Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 64

Θέμα: Πώς γίνονται τα μπαντιλίκια;

  1. #31
    Thanks KaTaNaS για τη χρήσιμη πληροφόρηση!
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
    Thanks KaTaNaS για τη χρήσιμη πληροφόρηση!
    παρακαλώ! κρίμα πάντως το λάστιχο κι ο κινητήρας!

  3. #33
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623

    Re: Πώς γίνονται τα μπαντιλίκια;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
    Έχω μάθει να το τελικιάζω με ασφάλεια
    Αυτό για μένα ΔΕΝ υπάρχει..Τέλος.Η μόνη ενέργεια που γίνεται με 'ασφάλεια' είναι όταν γυρνάμε το κλειδί..Από τη στιγμή που το μηχανάκι αρχίζει να τσουλάει,όλα μα όλα έχουν ένα βαθμό επικινδυνότητας είτε μικρό είτε μεγάλο..Ακόμα και όταν κινείσαι με 40..
    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    παρακαλώ! κρίμα πάντως το λάστιχο κι ο κινητήρας!

    Ποιος κινητηρας ρε...εμεις δεν εχουμε κτμ....kawasaki εχουμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    ninja636...ελα στην παρεα μας αγορι μου....www.kawasaki-bikers.gr .....o katanas θα σε βαλει να αλλαζεις λαδια ανα 10 ωρες λειτουργιας

    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
    Ποιος κινητηρας ρε...εμεις δεν εχουμε κτμ....kawasaki εχουμε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    ninja636...ελα στην παρεα μας αγορι μου....www.kawasaki-bikers.gr .....o katanas θα σε βαλει να αλλαζεις λαδια ανα 10 ωρες λειτουργιας

    τσ τσ τσ προσυλητισμός!


    :rotflmao: :rotflmao:


    κάθε κινητήρας που δουλέυει σε υψηλές στροφές με μειωμένη ψύξη (μικρότερη απαγωγη θερμότητας απο την υπολογισμένη) φθείρεται...


    και τα λάδια και το φιλτρο αέρα είναι η υγεια του κινητηρα!

  6. #36
    Ninja636, διάβασε και για το highside και πως να το γλυτώσεις σε άλλο ποστ. Στα μικρά γλιστρήματα ενώ στρίβεις (μιας και ξέρεις να στρίβεις από ότι λες), κράτα σταθερό γκάζι και άφηνε το να διορθώνει μόνο του, αν δεις ότι φεύγει κι άλλο σήκωσε τη μηχανή είτε με ανάποδο counter-steering (πιο εύκολα) είτε όχι. Η μαύρη αλήθεια είναι ότι θές ένα αρχαίο 250 για να μάθεις να το απολαμβάνεις σε χώμα όπως πρέπει και θές και γαμώ τους ελέγχους του μπροστινού φρένου ταυτόχρονα για να το πας όπου θές με παντιλίκι και όχι όπου θέλει η κλίση της στροφής επειδή οι μηχανές διορθώνουν μόνες τους -μια μέση τούμπα με ss δεν είναι μόνο τα πλαστικά όπως νομίζουν μερικοί, ακόμα και άν εσυ βγεις αγρατζούνιστος μια καλή τούμπα στοιχίζει ακριβά.

    Σε περίπτωση που το "παντιλίκι" γίνεται λόγω στιγμιαίας απώλειας πρόσφυσης και η μηχανή γλιστρά αργά -άν σου φύγει γρήγορα και δαγκώσει ο πίσω επειδή πχ έκλεισες το γκάζι (που λόγω αναλογίας στα ss είναι πολύ πιο ελαφρύς, που σημαίνει ότι είναι πιο επιρρεπή), είσαι ιπτάμενος αλλά ουχί gentleman...

    Πρόσεχε, και τέτοιες αηδίες μόνο με λίγα χιλιόμετρα, με πολλά, τα δεδομένα αλλάζουν και η τούμπα έρχεται πολύ γρήγορα.

    Συνήθως άμα δεν το επιδιώκεις το παντιλίκι -για χ λόγους, πχ δε γουστάρω κάθε τρίμηνο να αλλάζω λάστιχα, συμβαίνει μόνο όταν έχεις κρύα λάστιχα, στη γλίτσα όταν αρχίζει να βρέχει, σε υπέροχα τμήματα ασφάλτου-τζάμι στη βροχή (αυτά που ξεχωρίζουν από την υπόλοιπη άσφαλτο λόγω γυαλάδας), σε κάνα δυο φτυαριές άμμο που έριξε στη στροφή νταλίκα από παρακείμενη μάντρα, σε νωπό χαρτοπόλεμο (επίκαιρο), κόπρανα από ζώα, λάδια, σακούλες κλπ ωραία... Που σημαίνει ότι όλα τα παραπάνω τα ψάχνεις για να έχεις πρόσφυση συνήθως, και όχι για να τη χάνεις.


    Επειδή έχω ξανααναφερθεί σε παρόμοια θέματα, ας πω εδώ ότι μόνο κάμια σούζα κάνω πια που και που (σε ιδανικές συνθήκες, και μόνο εγώ με βλέπω) -και έντο μόνο με ποδήλατο ή άν κάνα τρελλοκομείο γνωστός θέλει σώνει και καλά να ρισκάρει τη ΔΙΚΙΑ του μηχανή εν γνώσει του για να κάνω εγώ αηδίες τότε εντάξει, θέλει όμως γνώσεις πλάγιου ίππου το σπορ για να μη σπάσεις τη πλάτη σου.


    Όποιος νομίζει ότι οι καγκουριές είναι χαβαλές ας διαβάσει (και ας δει) την ιστορία των x-factor -και ας μετρήσει πτώματα από καλύτερους αναβάτες από μας... :a66:

  7. #37
    Thanks zireous!
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  8. #38
    @ Ninja636
    katalaveneis oti auta pou les akougonde poli perierga...
    einai san na ise se forum gia xirourgous kai na les
    vrika ena kit xirourgou sto e-bay ftina!! kai thelw na mathw na xeirourgw [/B]
    opws katalaveneis prepei na jekiniseis apo pio xamila...


    kata ta alla ta badilikia kai to elegxomeno xasimo tou piso troxou (sta frena or sto gazi) einai i misi diaskedasi tis moto...

    AUTO EINAI I MOTO!!! exei dio simeia na akouboun sto edafos kai perissoterous vathmous eleutherias ARA kai einai stin fisi tis na glistraei...

    einai ejeretika diaskedastiko (kai akoma pio epikindino alla etsi einai oi pragmatikes diaskedaseis) kai an exete aditheti gnomi malon den katexete to athlima...



  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    ...
    Και τί οδηγάς εσύ παλουκάρι μου είπαμε;

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Και τί οδηγάς εσύ παλουκάρι μου είπαμε;
    gaidouri...:wacko:
    me tis bades leme...

  11. #41
    Καλά άμα πάρεις κάνα ss φέρτο να σου δείξω το έντο -τσάμπα.
    :rotflmao:

  12. #42
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    pantos ama aplosis ke kana kilo ladi ston dromo kanis trela pantilikia ke oxi mono me ton piso troxo afta ine kseperasmena:rotflmao:
    oli i mixani fevgi sisomi..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    fantazome lipon se merika xronia 8a rotate

    re pedia pos odigane xoris to kranos?..
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  13. #43
    παντιλικια εεε; (αναπωλοντας το παρελθον)
    εκεινη την ωραια χημα απο παντηλικι που ειχα φαει μπροστα στο φροντιστηριο της γειτονιας,....σχολαγαν και τα κοριτσακια....εγινα ρεζιλι μια για παντα.....:wacko:....τι ωραια χρόνια.

    .....

    Γονατα και μαλακιες. .....μεχρι και μαγουλο εξησα

    :rotflmao:
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  14. #44
    Παντιλίκι (ουσ.) : Κάτι που όλοι το κάνουν και το απολαμβάνουν ακόμα και αν δεν θέλουν να το παραδεχτούν.Πρόκειται για άσκοπη φθορά ελαστικών και πιθανότατα σε εκθέτει σε κίνδυνο αλλά επίσης σου δημιουργεί μια ανεξήγητη χαρά.Αν σκεφτόμασταν τις φθορές και όλα αυτά δεν θα έπρεπε καν να θέτουμε σε λειτουργία τον κινητήρα...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Αν ηθελα να κανω ενα παντιλικι , θα αποφασιζα προς τα που θελω να διωξω τον κωλο,πχ δεξια ,θα ξαλαφρωνα το κρατημα του τιμονιου και θα βασιζομουν στην ισορροπια με τη μεση ενω θα εριχνα αρκετο απο το βαρος μου στα μαρσπιε και τοτε θα ανοιγα το γκαζι σταδιακα να σπασω την προσφυση,,τοτε με το γυρισμα του τροχου η μηχανη εχει αρκετη σταθεροτητα και οσο κρατιεται δεν παιρνει κλιση η παντια ειναι και ευκολη .Απαιτειται μεσα απο δοκιμες να γνωρισει κανεις την δυναμη της μηχανης του σε καθε ανοιγμα του γκαζιου και το ποσο γλιστραει κατω ο δρομος.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ξερετε πως ειναι τα σκυλια του Ronaldinio???
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/12/2005, 14:18
  2. Πως γίνονται τα παιδιά! ?
    από pissaman στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 09:20
  3. quino - ή πώς γίνονται τα αγκελάκια
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 12:23
  4. Ταξιτζήδες (ή πώς γίνονται)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2004, 16:49
  5. Όλη η αλήθεια για το πως φτιάχονται τα παγωτά!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 08:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF