Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Ανταλλακτικα για Freewind 650

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    17

    Question Ανταλλακτικα για Freewind 650

    Καλησπερα σε ολους,

    Εχω μια Freewind πραγματικο διαμαντακι για τα χρονια της που μου εχει βγει απροβληματιστο οντας φουλ καλα συντηρημένη και απο τους προηγουμενους κατοχους!

    Ειπα να ξεκινησω απο μονος μου να κανω καποια απλα σερβις συντήρησης μιας και θελω να ασχοληθω και να μαθω λιγο!

    Εχει ερθει η ωρα για αλλαγη λαδιων, φιλτρου, καθαρισμος φιλτρου αερα, αλλαγη μπουζι, υγρα φρενων κλπ! Εχει καποιος συγκεκριμενα αξιοπιστα ανταλλακτικα που προτεινει μιας και δεν πολυ εχω ιδεα απο αποψη αξιοπιστιας διαφορων ανταλλακτικων που βλεπω...

    Πχ για λαδι σκεφτομαι να βαλω της valvoline 10w40
    φιλτρο λαδιου θελω να βαλω γνησιο της suzuki αλλα βλεπω ενα μαγαζι μονο στην Γλυφαδα εχει... οπουδηποτε αλλου βλεπω για k&n φιλτρο και Hiflofiltro που ναι μεν τις εχω ακουστα αλλα δεν εχω ιδεα απο αποψη αξιοπιστιας

    Για μπουζι ο κατασκευαστης προτεινει ειτε απο ngk ειτε cr10e ως standard ειτε cr9e ως hot type που απο οτι εχω καταλαβει ειναι προτιμοτερο! Βλεπω στην αγορα και καποια cr9ek το οποιο δεν εχω καταλαβει ακριβως την διαφορα οπως επισης και τα Ιριδιου cr9eix
    Τι να προτιμησω απο αυτα?

    Για υγρα φρενων (dot4) εχω βρει της Brembo

    Επισης για το φιλτρο αερος που ειναι πλενομενο (δεν εχω βαλει dna προς το παρον), υπαρχει καποια συγκεκριμένη μαρκα καθαριστικου διαλυτη και λιπαντικου που πρεπει να προτιμησω?

    Οποιαδηποτε επιπλεον συμβουλη δεκτη εννοειται!

    Γενικα γνωσεις περι μηχανικης εχω, οντας μηχανικος στα πλοια απλα σε οτι εχει να κανει με μοτο ειμαι λιγο αρχαριος ακομα και γι αυτο ζηταω γνωμες!

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καλησπέρα.
    Το valvoline είναι μια χαρά όπως και τα περισσότερα της αγοράς αρκεί να έχει το κατάλληλο ιξώδες ( πχ 10-40 κτλ) για το όχημα σου,Λογικά θα βάλεις το ίδιο που έβαζες τόσα χρόνια.
    φουλ συνθετικό δεν χρειάζεται το όχημα σου.
    Tο durablend εννοείς;Αν ναι έχω βάλει μια φορά στο δικό μου 4 λίτρα και όλα καλά.

    Φίλτρο λαδιού βάζεις άνετα αφτερμαρκετ κ δεν βρίσκω και τον λόγο να ψάχνεις γνήσιο,και τα 2 που έγραψες είναι χρόνια στο κουρμπέτι.
    Για τα μπουζί δεν έχω ιδέα ,τα υγρά φρένων το σωστό dot κ ότι νάναι.
    Τα πλενόμενα φίλτρα αέρα έχουν και δικό τους σετ καθαρίσματος , το KN έχει σίγουρα δηλαδή .Συνήθως είναι 2 μαζί, σπρει καθαρισμού και μετά ένα με λάδι.

    Καλές εργασίες !!
    porca miseria.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Δεν τιθεται θέμα αξιοπιστίας στα φίλτρα λαδιού, ολα κάνουν τη δουλειά τους. Πιο σημαντικό θεωρώ ότι είναι να το αλλάζεις σε κάθε αλλαγή λαδιών.
    Θα προτιμουσα το Κ&Ν γιατι δεν απαιτεί ειδικό εργαλείο για την τοποθέτηση, Ξε-βιδώνεται με ένα απλό γερμανοπολύγωνο. Το έβαζα μέχρι την προτελευταια μου αλλαγή μέχρι που δεν το βρήκα διαθέσιμο στο μαγαζί που πήγα οπότε πήρα αυτο που είχε μαζί με την "κούπα" για το βιδωμα/ξεβίδωμα. Αλλιώς πάλι αυτό θα έβαζα.

    Μπουζί φυσικά ότι προτείνει ο κατασκευαστής. Αν δεν είσαι σίγουρος βάλε το στανταρτ.

    Γενικά στα περισσότερα δεν αξίζει να επεδύσεις πολλά λεφτα γιατί δεν θα δεις διαφορά. Το μόνο που θα πρόσεχα θα ήταν το λάδι, να εχει οπωσδήποτε το ιξώδες που πρέπει. Ένα σύγχρονο λάδι υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις του κινητήρα, απο εκει και περα κοιτάς τι μπορεί να ταιριάζει καλύτερα στο μοτερ σου.

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Πρώην κάτοχος, όχι για πολλά χρόνια. Ζω στην Κρήτη, οπότε είχε φάει αρκετή ζέστη.

    Λάδια μου έβαζαν συνήθως Motul 5100 10W-40 με τα οποία δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ό,τι και να είχε μέσα, το κιβώτιο ήταν σχετικά τραχύ.

    Κάποιοι χρήστες αερόψυκτων στην Αμερική βάζουν λάδι για ντηζελοκινητήρες, ειδικά Shell Rotella - το αντίστοιχο ευρωπαϊκό είναι το Rimula αλλά δεν ξέρω αν είναι η ίδια σύνθεση. Η θεωρία είναι ότι αντέχει καλύτερα τις καταπονήσεις ενός αερόψυκτου κινητήρα.

    Αν θυμάμαι σωστά μπουζί είχε cr9e όταν το πήρα, και αυτά έβαζα κι εγώ.

    Το φίλτρο αέρα το έπλενα σχολαστικά με απορρυπαντικό πιάτων και ζεστό νερό, το στέγνωνα καλά και μετά έβαζα λίγο φρέσκο λάδι κινητήρα, στείβοντας δυνατά αλλά με προσοχή να μη σκιστεί στις ενώσεις. Έβαζα και λίγο λάδι με το δάχτυλο στο χείλος κατά την τοποθέτηση.

    Για φίλτρο λαδιού κοιτάς να μην έχουν κάνει οικονομία στο υλικό (λιγότερες "δίπλες") και να έρχεται κατά προτίμηση με δύο τσιμούχες. Το Hiflofiltro αν θυμάμαι σωστά έχει μόνο την απαραίτητη εσωτερική και όχι τη μεγάλη εξωτερική, αλλά πέραν αυτού δεν είχα πρόβλημα.

    @motojojo: το φίλτρο στα Freewind δεν έχει περίβλημα γιατί τοποθετείται μέσα στο δεξί κάρτερ, οπότε το πλεονέκτημα των K&N δεν υφίσταται. Υποθέτω αναφέρεσαι στο Bandit του προφίλ σου;
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 26/01/2024 στις 17:54.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    934
    Kαλησπέρα και σε εσένα,το μηχανάκι το έχω απο το 2015 και η συντήρηση του είναι πολύ απλή,μέχρι και βαλβίδες μπορείς να ρυθμίσεις εύκολα σαν μονοκύλιδρο που είναι.
    Φίλτρο λαδιού οτι βρίσκεις,εγώ βάζω τσάμπιον,λάδια 10-40,μπουζί 9άρι λέει η μαμά suzuki ,και φίλτρο αέρα οτι είπαν οι αποπάνω!
    Αν τυχών χρειαστείς κάτι εξτρα τσέκαρε κι αυτούς.
    https://www.motosp.gr/supercategorie...r=1997#content

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος

    @motojojo: το φίλτρο στα Freewind δεν έχει περίβλημα γιατί τοποθετείται μέσα στο δεξί κάρτερ, οπότε το πλεονέκτημα των K&N δεν υφίσταται. Υποθέτω αναφέρεσαι στο Bandit του προφίλ σου;
    Ακριβως.

    Υπέθεσα ότι κι αυτο φοράει το κλασσικό εξωτερικό φίλτρο που μοιαζει με φιαλη απο γκαζακι.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Εγώ, από την άλλη, σε ότι αφορά το ιξώδες....
    Επειδή η μηχανή τα έχει τα χρονάκια της (και τα ανάλογα χλμ.)
    Οι ανοχές του μοτέρ λογικά θα είναι μεγάλες, μήπως ένα λάδι 20-50 (μάρκα αδιάφορη) θα ήταν καλύτερο; Λέω εγώ τώρα... Για τα υπόλοιπα, ότι είπαν οι από πάνω.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    756
    Φρηγουιντ έχει μεγάλο ψυγείο λαδιού,20/50 ορυκτέλαιο δεν παίζει, ειδικά τον χειμώνα.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    17
    Καταρχας να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.
    Το valvoline είναι μια χαρά όπως και τα περισσότερα της αγοράς αρκεί να έχει το κατάλληλο ιξώδες ( πχ 10-40 κτλ) για το όχημα σου,Λογικά θα βάλεις το ίδιο που έβαζες τόσα χρόνια.
    φουλ συνθετικό δεν χρειάζεται το όχημα σου.
    Tο durablend εννοείς;Αν ναι έχω βάλει μια φορά στο δικό μου 4 λίτρα και όλα καλά.

    Φίλτρο λαδιού βάζεις άνετα αφτερμαρκετ κ δεν βρίσκω και τον λόγο να ψάχνεις γνήσιο,και τα 2 που έγραψες είναι χρόνια στο κουρμπέτι.
    Για τα μπουζί δεν έχω ιδέα ,τα υγρά φρένων το σωστό dot κ ότι νάναι.
    Τα πλενόμενα φίλτρα αέρα έχουν και δικό τους σετ καθαρίσματος , το KN έχει σίγουρα δηλαδή .Συνήθως είναι 2 μαζί, σπρει καθαρισμού και μετά ένα με λάδι.

    Καλές εργασίες !!
    Βασικα μεχρι τωρα ειχα τον μηχανικο που εβαζε αυτος το δικο του λαδι (δεν ξερω ποιο η αληθεια ειναι) εκτος απο μια φορα που ειχα βαλει της castrol το 10w40! Τωρα ξαναεψαξα και βρηκα της valvoline το full συνθετικο.... εφοσον η διαφορα ειναι στα 1-2 ευρω απο το ημισυνθετικο ειπα να παω σε αυτο
    Το φιλτρο που εχει ειναι το μαμισιο αλλα μεσα στο manual δεν λεει καποια συγκεκριμένη μαρκα καθαριστηκου ουτε λιπαντικου!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Το φίλτρο αέρα το έπλενα σχολαστικά με απορρυπαντικό πιάτων και ζεστό νερό, το στέγνωνα καλά και μετά έβαζα λίγο φρέσκο λάδι κινητήρα, στείβοντας δυνατά αλλά με προσοχή να μη σκιστεί στις ενώσεις. Έβαζα και λίγο λάδι με το δάχτυλο στο χείλος κατά την τοποθέτηση.

    Για φίλτρο λαδιού κοιτάς να μην έχουν κάνει οικονομία στο υλικό (λιγότερες "δίπλες") και να έρχεται κατά προτίμηση με δύο τσιμούχες. Το Hiflofiltro αν θυμάμαι σωστά έχει μόνο την απαραίτητη εσωτερική και όχι τη μεγάλη εξωτερική, αλλά πέραν αυτού δεν είχα πρόβλημα.
    Οταν λες λαδι κινητηρα εννοεις πχ αυτο που εβαζες και μεσα στον κινητηρα της Motul?
    Εχω βρει η αληθεια ειναι το γνησιο ανταλλακτικο της suzuki απο αυτο το μαγαζι στην Γλυφαδα και λεω να το παραγγειλω, αυτο ερχεται με καποιο λαστιχο ή πρεπει να το παρω ξεχωριστα? Ειναι υποχρεωτικο να αλλαξουν?


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Kαλησπέρα και σε εσένα,το μηχανάκι το έχω απο το 2015 και η συντήρηση του είναι πολύ απλή,μέχρι και βαλβίδες μπορείς να ρυθμίσεις εύκολα σαν μονοκύλιδρο που είναι.
    Φίλτρο λαδιού οτι βρίσκεις,εγώ βάζω τσάμπιον,λάδια 10-40,μπουζί 9άρι λέει η μαμά suzuki ,και φίλτρο αέρα οτι είπαν οι αποπάνω!
    Αν τυχών χρειαστείς κάτι εξτρα τσέκαρε κι αυτούς.
    https://www.motosp.gr/supercategorie...r=1997#content
    Το φιλτρο πως το πλενεις? Και λιπανση του φιλτρου με το λαδι 10-40? Για μπουζι χρησιμοποεις το ngk cr9e ή καποιο απο τα cr9ek ή το Ιριδίου? Γενικα εχω ακουσει ειναι καλυτερο του Ιριδιου, δεν αξιζει να το βαλω?
    Ευχαριστω για το λινκ πολυ χρησιμο!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ, από την άλλη, σε ότι αφορά το ιξώδες....
    Επειδή η μηχανή τα έχει τα χρονάκια της (και τα ανάλογα χλμ.)
    Οι ανοχές του μοτέρ λογικά θα είναι μεγάλες, μήπως ένα λάδι 20-50 (μάρκα αδιάφορη) θα ήταν καλύτερο; Λέω εγώ τώρα... Για τα υπόλοιπα, ότι είπαν οι από πάνω.
    Ξεχασα να το πω, η μηχανη αν και του 2003 εχει 67,000χλμ και δεν καιει σταγονα λαδι! Η αληθεια ειναι στο manual προτεινει κυριως το 10-40 αλλα σαν εναλλακτικη εχει και το 20-50! Αυτο δεν εχει να κανει και γενικα σε τι κλιμα βρισκομαι? Υπο την εννοια στην Αθηνα δεν πιανει και ποτε -10 και -20 σε θερμοκρασια να πουμε οτι θα υπαρχει θεμα... ετσι καταλαβαινω δηλαδη απο το αντιστοιχο πινακακι που εχει μεσα το βιβλιο!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    756
    10/40 ημισυνθετικο ή ορυκτέλαιο (άμα βρεις), μπουζί δεκάρια ή εννιάρια για μικρές διαδρομές,(Π-Ο-Τ-Ε οχταρια),και το μηχανάκι αυτό δουλεύει για πάντα.

  11. #11
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonas Προβολή μηνύματος
    Οταν λες λαδι κινητηρα εννοεις πχ αυτο που εβαζες και μεσα στον κινητηρα της Motul?
    Έβαζα ό,τι μηχανόλαδο είχα, και μονότυπο δε θα με ένοιαζε. Συνήθως είχα φθηνό ημισυνθετικό 10W-40 διαθέσιμο (π.χ. Lidl). Πάντα καθαρό, εννοείται.



    Εχω βρει η αληθεια ειναι το γνησιο ανταλλακτικο της suzuki απο αυτο το μαγαζι στην Γλυφαδα και λεω να το παραγγειλω, αυτο ερχεται με καποιο λαστιχο ή πρεπει να το παρω ξεχωριστα? Ειναι υποχρεωτικο να αλλαξουν?
    Το γνήσιο πρέπει να έχει και τις δύο τσιμούχες. Μου έχει τύχει να αφήσω την ίδια έξω σε αλλαγή γιατί δεν είχα άλλη. Θεωρητικά δε χρειάζεται να τις αλλάξεις αν είναι ΟΚ (ειδικά την έξω), αλλά γιατί να το ρισκάρεις, αφού κάνεις την υπόλοιπη δουλειά ούτως ή άλλως.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Οι ανοχές του μοτέρ λογικά θα είναι μεγάλες, μήπως ένα λάδι 20-50 (μάρκα αδιάφορη) θα ήταν καλύτερο; Λέω εγώ τώρα... Για τα υπόλοιπα, ότι είπαν οι από πάνω.
    Ο κύλινδρος στο Freewind έχει επίστρωση τύπου Nicasil και δε μασάει εύκολα. Το δικό μου στην Κρήτη με 70000+ χλμ δεν έκαιγε σταγόνα, όπως και του φίλου. Το έχανε από τις φλάντζες κυλίνδρου όμως

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonas Προβολή μηνύματος
    Καταρχας να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας!

    Ξεχασα να το πω, η μηχανη αν και του 2003 εχει 67,000χλμ και δεν καιει σταγονα λαδι! Η αληθεια ειναι στο manual προτεινει κυριως το 10-40 αλλα σαν εναλλακτικη εχει και το 20-50! Αυτο δεν εχει να κανει και γενικα σε τι κλιμα βρισκομαι? Υπο την εννοια στην Αθηνα δεν πιανει και ποτε -10 και -20 σε θερμοκρασια να πουμε οτι θα υπαρχει θεμα... ετσι καταλαβαινω δηλαδη απο το αντιστοιχο πινακακι που εχει μεσα το βιβλιο!
    Εγώ δεν είπα κάπου για θερμοκρασίες, εφόσον, όπως είπες και ο ίδιος, στην Αθήνα δεν έχουμε τις τρελές διακυμάνσεις που υπάρχουν σε άλλα μέρη.
    Το ότι δεν καίει σταγόνα είναι καλό μεν αλλά από μόνο του δεν αρκεί.
    Με το 10-40 πως το ακους; αν κάνει σαν τενεκές με βίδες που χτυπιούνται μέσα, πας για 20-50
    20-50 βάζουν και κάποιοι πονηροί όταν θέλουν να πουλήσουν το χρέπι τους για χρυσό.....



    Και για να προλάβω τον κακοήθη εκ Πάτρας ορμώμενο:
    Εγώ ΔΕΝ το ακούω το μοτέρ, όμως το νιώθω.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Σε μονοκύλινδρο με τόσα χιλιόμετρα θα πήγαινα σε 15w-50.
    Στο ΧΤ600Ε βάζω το motul 5100 15w-50 και φίλτρο λαδιού hiflo.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2020
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    10/40 ημισυνθετικο ή ορυκτέλαιο (άμα βρεις), μπουζί δεκάρια ή εννιάρια για μικρές διαδρομές,(Π-Ο-Τ-Ε οχταρια),και το μηχανάκι αυτό δουλεύει για πάντα.
    Αν κανω και μικρες και μεγαλες διαδρομες τι μπουζι να βαλω? Γενικα το εχω μεσα στην πολη με μικρες διαδρομες και οχι καθημερινα αλλα που και που κανω και 1-2 ημερες μεγαλα ταξιδιακια!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Έβαζα ό,τι μηχανόλαδο είχα, και μονότυπο δε θα με ένοιαζε. Συνήθως είχα φθηνό ημισυνθετικό 10W-40 διαθέσιμο (π.χ. Lidl). Πάντα καθαρό, εννοείται.

    Το γνήσιο πρέπει να έχει και τις δύο τσιμούχες. Μου έχει τύχει να αφήσω την ίδια έξω σε αλλαγή γιατί δεν είχα άλλη. Θεωρητικά δε χρειάζεται να τις αλλάξεις αν είναι ΟΚ (ειδικά την έξω), αλλά γιατί να το ρισκάρεις, αφού κάνεις την υπόλοιπη δουλειά ούτως ή άλλως.
    Και εγω αυτο σκεφτηκα να παρω τσιμουχες ουτως η αλλως να εχω και αν χρειαστει τα αλλαζω! Απλα δεν ξερω αν εχει ηδη το γνησιο φιλτρο μεσα ή αν τα παιρνω ξεχωριστα! Θα παρω τηλεφωνο απο Δευτερα το μαγαζι να ρωτησω για σιγουρα!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν είπα κάπου για θερμοκρασίες, εφόσον, όπως είπες και ο ίδιος, στην Αθήνα δεν έχουμε τις τρελές διακυμάνσεις που υπάρχουν σε άλλα μέρη.
    Το ότι δεν καίει σταγόνα είναι καλό μεν αλλά από μόνο του δεν αρκεί.
    Με το 10-40 πως το ακους; αν κάνει σαν τενεκές με βίδες που χτυπιούνται μέσα, πας για 20-50
    20-50 βάζουν και κάποιοι πονηροί όταν θέλουν να πουλήσουν το χρέπι τους για χρυσό.....
    Ανεφερα τις θερμοκρασιες επειδη κυριως τις ειδα στο πινακακι που εχει μεσα το manual και εχουν καποια συναρτηση με τον τυπο λαδιου που προτεινει!
    Παντως οχι, 10-40 που βαζει ο μηχανικος απο οτι μου ειπε και μια φορα που εβαλα εγω της castrol δούλευε πολυ smooth, δεν εκανε δηλαδη θορυβους κλπ! Γενικα ευτυχως ειναι πολυ καλα συντηρημένη και απο τους προηγουμενους κατοχους και δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα 2 χρονια που την εχω!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	σδδσδτίτλο.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	54,2 KB 
ID:	450182

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Σε μονοκύλινδρο με τόσα χιλιόμετρα θα πήγαινα σε 15w-50.
    Στο ΧΤ600Ε βάζω το motul 5100 15w-50 και φίλτρο λαδιού hiflo.
    Οκ θα το ψαξω, ειμαι αναμεσα στο 10-40 και 15-40 (ή 50)


    Γενικα με ψιλοκατατοπισατε στα περισσοτερα! Μονο στα μπουζι εχω καποια ερωτηματα με τις διαφορες cr9e και cr9ek και αν αξιζει να βαλω ιριδιου ή οχι!
    Και μιας και ειδα ξανα το manual, οσον αφορα την βενζινη αν και ο κατασκευαστης προτεινει την απλη, τι προτεινετε να βαζω? Ξερω οτι η 100αρα ειναι πιο καθαρη (αν βαζουν 100αρα), αλλα υπαρχει λογος που προτεινουν την 95αρα συγκεκριμενα?

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Κάτι ακόμα,αν η βίδα αποστράγγισης των λαδιών στο κάρτερ έχει ροδέλα -που θα έχει-καλό είναι να βάζεις καινούργια .
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φτηνά ανταλλακτικά για transalp 650 ;;;
    από efialtis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2006, 08:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF