Σελίδα 98 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 488893949596979899100101102103108 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.456 έως 1.470 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1456
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Ο καθενας κανει οτι θεωρει αυτος σωστο.
    Δεν υπαρχει κανονας.

    Εγω λιπαινω ανα 500χλμ κ καθαριζω ανα 2-3 λιπανσεις χοντρικα. Οχι οτι δεν εχω ξεφυγει κ παραπανω...
    Μια χαρα βγαζω 35Κ+ χωρις να ειμαι κανας ψειρας.

    Η DID που εχω τωρα εχει γυρω στα 26Κ κ ειναι σαν καινουρια.
    Απλα παντα αλλαζω σετ γραναζια με την αλυσιδα.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #1457
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Εγώ θα βάλω toutoro στο μπροστινό γρανάζι με μπρούτζινα ή αλουμινένια σωληνάκια made by Coyote... από ένα σημείο και μετά. Αν αποφασίσω να κάνω τρύπες στο ψαλίδι με σπείρωμα θα το βάλω πίσω, αλλά πρώτα θα δοκιμάσω μπροστά. Τα δεματικά (tie wrap) είναι ΓΤΠΚ, σπάνε, μετακινούνται...κλπ.

    Μιλάμε για εργοστασιακή τοποθέτηση

  3. #1458
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Περίμενε. Δηλαδή η σωστή συντήρηση δεν παρατείνει τη ζωή της αλυσίδας?
    Ναι! Δε θα την αλλάξεις από κολλημένους κρίκους στα 20 25Κ αλλά στα 30-35-40Κ ανάλογα το μηχανάκι και τη χρήση.

    Ένας κρίκος να κολλήσει η αλυσίδα θα αρχίσει να χορεύει επάνω στα γρανάζια. Όταν ο κολλημένος κρίκος θα είναι εκτός γραναζιού θα είναι μαζεμένος μικραίνοντας το μήκος της αλυσίδας και όταν θα είναι επάνω στο γρανάζι, θα είναι στο κανονικό της μήκος. Αποτέλεσμα θα είναι αυτό το πανω, κάτω που κάνει, το οποίο τρώει γρανάζια για την πλάκα. Η φθορά των γραναζιών περνάει και στο πάσο της αλυσίδας με αποτέλεσμα να αρχίσει να ξεχειλώνει. Επίσης δύσκολη σε αυτή την περίπτωση είναι η σωστή ρύθμισή της καθότι αλλού είναι σφιχτή και αλλού πολύ χαλαρή (ανάλογα τη θέση του/των κολλημένων κρίκων). Όσο περισσότεροι κρίκοι είναι κολλημένοι τόσο πιο έντονη είναι η αναπήδηση της αλυσίδας. Πολύ χαλαρή αλυσίδα με εντονη αναπήδηση μπορεί να οδηγήσει και την αλυσίδα εκτός γραναζιών με τα γνωστά αποτελέσματα.



    Εσύ τι λες δεν παίζει ρόλο η σωστή συντήρηση?
    Sent from me using a computer.

  4. #1459
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η συντήρηση είναι κυρίως για να μη κολλήσουν οι κρίκοι από βρώμα ή σκουριά, για να μη φθείρει τα γρανάζια, για να μη κόβει άλογα.

    Δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στο αν θα γίνει η αλυσίδα λάστιχο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος



    Εσύ τι λες δεν παίζει ρόλο η σωστή συντήρηση?
    Πώς δε παίζει ρόλο η συντήρηση ???Μου φαίνεται το ίδιο λέμε. Εάν ο φίλος παραπάνω ήταν πιο σχολαστικος στην συντήρηση της αλυσίδας τα 17 δε θα ήταν 17.Δέχομαι ότι φόρεσε λάθος αλυσίδα από μαλάκια του πωλητή αλλά και η ελλιπής συντήρηση παίζει το ρόλο της.

    Λέμε το ίδιο πράγμα απλά εσύ έχεις και το πτυχίο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #1460
    Kι εγω τονιζω οτι το γνησιο part number της Χοντα για το Βαραντερο ειναι το 06405-MAL-P00, που αντιστοιχει σε DID 525HV, και τοτε η DID εδινε σαν upgrade την VM. Το τοτε ειναι οταν βγηκε το Varadero. Και η HV και η VM ειναι κατωτερες σε αντοχες απο την VX. Αφου λοιπον αντεχανε εκεινες θα επρεπε να αντεχει και η VX. Ξαναλεω, εχει τυχει σε φιλο να του τοποθετησουν αλυσιδα με 116 κρικους απο λαθος, ενω η μηχανη του ηθελε 114, με αποτελεσμα να τερματισει τους ρεγουλατορους ενω η αλυσιδα ειχε ακομη ψωμι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NDg4MTE5Mg-ff58b3b6.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	22,5 KB 
ID:	407069

  6. #1461
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος

    Λέμε το ίδιο πράγμα ..
    Πατερ κάτσε καλά μη μας πάρει χαμπάρι ο oldman.
    Δε λέμε το ίδιο πράγμα!
    Καμία αλυσιδα δε θα γίνει σωβρακο επειδή δεν έβαλες λαδι ή έβαλες λάδι χωρίς να την καθαρισεις πρώτα.

  7. #1462
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από K0K0$ Προβολή μηνύματος
    Kι εγω τονιζω οτι το γνησιο part number της Χοντα για το Βαραντερο ειναι το 06405-MAL-P00, που αντιστοιχει σε DID 525HV, και τοτε η DID εδινε σαν upgrade την VM. Το τοτε ειναι οταν βγηκε το Varadero. Και η HV και η VM ειναι κατωτερες σε αντοχες απο την VX. Αφου λοιπον αντεχανε εκεινες θα επρεπε να αντεχει και η VX. Ξαναλεω, εχει τυχει σε φιλο να του τοποθετησουν αλυσιδα με 116 κρικους απο λαθος, ενω η μηχανη του ηθελε 114, με αποτελεσμα να τερματισει τους ρεγουλατορους ενω η αλυσιδα ειχε ακομη ψωμι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NDg4MTE5Mg-ff58b3b6.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	22,5 KB 
ID:	407069
    Εχω την υποψία οτι η Did έχει κατεβάσει ποιότητα,ίσως να μην είναι πλεον Japan, κι εμένα μου βγάζουν λιγότερα χιλ τα τελευταία χρόνια με σχολαστική πάντα συντήρηση.
    Επίσης παλιότερα τις αγόραζα ακριβότερα,αν αυτό λέει κάτι.

  8. #1463
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από K0K0$ Προβολή μηνύματος
    Kι εγω τονιζω οτι το γνησιο part number της Χοντα για το Βαραντερο ειναι το 06405-MAL-P00, που αντιστοιχει σε DID 525HV, και τοτε η DID εδινε σαν upgrade την VM. Το τοτε ειναι οταν βγηκε το Varadero. Και η HV και η VM ειναι κατωτερες σε αντοχες απο την VX. Αφου λοιπον αντεχανε εκεινες θα επρεπε να αντεχει και η VX. Ξαναλεω, εχει τυχει σε φιλο να του τοποθετησουν αλυσιδα με 116 κρικους απο λαθος, ενω η μηχανη του ηθελε 114, με αποτελεσμα να τερματισει τους ρεγουλατορους ενω η αλυσιδα ειχε ακομη ψωμι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NDg4MTE5Mg-ff58b3b6.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	22,5 KB 
ID:	407069
    Πως ξέρεις τα χαρακτηριστικά της DID 525HV εφόσον δεν έχει βγει στο εμπόριο και πουλιέται μόνο στα σετ της HONDA και λες ότι η VX είναι ανώτερη; Ποτέ δεν έδινε η DID αναβάθμιση την VX για varadero.... για transalp δίνει την VX με αναβάθμιση την ZVM-X...

    Η διαφορά της ZVM-X με την HV είναι η μετάβαση από τα Ο-ring στα x-ring και μόνο....η μετάβαση αυτή έγινε κάπου το 2006-2007 αν θυμάμαι καλά

  9. #1464
    Καποτε ηταν στο εμποριο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vara.jpg 
Προβολές:	264 
Μέγεθος:	108,0 KB 
ID:	407076

    Λεω λοιπον, 525ZVMX βλεπω 46ΚΝ σε εφελκυσμο και 4000 δεικτη αντοχης. 525VX βλεπω 41ΚΝ και 3600 δεικτη αντοχης. Για την τοτε Upgrade 525VM που ηταν ανωτερη απο τη μαμα HV βλεπω 3600kg x 9,81 = 35000N ή 35ΚΝ και δεικτη αντοχης 3220, που ειναι ακομη μικροτερα απο την VX.

    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σιγουρα η ZVMX θα σου εβγαζε παραπανω χιλιομετρα αλλα η VX δεν μπορει να χαρακτηρισθει "λαθος" για τη μηχανη σου. Ηταν πιο οικονομικη, εβγαλε λιγοτερα χιλιομετρα.


    Μπορεις ομως να μου κανεις αυτη την ταπεινη χαρη? Ετσι, για να μου φυγει ο καημος! Να μετρησεις ποσους κρικους εχει η αλυσιδα σου? Γιατι στα 5 μηχανακια με αλυσιδα που εχουν περασει απο τα χερια μου ποτε δεν τερματισα ρεγουλατορους, παντα η αλυσιδα πηγαινε για αλλαγη επειδη εκανε κομπους και οσο και να τεντωνα δεν σωζόταν.

  10. #1465
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από K0K0$ Προβολή μηνύματος
    Καποτε ηταν στο εμποριο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vara.jpg 
Προβολές:	264 
Μέγεθος:	108,0 KB 
ID:	407076

    Λεω λοιπον, 525ZVMX βλεπω 46ΚΝ σε εφελκυσμο και 4000 δεικτη αντοχης. 525VX βλεπω 41ΚΝ και 3600 δεικτη αντοχης. Για την τοτε Upgrade 525VM που ηταν ανωτερη απο τη μαμα HV βλεπω 3600kg x 9,81 = 35000N ή 35ΚΝ και δεικτη αντοχης 3220, που ειναι ακομη μικροτερα απο την VX.

    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σιγουρα η ZVMX θα σου εβγαζε παραπανω χιλιομετρα αλλα η VX δεν μπορει να χαρακτηρισθει "λαθος" για τη μηχανη σου. Ηταν πιο οικονομικη, εβγαλε λιγοτερα χιλιομετρα.


    Μπορεις ομως να μου κανεις αυτη την ταπεινη χαρη? Ετσι, για να μου φυγει ο καημος! Να μετρησεις ποσους κρικους εχει η αλυσιδα σου? Γιατι στα 5 μηχανακια με αλυσιδα που εχουν περασει απο τα χερια μου ποτε δεν τερματισα ρεγουλατορους, παντα η αλυσιδα πηγαινε για αλλαγη επειδη εκανε κομπους και οσο και να τεντωνα δεν σωζόταν.
    Πήρα αλυσογράναζα, αυτό ήταν το τελευταίο τέντωμα, δεν έχει άλλο, μόλις την βγάλω θα τα μετρήσω και θα τις βάλω δίπλα δίπλα και θα τις βγάλω φώτο. Αλλά θα το κάνω σε ένα-ενάμισι μήνα που θα μου έρθει και το τουτορολαδωτήρι και θα ασχοληθώ σοβαρά μαζί της. .

    Εννοείται ότι έχω τα εργαλεία και τις αλλάζω μόνος μου.


    Όσο για τον τύπο της αλυσίδας, όντως έχεις δίκιο, αλλά θα προέκυψαν πολλά ενδιάμεσα για να μην την δίνει η DID πια...ούτε την VX δεν δίνει φαντάσου... μάλλον γινόντουσαν οι αλυσίδες σωβρακολάστιχα σαν την δικιά μου...
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 31/05/2019 στις 15:56.

  11. #1466
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα του φόρουμ. Έχω ένα παπί Kymco Jetix 50 (μετατροπή σε 70άρι από μαμά κιτ) το οποίο αισίως έφτασε τα 22.000χλμ (μοντέλο του 2009, το αγόρασα μεταχειρισμένο το 2010 με 7.500χλμ). Το μηχανάκι κυκλοφορεί μονίμως δικάβαλο σε νησί όπου λίγο η αρμύρα (=αναπόφευκτες σκουριές) λίγο τα γκάπα γκούπα της ανάρτησης από τους τσιμεντοστρωμένους δρόμους και τα άπειρα μπαλώματα στο οδόστρωμα, δε θέλει και πολύ η αλυσίδα για να τα παίξει. Τα πρώτα 3-4 χρόνια που το είχα της έκανα 1 φορά το χρόνο έναν καθαρισμό και λίπανση με σπρέι αλυσίδας. Δυστυχώς έκτοτε την είχα ψιλοπαρατήσει με συνέπεια, τον τελευταίο χρόνο, παρότι την ξανακαθάρισα και την λίπανα, ακούγεται τις τελευταίες μέρες ένας θόρυβος από την πλευρά του μπροστινού γραναζιού κατά την κίνηση, σαν η αλυσίδα να κλωτσάει στο γρανάζι. Λογικά είναι στα τελευταία της φαντάζομαι. Να πω ότι επίσης τον τελευταίο χρόνο χαλαρώνει σχετικά γρήγορα η αλυσίδα παρά το ότι τη ρυθμίζω από τους ρεγουλατόρους στο ψαλίδι και μάλιστα από προχθές που την ξαναρύθμισα παρατηρώ ότι ο θόρυβος από το μπροστά γρανάζι κίνησης αυξήθηκε αισθητά κατά την κύλιση.
    Η αλυσίδα που φορά το μηχανάκι από τη μάνα του είναι 428 Χ 114, νούμερο που είναι σπάνιο και σε DID που έψαξα δεν βρίσκω σε στοκ παρότι υπάρχει σαν νούμερο στον κατάλογο (δεν το στοκάρουν λόγω μικρής εμπορικότητας απ' ότι μου είπαν).
    Το ερώτημα είναι, δεδομένου ότι σε DID βρίσκω το επόμενο μέγεθος, 428 Χ 116, είναι προτιμότερο να επιλέξω αυτό το μέγεθος και να αφαιρέσει ο μηχανικός στο συνεργείο έναν κρίκο επεμβαίνοντας στην αλυσίδα, ή να αγοράσω έτοιμη σε διάσταση 428 Χ 114 μια αλυσίδα της JT, που ναι μεν απ' ότι μου είπαν δεν είναι μάπα σε ποιότητα αλλά τη θεωρούν υποδεέστερη της DID; Mε την επέμβαση αφαίρεσης κρίκου μειώνεται η διάρκεια ζωής της αλυσίδας; Εσείς τις θα προτιμούσατε αν ήσασταν στη θέση μου;
    Υπόψιν ότι εννοείται ότι θα αλλάξω και σετ γραναζιών μαζί με την αλυσίδα, όπου εκεί το παπί πάλι φοράει περίεργα νούμερα: 11 δόντια μπροστά και 43 πίσω (πολύ κοντή σχέση μετάδοσης που ωστόσο δε με πειράζει δεδομένου ότι το παπί οδηγείται πάντα δικάβαλο και στο νησί με τις αρκετές ανηφόρες το κοντό γρανάζωμα βοηθάει αρκετά, ενώ οι απαιτήσεις τελικής ταχύτητας είναι ανύπαρκτες αφού και τα 50χαω είναι μεγάλη ταχύτητα στο οδικό δίκτυο του νησιού.

  12. #1467
    Oχι δεν θα παθει τιποτα η αλυσιδα με αφαιρεση κρικων.

  13. #1468
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Οπότε προχωράω με την αγορά της DID 428 X 116 και αφαιρεί ο μηχανικός τον παραπανίσιο κρίκο. Απλά είχα προβληματιστεί γιατί κάπου διάβασα ότι μετά την αφαίρεση κρίκων σε καινούρια αλυσίδα μειώνεται (και καλά) η αντοχή της...

  14. #1469
    Ε καλα, αμα πιασει τη βαρια και αρχισει να κοπαναει τους πιρους για να βγουνε τοτε ναι, θα την ξεσκισει την αλυσιδα. Αλλα αν τροχισει το κεφαλι απο τους πιρους του κρικου που θελει να αφαιρεσει και ανοιξει με κατσαβιδι τα πλακακια τοτε δε θα παθει τιποτε απολυτως η αλυσιδα.

  15. #1470
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    354
    Καί την jt να βάλεις δεν θα γίνει καί κάτι, δεν έχει καί τόση πολλή δύναμη το παπί. Σημαντική όμως είναι πού και πού να την καθαρίζεις και να της βάζεις κάποιο λιπαντικό.

    Υ.Γ. λιπαντικό για αλυσίδες η βαλβολινη όχι Durex

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 16:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 12:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF