Σελίδα 95 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 458590919293949596979899100105 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.411 έως 1.425 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1411
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Παρηγγειλα μια αλυσίδα της rk απο stelpet και την παρελαβα σημερα. Δεν την ανοιξα ακομα γτ ενω ειναι μεσα στο κουτι της και στην ζελατίνα της φαινεται αρκετα λερωμενη με ενα καφε πραγμα(δεν ξερω αν είναι γρασσο) Είναι φυσιολογικό αυτό ή να μην την ανοιξω κ να την γυρισω πίσω?
    Μάλλον είναι η πρώτη φορά που αγοράζεις αλυσίδα.
    Είναι το γράσο που βάζει το εργοστάσιο.
    Κάνε το πρώτο σου λάδωμα όταν δεις ότι αυτό δεν είναι πλέον εμφανές (~400-500χλμ).
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #1412
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μάλλον είναι η πρώτη φορά που αγοράζεις αλυσίδα.
    Είναι το γράσο που βάζει το εργοστάσιο.
    Κάνε το πρώτο σου λάδωμα όταν δεις ότι αυτό δεν είναι πλέον εμφανές (~400-500χλμ).
    Ναι η πρωτη φορα ειναι δεν το χω ξανακανει οκ οποτε δεν ανησυχώ. Καλη Ανάσταση και καλο Πάσχα!!!

  3. #1413
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Και πριν ενάμισι χρόνο αλλάζω αλυσίδα... σαν μουύχαρος πάω στο μαγαζί με τα ανταλλακτικά και μου πασάρει την Did 525 VX...
    -Σίγουρα μάστορα είναι αυτή για το μηχανάκι μου;
    -Όπως σε βλέπω και με βλέπεις, ασπιρίνες τσουλάμε;
    -Οκ, παιρνω το σετ σε χρυσό μαύρο.

    17.000 χλμ και η αλυσίδα τερματίζει στους ρεγουλατόρους !!!

    Τι στα κομμάτια συμβαίνει; Όλα άψογα εκτός από το ξεχείλωμα....

    Αρχίζω το ψάξιμο και βρίσκω στο site της did ότι προτείνει μόνο την ZVM-X και μόνο... η VX είναι μόνο για το transalp και όχι για το Varadero...

    ELEOC ρε παλικάρια..... όπου και να ψάξεις δίνουν την VX εναλλακτή, όλοι, εκτός από την DID... που έχει δίκιο.... δεν κάνει για το Varadero.

  4. #1414
    Nαι οντως , η DID δινει την ΖVMX για το varadero, αλλα τσεκαρε μηπως σου δωσανε αλυσιδα με παραπανω κρικους. Εχει γινει κι αυτο.

    Παντως 17,000χλμ δεν ειναι και τοσο χαλια, αναλογα πως το πηγαινεις και πως την συντηρεις.

  5. #1415
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    Tι λετε ρε παιδια;
    Η did κραταει τουλαχιστον 40.000χιλ.
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  6. #1416
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    17.000 είναι λίγα ακομα και με μηδενική συντήρηση.
    Sent from me using a computer.

  7. #1417
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από K0K0$ Προβολή μηνύματος
    Nαι οντως , η DID δινει την ΖVMX για το varadero, αλλα τσεκαρε μηπως σου δωσανε αλυσιδα με παραπανω κρικους. Εχει γινει κι αυτο.

    Παντως 17,000χλμ δεν ειναι και τοσο χαλια, αναλογα πως το πηγαινεις και πως την συντηρεις.
    Αν ήταν να αλλάζω αλυσίδα κάθε 17.000 χλμ θα είχα κάνει πατέντα στο φριγουιντ με διαφορικό
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #1418
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Αν ήταν να αλλάζω αλυσίδα κάθε 17.000 χλμ θα είχα κάνει πατέντα στο φριγουιντ με διαφορικό
    Aμα το Freewind ειχε 10κιλα ροπης καλα θα εκανες.

    Η VX δεν ειναι τοσο πιο αδυναμη απο την ZVMX για να δικαιολογει ξεχειλωμα στο οριο στα 17000χλμ. Aρα κατι αλλο παιζει. Και επειδη ενα 1000αρι V2 μοτερ σε 260κιλα μηχανακι τρωει αλυσιδες για πρωινο, αμα θελει ο δεξιος καρπος, λεω οτι 17000χλμ δεν ειναι ασχημα, γιατι με τις ιδιες συνθηκες η ZVMX να εβγαζε 25000χλμ? Σκαρτα. Επιμενω να μετρησει τους κρικους στην αλυσιδα να ειναι 112 γιατι καμια αλυσιδα δεν μου τελειωσε στο τεντωμα τους ρεγουλατορους, ολες ξεχειλωνανε σε ενα-δυο σημεια, κι εκει οι ρεγουλατοροι δεν κανουν τιποτα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	usaSpecs2015.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	107,8 KB 
ID:	407012
    Τελευταία τροποποίηση από K0K0$; 28/05/2019 στις 23:34.

  9. #1419
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Για να πω την αλήθεια το χουφτώνω το γκάζι, εκμεταλλεύομαι και γουστάρω τις ροπές που έχει. Η μαμά (ναι είναι μαμά) αλυσίδα έβγαλε 35.000 με τέτοια οδήγηση και χωρίς ιδιαίτερη περιποίηση.. Η μαμά είναι η αντίστοιχη εμπορίου zvm-x και η οποία έχει 6€ πιο φθηνά. Φοράει και RK αλλά είναι πιο ακριβή από την did.

    Όχι πιο μακρυά δεν έβαλα 112 λίνκ.

    Η VX ΄έχει πιο λεπτά πλακάκια και είναι πιο ελαφριά, γιαυτό ξεχειλώνει πιο εύκολα. Το πιο ελαφρύ δεν είναι πάντα το καλύτερο, άσε που σε αυτό το μηχανάκι δεν καταλαβαίνεις απώλειες εύκολα. Πόσο μάλλον από την αλυσίδα.... μηδαμινή έως μη ανιχνεύσιμη απώλεια, αφού την πιο ελαφριά όταν την έβαλα δεν κατάλαβα διαφορά..... Κάποιος με πιο ελαφρύ χέρι σίγουρα θα βγάζει άνετα τα 20.0000... 22.000 με τίποτα όμως παραπάνω ... αλλά υπάρχουμε και εμείς ρεεεεε... γαμώ τους μαγαζάτορες και αυτόν που είχε την ιδέα να πλασάρει την VX για το βαραντέρο... Ακριβώς τα μισά χιλ μου έβγαλε από την κανονική που φοράει... μπορεί να έχει 30- 40 € φθηνότερα αλλά είμαι χαμένος... μπήκα μέσα.


    Τέλος, από εδώ και πέρα δεν εμπιστεύομαι κανέναν και θα το ψάχνω πρώτα και θα το ζητάω με P/N. Δεν περίμενα τέτοιο παπατζιλίκι με τις αλυσίδες να πω την αλήθεια...


    Μπράβο K0K0$ σε κάποια άλλη σελίδα γράφει και τις αντιστοιχίες των μοντέλων..... απορώ που το είδαν οι έμποροι και κάνουν του κεφαλιού τους.... φίλε ας μου το έλεγε ότι δεν θα βγάλω χιλ...να είμαι προετοιμασμένος ή να μην την αγόραζα και να έπαιρνα την πιο ακριβή...
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 29/05/2019 στις 00:42.

  10. #1420
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Και πριν ενάμισι χρόνο αλλάζω αλυσίδα... σαν μουύχαρος πάω στο μαγαζί με τα ανταλλακτικά και μου πασάρει την Did 525 VX...
    -Σίγουρα μάστορα είναι αυτή για το μηχανάκι μου;
    -Όπως σε βλέπω και με βλέπεις, ασπιρίνες τσουλάμε;
    -Οκ, παιρνω το σετ σε χρυσό μαύρο.

    17.000 χλμ και η αλυσίδα τερματίζει στους ρεγουλατόρους !!!

    Τι στα κομμάτια συμβαίνει; Όλα άψογα εκτός από το ξεχείλωμα....

    Αρχίζω το ψάξιμο και βρίσκω στο site της did ότι προτείνει μόνο την ZVM-X και μόνο... η VX είναι μόνο για το transalp και όχι για το Varadero...

    ELEOC ρε παλικάρια..... όπου και να ψάξεις δίνουν την VX εναλλακτή, όλοι, εκτός από την DID... που έχει δίκιο.... δεν κάνει για το Varadero.

    Τα 17000 χλμ ειναι πολύ λίγα, ίσως το αφήνεις και σκορτσάρει με χαμηλές στροφές και στην διαλύει τόσο γρήγορα.
    Ειναι βέβαια και 525, εγώ θα περίμενα να έχει 530 το Varadero.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #1421
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Τα 17000 χλμ ειναι πολύ λίγα, ίσως το αφήνεις και σκορτσάρει με χαμηλές στροφές και στην διαλύει τόσο γρήγορα.
    Ειναι βέβαια και 525, εγώ θα περίμενα να έχει 530 το Varadero.
    τα περισσοτερα 1000αρια ν2 525 φορανε παντως...αλλα ειναι καλη ιδεα να βαλεις παντα την πιο ''καλη'' σειρα...οντως 17κ ειναι πολυ λιγα αλλα ισως δεν ειχε και σωστη συντηρηση...παντως απο did και εγω δεν ειχα τις καλυτερες εντυπωσεις στο παρελθον

  12. #1422
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Αν βάση κατασκευαστή δεν είναι η σωστή τότε πάς στο μαγαζί και αγοράζεις την κατάλληλη σε τιμή χονδρικής αν θέλει να σε ξαναδεί και να μήν τον δυσφημίσεις.
    Εσύ βέβαια έχεις φάει την ξενέρα, το χρόνο και το χρήμα αλλά τουλάχιστον θα έχει κάνει κάτι για να σε αποζημιώσει έστω λίγο.

    Δυστυχώς οι αγορές με κλειστά μάτια είναι κατα ένα μεγάλο ποσοστό λάθος!

  13. #1423
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    τα περισσοτερα 1000αρια ν2 525 φορανε παντως...αλλα ειναι καλη ιδεα να βαλεις παντα την πιο ''καλη'' σειρα...οντως 17κ ειναι πολυ λιγα αλλα ισως δεν ειχε και σωστη συντηρηση...παντως απο did και εγω δεν ειχα τις καλυτερες εντυπωσεις στο παρελθον
    Ισχύει, κι όχι μόνο τα V2 αλλά και τα Ι4 1000ρια για καλύτερες επιταχύνσεις λόγω λιγότερου βάρους.

    Αν ζητάς αλυσίδα με "μαμά" (η οποίες είναι DID, μην παραμυθιάζεστε με το τι γράφει η σακούλα της Η) προδιαγραφές, τότε οκ έχει κάνει μαλ@κία.
    Αλλά λάθος σαν επιλογή δεν λες την 525.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #1424
    H Honda για την ιστορια σαν γνησιο ανταλλακτικο δινει την DID 525ΗV που ειναι κατωτερη (και παλαιοτερη) της VX. Επιμενω στο τσεκ ποσα λινκ εχει η αλυσιδα που φοραει.

  15. #1425
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.708
    Εδω βαζουνε μεχρι κ 520 (ERV3 σειρα βεβαια) στα μεγαλα με καμια 170αρια αλογα κ βγαζουνε χλμ.
    Με μια ψιλοσυντηρησουλα (οχι extreme καταστασεις) ενα 35αρι-40αρι πρεπει να το βγαζει.
    Τα 17Κ εινια παρα πολυ λιγα κ κατι αλλο εχει παιξει.
    Στην ΖVM-X (αυτη φοραω κ εγω σε 530 ) εχω δει τρελα νουμερα κ σιγουρα ανω των 25Κ-30Κ.

    Υ.Γ Τωρα τι εχει γινει εφετο κ σπανε οι αλυσιδες τις DID δεν ξερω...
    Ride(s) the wind of change...

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF