Σελίδα 87 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 3777828384858687888990919297 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.291 έως 1.305 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1291
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση που πιθανότατα έχει τεθεί ξανά:
    Συνιστάται η χρήση βαλβολίνης για τη λίπανση της αλυσίδας ?
    Ρωτάω γιατί:
    - Σύμφωνα με το manual του ZR7: "Αν δεν είναι διαθέσιμο κάποιο ειδικό λιπαντικό, ένα παχύρρευστο λάδι όπως το SAE 90 είναι προτιμότερο από ένα λεπτόρρευστο, διότι θα παραμείνει στην αλυσίδα περισσότερο και θα παρέχει καλύτερη λίπανση".
    - Σύμφωνα με το manual του XJ6: "Μη χρησιμοποιείτε λάδι μηχανής ή οποιαδήποτε άλλα λιπαντικά για την αλυσίδα, καθώς ενδέχεται να περιέχουν ουσίες που μπορεί να καταστρέψουν τα O-rings".
    Απλές βαλβολίνες sae90 προτείνει και το manual για το hornet μου που έχει και αυτό O-rings. Οι βαλβολίνες για κιβώτιο ταχυτήτων είναι φτιαγμένες για να λιπαίνουν γρανάζια οπότε θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο για το λάδωμα της αλυσίδας. Απλά έχει κάποια μειονεκτήματα όπως ότι πιτσιλάει λίγο και λερώνει κιόλας. Νομίζω ότι υπάρχουν και κάποιοι τύποι βαλβολίνων που μπορεί να κάνουν ζημιά στα O-rings. Αλλά οι απλές βαλβολίνες SAE 90 είναι οκ.

  2. #1292
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η 90αρα βαλβολινη ειναι το καλυτερο λιπαντικο για αλυσιδα για πολλους λογους και τελειως ακινδυνο
    στα manual καποιες φορες αλλαζει το νοημα λογω μεταφρασης

  3. #1293
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η βαλβολινη ειναι το καλυτερο λιπαντικο για αλυσιδα
    η προληπτικά απερχόμενη -μαμά- ΕΚ του Ζ μου, με τα 84Κ χλμ στην "πλάτη" της και χωρίς ίχνος κόμπου το επιβεβαιώνει! .&-

    Είμαι πολύ περίεργος να δω πόσα θα βγάλει η νέα που θα δεχτεί φροντίδα με βαλβολίνη απο την αρχή της.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #1294
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    η προληπτικά απερχόμενη -μαμά- ΕΚ του Ζ μου, με τα 84Κ χλμ στην "πλάτη" της και χωρίς ίχνος κόμπου το επιβεβαιώνει! .&-
    Έβγαζε άλλα 10 χιλιάδες χλμ εύκολα..

  5. #1295
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    μ'έφαγες...καινούρια αλυσίδα πέταξα...
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #1296
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Καλή είναι η βαλβολίνη αν δεν έχεις πρόβλημα να καθαρίζεις και να λαδώνεις κάθε μέρα.
    Life begins at 45°.

  7. #1297
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    όχι κάθε μέρα ρε συ.
    αν ας πούμε με το σπρέι το έκανες καθε 500χλμ, με τη βαλβολίνη βάζεις κάθε 300-400χλμ.
    και αλυσίδα πάντα καθαρή απο βρωμιές/σκόνες/κλπ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #1298
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Το περισσότερο που μπορώ να ασχοληθώ με μια αλυσίδα είναι 3 λεπτά τον μήνα.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Ευτυχώς δεν έχω μηχανάκι.
    Life begins at 45°.

  9. #1299
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/03/2010
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    η προληπτικά απερχόμενη -μαμά- ΕΚ του Ζ μου, με τα 84Κ χλμ στην "πλάτη" της και χωρίς ίχνος κόμπου το επιβεβαιώνει! .&-

    Είμαι πολύ περίεργος να δω πόσα θα βγάλει η νέα που θα δεχτεί φροντίδα με βαλβολίνη απο την αρχή της.
    εχω 40.000 στην Εκ του Ζ μου(2008) και σκεφτομαι αλλαγη γιατι πιο πολυ με φοβηζουν ολα αυτα εδω μεσα παρα που διαβαζω παρα η κατασταση της.Ουτε κρικος δεν εχει προβλημα,τα γραναζια ισα που εχουν κανει φθορα!Αλλα 5.000 θα βγαλει στο χαλαρο.Λιπανση εχει φαει με bel ray σπρει και λιγο βαλβολινη.Οτι κ να λεμε ειναι θεμα χρηση .Εγω πχ ποτε δεν εκανα καγκουριες με το Ζ

  10. #1300
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Δεν είναι μόνο θέμα χρήσης γιατί ο γαύρος δεν το λυπάται,του δίνει πόνο.
    Η βαβολίνη τελικά δίνει μακροζωία στην αλυσίδα.

  11. #1301
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis88 Προβολή μηνύματος
    εχω 40.000 στην Εκ του Ζ μου(2008) και σκεφτομαι αλλαγη γιατι πιο πολυ με φοβηζουν ολα αυτα εδω μεσα παρα που διαβαζω παρα η κατασταση της.Ουτε κρικος δεν εχει προβλημα,τα γραναζια ισα που εχουν κανει φθορα!Αλλα 5.000 θα βγαλει στο χαλαρο.Λιπανση εχει φαει με bel ray σπρει και λιγο βαλβολινη.Οτι κ να λεμε ειναι θεμα χρηση .Εγω πχ ποτε δεν εκανα καγκουριες με το Ζ
    Οπως σου είπε κι ο ταιστιλ, δεν είναι αποκλειστικά θενα χρήσης.
    Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να έχω ήδη αλλάξει 2 αλυσίδες.
    Λογικά την ίδια αλυσίδα θα φοραγαμε. Προσωπική γνώμη ότι αυτές οι ΕΚ πρώτης τοποθέτησης ήταν πολύ ποιοτικές.
    Στη δικιά σου τώρα.
    Μην φοβάσαι με ότι διαβάζεις εδώ. Δεν έχουν γραφτεί δα και τέρατα.
    Αν η αλυσίδα σου δεν έχει παρουσιάσει θέμα τότε γιατί να την αλλάξεις; Δεν Είναι και αμελητέο το κόστος.
    Οπως εσύ, έτσι κι εγώ, bel ray blue tac ή/& super clean χρησιμοποιούσα. Και φεύγαν τα δοχεία για πλάκα.
    Και έπρεπε κάθε τόσο να καθαρίζω τη μακα που μαζευόταν πάνω στους κρίκους γιατί αλλιώς δεν έφτανε το λιπαντικό εκεί που πρέπει.
    Με 3,5€ το μπουκάλι η βαλβολινη, έβγαλα 3 χρόνια (λιπαινοντας 3 μηχανακια),ξέχασα τι θα πει καθάρισμα αλυσίδας και το σημαντικότερο όλων: παρατεινα Την ζωή της σε αστρονομικό νούμερο χιλιομέτρων.
    Αν διαβάσεις όλο το υπάρχον νήμα θα δεις ότι κάποιοι αναφέρουν αλλαγή στις 20 & στις 30Κ χλμ.
    Μου φαίνεται ασύλληπτο λοιπόν το ότι έφτασε 84Κ χλμ και δεν είχε ούτε ψήγμα κομπου.
    Ναι οκ πιτσιλαει λίγο παραπάνω.εμενα στο γκιωνη μου.καποιου αλλου μπορεί να μη του αρέσει αυτό και να επιλέξει σπρέι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #1302
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Εγώ βάζω βαλβολινη και δεν λερώνει καθόλου
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #1303
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Η βαλβολινη λερωνει στα πρωτα χλμ μετα την εφαρμογη
    Αν σκουπισεις τα περισσευματα τοτε μετα δεν ξαναπεταει
    Η αλυσιδα δεν χρειαζεται ποτε καθαρισμα και ειναι παντα λαδωμενη
    Επισης διαρκει περισσοτερο και αυτο φαινεται απο το οτι χρειαζεται σπανια τεντωμα

  14. #1304
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    Βαλβολινη 90αρα;
    Με το πινελακι την βάζετε;
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  15. #1305
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    "Αλυσίδα, αυτός ο μπελάς" θα έπρεπε να ήταν ο τίτλος του θέματος.

    Με εξαίρεση ίσως ορισμένων κατηγοριών μοτό (αγωνιστικές, εκτός δρόμου), είναι απαράδεκτο εν έτει 2018, να υπάρχουν ακόμα γυμνές αλυσίδες σε κοινή θέα, με ότι αρνητικά αυτό συνεπάγεται. Βρωμιά, συνεχή ανάγκη γιά συντήρηση με ανάλογο κόστος, θόρυβος, επικινδυνότητα σε περίπτωση κοπής εν κινήσει, κτλ. Τέτοιες μηχανολογικές εφαρμογές στα αυτοκίνητα έχουν καταργηθεί από τον πρόπερασμενο αιώνα! Αλλά αφού τα εργοστάσια μπορούν και πουλάνε, γιατί να μπλέξουν (πληρώσουν) εξελίσσοντας σύγχρονες διατάξεις; Κομμάτι και αυτό ενός γενικότερου (κατά την γνώμη μου) προβλήματος που αντικατοπτρίζεται στήν πρακτική:
    "Αφού υπάρχουν τόσοι πολλοί παθιασμένοι με τις μοτοσικλέτες, πρόθυμοι να πληρώσουν πάνω από αυτό που θεωρείται αντιπροσωπευτικό κόστος, ας συνεχίσουμε να πουλάμε φύκια γιά μεταξωτές κορδέλλες". Ειδικά σε ορισμένα κομμάτια που απαρτίζουν τον μοτοσικλετιστικό μας κόσμο...

    Επί του προκειμένου τώρα. Η βαλβολίνη καλή είναι, φτηνή και με ωραία μυρωδιά (!), σου δίνει την δυνατότητα - όταν έχεις χρόνο - να εμπεδώσεις στο ζεν και την τέχνη της συντήρησης της μηχανής, αλλά πέρα από το αρχικό πασάλειμμα, το πρόβλημα μου είναι ότι δείχνει να μην παραμένει στην αλυσίδα αν κινηθείς έστω και λίγο με υψηλή ταχύτητα. Λογικά, με δεδομένο ότι την βάζεις κυρίως στην εσωτερική πλευρά της, η φυγοκέντριση θα την ωθεί πιό μέσα στους κρίκους, αλλά το θέαμα της στεγνής αλυσίδας όταν κατεβαίνεις από το μηχανάκι ύστερα από μία γρήγορη βόλτα, έστω και σύντομη, με έχει στρέψει στην λύση του οποιοδήποτε λιπαντικού spray με επικολλητικές δυνατότητες.

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF