Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Θα ήθελα τη γνώμη σας . . . "Αναβάθμιση" οχήματος

  1. #1

    Θα ήθελα τη γνώμη σας . . . "Αναβάθμιση" οχήματος

    Καλημέρα εύχομαι σε όλους!!!

    Είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας...

    ...και θα ήθελα τις συμβουλές σας...

    Οδηγώ παπάκι χρόνια, και θα ήθελα να κάνω ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ οχήματος...! (καιρός ήταν, ε?)

    Θα ήθελα μία μηχανή που να μπορεί να κινείται στην πόλη, αλλά να είναι άνετη και για ταξίδια. Πρόκειται να διαθέσω μέχρι 9.000 €. Ο έρωτάς μου είναι οι custom μηχανές (με λατρεμένη την YAMAHA XVS 650), αλλά έχω απογοητευτεί πολύ από διάφορους μοτοσυκλετιστές που τις περιγράφουν σαν μηχανές-φιγούρα... 2η επιλογή είναι η BMW F 650 GS.

    Τι λέτε?

    Μπορεί να πλατείασα, και να σας κούρασα, αλλά ήθελα να γίνουν κατανοητές οι "απαιτήσεις" μου...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...


  2. #2
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: Θα ήθελα τη γνώμη σας . . . "Αναβάθμιση" οχήματος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από aristoteles
    Καλημέρα εύχομαι σε όλους!!!

    Είμαι καινούριο μέλος στην παρέα σας...

    ...και θα ήθελα τις συμβουλές σας...

    Οδηγώ παπάκι χρόνια, και θα ήθελα να κάνω ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ οχήματος...! (καιρός ήταν, ε?)

    Θα ήθελα μία μηχανή που να μπορεί να κινείται στην πόλη, αλλά να είναι άνετη και για ταξίδια. Πρόκειται να διαθέσω μέχρι 9.000 €. Ο έρωτάς μου είναι οι custom μηχανές (με λατρεμένη την YAMAHA XVS 650), αλλά έχω απογοητευτεί πολύ από διάφορους μοτοσυκλετιστές που τις περιγράφουν σαν μηχανές-φιγούρα... 2η επιλογή είναι η BMW F 650 GS.

    Τι λέτε?

    Μπορεί να πλατείασα, και να σας κούρασα, αλλά ήθελα να γίνουν κατανοητές οι "απαιτήσεις" μου...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας...

    katarxin re file den se katalaveno o erotas sou ine i custum ala epidi oi aloi.......
    kseris pou tous grafo ego tous alous otan prokite gia erota?
    ase mas tora pigene ke pare afto pou sou aresi ke xese tous alous min trela8oume kiolas na min ixes apopsi na min ikseres ti 8es to katalaveno ala exis erota me mia mixani ke 8a sou poun i ali oti den ine sosto na paris tetia mixani :rotflmao: :rotflmao:
    ektos ke an 8es na mas trelanis

    ego sou leo to eksis pigene ke pare tin mixani ton oniron sou ke se opion den aresi as pidiksi apo to sounio :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  3. #3
    Το θέμα είναι να αγοράσω μία μηχανή (για καινούρια μιλώ - δεν το συζητώ για μεταχειρισμένη) η οποία να μην παρουσιάζει προβλήματα!!! Επειδή δεν έχω εμπειρία από μηχανές, μήπως δεν θα ήταν και πολύ καλή λύση η επιλογή μου αυτή...???
    Δεν ξέρω... Έχω μπερδευτεί αρκετά...

    Μέχρι πριν ένα μήνα δεν το συζητούσα καν: έλεγα πως θα πάρω custom. Τις τελευταίες μέρες έχω απογοητευτεί, από τα σχόλια σε περιοδικά, σε διάφορα site, και γι' αυτό σκέφτομαι την αγορά της BMW...
    Δεν έχω οδηγήσει καμμία από τις δύο... Ούτε εγώ δίνω σημασία στην γνώμη των άλλων (όταν έχω όμως γνώσεις σχετικά με τη γνώμη που υποστηρίζω...). Δεν τους "ακούω" επειδή απλά δεν συμφωνούν με την αγορά αυτή, αλλά με έχουν προβληματίσει...

    Τι με συμβουλεύεις???

  4. #4
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Καταρχην το λαθος ειναι στην αρχη της επιλογης.
    Ειπες οτι θες μια μηχανη που να κινειται στη πολη προφανως εννοεις να μην σε κουραζει στην κινηση πραγμα που ενα custom δεν το κανει με τιποτα αυτο ειτε λογω βαρους ειτε λογω γωνιας καστερ.
    Μετα το θες να κανει ανετα ταξιδια που παλι ενα custom δεν τα καταφερνει και τοσο καλα αλλα και παλι στο ταξιδι υπαρχουν παραμετροι διαφοροι.Το custom δεν εχει φερινκ το οποιο σημαινει οτι εισαι στο ελεος του αερα,μετα δεν εχει και την καταληλοτερη θεση οδηγησης για μακρινες διαδρομες.
    Το bmw εχει πιο πολλες πιθανοτητες να ικανοποιησει τις παραπανω απαιτησεις σου.
    Αν θελεις περισσοτερα μοντελα πρεπει να διευρυνεις και να καταλαβεις τι θες απο μια μηχανη.
    Δηλαδη θες ταχυτητα στο ταξιδι,θες ανεση οδηγου και συνεπιβατη,θες και λιγο γκαζακι για να γουστερνεις κλπ κλπ

  5. #5
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aristoteles
    Το θέμα είναι να αγοράσω μία μηχανή (για καινούρια μιλώ - δεν το συζητώ για μεταχειρισμένη) η οποία να μην παρουσιάζει προβλήματα!!! Επειδή δεν έχω εμπειρία από μηχανές, μήπως δεν θα ήταν και πολύ καλή λύση η επιλογή μου αυτή...???
    Δεν ξέρω... Έχω μπερδευτεί αρκετά...

    Μέχρι πριν ένα μήνα δεν το συζητούσα καν: έλεγα πως θα πάρω custom. Τις τελευταίες μέρες έχω απογοητευτεί, από τα σχόλια σε περιοδικά, σε διάφορα site, και γι' αυτό σκέφτομαι την αγορά της BMW...
    Δεν έχω οδηγήσει καμμία από τις δύο... Ούτε εγώ δίνω σημασία στην γνώμη των άλλων (όταν έχω όμως γνώσεις σχετικά με τη γνώμη που υποστηρίζω...). Δεν τους "ακούω" επειδή απλά δεν συμφωνούν με την αγορά αυτή, αλλά με έχουν προβληματίσει...

    Τι με συμβουλεύεις???
    se simvoulevo na akousis ke tin es8itiki sou san idiosingrasia ke na apofasis gia to ifos tis mixanis pou 8es.an exis provlima na to kanis afto pou sou protino ine mia motosikleta na se pigeni pantou diladi ena eduroides gia mena meta to papaki to kalitero ine ena kawasaki KLR 650 me 5900 peripou euro ke dinis ke merika gia eksoplismo sxares valitses ke oti aksesouar sou gialisi ke an to paris ke motard ine poli omorfo ke girnas ton kosmo aneta taksidevis mia xara me 140 stin e8niki ke fisika exis perisotera xiliometra teliki ke anevenis vouna ftanis se paralies apates apo aftokinita ine elafri mesa stin poli ine dinamiko ine fresko omorfo nomizo oti kalitero gia na mpis ston xoro tis motosikletas aksioprepos
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  6. #6
    hornet ,
    τα μειονεκτήματα που περιγράφεις σχετικά με τις custom μηχανές με έκαναν να αφήσω το "όνειρο" και να προσανατολιστώ σε κάτι άλλο, το οποίο και να μου αρέσει και να μπορώ να το οδηγήσω (ύψος, βάρος). Και βέβαια αυτό που θέλω από τη μηχανή, είναι άνεση οδηγού κατά βάση (συνεπιβάτη κατά δεύτερο λόγο). Θα ήθελα να έχει καλή τελική, να είναι ευέλικτη...

    afrotwin,
    η μηχανή που μου προτείνεις δεν μου αρέσει... λυπάμαι...
    Για την BMW ποια είναι η γνώμη σου???

    Βοηθήστε μεεεεεεε!!!!!!!!
    Seize the day . . .

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Πάρε μία Transalp...

    Και 650 είναι, και προβλήματα δεν έχει, και καλή θέση οδήγησης έχει, και καλή τελική έχει, και άνετη είναι και την φορτώνεις όσο θες και μέσα στην πόλη πάει άνετα.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Κοιτα να δεις το πραγμα παει σε αλλες κατηγοριες τωρα.
    Το BMW ειναι ευελικτο αρκετα και εχει και μια τελικη ικανοποιητικη.
    Ο αερας ομως στη bmw ειναι προβλημα δεν υπαρχει φερινκ.Αν θες μηχανη σε αυτη την κατηγορια (δηλαδη ον-οφφ) παιζουν τα v-strom 650 και τα Τρανσαπλ 650.Και τα δυο εχουν ικανοποιητικη προστασια απο τον αερα με γρηγοροτερο το v-strom.
    Αλλα εχουν υψος σελας
    Αλλα και παλι παιζουν και αλλα θες στριτ καταρχην η θες και χωμα;
    Οπως προανεφερα πρεπει να σκεφτεις τι θες να κανεις με τη μηχανη.Και οταν λεω στριτ μην φανταζεσαι σουπερσπορτ πραγματα.
    Ενα fazer ενα SV ενα cbf600 κανουν τις δουλεια και αυτα με περισσοτερο γκαζι.Αυτο ομως που με απασχολει ειναι η περισορισμενη σου εμπειρια και εκει με κολαει το γεγονος για τα στριτ

  9. #9
    Λοιπόν....

    Επειδή όπως είπα (και έχετε καταλάβει) δεν έχω εμπειρία, καταρχήν θα ήθελα να μου πειτε τι προβλήματα μπορεί να προκληθούν σε μία μηχανή (και πότε) λόγω απουσίας φερινγκ.

    Η translap δεν μου αρέσει πολύ. Η v-strom μου αρέσει αλλά την έχω αποκλήσει λόγω ύψους σέλας (θα ένοιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια εάν ακουμπούσαν τα πόδια μου σταθερά στο έδαφος)...

    Πείτε μου τι είναι αυτά που πρέπει να προσέξω σε κάποια μηχανή.

    Μπορώ να μιλήσω για την αισθητική σε μία μηχανή (εάν δηλ. μου αρέσει ή όχι), αλλά οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες πάνω στο αντικείμενο "μοτοσυκλέτα"... Μπορώ να πω τι είναι αυτά που θέλω να μου προσφέρει, αλλά περισσότερα... μπαααααα

    Σας ζητώ συγνώμη αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως αλλοιώς να καταφέρω να αγοράσω μία μηχανή που να μου προσφέρει αυτά που θέλω και να είναι και η σωστή επιλογή για εμένα
    Seize the day . . .

  10. #10
    Ενας Σα(ρα)Μαριτης Το avatar του/της SaraMaritis
    Εγγραφή
    23/07/2004
    Μηνύματα
    484
    Φιλε aristoteles συμφωνω με τον afro ...
    Η μηχανη σου πρεπει να σου "αρεσει"
    Οσο για τα υπολοιπα, (αν ειναι καλυτερες ή χειροτερες οι custom),
    αυτη η "φιλοσοφικη" συζητηση μπορει να τραβηξει
    ( :rotflmao: καραβι !!!:rotflmao: ) σε βααααθος χρονου,
    παντως πιστευω οτι αν παρεις καινουργια δεν θα΄χεις προβλημα γενικως.

    Τραβα λοιπον, δες μερικες, περιμενε να σου κανει "κλικ" ,
    (α ναι...δοκιμασε την και στο υψος, καλο ειναι να τη φτανεις κιολας), και ΧΤΥΠΑ την...

    Μετα μπορεις να ψαχτεις για αρθρα/τεστς κλπ. για να την υπερασπιζεσαι στους αλλους βαρβαρους...:smilea:

    Αυτα...
    "Είμαστε πολλοί...Αλλά είμαστε σκόρπιοι"

  11. #11
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Η αντισταση του αερα πολλαπλασιαζεται με την ταχυτητα.Στην πολη και γενικα μεχρι 120 χλμ δεν θα σε ενοχλησει η απουσια φερινκ αλλα μετα θα αρχισει να ειναι κουραστικο ενα ταξιδι.Εαν δεν σε ενοχλει αυτο τοτε το bmw ειναι μια χαρα αφου δεν μπορεις τα αλλα.
    Αλλα σε τελικη πηγαινε και δες και το cbf600 νομιζω οτι πρεπει να σου κανει.Δεν παει χωμα ομως ευκολα αλλα εχει φερινκ και γενικα ειναι γλυκο το γκαζι του δεν εχει πολλα αλογα και εχει και καλη αξιοπιστια.Το fazer το αποκλειω λογω ελλειψης εμπειριας εχει γκαζι αρκετο.
    Βασικα σε βλεπω μεταξυ του bmw οπου αυτο παει χωμα κινειται ανετα στην πολη εχει καλες επιδοσεις για αρχαριο αλλα δεν εχει φαιρινκ το οποιο ζοριζει (λιγο ομως) το παραγοντα μακρινες αποστασεις.
    Και του cbf οπου εχει καλη συμπεριφορα στην πολη παει ανετα ταξιδια και για τους δυο αλλα δεν παει χωμα

  12. #12
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    ego se kovo na sou aresoun genika ta kataksiomena katanalotika aga8a
    o hornet genika sou kani poli kales antiprotasis pou omos den empistevese ke i dikia mou protasi paraine logiki gia sena. epimenis na les bmw nomizo oti to kanis giati pistevis oti ine kataksiomenes mixanes,ego 8a sou apodikso pos kanis la8os katarxin tis apokaloun ke eaftes mpempes ke ine kirios gia efkatastatous florous pou 8eloun na ine mixanovioi ke proektasi tou efkatastatou neoploutou mpampa.......

    afto ine ena mikro digma gia na dis oti
    oti ke na paris den 8a ine genikis apodoxis
    kapioi 8a se karaksoun kapioi 8a se epefimisoun ke kapioi 8a se 8avmasoun ta pososta kimenonte analogos
    ala na ekliksis ta pli8i ksexaseto an psaxnis mixani gia na vgazis gkomenes pare ena polixromo skouter an 8es i mixani sou na 8avmazete stis kafeteries pare ktm an 8es na ma8is na odigis ke se endiaferi i odigiki simperifora i asfalia ke na ginis afto pou leme mixanovios me oti sinepagete akou ton hornet an 8es na diaskedasis me mia moto pare to klr i kati san ke afto an 8es na vgalis fimi florou pare bmw
    ego pistevo pantos oti mexri tora ta vlepis ola san enas aplos asxetos katanalotis ala i motosikleta den ine katanalotiko aga8o kanis apo oso ksero edo mesa den tin vlepi etsi
    esena pio poli 8a se voi8age o tzimis tou lazopoulou na epileksis para emis. pigene na eroteftis mia mixani lipon sta magazia ke partin
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  13. #13
    afrotwin,

    Δεν με ενδιαφέρουν "τα καταξιωμένα καταναλωτικά αγαθά" όπως λες...
    Τη BMW την ανέφερα επειδή μου αρέσει αισθητικά, αλλά και λόγω ύψους σέλας...
    Η CBF δεν μου πολυ-αρέσει.
    Η V-STROM όμως ναι!!! Και έχει και αυτή σχεδόν στο ίδιο ύψος τη σέλα της...

    Τη γνώμη του hornet την έλαβα σοβαρά υπόψιν μου.. Και θα κοιτάξω να συλλέξω πληροφοριές για τις μηχανές που προτείνει. Απλά η απορία μου είναι η αξής: θα ψάξω για μία μηχανή με ΜΟΝΟ κριτήριο την αισθητική, και ύστερα θα μάθω τα υπόλοιπα (χαρακτηριστικά, επιδόσεις κ.α.), ή θα μαζέψω τις μηχανές που καλύπτουν τα κριτήριά μου και στη συνέχεια θα κοιτάξω την αισθητική...???

    Δεν συνηθίζω να χαρακτηρίζω τους ανθρώπους με βάση το όχημα που οδηγούν - γι' αυτό θα ήθελα να μην το κάνεις κι εσύ για εμένα (ειδικά τώρα που ούτε καν οδηγώ κάποια μηχανή).
    Seize the day . . .

  14. #14
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aristoteles
    afrotwin,

    Δεν με ενδιαφέρουν "τα καταξιωμένα καταναλωτικά αγαθά" όπως λες...
    Τη BMW την ανέφερα επειδή μου αρέσει αισθητικά, αλλά και λόγω ύψους σέλας...
    Η CBF δεν μου πολυ-αρέσει.
    Η V-STROM όμως ναι!!! Και έχει και αυτή σχεδόν στο ίδιο ύψος τη σέλα της...

    Τη γνώμη του hornet την έλαβα σοβαρά υπόψιν μου.. Και θα κοιτάξω να συλλέξω πληροφοριές για τις μηχανές που προτείνει. Απλά η απορία μου είναι η αξής: θα ψάξω για μία μηχανή με ΜΟΝΟ κριτήριο την αισθητική, και ύστερα θα μάθω τα υπόλοιπα (χαρακτηριστικά, επιδόσεις κ.α.), ή θα μαζέψω τις μηχανές που καλύπτουν τα κριτήριά μου και στη συνέχεια θα κοιτάξω την αισθητική...???

    Δεν συνηθίζω να χαρακτηρίζω τους ανθρώπους με βάση το όχημα που οδηγούν - γι' αυτό θα ήθελα να μην το κάνεις κι εσύ για εμένα (ειδικά τώρα που ούτε καν οδηγώ κάποια μηχανή).
    agapite mou afto to kanoun kapioi i den to kanoun ego den ime apo aftous pou to kanoun sovara para mono gia piragma gia mena metrai o eggefalos tou an8ropou oxi i dio rodes tou ala simveni na se krinoun ke eprepe na sto metadoso 8a kri8is ke gia afto pou kavalas etsi ine. kita meta apo ola afta ine mia gnosi pou den metadidete meso forum prepi monos sou na ma8is me diaforous tropous enas apo aftous ine parea me atoma apo edo mesa se sinantisis ke kanena periodiko motosikletas gia na ma8is ti simeni gonia kaster metaksonio ipodinami akampsia skeletou ipoplesio kentro varous anartisi ena karo pragmata prepi na ma8is den ginete lipon na ta exis ola ek tou asfalous ksekina tin empiria sou me kati pou sou aresi ke 8a triftis me afto me ton kero ke an sou aresoun i mpempes pare mia
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  15. #15
    afrotwin σε ευχαριστώ για τη βοήθεια, καθώς επίσης και όλους όσοι ασχολήθηκαν με την "περίπτωσή" μου...

    Θέλει ψάξιμο το θέμα ΚΙ ΑΛΛΟ!!!

    Να 'σαστε όλοι καλά...!
    Seize the day . . .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. θα ηθελα την γνωμη σας...
    από hurricane στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2013, 18:27
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2011, 23:07
  3. Θα ηθελα την γνωμη σας (αγορά cbr 600RR 08)
    από smooth criminal στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2009, 19:29
  4. Θα ήθελα την γνώμη σας!
    από powerphot στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2007, 12:26
  5. θα ηθελα την γνωμη σας...
    από xtreme69 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 21:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF