Σελίδα 13 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #181
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    πας paypal.com και φτιαχνεις λογαριασμο και περνας τα στοιχεια της καρτας σου

  2. #182
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2012
    Μηνύματα
    70
    ok !! I ll try

  3. #183
    prosexe mono min se psarosoun meso e-mail na aniksis to pay-pall panta tha to anigis se alli selida kateftias (sou stelnoun minima oti prepei na aniksis to paypal kateftias apo to e-mail sou kai sou klevoun to acount)

  4. #184
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Λοιπον, ρισκαρησα και το πετυχα

    Αλλαξα στον λογαριασμο μου στο paypal το πρωτευον νομισμα, απο ευρω σε στερλινες. Με αυτον τον τροπο, ολες οι συναλλαγες απο την καρτα προς το paypal, χρεωονονται σε στερλινες και την μετατροπη απο τον ελληνικο λογαριασμο της καρτας μας σε ευρω, τον κανει η εκδοτρια τραπεζα της καρτας συμφωνα με την ισχυουσα εκεινη την ωρα πολιτικη συναλλαγματος.

    Πως το εκανες τελικα? Απο το παραθυρο που σου ανοιγει για να πληρωσεις? Τι επελεξες? Εγω που συνηθως ψωνιζω απο Αγγλια πρεπει να το βαλω σε λιρες? Αν μετα θελω να παρω κατι σε ευρω πρεπει να το ξαναλλαξω?
    Πες μας και εμας να γλιτωσουμε τιποτα!

  5. #185
    Οπως ακριβως το γραφω το εκανα. Εαν μπεις στο λογαριασμο σου, καπου εχει μια επιλογη για το πρωτευον νομισμα που θες να χρησιμοποιεις.

    Στο πρωτο παραθυρο που βλεπεις οταν μπαινεις στον παυπαλ (overview το λεει), σου δειχνει ποιο ειναι το πρωτευον νομισμα (στο λεει κιολας).

    Πας στο My proflie
    Μετα στο Μy money

    Δεξια λεει currencies.
    ΠΑτας εκει και σου λεει ποιο θες να ειναι το πρωτευον. Τα αλλαζεις αναλογα τις αγορες σου.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  6. #186
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    ΠΑτας εκει και σου λεει ποιο θες να ειναι το πρωτευον. Τα αλλαζεις αναλογα τις αγορες σου.
    Τελικά αποδεδειγμένα συμφερει??

  7. #187
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Πολύ χρήσιμη η ανταλλαγή πληροφοριών όσο αφορά το ebay και paypal
    Πρόσφατα πραγματοποιήσα κάποιες πωλήσεις μέσω ebay.com
    Το ποσοστό χρέωσης σε πωλησεις ειναι 9% επι του ποσού.
    Επίσης με το ίδιο ποσοστό χρεώνουν και τα μεταφορικά!
    Η ανάρτηση αγγελιας ειναι στα 0.50 δολλάρια,ασχετα εάν πουληθεί το αντικείμενο.

  8. #188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Τελικά αποδεδειγμένα συμφερει??

    Ναι φιλε μου. Αμα δοκιμασεις να στειλεις πχ λιρες μεσω paypal, και εχεις πρωτευον νομισμα το ευρω, σου λεει πως θα σε χρεωσει τοσο (εμενα για 335€ μου ελεγε με χρεωνει 349€). Οταν αλλαξα το πρωτευονο νομισμα σε λιρες, εγραψα το ποσο που μου ζητησε ο Αγλλος (270λιρες) και ειδα μετα οτι με χρεωσε 335€, οσο ηταν η ισοτιμια της τραπεζας.

    Αυτο που λεω ειναι σιγουρο. Δεν το εχω δοκιμασει ομως μεσω ebay και ουτε το ειχα σκεφτει ποτε αυτο. Εαν καποιος κανει 2 μικρες αγορες με λιρες απο ebay, ας μας γραψει τι εγινε με τον ενα και με τον αλλον τροπο.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  9. #189
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Τελικά αποδεδειγμένα συμφερει??
    Όπως είπε και ο bros400PGM συμφέρει διότι το paypal έχει απαράδεκτη ισοτιμία ΑΛΛΑ από τη στιγμή που άλλαξα το νόμισμα σε Λίρες, βλέπω ότι η τράπεζα για κάθε αγορά αυτόματα παίρνει προμήθεια 2% ως "συναλλαγή εξωτερικού", την οποία απ'όσο θυμάμαι τουλάχιστον, δεν είχα πριν (όταν πλήρωνα σε ευρώ).

    Οπότε ουσιαστικά εγώ απλά άλλαξα νταβατζή, αλλά νομίζω ότι με τον καινούργιο μου έρχεται φθηνότερα

  10. #190
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    Προσφατα ανακαλυψα αυτο το τοπικ και προσφερει πολυ χρησιμες πληροφοριες συμβουλες για καποιον που ξεκινα να κανει τις αγορες του.
    Ετσι και εγω χρειαζομαι βοηθεια για ενα θεμα που προεκυψε. Πριν ενα μηνα αγορασα ενα ολοκληρο μπροστινο συστημα μοτο απο Αμερικη..οσους ρωτησα τι να κανω για να μη φαω τελωνειο μου ειπαν να γραψει πανω οτι ειναι δωρο και οτι ειναι used moto parts..ετσι και συνενοηθηκα και με τον Αμερικανο λοιπον να γραψει αντι για 320 euro δωρο. Αργοτερα εμαθα οτι αυτο ειναι σαν να κουνας κοκκινο πανι σε ταυρο. Σημερα ενα μηνα μετα εσκασε χαρτι απο το τελωνειο οτι χρειαζονται: Aντιγραφο παραγγελειας και φωτοτυπια χρεωσης πιστωτικης καρτας με το αντιστοιχο ποσο( Εbay). Οποτε και νοιωθω οτι την εβαψα. Τι κανω τωρα? Εχει συμβει σε κανεναν απο εσας κατι παρομοιο?
    Αυτα τα χαρτια τι ακριβως ειναι..απο που θα τα παρω? print-screen απο το Ebay η μεσω τραπεζης?
    Τι θα γινει οταν δουν οτι πηγαμε να κανουμε λαμογια με την τιμη? Υπαρχει περιπτωση να ισχυριστω οτι εκανε λαθος ο Αμερικανος?

  11. #191
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostakis125 Προβολή μηνύματος
    Τι θα γινει οταν δουν οτι πηγαμε να κανουμε λαμογια με την τιμη? Υπαρχει περιπτωση να ισχυριστω οτι εκανε λαθος ο Αμερικανος?
    τι να γινει? εσυ θα πληρωσεις δασμους- εκτελωνιστη και ΦΠΑ . ο Αμερικανος δεν θα κληθει απο το δικο του τελωνειο για καποιον λογο
    Accipere quam facere praestat injuriam

  12. #192
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252
    Εγω δεν καταλαβαινω απο που συμπεραναν οτι προκειται για αγορα μεσω Ebay? το αναγραφει καπου επανω? δεν θα μπορουσε να μου τα ειχε στειλει ενας γνωστος μου?

  13. #193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostakis125 Προβολή μηνύματος
    Προσφατα ανακαλυψα αυτο το τοπικ και προσφερει πολυ χρησιμες πληροφοριες συμβουλες για καποιον που ξεκινα να κανει τις αγορες του.
    Ετσι και εγω χρειαζομαι βοηθεια για ενα θεμα που προεκυψε. Πριν ενα μηνα αγορασα ενα ολοκληρο μπροστινο συστημα μοτο απο Αμερικη..οσους ρωτησα τι να κανω για να μη φαω τελωνειο μου ειπαν να γραψει πανω οτι ειναι δωρο και οτι ειναι used moto parts..ετσι και συνενοηθηκα και με τον Αμερικανο λοιπον να γραψει αντι για 320 euro δωρο. Αργοτερα εμαθα οτι αυτο ειναι σαν να κουνας κοκκινο πανι σε ταυρο. Σημερα ενα μηνα μετα εσκασε χαρτι απο το τελωνειο οτι χρειαζονται: Aντιγραφο παραγγελειας και φωτοτυπια χρεωσης πιστωτικης καρτας με το αντιστοιχο ποσο( Εbay). Οποτε και νοιωθω οτι την εβαψα. Τι κανω τωρα? Εχει συμβει σε κανεναν απο εσας κατι παρομοιο?
    Αυτα τα χαρτια τι ακριβως ειναι..απο που θα τα παρω? print-screen απο το Ebay η μεσω τραπεζης?
    Τι θα γινει οταν δουν οτι πηγαμε να κανουμε λαμογια με την τιμη? Υπαρχει περιπτωση να ισχυριστω οτι εκανε λαθος ο Αμερικανος?
    phishing απο τα τελωνια!

    μετα απο τοσα χρονια ο κρατικος μηχανισμός ξυπνησε!
    αν τους πας χαρτια σημαίνει οτι παραδεχεσαι οτι τους την επαιξες.....

    αν πας να τους κραξεις και να επικαλεστείς το νομιμο δικαιωμα σου οτι ειναι δωρο, (γιατι εχει μπατζανακι στην αμερικη που ειναι λαρτζ κ στο χαριζει, για η πλουσια γκομενα που πηδηξες το καλοκαιρι στη μυκονο ειναι κορη μεγιστανα κ σου κανει οτι δωρο γουσταρεις κτλ κτλ) πρεπει να περασει αφορολογιτα σαν ΔΩΡΟ

    αν ομως δεν εχει γραψει δωρο κ σου εχει βαλει μικρη αποδειξη μεσα τοτε την εκατσες τη βαρκα Χ2!

    αν εγραχε ομως ο δικο σου used parts θα φορολογιθεις με την ισχύουσα δασμολογικη κλαση των μεταχειρισμενων μοτο-ανταλλακτικων απο αμερικη.

    α! κ μην αναφερεις τη λεξη ebay....κανε οτι δε ξερεις απο ιντερνετ γενικα!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  14. #194
    αμα ψαξεις λιγο θα βρεις ενα κειμενο του κρουκη για το τελωνειο, θα βρεις και ενα δικο μου οπου ειχα συνεννοηθει με τον αγγλο να γραψει δωρο, αλλα καπου στραβωσε η δουλεια και θελανε τιμολογιο, εκατσα και παραποιησα το τιμολογιο και εβαλα το 1/3 της τιμης και πιγα με αυτο στο τελωνειο να κανω μονος μου την δουλεια, φερανε μπροστα μου την κουτα, την ανοιξανε και ο μαλακας ειχε βαλει μεσα τιμολογιο, οποδε φορολογιθηκα με αυτο που ηταν το μεγαλυτερο, ολα αυτα πριν 3 χρονια περιπου...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  15. #195
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    αμα ψαξεις λιγο θα βρεις ενα κειμενο του κρουκη για το τελωνειο, θα βρεις και ενα δικο μου οπου ειχα συνεννοηθει με τον αγγλο να γραψει δωρο, αλλα καπου στραβωσε η δουλεια και θελανε τιμολογιο, εκατσα και παραποιησα το τιμολογιο και εβαλα το 1/3 της τιμης και πιγα με αυτο στο τελωνειο να κανω μονος μου την δουλεια, φερανε μπροστα μου την κουτα, την ανοιξανε και ο μαλακας ειχε βαλει μεσα τιμολογιο, οποδε φορολογιθηκα με αυτο που ηταν το μεγαλυτερο, ολα αυτα πριν 3 χρονια περιπου...
    Αγγλο?Απο ποτε περνανε τελωνειο τα εντος Ε.Ε?

Σελίδα 13 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF