Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Volan

  1. #1
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165

    Question Volan

    εχω μια ερωτηση ρε παιδια και απευθυνετε περισσοτερο σε αυτουσ που εχουν κανει καποια στιγμη κατι αναλογο....αλλαζοντασ το βολαν με ελαφρυτερο περιπου 750gr σιγουρα η κινητηρασ ανεβαζει γρηγοροτερα στροφεσ και αυτο ειναι το ευχαριστο.......το προβλημα μου ειναι το αν κατεβαζει οσο γρηγορα ανεβαζει και το ρωταω γιατι ο τροποσ οδηγησησ μου ειναι τετοιοσ που συνηθωσ φρεναρω το μηχανακι κατεβαζοντασ ταχυτητα ......το φρεναρισμα επηρεαζεται απο αυτο η ειναι θεμα πιστονιου.........και τελοσ ποσο αξιοπιστη ειναι αυτη η αλλαγη γιατι ειναι και αρκετα φτηνη........
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Volan

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    εχω μια ερωτηση ρε παιδια και απευθυνετε περισσοτερο σε αυτουσ που εχουν κανει καποια στιγμη κατι αναλογο....αλλαζοντασ το βολαν με ελαφρυτερο περιπου 750gr σιγουρα η κινητηρασ ανεβαζει γρηγοροτερα στροφεσ και αυτο ειναι το ευχαριστο.......το προβλημα μου ειναι το αν κατεβαζει οσο γρηγορα ανεβαζει και το ρωταω γιατι ο τροποσ οδηγησησ μου ειναι τετοιοσ που συνηθωσ φρεναρω το μηχανακι κατεβαζοντασ ταχυτητα ......το φρεναρισμα επηρεαζεται απο αυτο η ειναι θεμα πιστονιου.........και τελοσ ποσο αξιοπιστη ειναι αυτη η αλλαγη γιατι ειναι και αρκετα φτηνη........

    Το βολαν, τοσο στη μηχανη οσο και στο αυτοκινητο, ειναι μια μεγαλη μαζα, για να προσφερει μεγαλη ροπη αδρανιας. Αυτο χρειαζεται για να ομαλοποιηται η κινηση κυριως κατα την διαρκεια των αλλαγων και στα κενα μεταξυ των "χρονων".
    Προφανως ελαφρωνοντας το βολαν, θα εχεις λιγο γρηγοροτερο ανεβασμα στροφων, οπως και γρηγοροτερο κατεβασμα, που συνεπαγεται πιο αποτομο φρεναρισμα της μηχανης, θα εχεις ομως και περισσοτερους κραδασμους απο τον κινητηρα, οπως επισης και πιο αποτομα κενα στις αλλαγες ταχυτητας.
    Τωρα τα μετρας ολα αυτα και αποφασιζεις.
    Εγω παντως ΔΕΝ θα το εκανα.
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    και εγω δεν ειμαι σιγουροσ γιαυτο και ρωταω ......κραδασμουσ παραπανω ε;;;, αυτο δεν το ειχα σκεφτει
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  4. #4
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Ειναι για αγωνηστικη χρηση μονο το μικροτερο βολαν ή για κοντρες.

    Πουθενα αλου δεν σου χρειαζεται αν δεν κανω λαθος μπορεις και να το αφαιρεσεις και ολο.

  5. #5
    χωρις βολαν ρευμα απο που θα παρει?
    και αμα κανεις τετοια πειραματα πρεπει να πειραξεις
    και το πιστονι,και το αβανς του σπινθηρα

  6. #6
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    ναι ρε Γιώργο άστο καλύτερα......
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  7. #7
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από philippyz426f
    [B]χωρις βολαν ρευμα απο που θα παρει?

    Ναι εχεις δικιο αν το βγαλεις ολο δεν θα εχει καθολου ρευμα , ετσει βαζουν πιο μικρο στα αγωνηστικα για να διωει τοσο οσο χρειαζεται.

  8. #8
    egw, ean mporousa na to elafrinw, tha to ekana!
    to avans mporw na to alaksw kai tha to kanw sintoma! tha dwsw ligh proporia sthn anafleksh! epiane thn megisth roph stis 8000! me thn proanafleksei isos "metakomisei" stis 10.000! alla...

    wrai tha einai: mexri tis 9.500 tha exoume 5HP kai stis 10.000 tha pame akariea sta 65HP!!!


    ...kai, ...oso anteksei!!!!!

  9. #9
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    και εγω φιλομετρουσα ενα καταλογο με ανταλλακτικα performance και το ειδα και μου μπηκανε ιδεεσ γιαυτο και ρωτησα......thanks για τισ απαντησεισ με πεισατε δεν θα το κανω
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από extreme13
    egw, ean mporousa na to elafrinw, tha to ekana!
    to avans mporw na to alaksw kai tha to kanw sintoma! tha dwsw ligh proporia sthn anafleksh! epiane thn megisth roph stis 8000! me thn proanafleksei isos "metakomisei" stis 10.000! alla...

    wrai tha einai: mexri tis 9.500 tha exoume 5HP kai stis 10.000 tha pame akariea sta 65HP!!!


    ...kai, ...oso anteksei!!!!!
    Δεν θα αντέξει....... (τουλάχιστον είσαι 2χρονος και άρα πιο εύκολος στις επισκευές)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Παρόμοια θέματα

  1. volan xt 1982-85
    από xtasi στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2009, 20:56
  2. volan xt 1982-85
    από xtasi στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2009, 11:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF