Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 64

Θέμα: Πώς γίνονται τα μπαντιλίκια;

  1. #16
    o prizontas Το avatar του/της orizontas
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.243

    Re: Re: Πώς γίνονται τα μπαντιλίκια;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gemara

    ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ............. ΜΙΑ ΕΥΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ


    εκτος αν εννοει οτι εχει μαζι του ασφαλειες για κουζινα πλυντηριο θερμο


    σιφουνααααααας

    για ριξε μια ματια ΕΔΩ

    ισως να σου φανει ασχετο αλλα ετσι μου ηρθε

    ΑΣΕ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΟΙ ΚΑΓΚΟΥΡΕΣ ΤΗς ΠΑΡΕΑΣ.......

  2. #17
    Κατσε ρε Κatanas...δηλαδη εσυ στις "εξοδους" των στροφων, στο βουνο...βγαινεις με γραμμες
    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  3. #18
    @KaTaNaS

    Αντιλαμβάνομαι τι λες. Δεν το βλέπω ως καγκουριά όμως. Το βλέπω ως κυριαρχία επί της μηχανής που καβαλάει κανείς. Δεν το μαθαίνει κανείς απλά για να το μάθει και να πουλάει μούρη -τουλάχιστον όχι εγώ. Το μαθαίνει για να μάθει καλύτερα τη μηχανή του και να έχει τον απόλυτο έλεγχό της.
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  4. #19
    o prizontas Το avatar του/της orizontas
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.243
    ρε σεις ξεχασα να ευχαριστησω για το σημερινο μαθηματακι ....

    καγκελο ημουν ρε κατανα με ολα τα καθαρα εκει σα πρωτομαθητουδι

    σα γκομενακι .......

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
    Κατσε ρε Κatanas...δηλαδη εσυ στις "εξοδους" των στροφων, στο βουνο...βγαινεις με γραμμες
    παρακαλώ σας Κύριε


    θα μπορούσατε να επαναλάβεται την ερώτηση διοτη δεν κατάλαβα γρι;

  6. #21
    @orizontas

    Άσχετο με την ερώτησή μου thread μεν, πολύ χρήσιμο δε! Thanks!

    Αυτό εννοώ κι εγώ: πληροφόρηση...
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
    @KaTaNaS

    Αντιλαμβάνομαι τι λες. Δεν το βλέπω ως καγκουριά όμως. Το βλέπω ως κυριαρχία επί της μηχανής που καβαλάει κανείς. Δεν το μαθαίνει κανείς απλά για να το μάθει και να πουλάει μούρη -τουλάχιστον όχι εγώ. Το μαθαίνει για να μάθει καλύτερα τη μηχανή του και να έχει τον απόλυτο έλεγχό της.

    τον απόλυτο έλεγχο τον αποκτάς στρίβωντας και φρενάρωντας με κατεβάσματα και πλαγιολισθήσεις...


    οκ;


    αυτα ειναι τα πιο δύσκολα...


    στρωσε κώλο στην σέλα


    κάνε μαθήματα, διάβασε βιβλιογραφία

    και προπονήσου...


    εκτός κι αν σου αρέσουν τα εύκολα!

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
    ρε σεις ξεχασα να ευχαριστησω για το σημερινο μαθηματακι ....

    καγκελο ημουν ρε κατανα με ολα τα καθαρα εκει σα πρωτομαθητουδι

    σα γκομενακι .......

    αχαχχαχαχαχχαχα


    και καλύτερα που δεν συνέχισες... θα έκλαιγες πλαστικά και φλασάκια!

  9. #24
    Παμε παλι.....το full lock αναποδο εκει στα βουνα που γυρνοβολας.....δεν το εχεις για ψωμοτυρι


    Εννοοντας οτι τα παντιλικια δεν ειναι για να μας δει ο καθενας,,,ουτε τα θεωρω καγουριλικια...οταν γινονται στις εξοδους των στροφων...και προσφερουν απιστευτη ευχαριστηση

    Αμα καταφερεις να την "διαγραψεις" κιολας
    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    τον απόλυτο έλεγχο τον αποκτάς στρίβωντας και φρενάρωντας με κατεβάσματα και πλαγιολισθήσεις...
    Καμία αντίρρηση σε αυτό, αγαπητέ! Αλλά πριν μάθεις τις πλαγιολισθήσεις δεν είναι καλό να γνωρίζεις και τα πιο απλά πράγματα; Για παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι είναι κάποιος σε μια λεωφόρο με κακή άσφαλτο και περιμένει στο φανάρι με την πίσω ρόδα να πατάει σε μια φρεσκοβαμμένη ζέβρα. Ανοίγει το γκάζι λίγο παραπάνω κι ο κώλος πάει πέρα δώθε (τι κάνει τότε; Ανοίγει το γκάζι; Κλείνει το γκάζι;, Απομονώνει τον συμπλέκτη; Σφίγγει τους προσαγωγούς του;...). Δεν νομίζεις ότι θα ήταν καλύτερο για κάποιον να γνωρίζει από πριν πώς και γιατί γίνεται αυτό ώστε να μπορεί να το ελέγξει καλύτερα; Αυτό είναι το point μου, λέω τίποτα παράλογο βρε παιδιά;
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
    Παμε παλι.....το full lock αναποδο εκει στα βουνα που γυρνοβολας.....δεν το εχεις για ψωμοτυρι


    Εννοοντας οτι τα παντιλικια δεν ειναι για να μας δει ο καθενας,,,ουτε τα θεωρω καγουριλικια...οταν γινονται στις εξοδους των στροφων...και προσφερουν απιστευτη ευχαριστηση

    Αμα καταφερεις να την "διαγραψεις" κιολας
    οκ... αυτο είχα καταλάβει!


    το λοιπόν... ας μην μπερδευόμαστε...

    ο φίλος μιλάει για στρητ μοτοσυκλέτα αν δεν κάνω λάθος...

    κι εσύ λές για χώμα...

    οι διαφορές είναι οι εξής:


    στο χώμα δεν έχεις καλή πρόσφυση οπότε ενώ κάνεις μπαντιλίκι (φούλ λόκ ή πές το όπως θές) δεν έχεις τον φόβο πως ξαφνικά (ειδικά όταν αρχίζεις να κλείνεις γκάζι) θα βρέι πρόσφυση και θα σε πετάξει με high siding απο πάνω...


    αντιθέτως στην ασφαλτο... λίγο γκρίπ να βρέι το λάστιχο, άν έχεις διπλώσει αρκετά την μότο... θα τα δείς όλα απο ψηλά με κωλοτούμπες...

    επίσης στις χωματινες μοτο η καρατιμόνα σου δίνει μεγάλο μοχλό, οπότε και οι δυνάμεις στις οποίες μπορείς να αντισταθείς με το τιμόνι (αποτρέποντας το δίπλωμα) είναι πολύ μεγαλύτερες απο οτι στα κλιπ όν μιας στρητ!


    η σύγκριση που εκανες είναι άτοπη!


    χώμα θα ξαναμπείς καμμιά φορά;

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    οι διαφορές είναι οι εξής:

    στο χώμα δεν έχεις καλή πρόσφυση οπότε ενώ κάνεις μπαντιλίκι (φούλ λόκ ή πές το όπως θές) δεν έχεις τον φόβο πως ξαφνικά (ειδικά όταν αρχίζεις να κλείνεις γκάζι) θα βρέι πρόσφυση και θα σε πετάξει με high siding απο πάνω...

    αντιθέτως στην ασφαλτο... λίγο γκρίπ να βρέι το λάστιχο, άν έχεις διπλώσει αρκετά την μότο... θα τα δείς όλα απο ψηλά με κωλοτούμπες...

    επίσης στις χωματινες μοτο η καρατιμόνα σου δίνει μεγάλο μοχλό, οπότε και οι δυνάμεις στις οποίες μπορείς να αντισταθείς με το τιμόνι (αποτρέποντας το δίπλωμα) είναι πολύ μεγαλύτερες απο οτι στα κλιπ όν μιας στρητ!
    Ορίστε, από αυτά που λες τώρα, εγώ αρχίζω να καταλαβαίνω πράγματα και να τα εντυπώνω στο κεφάλι μου σχετικά με την ερώτησή μου. Αυτό εννοώ εξ αρχής.
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
    Καμία αντίρρηση σε αυτό, αγαπητέ! Αλλά πριν μάθεις τις πλαγιολισθήσεις δεν είναι καλό να γνωρίζεις και τα πιο απλά πράγματα; Για παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι είναι κάποιος σε μια λεωφόρο με κακή άσφαλτο και περιμένει στο φανάρι με την πίσω ρόδα να πατάει σε μια φρεσκοβαμμένη ζέβρα. Ανοίγει το γκάζι λίγο παραπάνω κι ο κώλος πάει πέρα δώθε (τι κάνει τότε; Ανοίγει το γκάζι; Κλείνει το γκάζι;, Απομονώνει τον συμπλέκτη; Σφίγγει τους προσαγωγούς του;...). Δεν νομίζεις ότι θα ήταν καλύτερο για κάποιον να γνωρίζει από πριν πώς και γιατί γίνεται αυτό ώστε να μπορεί να το ελέγξει καλύτερα; Αυτό είναι το point μου, λέω τίποτα παράλογο βρε παιδιά;
    το ξαναλέω... τίποτε χρήσιμο δε μπορεί να προσφέρει το παντηλίκι...


    επίσης το μυστικό ενος καλού οδηγού είναι : μην χάνεις πότέ την πρόσφυση (και σε χώμα και σε άσφαλτο)

    αλλά αφού επιμένεις... άσε τα χέρια χαλαρά , κλείδωσε τα στην ουσία μέχρι κάποιο σημείο, ώστε να αποφύγεις το δίπλωμα του τιμονιού

    και με τους προσαγωγούς πίεσε το ντεπόζιτο και σπάσε την μέση ακολουθώντας την κίνηση της μότο...

    αν χρησιμοποιείς και γυροσκοπικό, με πίεση στο εσωτερικό μαρσπιέ γλιστράει περισσότερο, στο εξωτερικό λιγότερο

  14. #29
    Δεν νομιζω οτι ειναι ατοπη η συγκριση απλα στο χωμα ειναι πιο ευκολο.

    Επισης στο χωμα θα το μαθεις για να το κανεις σωστα στην ασφαλτο.




    Και ποιος σου ειπε οτι δεν εχω καρατιμοναρα αγορι μου



    Χωμα......κατσε να μαζεψω κανα φραγκο...και θα δεις ....λες να μην μου λειπει

    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


    επίσης στις χωματινες μοτο η καρατιμόνα σου δίνει μεγάλο μοχλό, οπότε και οι δυνάμεις στις οποίες μπορείς να αντισταθείς με το τιμόνι (αποτρέποντας το δίπλωμα) είναι πολύ μεγαλύτερες απο οτι στα κλιπ όν μιας στρητ!


    επεξήγηση: καρατιμόνα = ελέγχο το μπροστινό με μικρότερη προσπάθεια

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ξερετε πως ειναι τα σκυλια του Ronaldinio???
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2005, 14:18
  2. Πως γίνονται τα παιδιά! ?
    από pissaman στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 09:20
  3. quino - ή πώς γίνονται τα αγκελάκια
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 12:23
  4. Ταξιτζήδες (ή πώς γίνονται)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2004, 16:49
  5. Όλη η αλήθεια για το πως φτιάχονται τα παγωτά!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 08:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF