Σελίδα 90 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 40808586878889909192939495100 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.336 έως 1.350 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1336
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Σήμερα βρήκα επιτέλους ελεύθερο χρόνο και είπα να απολαύσω το "ζεν και τη συντήρηση της μοτοσικλέτας".
    Έτσι λοιπόν, ύστερα από μιά ωραιότατη παραθαλάσσια βόλτα, με την αλυσίδα ζεστή - ζεστή ακολούθησα τις συμβουλές των ειδικών του forum.
    Μπουκαλάκι φαρμακείου με 90ρα βαλβολίνη, πινελάκι, κτλ. κτλ.
    Αποτέλεσμα: Μία πεντακάθαρη σαν καινούργια αλυσίδα, υγρή και μοσχοβολούσα. Και επιπλέον αθόρυβη σαν ιμάντας!

    Όμως επιμένω. Χρόνο δεν έχουμε στην καθημερινότητα μας και η απαίτηση γιά "λάδωμα και σκούπισμα των περισσευούμενων λαδιών κάθε 200 χλμ" (κύριοι κατασκευαστές), είναι όχι απλώς αναχρονιστική, αλλά παλαιολιθική στον 21ο αιώνα.

  2. #1337
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ακομα και μετα απο 500χλμ που η αλυσιδα φαινεται στεγνη αν την ακουμπησεις θα μαυρισει το χερι σου.....η βαλβολινη ειναι ακομα εκει
    επισης μετα την πρωτη βολτα και αφου πεταξει τα περισσευματα δεν ξαναπεταει
    οσον αφορα τον χρονο.....
    η μοτοσυκλετα απαιτει περισσοτερη επαφη απο οτι το αυτοκινητο και για αυτο δενεσαι πιο πολυ μαζι της
    την πραξη σου εξοικονομει πολυ χρονο καθημερινα ωστε να μπορεις να αφιερωσεις 10 λεπτα καθε κυριακη

  3. #1338
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Αποτέλεσμα: Μία πεντακάθαρη σαν καινούργια αλυσίδα, υγρή και μοσχοβολούσα. Και επιπλέον αθόρυβη σαν ιμάντας!
    Μοσχοβολάει η βαλβολίνη;...

  4. #1339
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Καλά μη φανταστείς ότι μυρίζει λεβάντα αλλά ναι έχει ευχάριστη (βιομηχανική) μυρωδιά.

    Ρε συ 3αθλε,μπα και κανεικανεις κάτι λάθος;
    Ούτε μισό λεπτό δεν μου παίρνει εμένα λαδωμα-σκούπισμα (στο σταντ πάνω)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #1340
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Μοσχοβολάει η βαλβολίνη;...
    Όταν είναι φρέσκια, αχρησιμοποίητη ναι. Καί μαζί όλο το μηχανάκι γιά αρκετή ώρα. Δική μου άποψη (και όχι μόνο).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ρε συ 3αθλε,μπα και κανεικανεις κάτι λάθος;
    Ούτε μισό λεπτό δεν μου παίρνει εμένα λαδωμα-σκούπισμα (στο σταντ πάνω)
    - Αλυσίδα ζεστή μετά από βόλτα, χωρίς εμφανείς βρωμιές. Αλλιώς θα χρειαζόταν και καθάρισμα.
    - Μηχανάκι στο κεντρικό στάντ.
    - Άνοιγμα σακούλας με τα απαραίτητα, προσέχωντας να μην λερώσω κάτι.
    - Φόρεμα χειρουργικών γαντιών. Πάμφθηνα, καταλαμβάνουν μηδενικό χώρο και έχω πάντα μερικά ζευγάρια κάπου πάνω στη μηχανή. Τα βάζω ακόμα και όταν ελέγχω πιέσεις στα λάστιχα. Διαφορετικά μετά πρέπει να πλυθούν τα χέρια με υγρό απορρυπαντικό γιά να φύγει η μουτζούρα.
    - Λίγες σταγόνες βαλβολίνη στο πινέλο και άπλωμα στο εσωτερικό της αλυσίδας (στις αρθρώσεις) στό κάτω μέρος της.
    - Γύρισμα του τροχού μέχρι να έρθει το επόμενο αλάδωτο τμήμα της αλυσίδας μας. Επαναλαμβάνω μέχρι να καλυφθεί όλη.
    - Βάζω εμπρός με πρώτη (στο σταντ), συμπλέκτης σιγά - σιγά και επιταχύνω λίγο. Περίπου γιά ένα λεπτό. Σβήνω.
    - Πρώτα με χαρτόπανο και ύστερα με μωρομάντηλα σκουπίζω πίσω ζάντα, τα δύο στάντ, όπου τυχόν έχει λερωθεί το λάστιχο και όπου αλλού βλέπω κάτι.
    - Πιάνω όλα τα σκουπίδια με το ένα χέρι και γυρίζω το γάντι το μέσα - έξω ώστε να σακουλιαστούν μέσα. Κάνω το ίδιο με το άλλο γάντι.
    - Μαζεύω τα υλικά και πετάω τη σακούλα - γάντι.
    - Αφήνω την αλυσίδα να απορροφήσει την βαλβολίνη. Εννοείται ότι η εργασία γίνεται όταν ξέρω ότι το μηχανάκι δεν θα χρησιμοποιηθεί μετά γιά αρκετή ώρα.
    - Τέλος (σχεδόν).

    Την επόμενη φορά που θα οδηγήσω το μηχανάκι, ξεκινάω με ταχύτητα κότας και μετά από κάνα - δυό χλμ επανέρχομαι σε νορμάλ ταχύτητες.
    - Ούφ!


    Πως το κάνετε σε λιγότερο από μισό λεπτό, δεν καταλαβαίνω.
    Τελευταία τροποποίηση από Triathlon 7; 11/11/2018 στις 17:37.

  6. #1341
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Και κουραστηκα να το διαβάσω και μόνο.

    Λίγο λαδι μηχανής ή παραφινέλαιο σε ένα πανί και σκούπισμα να φύγει η βρωμιά.
    Καθάρισμα με στεγνό πανί.
    Λαδωμα με λιπαντικό της προτίμησης σας.

    Χρονοδιάγραμμα.. κάθε όποτε μου έρθει.

    Πινέλα βουρτσακια και λοιπά απαγορεύονται δια ροπάλου.

  7. #1342
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος

    Πως το κάνετε σε λιγότερο από μισό λεπτό, δεν καταλαβαίνω.
    Δεν το κάνουμε!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #1343
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν το κάνουμε!
    Να γιατί BMW με άξονα!!!

  9. #1344
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Ρε 3αθλε,με το μπαρδον κιόλας αλλά κουράστηκα που το διάβαζα,όχι να το κάνω.
    Δεν ξέρω γιατί λέει ο Νταζ όχι στα πινέλα.
    Εγώ τόσα χρόνια με ενα πινελακι πατ κιουτ την πλακωνω,χοντρά χοντρά,δε το λυπάμαι πως το λένε.
    Έχω το.μηχανακι Στο παντοκ σταντ,γυρνάω τη ροδα με το χέρι ή το αφήνω να ρολαρει με πρώτη και το πλακωνω με το πινελακι.εχω ήδη απλωμένα κουρελοπανα από κάτω ούτως ή άλλως.
    Και αφού τελειώνει το λάδωμα (15-20δευτερολεπτα) πιάνω με ενα πανάκι και μαζεύω τα περίσσια (10-15δευτερολεπτα).
    Μπαμ μπαμ.
    Άμα πω ότι το κάνω πιο σχολαστικά θα σημαίνει λίγο περισσότερη ωρα με το πανί στο καθάρισμα.
    Ποτέ πάνω από ένα λεπτό ξέρω γω.
    Ούτε γάντια ούτε τίποτα.
    Και ακριβώς επειδή μου βγαίνει τόσο μπαμ μπαμ,δε το σκεφτομαι σαν αγγαρεία, σε αντίθεση με όταν χρησιμοποιούσα σπρέι και ήθελε και καθάρισμα καθε τόσο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #1345
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ρε 3αθλε,με το μπαρδον κιόλας αλλά κουράστηκα που το διάβαζα,όχι να το κάνω.
    Δεν ξέρω γιατί λέει ο Νταζ όχι στα πινέλα.
    Εγώ τόσα χρόνια με ενα πινελακι πατ κιουτ την πλακωνω,χοντρά χοντρά,δε το λυπάμαι πως το λένε.
    Έχω το.μηχανακι Στο παντοκ σταντ,γυρνάω τη ροδα με το χέρι ή το αφήνω να ρολαρει με πρώτη και το πλακωνω με το πινελακι.εχω ήδη απλωμένα κουρελοπανα από κάτω ούτως ή άλλως.
    Και αφού τελειώνει το λάδωμα (15-20δευτερολεπτα) πιάνω με ενα πανάκι και μαζεύω τα περίσσια (10-15δευτερολεπτα).
    Μπαμ μπαμ.
    Άμα πω ότι το κάνω πιο σχολαστικά θα σημαίνει λίγο περισσότερη ωρα με το πανί στο καθάρισμα.
    Ποτέ πάνω από ένα λεπτό ξέρω γω.
    Ούτε γάντια ούτε τίποτα.
    Και ακριβώς επειδή μου βγαίνει τόσο μπαμ μπαμ,δε το σκεφτομαι σαν αγγαρεία, σε αντίθεση με όταν χρησιμοποιούσα σπρέι και ήθελε και καθάρισμα καθε τόσο.
    Μετα το λαδι και το σκουπισμα δε βαζεις λιπαντικο σπρει?Εγω ας πουμε φοραω 10-40 λαδι στη μηχανη και το εχω και συμπληρωνω.Μπορω απο αυτο το λαδι να βαλω σε ενα κυπελακι και με ενα πινελακι να λαδωσω ολη την αλυσιδα?Μετα τη σκουπιζω με πανι και αυτο ηταν?Δε ριχνω γρασο σε σπρει?
    Και κατι τελευταιο.Αυτο που λενε οτι μετα πρεπει να αφησεις τη μηχανη για ωρα ειναι αληθεια?Οποτε αυτη η δουλεια πριν ή μετα τη βολτα?































    Θενκιου
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #1346
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μετα το λαδι και το σκουπισμα δε βαζεις λιπαντικο σπρει?Εγω ας πουμε φοραω 10-40 λαδι στη μηχανη και το εχω και συμπληρωνω.Μπορω απο αυτο το λαδι να βαλω σε ενα κυπελακι και με ενα πινελακι να λαδωσω ολη την αλυσιδα?Μετα τη σκουπιζω με πανι και αυτο ηταν?Δε ριχνω γρασο σε σπρει?
    Και κατι τελευταιο.Αυτο που λενε οτι μετα πρεπει να αφησεις τη μηχανη για ωρα ειναι αληθεια?Οποτε αυτη η δουλεια πριν ή μετα τη βολτα?































    Θενκιου
    Αφού γράφει ότι λαδωνει, το λιπαντικό σπρέι γιατί να το χρησιμοποιήσει;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #1347
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    ρε παπασουζα, κρίμα δεν είναι να χαλάς το λαδάκι του μοτέρ σου στην αλυσίδα;;
    αν κάνει ή όχι δεν ξέρω να σου απαντησω.
    Εχουμε φτάσει 90 σελίδες όπου καποιοι λέμε για τα οφέλη της βαλβολίνης και έρχεσαι και μερωτάς αν μετά το λάδωμα με βαλβολίνη,θα πρέπει να ρίξω γράσο με σπρει!
    Με γονατισες μωρ'αδερφάκι μου!

    Προσωπικά,συνήθως λαδώνω όταν γυρνάω απο όπου είμαι και βλέπω ότι έχει στεγνωσει. Αλλος μπορεί να τον βολεύει πριν φύγει.
    Μην το ψιρίζουμε τόσο.
    Αυτοι που λένε να την αφήνουμε την αλυσίδα μετά για ώρα ( για να γιάνει; ), είναι μήπως οι ίδιοι που μας συμβουλεύουν να παίρνουμε ζακέτα στο κρύο;
    Μη φτάσουμε στο σημείο να θέμε τουτοριαλ στο πως απλώνουμε τη βαλβολίνα ρε σεις
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #1348
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ρε παπασουζα, κρίμα δεν είναι να χαλάς το λαδάκι του μοτέρ σου στην αλυσίδα;;
    αν κάνει ή όχι δεν ξέρω να σου απαντησω.
    Εχουμε φτάσει 90 σελίδες όπου καποιοι λέμε για τα οφέλη της βαλβολίνης και έρχεσαι και μερωτάς αν μετά το λάδωμα με βαλβολίνη,θα πρέπει να ρίξω γράσο με σπρει!
    Με γονατισες μωρ'αδερφάκι μου!

    Προσωπικά,συνήθως λαδώνω όταν γυρνάω απο όπου είμαι και βλέπω ότι έχει στεγνωσει. Αλλος μπορεί να τον βολεύει πριν φύγει.
    Μην το ψιρίζουμε τόσο.
    Αυτοι που λένε να την αφήνουμε την αλυσίδα μετά για ώρα ( για να γιάνει; ), είναι μήπως οι ίδιοι που μας συμβουλεύουν να παίρνουμε ζακέτα στο κρύο;
    Μη φτάσουμε στο σημείο να θέμε τουτοριαλ στο πως απλώνουμε τη βαλβολίνα ρε σεις
    Tα σπρέι γράφουν στις οδηγίες τους να τα αφήνεις 20 λεπτά μετά το ψέκασμα για να στερεοποιηθούν (και να μην γίνεται χάλια το μηχανάκι)
    Μάλλον έχουν κάποια χημικά που εξατμίζονται και δημιουργείται αυτή η κρούστα στην καδένα

  14. #1349
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Τι πινέλο χρησιμοποιείτε;
    Χοντροτριχο;
    Λεπτοτριχο;
    Η πινελακι για τα γένια;
    Τόσες απορίες μαζεμένες!
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #1350
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    εγω πότε θα γίνω μάνα;
    γιατί φωνάζει η μαϊμού;
    γιατί θες να φύγεις; που θα πας;

    η λίστα ερωτήσεων, δείχνει να μην τελειώνει... (δικό σας)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF