Σελίδα 12 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #166
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
    για τι διαφορες μιλαμε περιπου, αν ξερεις?
    μικρες εαν τσεκαρες ισοτιμια σημερα.παντα η τραπεζα εχει διαφορετικη ισοτιμια σε τι σου πουλαει,γιατι ουσιαστικα αυτο κανει,σου πουλαει λιρες. στα λεφτα που λες παιζει μια διαφορα 2-3 ευρω.αλλα ειναι καλυτερα να βαλεις τωρα λιρες με βαση ισοτιμια τραπεζας γιατι το paypal εχει αλλη ισοτιμια,η τραπεζα αλλη και θα μαλλον χαμενος θα βγεις αμα βαλεις ευρω "ετσι"
    εγω τι κανω,λεω θελω να κανω μια αγορα τοσες λιρες,μου λεει το παιδι ποσο ειναι σε ευρω και τα βαζω επιτοπου,εχω τσεκαρει ισοτιμια απο το σπιτι αλλα παντω εχω ενα 5 ευρω παραπανω μαζι μου,αναλογα το ποσο που θελω να καταθεσω
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  2. #167
    οποτε εγω του λεω να καταθεσει σε ευρω?

  3. #168
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    εσυ ετσι κι αλλιως ευρω θα καταθεσεις,δεν εχεις λιρες!
    θα του πεις θελω να κανω μια αγορα "τοσες" λιρες αγγλιας.θα σου πει ειναι τοσα ευρω και θα του δωσεις οσα σου πει.απλα η ισοτιμια της τραπεζας ειναι λιγο διαφορετικη.
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  4. #169
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktman710
    Μαλλον δεν το ειπα πολυ σωστα και το μπερδεψες! Εχω προπληρωμενη καρτα και θα παω να της φορτωσω τα χρηματα και θα πληρωσω με paypal
    αφού θα πληρώσεις με paypal δε κάνεις καμία μετατροπή, το paypal θα χρεώσει τη κάρτα σου σε ευρώ βάσει ισοτιμιας που ισχύει

  5. #170
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2011
    Μηνύματα
    5
    Thanks Fantacid. Πολύ σημαντικό να γνωρίζουν όλοι πως λειτουργεί το online shopping στο e-bay και γενικότερα σε όλα τα e-commerce sites. Ακόμα στην Ελλάδα υπάρχει φοβία και άγνοια.

  6. #171

    perei ebay

    καλο ειναι να τσεκερνετε τιν ισοτιμια μεσω ...... ex.com....και το παυπαλ χρεονει γιρω στα 2 ευρω το σιναλαγμα

  7. #172
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263

    Re: perei ebay

    Αρχικά δημιουργήθηκε από axtarmas
    καλο ειναι να τσεκερνετε τιν ισοτιμια μεσω ...... ex.com....και το παυπαλ χρεονει γιρω στα 2 ευρω το σιναλαγμα
    εγω εκανα μια αγορα 320 λιρες μεσω ex.com ειδα οτι ειναι περιπου 383Ε και απο την καρτα μου τραβηξε 401Ε
    Σε διπλανο φορουμ διαβασα οτι το paypal χρεωνει για συναλλαγμα 4Ε για καθε 100, οποτε εμενα μου πηρε περιπου 4 χ 4.
    Οποιος ξερει καλυτερα ας μας πει!

  8. #173

    Re: Re: perei ebay

    Αρχικά δημιουργήθηκε από foler
    εγω εκανα μια αγορα 320 λιρες μεσω ex.com ειδα οτι ειναι περιπου 383Ε και απο την καρτα μου τραβηξε 401Ε
    Σε διπλανο φορουμ διαβασα οτι το paypal χρεωνει για συναλλαγμα 4Ε για καθε 100, οποτε εμενα μου πηρε περιπου 4 χ 4.
    Οποιος ξερει καλυτερα ας μας πει!
    Κατ' αρχήν μην μπερδεύσε όλοι και τα πάντα σε χρεώνουν κάποια προμήθεια για οποιαδήποτε ανταλλαγή συναλλάγματος.

    Στην προκείμενη περίπτωση την ανταλλαγή συναλλάγματος Λίρες-Ευρω ή Δολάρια-Ευρω την κάνει το Paypal, γι'αυτό και σε χρεώνει αυτή την προμήθεια (έχει δηλαδή πιο φθηνό συντελεστή από το xe.com π.χ.).

    Τωρα υπαρχει μια επιλογή εκεί που πας να πληρώσεις μέσω Paypal στην τελική σελίδα με το "comfirm payment" . Εκεί λογικά θα σου αναφέρει το τελικό πόσο που πρέπει να πληρώσεις σε Ευρώ και όχι συνάλλαγμα. Αυτό είναι το τελικό ποσό (+προμήθεια) σε Ευρώ. Άρα την ανταλλαγή συναλλάγματος στην κάνει το Paypal.

    Όπου σου λέει το τελικό ποσό σε Ευρώ πατάς κάπου εκεί πιο πάνω και διαλέγεις την ανταλλαγή συναλλάγματος να στην κάνει η τράπεζά σου με σίγουρα πολύ χαμηλότερη προμήθεια.
    Μετά εκεί που πας να πληρώσεις θα βλέπεις μόνο ξένο νόμισμα αλλά η τράπεζά σου θα πληρώνει σε Ευρώ.

    Ελπιζω να βοήθησα
    Όλα είναι δρόμος!

  9. #174

    για e-bay

    τουλαχιστον με το pay-pal εχεις ασφαλες αγωρες,και ι τραπεζες χρεωνουν το σιναλαγμα η ΑLPAH BANK ΧΡΕΩΝΕΙ 12 ΕΥΡΟ στα 100 δολλαρια ......{προσεχετε με τα πσεφτικα pay-pal μινιματα που σας στελνουν ειναι σπαμ για να σας παρουν τον λογαριαζμο μιν ανοιγετε pay-pal απο το ε-μαιλ σας}

  10. #175
    Για να μην ανοιγω νεο θεμα.
    Θελω να στειλω λεφτα μεσω paypal στην Αγγλια. Ο πωλητης ζητησε 270λιρες, οπου με σημερινη ισοτιμια ειναι περιπου 335€. Εαν προχωρησω με την πληρωμη, το paypal με χρεωνει 350€.
    Πρωτευον νομισμα στον λογαριασμο μου στο Paypal ειναι το Ευρω. ΕΑΝ το γυρισω σε λιρες Αγγλιας, δεν μου βγαζει πουθενα νομισμα σαν ευρω και πληρωνω 270λιρες. Την μετατροπη ομως, ΕΥΡΩ-ΛΙΡΕΣ, σε αυτη την περιπτωση, θα την κανει η δικια μου τραπεζα? Ή παλι θα χρεωθω 350€?


    Δεν μου ειναι απολυτα κατανοητο το παρακατω μυνημα, γιατι πουθενα δεν μου βγαζει επιλογη ποιος να κανει την μετατροπη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Normaden Προβολή μηνύματος
    Κατ' αρχήν μην μπερδεύσε όλοι και τα πάντα σε χρεώνουν κάποια προμήθεια για οποιαδήποτε ανταλλαγή συναλλάγματος.

    Στην προκείμενη περίπτωση την ανταλλαγή συναλλάγματος Λίρες-Ευρω ή Δολάρια-Ευρω την κάνει το Paypal, γι'αυτό και σε χρεώνει αυτή την προμήθεια (έχει δηλαδή πιο φθηνό συντελεστή από το xe.com π.χ.).

    Τωρα υπαρχει μια επιλογή εκεί που πας να πληρώσεις μέσω Paypal στην τελική σελίδα με το "comfirm payment" . Εκεί λογικά θα σου αναφέρει το τελικό πόσο που πρέπει να πληρώσεις σε Ευρώ και όχι συνάλλαγμα. Αυτό είναι το τελικό ποσό (+προμήθεια) σε Ευρώ. Άρα την ανταλλαγή συναλλάγματος στην κάνει το Paypal.

    Όπου σου λέει το τελικό ποσό σε Ευρώ πατάς κάπου εκεί πιο πάνω και διαλέγεις την ανταλλαγή συναλλάγματος να στην κάνει η τράπεζά σου με σίγουρα πολύ χαμηλότερη προμήθεια.
    Μετά εκεί που πας να πληρώσεις θα βλέπεις μόνο ξένο νόμισμα αλλά η τράπεζά σου θα πληρώνει σε Ευρώ.

    Ελπιζω να βοήθησα
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  11. #176
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Πρωτευον νομισμα στον λογαριασμο μου στο Paypal ειναι το Ευρω. ΕΑΝ το γυρισω σε λιρες Αγγλιας, δεν μου βγαζει πουθενα νομισμα σαν ευρω και πληρωνω 270λιρες. Την μετατροπη ομως, ΕΥΡΩ-ΛΙΡΕΣ, σε αυτη την περιπτωση, θα την κανει η δικια μου τραπεζα? Ή παλι θα χρεωθω 350€?

    Δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο στο amazon.co.uk. (χωρίς paypal, κατευθείαν κάρτα). Αν έκανε μετατροπή το amazon μου χρέωνε περισσότερο (σαν το paypal) Το γύρισα σε λίρες και μετά όταν είδα τη χρέωση στην τράπεζα ήταν πολύ πιο κοντά στις τιμές του xe.com (πιο συμφέρον...)
    Αλλά όπως λες κι εσύ δεν είχα τρόπο να δω τι θα χρεώσει, το είδα μετά (ήταν και αρκετά μικρότερο ποσό όποτε δεν ήταν μεγάλη η διαφορά)
    Give me fuel, Give me fire

  12. #177
    Λοιπον, ρισκαρησα και το πετυχα

    Αλλαξα στον λογαριασμο μου στο paypal το πρωτευον νομισμα, απο ευρω σε στερλινες. Με αυτον τον τροπο, ολες οι συναλλαγες απο την καρτα προς το paypal, χρεωονονται σε στερλινες και την μετατροπη απο τον ελληνικο λογαριασμο της καρτας μας σε ευρω, τον κανει η εκδοτρια τραπεζα της καρτας συμφωνα με την ισχυουσα εκεινη την ωρα πολιτικη συναλλαγματος.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  13. #178
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Ωραίος! Τώρα σκέφτομαι αν το ήξερα και το είχα κάνει από την αρχή τι θα είχα γλυτώσει με τόσα πράγματα που έχω πάει από ebay.co.uk ...
    Give me fuel, Give me fire

  14. #179
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Κοιτα να δεις τη μαλακια κανω τοσα χρονια που ψωνιζω απο amazon-ebay.co.uk!!!
    Κ γω κατευθειαν!! Κ ελεγα παντα τι στο π@@@@ο γινεται κ πληρωνω παραπανω απο την ισοτιμια στο xe.com!!
    Ρε τι μαθαινουν ξημερωματα...να στε καλα μαγκες!!
    Ride(s) the wind of change...

  15. #180
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2012
    Μηνύματα
    70
    Παιδια εγω μολις εβγαλα μια καρτα τυπου prepaid . Aπο την γενικη (οκ διαφημηση αλλα για να γινω κατανοητος ) . Τωρα με αυτη μπορω να αγορασω μεσω paypal ??? Δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει το ολο συστημα.

Σελίδα 12 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF