Σελίδα 17 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 7121314151617181920212227 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #241
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Τι εννοεις την τρως? Υποτιθεται οτι υπαρχει στανταρ τιμολογιακη πολιτικη περι δασμων στο τελωνειο των ΕΛΤΑ και ειναι κατι το οποιο ειναι νομικα θεσπισμενο. Εαν ο αλλος δεν τον τρωει, ειναι αλλο κεφαλαιο το οποιο σε κανει απλα να ζηλευεις που ηταν κωλοφαρδος.
    Το προβλημα υπαρχει οταν παιρνεις κατι αξιας 100ευρω και την μια σε χρεωνουν 30€ ενω την αλλη 50€.
    Όχι κάθε φορά το πάνε με βάση την τιμή που βλέπουν ή την τιμή αποστολής.

    Ναι,τον ζηλεύω (καλόπροαίρετεα) . Ξέρει αυτός ...

    Όσο για το την τρώω εννοώ ότι πληρώνω τελωνείο κανονικά με βάση το 23% μετά δασμοί και μετά αξία εκτελωνισμού ελτά (12€)

  2. #242
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Επειδή πήγε από Γερμανία δεν πλήρωσες τελωνείο.Εάν δεις την παραγγελία κάπου λέει import charges.Είναι το νέο σύστημα για την αποστολή στην Ε.Ε από χώρες εκτός Ε.Ε.Απλά το πακέτο εκτελωνίστηκε στην Γερμανία για λογαριασμό της Ε.Ε.(δικό σου ουσιαστικά...)
    Οι Γερμανοί για ακόμα μία φορά φέρθηκαν έξυπνα και έκαναν επιχείρηση,και γαμώ τις επιχειρήσεις δλδ...
    Κάποια στιγμή θα αναλύσω τον τρόπο που δουλεύει η όλη διαδικασία.
    Ναι το ξέρω και το είδα το import charges
    Αλλά μήπως επιλεγωντας economy shiping και όχι fast shipping πετυχαινεις το αυτο?
    Πχ αυτό το τελευταίο δέμα - εξάτμιση ΥΖ - έφτασε Γερμανία, άλλαξε τρεις πόλεις εκεί σε δύο μέρες, την δεύτερη είχε πάει Ιταλία, όπου την ίδια μέρα άλλαξε επίσης δύο πόλεις ενώ για να έρθει από Αθήνα - Κορωπί - εδώ έκανε τρεις μέρες....
    Μαγικό ε????

  3. #243
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Όχι Μήτσο.Είναι ένας τρόπος να γλυτώσεις το τελωνείο εδώ.Πληρώνεις ένα ποσό και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι στην Αθήνα δεν θα σου ζητήσουν ότι θελήσουν.
    Επειδή τον τελευταίο καιρό πολλά διαβάζω σε γειτονικά φόρουμ για χρεώσεις ότι να 'ναι πλέον είναι καλύτερα έτσι.
    Παλιά που τα πράγματα ήταν καλύτερα δεν τα κυνηγούσαν τόσο πολύ αλλά τώρα...
    Να πούμε επίσης το τελωνείο ότι είναι μία ''πόρτα'' που όλα τα εμπορεύματα περνάνε.Μικρά,μεγάλα,αξίας και μη.Το αν θα σου κάτσει είναι θέμα τύχης και θέμα εταιρείας.
    Έχω φέρει διαφορικό με ΤΝΤ από Ιαπωνία,και τηλεκατευθυνόμενο αμάξι με τα όλα του τα παρελκόμενα από Μεξικό με Fedex και δεν άνοιξε ρουθούνι.Και έχω φέρει αμορτισέρ με USPS και το έφαγα κανονικά το τελωνείο 35% στην τελική τιμή(αξία και μεταφορικά)
    Οι ιδιωτικές εταιρείες πλέον κοιτάζουν να κυνηγάνε όλα τα δέματα γιατί τους συμφέρει να κάνουν εκτελωνισμό.Την τελευταία φορά επέλεξα να φέρω κάτι με Fedex overnight δλδ παράδοση σε 24 ώρες,αξία 199 δολαρίων(αξία και μεταφορικά)και με έπιασε το τελωνείο.Ζητάγαν τον κώλο τους σε λεφτά...
    Τελικά πήγα και έκανα τον εκτελωνισμό μόνος μου.Για να πάρω τα έγγραφα ΜΟΥ να ξεκινήσω την όλη διαδικασία έδωσα 35 ευρώ και μετά ξεκίνησε ο Γολγοθάς.Μέχρι και στην Ολυμπιακή έδωσα λεφτά συνολικά πέρασα 9 γραφεία.Φοβερή μέρα ακόμα την θυμάμαι.Έχω κρατήσει και όλα τα χαρτιά-αποδείξεις,εάν ξαναπάω να ξέρω τι να γράψω.Η φόρμα που συμπληρώνεις αρχικά είναι ατελείωτη.Εάν δεν υπήρχε εκεί ένα παληκάρι να μας την συμπληρώσει ακόμα εκεί θα ήμουν.Ο σκατόγερος ο μεγάλος ο εκτελωνιστλης μου είχε πει με ύφος''Είδες πως γίνεται η διαδικασία,την επόμενη φορά δεν θα είναι εδώ κανένας να σε βοηθήσει''Κούνια που τον κούναγε είπα από μέσα μου,έχουμε φέρει το μισό eBay με τιμές ΣΟΚ όπως θα έλεγε διαφήμιση του Κωτσόβολου.
    Αυτό που ξέρω είναι ότι πλέον ο καθένας ζητάει ότι θέλει.
    Συγκεκριμένα στις 03/10/2014 ''Για δέμα αξίας 178€ μου ζητάνε 142€.. Αν είναι δυνατόν..'' με ΤΝΤ αυτό από ένα φόρουμ που γράφω.
    Αναλυτικά οι χρεώσεις είναι
    ΔΑΣΜΟΙ / ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ
    45.00
    Δ.Ε.Τ.Ε.
    0.00
    Δ.Ε.Χ.Ε.
    0.00
    ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
    15.00
    ΑΜΟΙΒΗ
    82.41

    ΣΥΝΟΛΟ
    142.41
    Για αυτό προτείνω να πληρώνει κανείς τα import charges και να έχει το κεφάλι του ήσυχο.Περνάει Γερμανία,δλδ πληρώνεις για τον εκτελωνισμό εκεί και μετά πλέον θεωρείται δέμα από χώρα της Ε.Ε.

    Τώρα εάν κάποιος δηλώσει κάτι ως δώρο,όπως κάνουμε οι περισσότεροι πάλι μπορεί να την φάει διότι έχουν το δικαίωμα να ζητήσουν απόδειξη από το paypal.Μας έχει τύχει και αυτό.Επίσης δηλωμένο δέμα με χαμηλότερη αξία πάλι μπορεί να ζητήσει απόδειξη από το paypal.Και αυτό μας έχει τύχει και.....
    Οι εκτελωνιστές έχουν την μαύρη βίβλο τους και αυτοί.Ένα τεράστιο βιβλίο που περιγράφει ΟΛΑ τα προϊόντα που υπάρχουν στον πλανήτη και εάν δεν συμφωνούν με το τιμολόγιο μέσα στο πακέτο καθορίζουν τα τέλη από εκεί.
    Πουστιές να γλιτώσεις το τελωνείο υπάρχουν αλλά πλέον τα πράγματα έχουν σφίξει αρκετά.Και αυτοί χάνουν λεφτά αφού πλέον ο τζίρος τους έχει μειωθεί.
    Γενικά από αυτά που διαβάζω από άτομα που εμπιστεύομαι ''το κάθε δέμα είχε την δική του ιστορία''
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  4. #244
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το εξής, δέμα από Αμερική με import charges πληρωμένο δεν περνάει τελωνείο
    Δέμα από Κίνα,χωρις import charger και μεταφορά δωρεάν, αφού περάσει τον μισό πλανήτη έρχεται Ευρώπη αλλά πάλι απευθείας Ελλάδα ,και πάλι δεν πληρώνω τελωνείο

  5. #245
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Το import charges είναι κάτι στο οποίο ο πωλητής οικειοθελώς συμμετέχει και αναγκαστικά πάει Γερμανία.Στο eBay έχει ένα κατεβατό με αυτήν την διαδικασία,τι και πως.
    Το δέμα από Κίνα τι αξίας ήταν και δεν είχε μεταφορικά και πόσο συχνά σου συμβαίνει?Γιατί εμένα όχι αξίας από Κίνα ερχόντουσαν καρφί Αθήνα.Τελευταία φορά που πήρα δεν είχε γίνει το σύστημα με τα import charges.Αλλά η Κίνα δεν είναι στο target group μου για πολλούς λόγους.
    Προφανώς εσύ που δεν είσαι Αθήνα το δέμα ακολουθάει διαφορετικό δρομολόγιο.

    Προσωπική εκτίμηση για Κίνα,κάνει πλάτες όλος ο πλανήτης σε αυτόν τον γίγαντα.Ίσως είναι πολιτική των κρατών να περνάνε αέρα τα δέματα.
    Όπως η συμφωνία που ανακοινώθηκε με τον Καναδά και την Ε.Ε.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  6. #246
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Μου ετυχε με δεμα απο Κινα, εκτος ebay, να μου βαλουν χαμηλη τιμη και προσαρμοσμενο τιμολογιο. Κατω απο 40Ε νομιζω δεν εκτελωνιζεται.
    Ξερουν τα κολπα και τα κανουν μονοι τους για να μην πληρωνεις. Αλλα δεν μου το ειπανε οτι το κανανε ετσι και με καλεσανε μολις εφτασε στο αεροδρομιο,
    ειπα την πραγματικη αξια και την εφαγα.

    Αλλη φορα θα ρωταω....

  7. #247
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pardalotzatziki Προβολή μηνύματος
    Μου ετυχε με δεμα απο Κινα, εκτος ebay, να μου βαλουν χαμηλη τιμη και προσαρμοσμενο τιμολογιο. Κατω απο 40Ε νομιζω δεν εκτελωνιζεται.
    Ξερουν τα κολπα και τα κανουν μονοι τους για να μην πληρωνεις. Αλλα δεν μου το ειπανε οτι το κανανε ετσι και με καλεσανε μολις εφτασε στο αεροδρομιο,
    ειπα την πραγματικη αξια και την εφαγα.

    Αλλη φορα θα ρωταω....
    Τι σου είπαν ακριβώς στο τελωνείο ώστε να δηλώσεις την πραγματική αξία?
    Προφανώς και το άνοιξαν το δέμα και είδαν ότι η δηλωμένη αξία δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  8. #248
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Τι σου είπαν ακριβώς στο τελωνείο ώστε να δηλώσεις την πραγματική αξία?
    Προφανώς και το άνοιξαν το δέμα και είδαν ότι η δηλωμένη αξία δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.
    Η δηλωμενη ηταν ιδια με το τιμολογιο. Απλα με ρωτησανε και χωρις να ξερω ειπα την πραγματικη τιμη.
    Την πατησα και μετα εψαχνα εκτλωνιστη μεσω τηλεφωνου. Βρηκα ενα παληκαρι, με βοηθησε και με χρεωσε 10Ε.
    Τωρα αν εβγαλε απο πουθενα αλλου...δεν ξερω. Αλλα ξηγηθηκε ωραια και μου εστειλε ολα τα χαρτια κλπ.
    Τελικα πληρωσα περιπου +80Ε, το δεμα αξιζε 120.

  9. #249
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Όντως μέσα στο τελωνείο κυκλοφορούν κάτι ψυχές που ψάχνουν χαρτζιλίκι.Και εμένα μου την έπεσαν.

    Τελικα πληρωσα περιπου +80Ε, το δεμα αξιζε 120
    Εσύ με ποια εταιρεία έκανες την μεταφορά?
    Το δέμα έκανε 120 με τα μεταφορικά ή χωρίς?


    Με ΕΛΤΑ που πλήρωσα πριν κάποια χρόνια,τα έβαλα κάτω και ήταν όντως η αξία 35% πάνω.Μάλιστα το είχαν εκτελωνίσει και το είχαν στείλει στο ταχυδρομικό γραφείο της γειτονιάς μου χωρίς να με ρωτήσουν εάν το θέλω....
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  10. #250
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Εσύ με ποια εταιρεία έκανες την μεταφορά?
    Το δέμα έκανε 120 με τα μεταφορικά ή χωρίς?
    Με DHL το στειλανε. 120 αξια αν θυμαμαι καλα + μεταφορικα.

  11. #251
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Άρα τα 80 που έδωσες θεωρητικά είναι το 35%.
    Αφού το δέμα έκανε 120 δεν θα είχε και άλλα 40 ευρώ μεταφορικά,λέω εγώ....
    Σύνολο 160 βάλε και την αμοιβή του εκτελωνιστή,να τα 80.
    Δλδ 50% τελικό καπέλο...
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  12. #252
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Το import charges είναι κάτι στο οποίο ο πωλητής οικειοθελώς συμμετέχει και αναγκαστικά πάει Γερμανία.Στο eBay έχει ένα κατεβατό με αυτήν την διαδικασία,τι και πως.
    Το δέμα από Κίνα τι αξίας ήταν και δεν είχε μεταφορικά και πόσο συχνά σου συμβαίνει?Γιατί εμένα όχι αξίας από Κίνα ερχόντουσαν καρφί Αθήνα.Τελευταία φορά που πήρα δεν είχε γίνει το σύστημα με τα import charges.Αλλά η Κίνα δεν είναι στο target group μου για πολλούς λόγους.
    Προφανώς εσύ που δεν είσαι Αθήνα το δέμα ακολουθάει διαφορετικό δρομολόγιο.

    Προσωπική εκτίμηση για Κίνα,κάνει πλάτες όλος ο πλανήτης σε αυτόν τον γίγαντα.Ίσως είναι πολιτική των κρατών να περνάνε αέρα τα δέματα.
    Όπως η συμφωνία που ανακοινώθηκε με τον Καναδά και την Ε.Ε.
    Το μισό Bandit,πράγματα για το παπί, ψυγεια ΚΤΜ, κινητά, ασυρμάτους, φακούς λεντ για την δουλειά ,και εγώ δεν ξέρω τι άλλο
    Η μόνη διαφορά ήταν στα ψυγεία του ΚΤΜ που είχε μια μικρή χρέωση μεταφορικων ,αλλά το τιμολόγιο ήταν των 15 ευρό αντί 78
    Όλα τα υπόλοιπα ήρθαν με δωρεάν μεταφορικά μετά από κανένα μήνα περίπου

  13. #253
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Σε δεμα αξιας ~300 ευρω χρεωθηκα 70 ευρω απο ΕΛΤΑ.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #254
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasfyntanidis Προβολή μηνύματος
    Άρα τα 80 που έδωσες θεωρητικά είναι το 35%.
    Αφού το δέμα έκανε 120 δεν θα είχε και άλλα 40 ευρώ μεταφορικά,λέω εγώ....
    Σύνολο 160 βάλε και την αμοιβή του εκτελωνιστή,να τα 80.
    Δλδ 50% τελικό καπέλο...
    Μεσα εισαι...

  15. #255
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    ενδιαφέρον:

    Ebay – αυτοκίνητο για ένα ευρώ:

    http://www.capital.gr/news.asp?id=2155787

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF