Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 63

Θέμα: Δε θα πιστεύετε στ' αυτιά σας. Indeed οι αμερικάνοι είναι πολύ βλάκες

  1. #1
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399

    Δε θα πιστεύετε στ' αυτιά σας. Indeed οι αμερικάνοι είναι πολύ βλάκες

    Ατσάτσα

  2. #2
    daytona 675 : SS master Το avatar του/της jbear
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    445
    ναι...το χω ξαναδει...

    γ@μησε τα...


    τι να πρωτοπεις τωρα...
    Θελω ενα Ducati 1098 S ΤΩΡΑAAAA!!! :a07:

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" - Σωκρατης

  3. #3
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    απλά

    στ @@ τους για τους άλλους

  4. #4
    εκονομικ ιμιγκραντ Το avatar του/της mrklyk
    Εγγραφή
    10/08/2006
    Μηνύματα
    43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
    Μην είστε απόλυτοι. Οι Αμερικανοί δεν είναι περισσότεροι ή λιγότερο "βλάκες" από ό,τι είναι οποιοσδήποτε άλλος λαός συμπεριλαμβανομένων ημών. Καταρχάς, πιστεύω ότι όταν παρακολουθείτε ελληνικά κανάλια όλο και θα έχετε πέσει σε κάποιο "γκάλοπ" (εντός εισαγωγικών) για κάποιο θέμα το οποίο θα σας εξόργισε καθώς ενώ εσείς είχατε την Α άποψη ή ξέρατε την απάντηση όλοι οι ερωτώμενοι στο βίντεο έδιναν την Β άποψη ή τη λάθος απάντηση. Το ίδιο συμβαίνει και με αυτό που είδαμε.

    Εν πάση περιπτώσει, πρώτον, δεν είναι επιστημονικό γκάλοπ. Δεύτερον, ποιος μου λέει ότι ο παρουσιαστής δεν ρώτησε 100, π.χ., άτομα και του απάντησαν σωστά οι, π.χ., 80 αλλά επέλεξε να δείξει τους υπόλοιπους 20 που απάντησαν λάθος -έτσι φτιάχνεται η προπαγάνδα φίλοι μου.

    Εν πάση περιπτώσει, νομίζω ότι το σχόλιο που έκανε κάποιος στο youtube είναι χαρακτηριστικό και μπράβο του:
    +1

    ασχετος...

  5. #5
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
    Μην είστε απόλυτοι. Οι Αμερικανοί δεν είναι περισσότεροι ή λιγότερο "βλάκες" από ό,τι είναι οποιοσδήποτε άλλος λαός συμπεριλαμβανομένων ημών. Καταρχάς, πιστεύω ότι όταν παρακολουθείτε ελληνικά κανάλια όλο και θα έχετε πέσει σε κάποιο "γκάλοπ" (εντός εισαγωγικών) για κάποιο θέμα το οποίο θα σας εξόργισε καθώς ενώ εσείς είχατε την Α άποψη ή ξέρατε την απάντηση όλοι οι ερωτώμενοι στο βίντεο έδιναν την Β άποψη ή τη λάθος απάντηση. Το ίδιο συμβαίνει και με αυτό που είδαμε.

    Εν πάση περιπτώσει, πρώτον, δεν είναι επιστημονικό γκάλοπ. Δεύτερον, ποιος μου λέει ότι ο παρουσιαστής δεν ρώτησε 100, π.χ., άτομα και του απάντησαν σωστά οι, π.χ., 80 αλλά επέλεξε να δείξει τους υπόλοιπους 20 που απάντησαν λάθος -έτσι φτιάχνεται η προπαγάνδα φίλοι μου.

    Εν πάση περιπτώσει, νομίζω ότι το σχόλιο που έκανε κάποιος στο youtube είναι χαρακτηριστικό και μπράβο του:
    Βλακες ισως δεν ειναι. Απλως εχουν μεσανυχτα για το τι συμβαινει στον κοσμο και δεν τους ενδιαφερει κιολας απο την στιγμη που παιρνανε καλα. Εναι αυτο που λενε "μακρυα απο τον κωλο μας και οπου θελει ας μπει".

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Βλακες ισως δεν ειναι. Απλως εχουν μεσανυχτα για το τι συμβαινει στον κοσμο και δεν τους ενδιαφερει κιολας απο την στιγμη που παιρνανε καλα. Εναι αυτο που λενε "μακρυα απο τον κωλο μας και οπου θελει ας μπει".


    Βασικα, εχετε παρεξηγισει κατι.... Δεν ειναι μονο οτι δεν τους ενδιαφερει, αλλα το κυριο ειναι οτι υπαρχει τετοια "κατευθυνση" που δινετε απο τα ΜΜΕ (που προερχετε απο την κυβερνηση κτλ, κτλ) που δεν ξερουν καλυτερα!!

    Ο μεσος αμερικανος δεν ξερει τι γινετε στο κοσμο γιατι δεν του δινετε η ευκαιρια αν ξερει... Ακομα και οι Ελληνες που ζουμε εκει δεν εχουμε ιδεα τι γινετε στο κοσμο, αν δεν μας ενημερωσουν οι συγγενεις μας και οι φιλοι μας οταν περνουμε τηλ. στην Ελλαδα...

    Και η δορυφορικη τηλεωραση, πρωτα περναει απο "screening" και μετα μεταδιδετε...

    Δεν λεω, ειναι και ζωα (οπως αλλωστε και σε ολες τις χωρες του κοσμου) αλλα δε μπορουμε να τι ισοπαιδονουμε ολα.... Δυστηχως, ολοι εχουν να λενε για τους Αμερικανους, αλλα για το ποσο στουρναρια ειναι και οι Ελληνες γιατι δε το λεει κανεις...
    Live fast...
    Die Young...
    And leave a Beautiful Corpse...

    What goes around, comes around.. And it will bite you in the ass..

  7. #7
    Hey Atsatsos! Τώρα είδα το προφίλ σου! Και ομόσταβλος και συντοπίτης! Να συμφωνούσαμε κιόλας στο thread...



    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
    Βασικα, εχετε παρεξηγισει κατι.... Δεν ειναι μονο οτι δεν τους ενδιαφερει, αλλα το κυριο ειναι οτι υπαρχει τετοια "κατευθυνση" που δινετε απο τα ΜΜΕ (που προερχετε απο την κυβερνηση κτλ, κτλ) που δεν ξερουν καλυτερα!!

    Ο μεσος αμερικανος δεν ξερει τι γινετε στο κοσμο γιατι δεν του δινετε η ευκαιρια αν ξερει... Ακομα και οι Ελληνες που ζουμε εκει δεν εχουμε ιδεα τι γινετε στο κοσμο, αν δεν μας ενημερωσουν οι συγγενεις μας και οι φιλοι μας οταν περνουμε τηλ. στην Ελλαδα...

    Και η δορυφορικη τηλεωραση, πρωτα περναει απο "screening" και μετα μεταδιδετε...

    Δεν λεω, ειναι και ζωα (οπως αλλωστε και σε ολες τις χωρες του κοσμου) αλλα δε μπορουμε να τι ισοπαιδονουμε ολα.... Δυστηχως, ολοι εχουν να λενε για τους Αμερικανους, αλλα για το ποσο στουρναρια ειναι και οι Ελληνες γιατι δε το λεει κανεις...
    ΤΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ πια βρε Κιττυ..... ΑΥΤΟΙ παραειναι απληροφορητοι,σαν να ζουν σε αλλο,δικο τους κοσμο... δεν ειναι ολοι ετσι βεβαια, αλλα, σαν αυτους ,ΔΕΝ ειναι οι Ελληνες!

  9. #9
    @Vegas Kitty

    Αγαπητή Κατερίνα, εάν τα media κατευθύνονται μία στις Η.Π.Α., στην Ελλάδα -για να απαντήσω και στο ερώτημά σου "...αλλα για το ποσο στουρναρια ειναι και οι Ελληνες γιατι δε το λεει κανεις..."- κατευθύνονται δέκα. Εάν το ψάξεις στα διάφορα διεθνή rankings θα το διαπιστώσεις.

    Για παράδειγμα, σύμφωνα με μία γνωστή έρευνα, οι Η.Π.Α. έχουν press freedom rank = 11 και democracy rank = 15 ενώ οι αντίστοιχες θέσεις για την Ελλάδα είναι 36 και 36.

    Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα περισσότερα ελληνικά media είναι για το ανάθεμα και, για να το πάω παραπέρα, η μόδα του αντιαμερικανισμού σε αυτά είναι ενδημική. Είναι "μανούλες" τα ελληνικά media στη διαπλοκή και την προπαγάνδα.
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  10. #10
    @Ninja636

    Ολα αυτα που λες ωραια και σωστα, αλλα δεν ειναι μονο θεμα ΜΜΕ.

    @ΚατεριναΧ

    Δεν θελω να κανω την εξυπνη, αλλα πιστευω οτι κατι παραπανω ξερω στο
    θεμα μιας και εχω γενηθει και μεγαλοσει στην Αμερικη....

    Παιδες, στο σχολειο ξεκινανε ολα...

    Οταν κανουμε 3 χρονια Αμερικανικη Ιστορια, και 1 - 6μηνο Ευρωπαικη Ιστορια,
    και αλλο 1- 6μηνο Παγκοσμια Ιστορια!!! , τι περιμενετε??

    Επισης, απο μικροι μαθενοντε οτι "αυτοι ειναι που εχουν φερει το πολιτισμο και την
    προοδο και την τεχνολογια" κτλ, κτλ στο κοσμο...

    Αν δεν ημουν Ελληνιδα, και δεν ειχα κανει τα περα-δωθε ταξιδια τοσα χρονια, και οι
    γονεις μου δεν ενημερωνταν και ολα τα σχετικα, και γω θα ειχα βγει σαν και εκεινα
    τα κακομοιρα που δεν ξερουν καλυτερα...

    Θα πω κατι, που λεω απο τοτε που εγινε, και ελπιζω να μην παρεξιγηθω... Αλλα βγηκε
    κατι καλο απο τους βομβαρδισμους των Διδυμων Πυργων: για 2 βδομαδες μετα υπειρχε
    μια εξαρση και ολος ο κοσμος επιτελους αναρωτηθηκε τι εχουμε κανει στο κοσμο και
    θελει το κακο μας, και μας βομβαδιζει, κτλ, κτλ... Βεβαια οπως προειπα, μονο 2 βδομαδες
    κρατησε γιατι μετα ο μλκς που αυτοι ονομαζουν προεδρο τους πεταξε το παραμυθι της
    τρομοκρατιας, και εχει γινει απο τοτε οτι εχει γινει...

    Live fast...
    Die Young...
    And leave a Beautiful Corpse...

    What goes around, comes around.. And it will bite you in the ass..

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ninja636
    @Vegas Kitty

    Αγαπητή Κατερίνα, εάν τα media κατευθύνονται μία στις Η.Π.Α., στην Ελλάδα -για να απαντήσω και στο ερώτημά σου "...αλλα για το ποσο στουρναρια ειναι και οι Ελληνες γιατι δε το λεει κανεις..."- κατευθύνονται δέκα. Εάν το ψάξεις στα διάφορα διεθνή rankings θα το διαπιστώσεις.

    Για παράδειγμα, σύμφωνα με μία γνωστή έρευνα, οι Η.Π.Α. έχουν press freedom rank = 11 και democracy rank = 15 ενώ οι αντίστοιχες θέσεις για την Ελλάδα είναι 36 και 36.

    Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα περισσότερα ελληνικά media είναι για το ανάθεμα και, για να το πάω παραπέρα, η μόδα του αντιαμερικανισμού σε αυτά είναι ενδημική. Είναι "μανούλες" τα ελληνικά media στη διαπλοκή και την προπαγάνδα.
    Για τα Ελλ.media, δεν αντιλεγω, η ερευνα που αναφερεις ειναι κι αυτη αμερικανικη ομως...
    Δεν ειμαι αντιαμερικανιστρια, τους Ελληνες υποστηριξα απλα...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
    @Ninja636

    Ολα αυτα που λες ωραια και σωστα, αλλα δεν ειναι μονο θεμα ΜΜΕ.
    Προφανώς και συμφωνώ μαζί σου σε αυτό. Απλώς αναφέρθηκα στα ΜΜΕ καθώς εκεί αναφέρθηκες και εσύ.

    Παιδες, στο σχολειο ξεκινανε ολα...
    Αναμφίβολα.

    Οταν κανουμε 3 χρονια Αμερικανικη Ιστορια, και 1 - 6μηνο Ευρωπαικη Ιστορια,
    και αλλο 1- 6μηνο Παγκοσμια Ιστορια!!! , τι περιμενετε??
    Δεν θα έλεγα, ωστόσο, ότι τα πράγματα στην Ελλάδα είναι καλύτερα. Ποια ευρωπαϊκή ιστορία και ποια παγκόσμια; Αυτά περνιούνται στα πρόχειρα μέσα σε μία τάξη. Θυμάται κανείς να διδάχθηκε ποτέ επαρκώς τον Διαφωτισμό και την Αναγέννηση. Δεν νομίζω. Στα ελληνικά σχολικά βιβλία ιστορίας αυτά είναι απλώς οι "σκοτεινοί αιώνες" -που μόνο σκοτεινοί δεν ήταν.

    Αν δεν ημουν Ελληνιδα, και δεν ειχα κανει τα περα-δωθε ταξιδια τοσα χρονια, και οι
    γονεις μου δεν ενημερωνταν και ολα τα σχετικα, και γω θα ειχα βγει σαν και εκεινα
    τα κακομοιρα που δεν ξερουν καλυτερα...
    Δεν είναι απαραίτητο. Όποιος θέλει να ενημερωθεί, μπορεί. Εφημερίδες υπάρχουν, περιοδικά υπάρχουν, βιβλία υπάρχουν, internet υπάρχει.

    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaterinaX
    η ερευνα που αναφερεις ειναι κι αυτη αμερικανικη ομως...
    Εχμ... ναι... είναι αμερικανική. Τέλος πάντων...
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  14. #14
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Νομιζω πως αν δεν βιωσεις καταστασεις δεν προκειτε να την ψαξεις...

    Οι Αμερικανοι εχουν στην συντομη ιστορια τους , εναν εμφυλιο , ενα κραχ(που ηταν παγκοσμιο) και 200 χρονια απολυτης ευμαρειας και καλοπερασης...τους παγκοσμιους πολεμους ουτε που τους καταλαβανε , το Βιετναμ αποτελεσε μονο αφορμη για κοινωνικοπολιτικη κριση -καμια σχεση με τα δεινα που μπορει να επιφερει ενας πολεμος- , γεωγραφικα ποτε δεν αντιμετωπισαν εχθροτητα απο ομορες χωρες (την κριση με την Κουβα δεν την μετραω), ουτε υπαρχαν εδαφικες διεκδικησεις....ειναι και αυτη η αισθηση παντοδυναμιας που δικαιως εχουν , το γεγονος οτι νοιωθουν ασφαλεις ανεξαρτητα απο οτι γινεται στον υπολοιπο κοσμο που ειναι ουτως η αλλως πολυ μακρυα τους...(γεωγραφικα αλλα και σε θεματα νοοτροποιας)

    χαζους δεν θα τους χαρακτηριζα...αδιαφορους μαλλον...

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    νταξ...

    γιατι δεν τους πεταει καποιος πυρηνικα να τελειωνουμε????

    αι σιχτιρ...μου την εδωσε!!!!

    :a29:
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2008, 10:32
  2. Αυτοί οι ξένοι είναι πολύ αναλαφροι βρε παιδί μου
    από island στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2008, 09:40
  3. Θα θελα την γνώμη σας
    από la_villa στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2005, 14:08
  4. Πως θα βρείτε την εσωτερική σας ηρεμία
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 16:41
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2004, 19:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF