Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Kawasaki ZXR 400

  1. #1
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340

    Kawasaki ZXR 400

    Αφου εγινα 18 και ειπα να εγκαταλειψω το σκουτερ ειπα να παρω κανα husqvarna 125sms 'h kana wrf 250 yamaha..Επειδη ομως λεφτα δεν παιζουν ειπα να καταληξω σε μια σχετικα παλια μηχανη την Kawasaki zxr 400..Επειδη το ενδεχομενο να περασω σε αλλη πολη φοιτητης ειναι μεγαλο ε λεω θα μπορω να πηγαινοερχομαι αθηνα αφου και αρκετα δυνατο ειναι και τετρακυλινδρο και με φερινγκ..

    Βρηκα 2-3 αγγελιες με τη μεγαλυτερη να ναι 2400 ευρω..
    Απ την αλλη αν σκεφτουμε οτι ειναι μηχανες για πιτσιρικαδες κ πως αυτες οι μηχανες πανε καλα απο 10000 στροφες και πανω κατι μου λεει οτι θα ναι λιγο....σκισμενες Δεν εχω ορεξη για συνεργεια.. Οπως ειπα λεφτα δεν υπαρχουν πολλα για κατι αλλο.. Αλλωστε μην ξεχναμε οτι ειναι και πανω απο τα αλογα που δικαιουμαι αλλα αυτο δεν με πολυπειραζει..

    Αξιοπιστο ειμαι αλλα τι προτεινετε να τσεκαρω πριν το αγορασω, τουλαχιστον οπτικα γιατι κινητηρα δεν μπορω να ανοιξω για να δω? Ή σιγουρα θα ναι σκισμενο οποτε δεν αξιζει τον κοπο?
    Και αλλη μια ερωτηση: Αν πρωτα ο θεος το παρω, επειδη ειναι σχεδιαστικα παλιο ξερει μηπως σελιδες ή και μαγαζια στην Ελλαδα (προτιμω Αθηνα) που πουλανε πλαστικα για να του αλλαξω? Δεν μου αρεσει να δειχνει παλιο γιατι ειδικα τα μοντελα πριν το 1996 φαινονται πολυ "περιεργα" και χτυπανε στο ματι.. Ευχαριστω

  2. #2
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    Αξιοπιστο ειναι ηθελα να πω sorry

  3. #3
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Για τι μοντέλο ενδιαφέρεσαι (έτος);

    Μπορείς να βρεις 400άρια με λιγότερα χρήματα και όχι τόσο super sport, κάτι που σίγουρα θα τα κάνει να είναι (λίγο) σε καλύτερη μηχανική κατάσταση.

    Μια καλή οπτική παρουσίαση με όσο το δυνατόν λιγότερες αμιχές και με κινητήρα δίχως μικρο-διαρροές δεξιά και αριστερά, είναι θετικό σημάδι καλοσυντηρημένης μηχανής, ακόμη και αν έχει "ξεσκιστεί". Δεν είναι κακό να την ανεβάζεις συχνά - πυκνά μέχρι ΠΡΙΝ τα κόκκινα. Από εκεί και πέρα παίζει η αγάπη του ιδιοκτήτη της και πόσο καλά την συντηρούσε.

    Γενικόλογα θα μου πεις όλα αυτά, αλλά σίγουρα η αγορά μεταχειρισμένης μοτο ότι και να είναι, είναι πάντα ρίσκο. Και η μηχανή, και τα χρήματά σου, είναι μεταχειρισμένα... Να το βλέπεις έτσι.

    Ακουστικά, το πόσο εύκολα παίρνει μπρος (κρύα), το σταθερό ρελαντί της, ο normal θόρυβος των βαλβίδων στο ρελαντί χωρίς τριξίματα, τα μη-σκασίματα από την εξάτμιση και οι πιθανές φλόγες, η γραμμική απόδοση, είναι χαρακτηριστικά ενός υγειούς κινητήρα.

    Οσον αφορά το σασί, δοκίμασέ την χωρίς χέρια σε χαμηλή ταχύτητα αν φεύγει αριστερά ή δεξιά (χωρίς αέρα βέβαια). Νιώσε την σωστή οδηγική της συμπεριφορά. Να σε πείσει ο ιδιοκτήτης ότι είναι ατρακάριστη.

    Απαραίτητα καινούργια ελαστικά ή τουλάχιστον από το 2003 με λίγα (σχετικά χιλιόμετρα). Διαφορετικά θα επωμιστείς ένα έξτρα κόστος περίπου 250 - 300 ευρώ.

    Το ZX μου, όπως επανελλειμένα έχω πει, το πήρα από ...φωτοαγγελία με φουλ το ρίσκο να χάσω οριστικά τα 3.200 μου (από δάνειο...) . Ευτυχώς το άμεσο τεστ που έκανα και το ταξίδι των 800 χιλιομέτρων αποδείχθηκε ότι έκανα την μόνη ορθή αγορά στην ζωή μου.

    Να θυμάσαι, "ρίσκο".

    Στα Links παρακάτω που δίνω κάποια από τα μαργαριτάρια μου, δεν θα τολμούσα να πουλήσω κάποιο χωρίς να μεταδώσω τα πάντα που ξέρω για την συγκεκριμένη μηχανή, τα προτερήματα, τα ελαττώματα, την συμπεριφορά της. Σε αντίθετη περίπτωση θα έβαζα σε κίνδυνο τον αγοραστή (ψυχολογικό - οικονομικό) και οι τύψεις θα με σκότωναν. Είναι όμως έτσι για όλους;

    Το ZXR 400 είναι καλή επιλογή και το πιο γρήγορο (νομίζω) 400 άρι. Ομως με τα 2400 μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο σε ταξίδι και με μεγαλύτερο κυβισμό (αλλά παλιότερο, όμως πιο καλοσυντηρημένο; σκέτος γρίφος).
    Αποστόλης

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    να έχεις υπόψιν σου ότι τα 400αρια δεν εισαγόντουσαν επίσημα στην Ελλάδα...
    ήταν παραεισαγωγής..
    η ημερομηνία πρώτης αδείας δεν ταυτίζεται με το χρόνο παραγωγής του...τσέκαρε την πραγματική ημερομηνία παραγωγής ...
    κατά την άποψή μου αν σκέφτεσαι να αλλάξεις πλαστικά όπως λες δεν αξίζει να το αγοράσεις....
    θα ανέβει πολύ το κόστος και σκέψου ότι με περίπου 3000 πέρνεις ένα 600 fazer του 99...
    αξιόπιστο , πιο γρήγορο και πιο σύγχρονο σε όλα...
    επίσης εννοείται ότι όταν δεις τη μηχανή να είναι πλημένη ώστε να μπορείς να τσεκάρεις για διαρροές απο φλάτζες, τρόμπες νερού κτλ....
    φυσικά τσέκαρε αλυσίδα γρανάζια για να μην πληρωνεις καμιά 200αρα ευρώ με το καλημέρα...
    επίσης προσπάθησε να τσεκάρεις το ντεπόζιτο ...πολύ πιθανό να είναι σκουριασμένο ....

    Υ.Γ. ήταν 100% το πιο γρήγορο 400αρι της εποχής....πετούσε...σε συγκριτικά της εποχής το χαρακτήριζαν το 400αρι που μιάζει όσο κανένα άλλο σε 600αρια....
    η νυχτερίδα έβγαζε σχεδόν 220 τελική ....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey


    Οσον αφορά το σασί, δοκίμασέ την χωρίς χέρια σε χαμηλή ταχύτητα αν φεύγει αριστερά ή δεξιά (χωρίς αέρα βέβαια). Νιώσε την σωστή οδηγική της συμπεριφορά. Να σε πείσει ο ιδιοκτήτης ότι είναι ατρακάριστη.

    σε χαμηλή ταχύτητα ενδέχεται απο λάθος στάση σώματος ή μια απλή κλίση του δρόμου να μην πηγαίνει ευθεια χωρίς χέρια...να το έχεις κ αυτό υπόψιν σου για να μην βγάλεις λάθος συμπεράσματα για τη μηχανή...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  6. #6
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    Επίσης αν πραγματικά δεν έχεις άνεση στα χρήματα και σε ενδιαφέρει "το φθηνό και το καλό" ταυτόχρονα, μπορείς να ψάξεις για το πιο φθηνό - παλιό - αξιόπιστο sport 600άρι που δεν είναι άλλο από το ZZR-600, έτους 92-94.

    Σε φωτοαγγελίες όλα παίζουν γύρω στα 2.000 ευρώ, έχει και με 1.700. Η χαμηλή τιμή οφείλεται στην παλαιότητά του και μόνο. Η αξία του παραμένει μεγαλειώδης. Η ισχύς του ουκ-ολίγη και κυμαίνεται στα 100 άλογα με 5-6 κιλά ροπής, sport-touring σχεδιασμό που μόνο η ουρά του προδίδει τα χρόνια του (τετράγωνο φανάρι) καθώς το μπροστινό-πλάγιο μέρος του χρησιμοποιείται ακόμη και σήμερα στις σύγχρονες μοτο, φέρινγκ, 260 κοντέρ με την βελόνα να αγγίζει τα 240 περίπου. Το γνωρίζω επειδή ένας γνωστός μου το έχει και πραγματικά το χαίρεται.

    Βεβαίως όλα τα παραπάνω που είπαμε καθώς και οι παρατηρήσεις του zzr2005 ισχύουν.
    Αποστόλης

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από eXJey
    Επίσης αν πραγματικά δεν έχεις άνεση στα χρήματα και σε ενδιαφέρει "το φθηνό και το καλό" ταυτόχρονα, μπορείς να ψάξεις για το πιο φθηνό - παλιό - αξιόπιστο sport 600άρι που δεν είναι άλλο από το ZZR-600, έτους 92-94.

    Σε φωτοαγγελίες όλα παίζουν γύρω στα 2.000 ευρώ, έχει και με 1.700. Η χαμηλή τιμή οφείλεται στην παλαιότητά του και μόνο. Η αξία του παραμένει μεγαλειώδης. Η ισχύς του ουκ-ολίγη και κυμαίνεται στα 100 άλογα με 5-6 κιλά ροπής, sport-touring σχεδιασμό που μόνο η ουρά του προδίδει τα χρόνια του (τετράγωνο φανάρι) καθώς το μπροστινό-πλάγιο μέρος του χρησιμοποιείται ακόμη και σήμερα στις σύγχρονες μοτο, φέρινγκ, 260 κοντέρ με την βελόνα να αγγίζει τα 240 περίπου. Το γνωρίζω επειδή ένας γνωστός μου το έχει και πραγματικά το χαίρεται.

    .
    +1000
    από τις πλέον παρεξηγημένες μηχανές

    μπορείς να βρεις και το 600 από το 93 και μετά που είχε το ram-air σε πολύ λογική τιμή κοντά σε αυτό που δίνεις....πολύ πιο όμορφο και το ram air κανει δουλειά μετά τα 100 χιλ/ωρα ....πιο στρογγυλεμένο fairing και γενικά εμφάνιση που δεν παραπέμπει στην πρηγούμενη δεκαετία...θα έλεγα ότι δείχνει πολύ σύγχρονο....
    εγώ έχω το αντίστοιχο 400αρι και ειμαι πολύ ευχαριστημένος....
    το μόνο μείον η βαριά γεωμετρία η οποία ωστόσο κάνει τη μηχανή τρένο σε ταξίδια κα παρατεταμένες καμπές με πολλά χιλιόμετρα.....

    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    αυτο ειναι το μοντέλο με το ram-air...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kawasaki_zzr600_3.jpg 
Προβολές:	601 
Μέγεθος:	26,3 KB 
ID:	78026
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  9. #9
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168
    ( ελπίζω μόνο να μην κάνουμε spam... ο άνθρωπος για ZXR ρώτησε :smilea: )

    Ξεχάσαμε να αναφέρουμε ότι είναι 16βάλβιδο!

    Αναλυτικά τα χαρακτηριστικά εδώ:

    http://www.bikez.com/motorcycles/kaw...r_600_1993.php

    Και η ροπή από ότι είδα είναι πάνω από 6 kgr...

    Οταν έψαχνα κι εγώ για low-cost δίτροχο ικανό να με ταξιδέψει, στο ZZR-600 είχα κολλήσει έως ότου είδα ότι με ένα χιλιάρικο παραπάνω έπαιρνα ένα τέρας. Και το έκανα.

    Τέλος στην περίπτωση που δεν γνωρίζεις, να ξέρεις ότι τα 400άρι super sport, ειδικά το ZXR, είναι από την μάνα τους "τσιτωμένα" που σημαίνει ότι η μαμά εργοστασιαρχίνα έχει εκ προμελέτης μειώσει τις όποιες ανοχές του κινητήρα. Τα ξεσκίσματα σε αυτή την φάση "πονάνε" πολύ και σίγουρα τον καταπονούν.

    Το XJ μου είναι του 83. Ε-ι-κ-ο-σ-ι-Τ-ε-σ-σ-α-ρ-ω-ν (24) ετών. Εχει την απόδοση που είχε όταν πρωτοβγήκε. Γιατί; Εκτός από το ότι απευθυνόταν σε αναβάτες "οικογενειάρχες", είναι μηχανή μεγάλου κυβισμού με χαμηλή σχετικά ιπποδύναμη χωρίς νεύρο και 8 βαλβιδούλες να το ταϊζουν. Ηρεμος κινητήρας, απλά ροπάτος. Οχι για τελικές. Οι λαιμοί της εξάτμισης δεν έχουν καν σκουριάσει, νίκελ όπως ήταν πάντα.
    Αποστόλης

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    πάντως πρίν λίγα χρόνια ήταν γεμάτοι οι δρόμοι με ZXR 400 και τώρα δεν βλέπεις καθόλου έξω...
    και μου κάνει εντύπωση ότι πουλίούνται ακόμα τόσο ακριβά...
    προτείνω φίλε μου να ψάξεις αρκετά γιατί πιστεύω θα βρεις κ κάτω απο 2000 ώστε αμα κάτσει καμιά αβαρεία να έχεις να την καλύψεις...
    και μην πέφτεις στην ψευδαίσθηση ότι όσο πιο ακριβό τοσο καλύτερη κατάσταση....μερικές φορές δεν ισχύει αυτό....

    αν δεν κάνω λάθος είχε και USD πιρούνι έτσι δεν είναι???δεν έπαιζε σε άλλο 400αρι της εποχής αν θυμάμαι καλά...
    α ρε kawasaki ...άλλοι έχουν το όνομα και άλλοι τη χάρη ....

    Υ.Γ. sorry για το σπαμ για το zzr ....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  11. #11
    Ειναι γλυκο το γκαζι... Το avatar του/της PriestBecause
    Εγγραφή
    01/06/2006
    Μηνύματα
    57
    Επειδη αυτη η μηχανη με πορωνει και την εχω παρει και πολλες φορες βολτα πιστεψε με γαμαει.Αν δε κανω λαθος με 2500ε παιρνεις το μοντελο του 97 το οποιο εμφανισιακα ειναι φοβερο.Επεισης αν δε κανω λαθος το συγκεκριμενο μοντελο βγαινει σε απλο και ανοιχτο με 63 και 86 αλογα αντιστοιχα.Εγω σου λεω να το παρεις αλλα να κανεις και καλο ελεγχο γιατι οπως ειπες τα σκιζουν.

  12. #12
    Βόρειο μέλος Το avatar του/της xtreme69
    Εγγραφή
    07/05/2004
    Μηνύματα
    45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    να έχεις υπόψιν σου ότι τα 400αρια δεν εισαγόντουσαν επίσημα στην Ελλάδα...
    ήταν παραεισαγωγής......
    Kανεις ενα μικρο λαθος φιλε,
    τα ZXR 400 ηταν το μοναδικο 400αρι που ηρθε επισημα στην Ευρωπη αλλα και στην Ελλαδα. Ολα τα υπολοιπα 400αρια οντως δεν εισηχθησαν ποτε.

    good days are Xtreme days.

  13. #13
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Να ΜΗΝ το παρεις. (το ZXR) Ουτε κανενα αλλο 400αρι...
    Ψαξε για 600αρι αντιπροσωπειας, (fazer '99 που αναφερει καποιος παραπανω ειναι πολυ καλη επιλογη). και οχι πιο παλιο απο '97. Ζορισου και δωσε κατι παραπανω και παρε οσο πιο νεο μπορεις.
    Σπανια να βρεις ιδιοκτητη μοτοσυκλετας υπερδεκαετιας που να την εχει συντηρησει (συντηρει) σωστα και να την προσεχει γενικως.
    Δυστυχως δεν ολοι σαν κι εμενα και αλλους 20 ρομαντικους...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xtreme69
    Kανεις ενα μικρο λαθος φιλε,
    τα ZXR 400 ηταν το μοναδικο 400αρι που ηρθε επισημα στην Ευρωπη αλλα και στην Ελλαδα. Ολα τα υπολοιπα 400αρια οντως δεν εισηχθησαν ποτε.

    To ZXR-400 ήταν παραεισαγωγής. Ωστόσο, εισήχθη επίσημα για ένα μικρό χρονικό διάστημα γύρω στο 2003 αν δεν κάνω λάθος.
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  15. #15
    Ozzzzy ειπες παραπανω οτι δεν μπορεις να βρεις φθηνη Husqvarna, σε γνωστο περιοδικο μοτοσυκλετων με πολλες αγγελιες πριν 10 ημερες που το διαβαζα (δεν θελω να κανω διαφημιση οποιος θελει σε προσωπικο μηνυμα του λεω για ποιο περιοδικο λεω) ειχε Husqvarna 125cc του 1999 με 1.500 ευρω.
    Ηταν σε φωτοαγγελια και σε πολυ καλη κατασταση,επειδη το εχω το συγκεκριμενο τευχος μπορω να σου πω σε ποιο μαγαζι βρισκεται η μηχανη.

    ΥΓ: εαν ψαχνεις ακομα μικρο Husqvarna θα κοιταξω εαν μπορω να σου βρω (σε χαμηλη τιμη,στειλε message)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. kawasaki zxr 400 VS Honda Vfr 400
    από jk_trainer στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2008, 18:39
  2. Πωλείται Kawasaki ZXR 400 (Τιμή Ευκαιρίας)
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2006, 11:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF