Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πως "βλεπουμε" αν εχει πεσει ?

  1. #1

    Wink Πως "βλεπουμε" αν εχει πεσει ?

    Πως μπορουμε να καταλαβουμε εν στασει ή εν κινησει εαν εχει πεσει ενα μηχανακι
    και αν του εχει μεινει καποια ζημια/κουσουρι ??

    Σημερα εκανα βολτα ενα FZ1 γυμνο του 2006 ενος φιλου, το οποιο ξερω οτι εχει πεσει. Νομιζω οτι ειχε πεταχτει καποιο αμαξι σε ενα στοπ και ειχε πεσει απο μπλοκαρισμα του μπροστινου.
    Θυμαμαι ελεγε οτι αλλαξε τιμονι, και του ειπαν οτι τα καλαμια δεν ειχαν προβλημα.
    Εεε, μα εμενα που εκανα γυρω το τετραγωνο, κατι δεν μου πηγαινε καλα...
    Του το ειπα, οχι λεει ολα ΟΚ ειναι, δεν επεμενα και εγω...
    Κατι δεν πηγαινε καλα στο μπροστινο, λες και δεν ηταν το ιδιο τεντωμενα τα δυο μου χερια.
    Εχω ξαναπαρατηρησει το ιδιο πραγμα παλιοτερα και σε αλλα σαραβαλα που εκανα βολτα.

    Ειναι οντως σημαδι αυτο οτι ειναι στραβα τα καλαμια ??
    Μηπως εχει "παρει" το πλαισιο ??
    Αληθεια ποσο ευκολο ειναι να γινει ζημια τετοια σε συγχρονο μηχανακι (με τα αλουμινο-τερατο-πλαισια)??


    Δεν μου ειχε πεσει ποτέ καποιο απ'τα μηχανακια που ειχα, παρα ενα Bandit 400 καποτε απ'τη στεκα και πολυ απαλα (μου εγειρε προς την αλλη πλευρα της στεκας και το κρατουσα οσο μπορουσα απ'το κλιπ-ον).
    Εχετε προσωπικες εμπειριες στο θεμα αυτο?
    Για πειτε?

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Πως "βλεπουμε" αν εχει πεσει ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
    Πως μπορουμε να καταλαβουμε εν στασει ή εν κινησει εαν εχει πεσει ενα μηχανακι
    και αν του εχει μεινει καποια ζημια/κουσουρι ??

    Σημερα εκανα βολτα ενα FZ1 γυμνο του 2006 ενος φιλου, το οποιο ξερω οτι εχει πεσει. Νομιζω οτι ειχε πεταχτει καποιο αμαξι σε ενα στοπ και ειχε πεσει απο μπλοκαρισμα του μπροστινου.
    Θυμαμαι ελεγε οτι αλλαξε τιμονι, και του ειπαν οτι τα καλαμια δεν ειχαν προβλημα.
    Εεε, μα εμενα που εκανα γυρω το τετραγωνο, κατι δεν μου πηγαινε καλα...
    Του το ειπα, οχι λεει ολα ΟΚ ειναι, δεν επεμενα και εγω...
    Κατι δεν πηγαινε καλα στο μπροστινο, λες και δεν ηταν το ιδιο τεντωμενα τα δυο μου χερια.
    Εχω ξαναπαρατηρησει το ιδιο πραγμα παλιοτερα και σε αλλα σαραβαλα που εκανα βολτα.

    Ειναι οντως σημαδι αυτο οτι ειναι στραβα τα καλαμια ??
    Μηπως εχει "παρει" το πλαισιο ??
    Αληθεια ποσο ευκολο ειναι να γινει ζημια τετοια σε συγχρονο μηχανακι (με τα αλουμινο-τερατο-πλαισια)??


    Δεν μου ειχε πεσει ποτέ καποιο απ'τα μηχανακια που ειχα, παρα ενα Bandit 400 καποτε απ'τη στεκα και πολυ απαλα (μου εγειρε προς την αλλη πλευρα της στεκας και το κρατουσα οσο μπορουσα απ'το κλιπ-ον).
    Εχετε προσωπικες εμπειριες στο θεμα αυτο?
    Για πειτε?
    Το σίγουρο είναι ότι σε αυτά τα μηχανάκια δεν "παίρνει" το πλαίσιο...Ειναι αλουμίνιο που σημαίνει ότι ή δεν παθαίνει τίποτε, ή σπάει...
    Τώρα αυτό που ένοιωσες είναι σαφές δείγμα ότι κάτι δεν πάει καλά...Δεν είναι απαραίτητο να φταίει το ανάποδο μπροστινό - χωρίς φυσικά να αποκλείεται...
    Πάντως όντως στο FZ1 σε μικροπτώσεις ή μικροσυγκρούσεις συνήθως δεν στραβώνουν τα καλάμια...πολύ εύκολα όμως στραβώνει το τιμόνι αλλά ΚΑΙ τα καβαλλέτα του τιμονιού...Πολλοί μετά από απλές μικροπτώσεις και για λόγους οικονομίας αλλάζουν μόνο το τιμόνι, αλλά τα έστω και ελάχιστα στραβά καβαλλέτα δίνουν μετά αυτήν την αίσθηση που αναφέρεις...
    Αν το μηχανάκι δεν τράκαρε και απλώς έπεσε, το πιθανότερο είναι να είναι εκεί το πρόβλημα μαζί με ελαφρώς γυρισμένες τιμονόπλακες...Σε αυτήν την περίπτωση το κόστος δεν είναι μεγάλο...Καμμιά 120αριά ευρώ τα καβαλλέτα και κάποια λίγα εργατικά για την τοποθέτηση-κεντράρισμα....Σε κάθε περίπτωση ένα τσεκάρισμα σε μηχανικό εμπιστοσύνης σου είναι αναγκαίο...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739

    Re: Re: Πως "βλεπουμε" αν εχει πεσει ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Το σίγουρο είναι ότι σε αυτά τα μηχανάκια δεν "παίρνει" το πλαίσιο...Ειναι αλουμίνιο που σημαίνει ότι ή δεν παθαίνει τίποτε, ή σπάει...
    για ποιο λογο να ισχυει κατι τετοιο; κ μαλιστα γιατι να ειναι σιγουρο;

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ειναι βεβαια και πολυ πιθανον επειδη ηξερες οτι εχει πεσει να σου φαινεται οτι τραβαει μονοπαντα...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ειναι βεβαια και πολυ πιθανον επειδη ηξερες οτι εχει πεσει να σου φαινεται οτι τραβαει μονοπαντα...
    οντως ημουνα ψυλλιασμενος απο πριν, αλλα ητανε εντονο το "φαινομενο"...

    Ειχε πεσει απλως, και με λιγα χλμ, οπότε ισως οντως τα καβαλλετα να ηταν το προβλημα.
    Μαλλον καποιος ("μαστορας") βαρεθηκε να δουλεψει λιγο παραπανω...

    "Γυρισμενες τιμονοπλακες" ??
    Νομιζω ξερω τι εννοεις αλλα, για εξήγησε...

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Re: Re: Πως "βλεπουμε" αν εχει πεσει ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    για ποιο λογο να ισχυει κατι τετοιο; κ μαλιστα γιατι να ειναι σιγουρο;


    γιατί το λέω εγώ....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
    οντως ημουνα ψυλλιασμενος απο πριν, αλλα ητανε εντονο το "φαινομενο"...

    Ειχε πεσει απλως, και με λιγα χλμ, οπότε ισως οντως τα καβαλλετα να ηταν το προβλημα.
    Μαλλον καποιος ("μαστορας") βαρεθηκε να δουλεψει λιγο παραπανω...

    "Γυρισμενες τιμονοπλακες" ??
    Νομιζω ξερω τι εννοεις αλλα, για εξήγησε...

    Συνήθως η πρώτη αίσθηση που σου αφήνει κάτι είναι και η πιο σωστή... και προκατειλλημμένος να ήσουνα ένα σωστό μηχανάκι δεν θα σου άφηνε τέτοια εντύπωση....άρα το πιο πιθανό είναι κάτι να πηγαίνει όντως στραβά με αυτό....όλα τα παραπάνω ισχύουν με την προυπόθεση ότι ο αναβάτης έχει μια σχετική εμπειρία οδήγησης και είναι σε θέση να αποκομίσει τέτοιου είδους αισθήσεις οδηγώντας το μηχανάκι....

    Τώρα για τις τιμονόπλακες...το ισχυρό σοκ από μια πτώση ή ένα πολύ ελαφρύ τρακάρισμα είναι ικανό να μετακινήσει λίγο τις μπουκάλες στο σημείο που σφίγγουν με τις τιμονόπλακες...Επίσης μια ελάχιστα διαφορετική μετακίνηση της πάνω τιμονόπλακας στον άξονά της σε σχέση με την κάτω καταλήγει σε ένα μπροστινό σύστημα που χωρίς να είναι "στραβό" δίνει την αίσθηση τέτοιου....ένα ίσιωμα-κεντραρισμα με το λασκάρισμα των βιδών σύσφιξης των πηρουνιών και του κεντρικού παξιμαδιού του άξονα είναι η λύση σε αυτές τις περιπτώσεις - κάτι αντίστοιχο σε λογική με αυτό που κάναμε μικροί στο ποδήλατα βάζοντας την ρόδα κόντρα σε έναν στύλο και σπρώχνοντας δυνατά το τιμόνι...
    Πάντως ξαναλέω... ΟΛΑ αυτά είναι πολύ σχετικά και μόνο ένας σωστός έλεγχος σε ένα συνεργείο θα τα επιβεβαιώσει ή θα τα διαψεύσει...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059

    Re: Πως "βλεπουμε" αν εχει πεσει ?

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
    [B]Πως μπορουμε να καταλαβουμε εν στασει ή εν κινησει εαν εχει πεσει ενα μηχανακι




    Εν στάση είναι εύκολο.Κάθεσαι και την κοιτάς προσεκτικά,και ακίνητος.
    Εν κινήση τώρα είναι λίγο πιο δύσκολο,αλλά ρώτα τον devil's animal. (Δες πρώτα το αβαταρ του και θα καταλάβεις)

    Πέρα από την πλάκα όμως,ότι μηχανάκι και να πάρεις, δεν θα το πας σε ένα μάστορα για καλό και για κακό?

Παρόμοια θέματα

  1. Πως να σηκώσετε μια μηχανή που έχει πέσει.
    από Infini στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2009, 08:54
  2. Πως κάνουμε πολλαπλά quotes ?
    από kostakisK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 23:41
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2006, 00:25
  4. αν εχει ξαναμπει....
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2005, 23:39
  5. δεν ξέρω αν έχει ήδη αναφερθεί!!!!!
    από DoctorS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 01:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF