν τσιγκουνιά...Και μην ακούσω δεν είχα λεφτά..αν δεν έχεις να αλλάξεις μια αλυσίδα και γρανάζια όταν πρέπει απλά πούλα το και πάρε παπι η μη το κυκλοφορείς...my two cents...
    Υπάρχουν πολλοί παράμετροι πάνω σε αυτό, κάθε μηχανάκι δεν είναι το ίδιο. Εκτός και αν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου.

    Πχ άλλο να έχεις ένα ss και άλλο ένα χαλαρό ονοφάκι ή δρόμου, οι καταπονήσεις είναι τελείως διαφορετικές, εδώ μέσα υπάρχουν τα πάντα... εμένα τα 20000χιλ μου φαίνονται πολύ λίγα για αλλαγή αλυσίδας, ένα βρακαντέρο έχω που δεν το σκίζω...(τι να σκίσεις άλλωστε; ) στα 45.000 - 50.000 είναι καλά για αλλαγή και δεν έχει και σοβαρή φθορά, θα μπορούσε να πάει και 10.000 παραπάνω.
    Αντίθετα σε ένα Ζ750 που είχα την έκανα σώβρακο στα 20-25000...

  2. #1262
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Για Yamaha MT-09 έχει νόημα να πάω στη ZVM-X ή να βάλω τη VX; Η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική και δε νομίζω να πάρω αναλογικά τόσο μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Συνήθως σε αντίστοιχα διλήμματα επιλέγω την καλύτερη λύση, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση υποψιάζομαι πως η ακριβότερη δεν είναι καλό value for money. Καμία γνώμη;

  3. #1263
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για Yamaha MT-09 έχει νόημα να πάω στη ZVM-X ή να βάλω τη VX; Η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική και δε νομίζω να πάρω αναλογικά τόσο μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Συνήθως σε αντίστοιχα διλήμματα επιλέγω την καλύτερη λύση, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση υποψιάζομαι πως η ακριβότερη δεν είναι καλό value for money. Καμία γνώμη;
    Σύγκρινε τα νούμερα που δίνει ο κατασκευαστής για αντοχή σε tensile stresses.
    νομίζω τα zvmx μοντέλα είναι τα κορυφαία της DID.
    Δεν είναι όμως τα δυνατότερα του εμπορίου.
    Ψάξε και σύγκρινε διαφορές με πχ τις ΕΚ και ίσως αλλάξεις κατεύθυνση.

    Το μηχανάκι σου εντωμεταξύ δεν το λες και ψόφιο.
    Αν δεν απατώμαι,κι εσύ αρέσκεσαι στο ευγενές σπορ της σούζας , οπότε μια αλυσίδα με μεγαλύτερες αντοχές σε εφελκυσμό θα είναι σίγουρα κάτι που αν μη τι άλλο θα κρατήσει περισσότερο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #1264
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Σύγκρινε τα νούμερα που δίνει ο κατασκευαστής για αντοχή σε tensile stresses.
    νομίζω τα zvmx μοντέλα είναι τα κορυφαία της DID.
    Δεν είναι όμως τα δυνατότερα του εμπορίου.
    Ψάξε και σύγκρινε διαφορές με πχ τις ΕΚ και ίσως αλλάξεις κατεύθυνση.

    Το μηχανάκι σου εντωμεταξύ δεν το λες και ψόφιο.
    Αν δεν απατώμαι,κι εσύ αρέσκεσαι στο ευγενές σπορ της σούζας , οπότε μια αλυσίδα με μεγαλύτερες αντοχές σε εφελκυσμό θα είναι σίγουρα κάτι που αν μη τι άλλο θα κρατήσει περισσότερο.
    Ναι, αυτά κοιτούσα και προβληματίστηκα. Αυτό που εννοούσα παραπάνω είναι ότι βλέπω πως η διαφορά τιμής ανάμεσα στα δύο μοντέλα είναι αναλογικά μεγαλύτερη από τη διαφορά "αντοχής". Η μεσαία είναι στα 95€ με 41ΚΝ και η ακριβή στα 135 με 46ΚΝ. Αν κρίνω από το δεύτερο νούμερο, ίσως η ακριβή να μην έχει τόσο μεγαλύτερη διάρκεια ζωής ώστε να δικαιολογεί τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή. Ή σκέφτομαι λάθος;

    Κοιτούσα τις did γιατί αυτές έχει ο μηχανικός μου, τον οποίο γενικά στηρίζω όσο μπορώ αγοράζοντας ανταλλακτικά από αυτόν, μιας και με εξυπηρετεί γενικά σε διάφορα χαζά που του ζητάω κατά καιρούς.

    Στο τελευταίο κομμάτι έχεις δίκιο πάντως, η αλυσίδα δεν κάνει εύκολη ζωή μαζί μου.

  5. #1265
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    δεν χάνεις κάτι να κοιτάξεις τις ΕΚ,σχεδόν διπλάσια αντοχή.
    και ρώτα τον δικό σου αν μπορείς να παραγγείλεις αλλη μαρκα ή να του πας εσύ μια να στην περάσει.δεν ειναι ντροπή.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #1266
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    δεν χάνεις κάτι να κοιτάξεις τις ΕΚ,σχεδόν διπλάσια αντοχή.
    και ρώτα τον δικό σου αν μπορείς να παραγγείλεις αλλη μαρκα ή να του πας εσύ μια να στην περάσει.δεν ειναι ντροπή.
    Συγγνωμη αν κουραζω, αλλα εψαξα χθες για τις ΕΚ μετα την προτροπη σου και βρηκα τα νουμερα.

    DID
    525 ZVM-X : 46,3ΚΝ, δεικτης αντοχης 4000
    525 VX : 41 / 3600
    πηγη

    EK
    525 ZVX3 : 45,8 / 2000
    525MVXZ : 41,3 / 1500
    πηγη


    Μιλησα και με το μηχανικο μου και μου ειπε πως μπορει να παραγγειλει ΕΚ, αλλα κατα τη γνωμη του δεν ειναι καλυτερες απο τις did. Μαλιστα με προετρεψε κι αυτος να βρω τα ΚΝ τους και να τα συγκρινω με των did. Μπερδευτηκα λιγο με το "σχεδον διπλασια αντοχη" που ειπες γιατι κοιτωντας τα νουμερα η πλαστιγγα μαλλον γερνει προς τις did. Mηπως κοιταω λαθος μοντελα;

  7. #1267
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν πολλοί παράμετροι πάνω σε αυτό, κάθε μηχανάκι δεν είναι το ίδιο. Εκτός και αν έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου.

    Πχ άλλο να έχεις ένα ss και άλλο ένα χαλαρό ονοφάκι ή δρόμου, οι καταπονήσεις είναι τελείως διαφορετικές, εδώ μέσα υπάρχουν τα πάντα... εμένα τα 20000χιλ μου φαίνονται πολύ λίγα για αλλαγή αλυσίδας, ένα βρακαντέρο έχω που δεν το σκίζω...(τι να σκίσεις άλλωστε; ) στα 45.000 - 50.000 είναι καλά για αλλαγή και δεν έχει και σοβαρή φθορά, θα μπορούσε να πάει και 10.000 παραπάνω.
    Αντίθετα σε ένα Ζ750 που είχα την έκανα σώβρακο στα 20-25000...


    σωστος...
    εγω με το xr ηθελα αλλαγη καπου στα 7000 με 8000...

    παιζει και τεραστιο ρολο πως οδηγας...και δεν εχει να κανει με τις τελικες...εχει να κανει το ανοιγοκλεισιμο του γκαζιου και το ζορι που τραβαει στιγμιαια σε αναλογια φυσικα με την δυναμη της μηχανης...γιατι αλλο να οδηγας νευρικα με ενα fmx650 μαμα και αλλο με ενα husaberg fs650 τουμπανιασμενο..

  8. #1268
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Συγγνωμη αν κουραζω, αλλα εψαξα χθες για τις ΕΚ μετα την προτροπη σου και βρηκα τα νουμερα.

    DID
    525 ZVM-X : 46,3ΚΝ, δεικτης αντοχης 4000
    525 VX : 41 / 3600
    πηγη

    EK
    525 ZVX3 : 45,8 / 2000
    525MVXZ : 41,3 / 1500
    πηγη


    Μιλησα και με το μηχανικο μου και μου ειπε πως μπορει να παραγγειλει ΕΚ, αλλα κατα τη γνωμη του δεν ειναι καλυτερες απο τις did. Μαλιστα με προετρεψε κι αυτος να βρω τα ΚΝ τους και να τα συγκρινω με των did. Μπερδευτηκα λιγο με το "σχεδον διπλασια αντοχη" που ειπες γιατι κοιτωντας τα νουμερα η πλαστιγγα μαλλον γερνει προς τις did. Mηπως κοιταω λαθος μοντελα;
    Ειμαι από κινητό τώρα και τρέχω και δε μπορώ να σου βάλω λινκ.
    Τα κοιτούσα προχτές και είδα μοντέλο της ΕΚ σε βήμα 530 με νούμερο 11400!!!
    Ενώ πρωτύτερα κοιτούσα αφαμ και διδ και έπαθα πλάκα με τη διαφορά.
    Το βράδυ που θα ειμαι από λαπτοπ θα ποστάρω τα πιντιεφ που πέτυχα.
    Παίζει πάντα επίσης το σενάριο να εχω καταλάβει Εγώ κάτι λάθος, ετσι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #1269
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2007
    Μηνύματα
    352
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Το ότι ο τάδε άλλαξε αλυσίδα στα 150000 δεν πάει να πει ότι δούλευε σωστά η ότι δεν ήταν σώβρακο και απλά ήταν τυχερός και δεν έσπασε ποτέ...Άκου 150000 ...ρε τι διαβάζουμε σήμερα..Έχω και ένα άλλο με ένα δράκο Αλλά τώρα κοιμάται θα το πω άλλη φορά...Ο καθένας εκτιμά την ασφάλεια του και την κατάσταση της μοτοσυκλέτας του με Αλλά μέτρα και σταθμά...περαστικά σας και αφήστε έμας τους "βλάκες"να αλλάζουμε κάθε 20-30.000 χλμ και αν εχουμε το κεφαλάκι μας ήσυχο...Εγώ το βλέπω αποκλειστικά σαν τσιγκουνιά...Και μην ακούσω δεν είχα λεφτά..αν δεν έχεις να αλλάξεις μια αλυσίδα και γρανάζια όταν πρέπει απλά πούλα το και πάρε παπι η μη το κυκλοφορείς...my two cents...

    οπου κ αν ειπα οτι κρατησα αλυσιδα 150.000 ολοι παραξενευτικαν πως εβγαλε τοσα χλμ.
    αλλα οταν τους ειπα καθε ποσα χλμ την λαδωνω τοτε μαλλον καταλαβαν το γιατι βγαζω τοσα

    θα ηθελα να σε ρωτησω(γενικα μιλαω) ,καθε ποσα χλμ την λαδωνεις;κ με τι την λαδωνεις;
    η συσκευασια της DID ,λεει καθε 500 χλμ σε 4 σημεια για καθε ...κρικο της αλυσιδας με λαδι 90αρι
    εγω αυτο ακολουθησα αλλα μειωσα τα χλμ απο 500 σε 200, οποτε σιγουρα θα αυξησα κ το οριο ζωης της
    γραφει το κουτι της DID στα ποσα χλμ πρεπει να την αλλαξεις;
    αντιθετως το μανιουαλ της μοτο γραφει ταδε μηκος που πρεπει να εχουν τοσοι κρικοι
    αν υπερβεις αυτο το μηκος ,τοτε την αλλαζεις
    εσυ την μετρας ανα τακτικα χρονικα διαστηματα;εγω ναι το κανω κ ξερω ποσο % εχει φθαρει.εσυ(γενικα μιλαω παλι) το κανεις αυτο ή μονο καθαριζεις - λαδωνεις κ μολις φτασεις τα ...40.000 την αλλαζεις.ε;
    οι εμποροι λενε τα δικα τους για να πουλησουν,αλλα δεν σου λενε ποσο μηκος εχει αυτη που θες να αλλαξεις!
    ποσοι καθονται να την μετρησουν για να δουν ποσο εχει φθαρει;υπαρχει κανεις που να ...μετρα κρικους;
    με το παραπανω κειμενο θελω να πω οτι δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ακολουθουμε τις ...συμβουλες των μηχανικων ,αλλα κ την γνωμη των ...αλλων ,χωρις να στηριζονται σε μετρησιμα μεγεθη

    κ θα ηταν μεγαλη μακακια να τσιγκουνευομαι την ασφαλεια μου για 100 ευρω.
    οποτε καλο θα ειναι πριν κατηγορησει καποιος καποιον να ρωτησει αν για το ιδιο προιον κανουν την ιδια χρηση κ συντηρηση
    καλα ταξιδα παιδες

  10. #1270
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Για Yamaha MT-09 έχει νόημα να πάω στη ZVM-X ή να βάλω τη VX; Η διαφορά στην τιμή είναι σημαντική και δε νομίζω να πάρω αναλογικά τόσο μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Συνήθως σε αντίστοιχα διλήμματα επιλέγω την καλύτερη λύση, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση υποψιάζομαι πως η ακριβότερη δεν είναι καλό value for money. Καμία γνώμη;
    γνωμη μου? βαζεις zvm-x, ανωτερη σε αντοχη.
    οχι πως με τη vx θα εχεις προβλημα, απλα αν σε τρωει το δεξι χερακι η vx θα βγαλει 18κ χλμ και η zvmx 30κ. εχω 15κ σε 600ss με τη zvmx (αρκετα ανυσηχο δεξι χερακι, συχνο λαδωμα-καθαρισμα αλυσιδας), ενα μικρο τεντωμα την εκανα πριν λιγες μερες. εχει ακομα τουλαχιστον αλλα τοσα και περισσοτερα χλμ.





    δε διαφωνω στο οτι ο φιλος με το vstrom εβγαλε 150κ με τη στοκ αλυσιδα, αλλα θα ηθελα να δω σε τι κατασταση ηταν οταν βγηκε.
    το ποσα χλμ θα βγαλει μια αλυσιδα εξαρταται απο πολλους παραγωντας οπως: τροπος οδηγησης, μηχανακι, συντηρηση.
    Τελευταία τροποποίηση από noodles; 17/09/2018 στις 15:14.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  11. #1271
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ειμαι από κινητό τώρα και τρέχω και δε μπορώ να σου βάλω λινκ.
    Τα κοιτούσα προχτές και είδα μοντέλο της ΕΚ σε βήμα 530 με νούμερο 11400!!!
    Ενώ πρωτύτερα κοιτούσα αφαμ και διδ και έπαθα πλάκα με τη διαφορά.
    Το βράδυ που θα ειμαι από λαπτοπ θα ποστάρω τα πιντιεφ που πέτυχα.
    Παίζει πάντα επίσης το σενάριο να εχω καταλάβει Εγώ κάτι λάθος, ετσι;
    Σ'ευχαριστω και παλι Γιαννη, θα περιμενω να μου πεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    γνωμη μου? βαζεις zvm-x, ανωτερη σε αντοχη.
    οχι πως με τη vx θα εχεις προβλημα, απλα αν δε τρωει το δεξι χερακι η vx θα βγαλει 18κ χλμ και η zvmx 30κ. εχω 15κ σε 600ss με τη zvmx (αρκετα ανυσηχο δεξι χερακι, συχνο λαδωμα-καθαρισμα αλυσιδας), ενα μικρο τεντωμα την εκανα πριν λιγες μερες. εχει ακομα τουλαχιστον αλλη τοσα και περισσοτερα χλμ.

    Ναι, αν μιλαμε για τετοια διαφορα σιγουρα αξιζουν τα 40€ παραπανω. Πετυχες και το νουμερο παντως (18Κ εβγαλε η μαμα που ειναι στα στανταρ της VX).

    Εγω προβληματιστηκα γιατι στα χαρτια δε βλεπω τοσο μεγαλη διαφορα (41 / 46 και 3600 / 4000). Αν μου πεις πως ειδες αυτη τη διαφορα στο δικο σου παντως κλεινει εδω η συζητηση.

  12. #1272
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	EK VS DID.png 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	13,2 KB 
ID:	399355 Nα βοηθησω τον Γαυρουλη,μαλλον αυτό πρεπει να λεει.

  13. #1273
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	EK VS DID.png 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	13,2 KB 
ID:	399355 Nα βοηθησω τον Γαυρουλη,μαλλον αυτό πρεπει να λεει.
    Είναι ίδιας κατηγορίας αυτές οι αλυσίδες; Σε τι τιμές πωλούνται; Η 530XHR2 της AFAM πχ έχει επίσης 11,000 pounds (4,890 daN) tensile strength. Και έχει και καλύτερες/ακριβότερες. Φαντάζομαι οι αντίστοιχες άλλων εταιρειών βρίσκονται κάπου εκεί.

    Φαίνεται εντυπωσιακό πάντως. Σαν τα γραφήματα του ΣΚΑΙ.
    Life begins at 45°.

  14. #1274
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σ'ευχαριστω και παλι Γιαννη, θα περιμενω να μου πεις.




    Ναι, αν μιλαμε για τετοια διαφορα σιγουρα αξιζουν τα 40€ παραπανω. Πετυχες και το νουμερο παντως (18Κ εβγαλε η μαμα που ειναι στα στανταρ της VX).

    Εγω προβληματιστηκα γιατι στα χαρτια δε βλεπω τοσο μεγαλη διαφορα (41 / 46 και 3600 / 4000). Αν μου πεις πως ειδες αυτη τη διαφορα στο δικο σου παντως κλεινει εδω η συζητηση.

    σε ss φιλων η vx δεν αντεξε πολλα χλμ (γυρω στα ~20κ. υπαρχει και ανθρωπος που εβγαλε 15, αλλα δε τον μετραω γιατι ειναι κανηβαλος).
    κανεις εξ αυτων δεν εμεινε ευχαριστημενος και δεν την ξαναεβαλε (οι 2 πηγανε σε afam, γιατι "σαπια did, δεν εβγαλα 35κ με την απλη αλυσιδα σε 1000αρι ss")
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  15. #1275
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Πες μας ρε Blitzer ότι βλέπεις και Τουρκικα στον σκαι

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF