Σελίδα 100 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 50909596979899100101102103104105110 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.486 έως 1.500 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #1486
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ρε συ κογιοτ, πόσο κόστισε αυτό το τσουμπλέκι;
    και πόσο χρόνο σου πήρε να το εγκαταστησεις;
    και κάθε πότε θα αδειάζει;
    όσο προχωράω,μπορω να σκέφτομαι ερωτήσεις.
    τόσο πολύ ταλαιπωριόσουν να λαδώνεις πχ μια φορά τη βδομάδα; (δεν ξερω και ποσα χλμ γραφεις)
    Το tutoro μου κόστισε 100€ και το διπλό μπεκ 17€ από pro-oiler, το διπλό του τουτόρου δεν μου γέμιζε το μάτι ως προς την σταθερότητα που θα μπορούσε να έχει και έτσι πάντρεψα δύο συστήματα..

    βασικά το pro-oiler είναι πολύ μπροστά αλλά είναι ακριβό, αν χαλάσει το toutoro θα το πάρω όμως...

    Δύο μέρες δουλειά έριξα για να κατασκευάσω τα λαμάκια....
    τα έφτιαξα στο χέρι με λίμα, πριόνι, τρυπάνι γυαλόχαρτα και σέγα με λάμα αλουμινίου. Φαντάσου ότι τα κλιπ που πιάνουν την σωλήνα πρώτα τα έσφιξα καλά δε ένα τρυπάνι λίγο μεγαλύτερο από την διάμετρο για να ξεχειλώσουν και να πάρουν την κούρμπα της σωλήνας για να μη την πατήσουν και σταματήσουν τη ροή.

    αδειάζει κάθε 1200 χιλ΄

    Ναι φίλε, μεγάλη ταλαιπωρία να σηκώνεις σε πάντοκ σταντ το βαραντέρο, έχω φτιάξει μια βάση από κοιλοδοκό όπου σφηνόνω τον μπροστινό τροχό, μένει ίσιο και βάζω πίσω το σταντ και πατάω επάνω του με όλο το βάρος μου για να σηκωθεί... 1:70 και 72 κιλά γαρ.... οπότε καταλαβαίνεις ε;
    Βάλε τώρα στην εξίσωση ότι δεν έχω κλειστό γκαράζ και τον χειμώνα για ποια εβδομάδα μιλάμε οέο;

    Α, και την ηλικία... 52.

    Υπ όψιν την ηλικία δεν την έβαλα για να πω ότι γέρασα... απλά αν το φιλοσοφήσεις κερδίζω χρόνο για άλλα πράγματα.

  2. #1487
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Το βαραντερο ειναι μανικι για να το σηκωσεις αλλα οχι τοσο οσο φανταζεσαι.
    Με ιδιο σωματοτυπο, αλλα λιγο ψηλοτερος (1,76 στα 70 κιλα) ... εχω σηκωσει Varadero 3-4 φορες σε stand τοσο κεντρικο οσο και paddock.
    Δεν αρκει να ριξεις το βαρος σου... για την ακριβεια ειναι ΚΑΚΟ να ριξεις το βαρος σου καθως χανεις τον ελεγχο της μηχανης.

    Με το ενα χερι πιεζεις προς το εδαφος εαν μιλαμε για paddock stand και με το αλλο τραβας τη χειρολαβη προς τα επανω.
    Το βαρος του σωματος σου, καλο ειναι να μην το "επηρεασεις" γιατι αλλιως η μηχανη θα σε παρει μαζι της.

    Αυτες τις λιγες φορες που το ειχα και χρειαστηκε να το σηκωσω, οκ με ελουσε κρυος ιδρωτας... αλλα ειναι doable.
    Σιγουρα εαν το ειχα για μηνες ή χρονια θεωρω οτι θα το εκανα με τρομερη ανεση.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #1488
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    ουαου για τα χρήματα και τον χρόνο που ξοδέψες!!!μου φαίνεται αδιανόητο.
    Δεν έχει τύχει να σηκώσω βαραντερο είτε σε διπλό είτε σε παντοκ. Βέβαια εγώ είμαι και xxl σε διαστάσεις όχι φτερό στον άνεμο σαν εσάς (φάτε λίγο ρε ) .
    Προφανώς και άμα σου έβγαλε μια σκοτουρα από το κεφάλι τότε καλά εκανες,απλά μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #1489
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Είναι που είναι θεόβαρο το συγκεκριμένο έχει και πολύ ψηλά το κέντρο βάρους του και αυτό είναι που το δυσκολεύει τόσο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #1490
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Είναι σίγουρα θέμα σωματότυπου, 9 χρόνια το έχω και κάθε φορά το σήκωμα είναι το ίδιο.... είχα βάλει κεντρικό σταντ αλλά το έφαγαν τα πεζοδρόμια και παραλίγο να μου κάνει ζημιά στον λαιμό της εξάτμισης και στο κάρτερ που είναι δίπλα.
    Όπως είπε και o_gavros μου έβγαλε μια σκοτούρα από το κεφάλι, πλέον θα σηκώνεται μόνο για πλύσιμο ή βλάβες.

  6. #1491
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Είστε απλά τεμπέληδες και γκατζετάκηδες. Κι εγώ 51 είμαι και το μηχανάκι μου GS1200 είναι πιο βαρύ από το δικό σου (αλλά σηκώνεται η βρώμα πανεύκολα στο διπλό) και δεν αγκομάχησα ποτέ να λαδώσω αλυσίδα.



    Πέραν της πλάκας και στα παπιά μου και στο DR γουστάρω να κάθομαι με πινελάκι και παραφινέλαιο να ξεβρομίζω την αλυσίδα και μετά να την λαδώνω, το ΙΤ δεν το βάζω στην εξίσωση γιατί τόσο που το κινώ λαδώνω μια φορά τον χρόνο. Φτιάχνω καφέ, έχω και την κόρη δίπλα και χαζεύω και τα γύρω γύρω όπως λέει και ο Παλιάνθρωπας. Νομίζω τέτοια μπλιμπλίκια δεν θα έβαζα ποτέ.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #1492
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.129
    Ορίστε, μαζεύτηκαν και οι προπέλες να μας κάνουν πλάκα

    Με 3 μηχανάκια θα λαδώνεις αλυσίδα μιά φορά τον μήνα και αν... ε εγώ δεν έχω ούτε αυτοκίνητο ούτε πάπια, ο βαραντέρος είναι μάχιμος καθημερινά!
    Δεν λέει κάθε 500 να σηκώνεται, μερικές φορές τα 500 χιλ τρώγονται σε 2 μέρες στο λεκανοπέδιο...

    Αυτό το σύστημα απλά με σώνει και σώνει και την αλυσίδα που όταν την βάζω καινούργια λέω ότι θα την προσέχω και μετά την γράφω κανονικά.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 27/06/2019 στις 12:34.

  8. #1493
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Lol, κάποτε που σταμάτησα να βοηθήσω έναν ξαπλωμένο στο οδόστρωμα, κάνω μια έτσι να σηκώσω το τδμ, σταματάει τα βογγητα το παλικάρι, γουρλωνει τα μάτια, και μου λέει, ρε φίλε, πως το σήκωσες μόνος σου????

    Σε τέτοιες φάσεις ο όγκος παντα βοηθάει.....
    κι ας είναι και καθαρό bacon τα 150 κιλά.

  9. #1494
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ορίστε, μαζεύτηκαν και οι προπέλες να μας κάνουν πλάκα

    Με 3 μηχανάκια θα λαδώνεις αλυσίδα μιά φορά τον μήνα και αν... ε εγώ δεν έχω ούτε αυτοκίνητο ούτε πάπια, ο βαραντέρος είναι μάχιμος καθημερινά!
    Δεν λέει κάθε 500 να σηκώνεται, μερικές φορές τα 500 χιλ τρώγονται σε 2 μέρες στο λεκανοπέδιο...

    Αυτό το σύστημα απλά με σώνει και σώνει και την αλυσίδα που όταν την βάζω καινούργια λέω ότι θα την προσέχω και μετά την γράφω κανονικά.

    Ένα δίκιο το 'χεις. Σε μένα το χιλιόμετρο το τρώει ο πάπος ο οποίος και εύκολα σηκώνεται () κι εύκολα λαδώνεται.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #1495
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Εγώ πάντως χτες μετά τον ιδρώτα που έριξα για να λαδώσω,(ένα-ένα κρίκο προσεκτικά στις ενώσεις και όχι ένα μεγάλο φφφσσσσττττττ) νομίζω δεν θα με χαλούσε ένα τέτοιο νταλαβέρι.
    porca miseria.

  11. #1496
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως χτες μετά τον ιδρώτα που έριξα για να λαδώσω,(ένα-ένα κρίκο προσεκτικά στις ενώσεις και όχι ένα μεγάλο φφφσσσσττττττ) νομίζω δεν θα με χαλούσε ένα τέτοιο νταλαβέρι.
    Και μετά έπιασες να μετρήσεις πόσους κόκκους άμμου έχει η παραλία;









    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #1497
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Χωρίς πλάκα τώρα,λαλακία κάνω λες που τρώω μίση ώρα στα γόνατα;Μήπως να κάνω απλά ένα πέρασμα φσσστττ-τέλος;
    Δεν κοροιδεύω,σοβαρά ρωτάω
    porca miseria.

  13. #1498
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Χωρίς πλάκα τώρα,λαλακία κάνω λες που τρώω μίση ώρα στα γόνατα;Μήπως να κάνω απλά ένα πέρασμα φσσστττ-τέλος;
    Δεν κοροιδεύω,σοβαρά ρωτάω
    μια σταγονα βαλβολινη σε καθε κρικο, εκει που εχει τα ο-ring.
    5-10 λεπτα max.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  14. #1499
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Φσιτ, μισό μέτρο μπροστά, φσιτ, μισό μέτρο μπροστά, φσιτ, μισό μέτρο μπροστά. 40 δευτερόλεπτα.

  15. #1500
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Φσιτ, μισό μέτρο μπροστά, φσιτ, μισό μέτρο μπροστά, φσιτ, μισό μέτρο μπροστά. 40 δευτερόλεπτα.
    Δηλαδή κάπως έτσι? https://www.youtube.com/watch?v=mhGTRanERDM
    RIDE MORE TALK LESS

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF