Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 110

Θέμα: Αντε γιατι πολυ....

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607

    Αντε γιατι πολυ....

    ...χαλλλλαρωσαμε!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



    Σουβλάκι

    Το σουβλάκι ή σοβλάκι ή πιτόγυρο είναι φαγητό της παραδοσιακής ελληνικής κουζίνας. Φτιάχνεται από άπαχο χοιρινό κρέας, όμως το ελληνικό δαιμόνιο κατάφερε να εμπλουτίσει την απλή αρχική συνταγή και με κρέας γάτας, σκύλου μουλαριού ακόμα και κροκοδείλου. Έτσι τα σουβλατζίδικα προσφέρουν και κοινωνικό λειτούργημα, εκκαθαρίζοντας όλα τα αδέσποτα σε ακτίνα 500 m. Φυσικά η συνταγή είναι 100% ελληνική, ΕΜΕΙΣ τη δώσαμε στους Τούρκους και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα από το γεγονός ότι το πρώτο σουβλάκι της ιστορίας ήταν ο Αθανάσιος Διάκος.

    Σουβλάκι επίσης ονομάζουν στη Θεσσαλονίκη το Καλαμάκι (προάστειο της Αθήνας). Το σουβλάκι που στην υπόλοιπη Ελλάδα ονομάζεται σουβλάκι, στη Θεσσαλονίκη ονομάζεται ψωμάκι ή σάντουιτς ή ψωμάκι με σάντουϊτς, όταν χρησιμοποιείται γύρος, ή σάντουιτς με καλαμάκι ή ψωμάκι με καλαμάκι και σάντουιτς όταν χρησιμοποιείται καλαμάκι ή ψωμάκι ή σάντουιτς ή σάντουιτς με ψωμάκι. Σε αντίθεση δε με την Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη στο σουβλάκι προστίθεται συνήθως κέτσαπ, ρώσικη σαλάτα, σαρμαδάκια, ζάχαρη και κανέλλα, ενώ αν το ζητήσετε σας κόβουν το σουβλάκι μικρές μπουκίτσες με το μπουγατσομάχαιρο.

    http://frikipaideia.wikia.com/wiki/Σουβλάκι




  2. #2
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Οτι και να παρεις που εχει σουβλακι , γυρο , μπιφτεκι , λουκανικο και λοιπα κρεατικα ειναι σάντουιτς !
    Το εξής σάντουιτς σερβίρετε οταν το ζητας με απ ολα με πατατες , κετσαπ , μουσταρδα , ντοματα και κρεμμύδι ! Τωρα αυτο ισχυει σε μεγαλυτερο % στην περισοτερη ελλαδα !

    :rotflmao:

    ΤΩΡΑ για τα ΤΟΣΤ παρτε το χαμπαρι οτι τοστ δεν ειναι μονο τα τριγωνα ψωμακια ! οτι και να βαλεις στην τοστιέρα γίνεται τοστ για αυτο λέγετε τοστιέρα και οχι σαντουιτσιερα ! χαχ :rotflmao: :rotflmao: βεβαία αν περιέχει ενα απο τα παραπάνω κρεατικα ειναι σαντουιτς σε πατημενο ψωμακι

    :rotflmao: :rotflmao:

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
    Οτι και να παρεις που εχει σουβλακι , γυρο , μπιφτεκι , λουκανικο και λοιπα κρεατικα ειναι σάντουιτς !
    Το εξής σάντουιτς σερβίρετε οταν το ζητας με απ ολα με πατατες , κετσαπ , μουσταρδα , ντοματα και κρεμμύδι ! Τωρα αυτο ισχυει σε μεγαλυτερο % στην περισοτερη ελλαδα !

    :rotflmao:

    ΤΩΡΑ για τα ΤΟΣΤ παρτε το χαμπαρι οτι τοστ δεν ειναι μονο τα τριγωνα ψωμακια ! οτι και να βαλεις στην τοστιέρα γίνεται τοστ για αυτο λέγετε τοστιέρα και οχι σαντουιτσιερα ! χαχ :rotflmao: :rotflmao: βεβαία αν περιέχει ενα απο τα παραπάνω κρεατικα ειναι σαντουιτς σε πατημενο ψωμακι

    :rotflmao: :rotflmao:


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    τι λες ρε φιλε?

    Εχεις ακουσει εσυ το σουβλακι ("σαντουιτς" οπως το λες), που υπαρχει εδω και δεκαετιες να το ελεγαν οι παπουδες μας sandwich? Που δεν ηξεραν ουτε το "YES"?

    Αχαχαχαχα!!!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Για να ακουσουμε κι αλλες αποψεις...

  4. #4
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Eμενα πάντως ο παππούς μου μου έδινε 500 δραχμες για σαντουιτς εδω στην θεσσαλονικη
    και ειναι 80 τωρα ..
    :rotflmao: :rotflmao:

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
    Eμενα πάντως ο παππούς μου μου έδινε 500 δραχμες για σαντουιτς εδω στην θεσσαλονικη
    και ειναι 80 τωρα ..
    :rotflmao: :rotflmao:

    ειναι μορφωμενος λοιπον ο παππους σου! Και ολοι οι υπολοιποι εκει πανω!

    Ολος ο υπολοιπος κοσμος ομως που ξερει το gree souvlaki ειναι αγραμματος, εχεις δικιο!


  6. #6
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Καταρχήν η έννοια σαντουιτς ειναι παλιαααα http://en.wikipedia.org/wiki/Sandwich

    Τωρα οι παππούδες λενε σαντουιτς παλια λεγανε εναν γυρο η σουβλακι

    βασικα δεν με απασχολεί αυτο με απασχολει καθε φορα που κατεβενω αθηνα οτι πρεπει να φαω 4 δικα σας για 2 δικα μας καντε κατι με το μεγεθος ρε παιδιααα !!

    :rotflmao: :rotflmao:


    by the way ανοιξε τερκενλης στην αθηνα

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  7. #7
    Μου τη δίνει... Το avatar του/της Sferopetadhn
    Εγγραφή
    23/03/2006
    Μηνύματα
    69
    Παρακαλώ πολύ θέλω...

    ένα σουβλάκι-καλαμάκι (που τρων)

    ένα μίλκο-καλαμάκι (που ρουφάν)

    ένα σουβλάκι-γύρο

    ένα σουβλάκι-λουκάνικο

    κι ένα σουβλάκι-κοτομπέικον

    και δύο σάντουϊτς με κίτρινο τυρί (όχι άσπρο παρακαλώ μου φέρνει αέρια) το ένα πατημένο και το άλλο απάτητο...
    ''ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ....ΘΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ???'' busa (c)

    "Το μόνο κοντρόλ που ξέρεις είναι της τηλεόρασης" busa (c2)

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
    Καταρχήν η έννοια σαντουιτς ειναι παλιαααα http://en.wikipedia.org/wiki/Sandwich

    Τωρα οι παππούδες λενε σαντουιτς παλια λεγανε εναν γυρο η σουβλακι

    βασικα δεν με απασχολεί αυτο με απασχολει καθε φορα που κατεβενω αθηνα οτι πρεπει να φαω 4 δικα σας για 2 δικα μας καντε κατι με το μεγεθος ρε παιδιααα !!

    :rotflmao: :rotflmao:


    by the way ανοιξε τερκενλης στην αθηνα

    την εννοια sandwich την ξερουμε ρε φιλε! Δεν ανοιξα το link αλλα μαλλον την ιδια λεμε!
    Ο λορδος (ή τι σκατα ηταν αυτος) για ψωμι μιλαγε...οχι για πιττα!
    Κι εγω οταν το ζητησω σε ψωμι τον γυρο ή το σουβλακι η... sandwich θα ζητησω!

    Οσο για το μεγεθος, τα ιδια ειναι ως επι το πλειστον! Υπαρχουν και οι μεγαλες ομως πιττες ΚΑΙ εδω! Δεν τις εχετε μονο εσεις μεγαλες!

    Το "κλασσικο" παντως ΣΟΥΒΛΑΚΙ εχει ΕΝΑ ΚΛΑΣΣΙΚΟ επισης μεγεθος!

    Αν εσεις εκει εισαστε αχορταγοι, να κανετε διαιτα!





    Επισης τον Τερκενλη τον ξερουμε αλλα εχει αρχισει να "χαλαει" λιγο...εδω στην Αθηνα τουλαχιστον!


  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Α, να πω οτι προσωπικα και στο "καλαμακι" διαφωνω!


  10. #10
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Οσο για το μεγεθος, τα ιδια ειναι ως επι το πλειστον! Υπαρχουν και οι μεγαλες ομως πιττες ΚΑΙ εδω!
    η τρωμε η δεν τρωμε εγω δεν θελω αραβικη πιτα θελω την κλασσική τίγκα στον γυρο και στην πατατα εκει ειναι η διαφορά ! δηλαδη .. παίρνουμε την πιτα πεταμε 2 σουβλακια ολυμπιακού μεγεθους μεσα και βαζουμε και οτι γουσταρουμε και γινετε τουμπανο. ! οχι ενα καταραμενο σουβλακι και 2 πατατες και μια φετα ντοματα ελεος δηλαδη ! :rotflmao: :rotflmao:

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis-
    η τρωμε η δεν τρωμε εγω δεν θελω αραβικη πιτα θελω την κλασσική τίγκα στον γυρο και στην πατατα εκει ειναι η διαφορά ! δηλαδη .. παίρνουμε την πιτα πεταμε 2 σουβλακια ολυμπιακού μεγεθους μεσα και βαζουμε και οτι γουσταρουμε και γινετε τουμπανο. ! οχι ενα καταραμενο σουβλακι και 2 πατατες και μια φετα ντοματα ελεος δηλαδη ! :rotflmao: :rotflmao:

    ερωτηση....


    ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΕΙΣΑΙ?


  12. #12
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    84 αλλα ειμαι γυμνασμένο παιδακι :rotflmao: :rotflmao:

    βεβεα εχεις ενα δικιο να ρωτας γιατι εγω ναι μεν τα τρώω ολα αυτα αλλα τα καίω με τρέξιμο βάρη κτλ Αλλα δεν εχει να κανει τοσο γιατι ολα τα σαντουιτς ειναι ιδια εδω οποτε απλα προσεχεις

    (η αραβικη πιτα με κεμπαμ και 2 κρεμμυδια μεσα και τπτ αλλο που εφαγα στην νικαια ειναι στο top 10 μου :rotflmao: :rotflmao: )

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  13. #13
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Η γυναίκα μου η Αθηναία παραγγέλνει σουβλάκι με γύρο και ένα καλαμάκι

    Εγώ πάλι πάντα έπερνα αμφίψωμο

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dennis- οτι και να βαλεις στην τοστιέρα γίνεται τοστ για αυτο λέγετε τοστιέρα και οχι σαντουιτσιερα ! χαχ :rotflmao: :rotflmao: βεβαία αν περιέχει ενα απο τα παραπάνω κρεατικα ειναι σαντουιτς σε πατημενο ψωμακι
    Πεθαίνω.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Πεθαίνω.
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άντε γιατί εκνευρίστηκα!!!!
    από nikos_abel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2011, 20:49
  2. Να γιατί οι γυναίκες δεν πρέπει να τρώνε πολύ σκόρδο
    από TOLISTOLAROS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 02:42
  3. Άντε γιατί είναι αργά......
    από sas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2006, 10:30
  4. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2005, 14:36
  5. Μια πολύ καλή ιδέα...
    από VaSsiLaKos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 09:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF