Σελίδα 23 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223242526272833 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #331
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Σήμερα παρέλαβα πακετάκι απο ebay Μαλαισία με ημερομηνία αποστολής στον φάκελο 29-9-2017!!! τρεισήμισι μήνες μετά. δυστυχως υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στην διαλογή των ΕΛΤΑ.

  2. #332
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Σχετικό άσχετο για να δείτε διαφορά :
    Παραγγελία 29/12 και άφιξη 9/1, το "πακετάκι" κάλυψε απόσταση 1900+ χλμ από μια κωμόπολη της Γερμανίας μέχρι Περισσό.
    Παράδοση το τονίζω dhl to your door ,κιλά γύρω στα 18 με συνολικό κόστος μεταφοράς 22 ευρώ...
    Κάποιοι μας κλέβουν ασύστολα...............

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180110_141913.jpg 
Προβολές:	185 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	392069

  3. #333
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    Και αν τοστηλεις εσυ με τον ανάποδο προορισμό θα σου πει 220...

  4. #334
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Μου φρενάρισαν μια καμερουλα στο τελωνείο,έμπλεξα ε;

  5. #335
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παρήγγειλα δέμα από Αμερική, αξίας ~200€, έφτασε Σπάτα μέσα σε λίγες μέρες και έμεινε στο τελωνείο από τότε. Μου τηλεφώνησαν 3 φορές και την τελευταία μου είπαν ότι το κόστος για εκτελωνισμό είναι 183€. Έκλαψα λίγο από τα γέλια και, φυσικά, θα το αφήσω να γυρίσει πίσω. Δεν τους δίνω ούτε σεντ.
    Life begins at 45°.

  6. #336
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Γυρίζει πίσω; σε παίρνουν τηλέφωνο; τι γίνεται συνήθως;

  7. #337
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Με πήραν τηλέφωνο λίγες μέρες αφού έφτασε. Τους εξήγησα την κατάσταση (ο πωλητής με βεβαίωσε ότι τα τέλη προπληρώνονται και θα παραλάβω στην πόρτα μου, αλλιώς δε θα παράγγελνα), μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν με τον πωλητή. Ο πωλητής δεν ανταποκρίθηκε ποτέ, ακόμα και σε μένα έκανε μια βδομάδα να απαντήσει. Από τότε επικοινώνησαν ξανά μαζί μου 2 φορές. Τους ξαναεξήγησα, τους είπα ότι δε δίνω ευρώ, ας κάνουν ό,τι νομίζουν. Το δέμα λογικά θα επιστραφεί κι εγώ αυτή τη στιγμή κάνω claim στο PayPal.

    183€ τελωνείο για δέμα αξίας 200€, λέει.
    Life begins at 45°.

  8. #338
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Σχετικό άσχετο για να δείτε διαφορά :
    Παραγγελία 29/12 και άφιξη 9/1, το "πακετάκι" κάλυψε απόσταση 1900+ χλμ από μια κωμόπολη της Γερμανίας μέχρι Περισσό.
    Παράδοση το τονίζω dhl to your door ,κιλά γύρω στα 18 με συνολικό κόστος μεταφοράς 22 ευρώ...
    Κάποιοι μας κλέβουν ασύστολα...............

    Γατακι.....

    βεβαια μικροτερο δεμα, 3 κιλα παραδοση με ΤΝΤ κοστος μεταφορας 20 ευρω (δεν ειχε δυνατοτητα επιλογης μτφ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	track.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	58,9 KB 
ID:	392086
    Γιαννης

  9. #339
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Μάλλον σταμάτησαν να απαντούν γρήγορα.
    Μια εβδομαδα μετά και ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
    Εντωμεταξύ το claim-delivery ratio στο μπέη,έχει φτάσει το 14 στα 20!!!
    Κερδάμε...
    "Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος σας ενημερώνουμε ότι δεν είναι εφικτή η χορήγηση πληροφοριών αναφορικά με την διαχείριση ταχυδρομικών αντικειμένων, που δεν φέρουν ή δεν είναι γνωστός ο αριθμός κατάθεσής τους, δεδομένου ότι η καταγραφή της διαχείρισής τους γίνεται με βάση τον συγκεκριμένο αριθμό, ενώ επιπρόσθετα δεν τηρείται αρχείο αποστολέα παραλήπτη των ταχυδρομικών αντικειμένων.


    Με εκτίμηση,

    Αθανασία Κοσμά

    Ελληνικά Ταχυδρομεία Α.Ε.

    Διεύθυνση Δικτύου Λιανικής και

    Εξυπηρέτησης Πελατών

    Τομέας Εξυπηρέτησης Πελατών"

    Εγω απο αυτο καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει ελπίδα να αναζητηθεί δεμα που εστάλη με free ahipping απο Κινα.

    Δείχνει χαλάει η φαση με αγορες απο μπεη πλεον.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #340
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Παρήγγειλα δέμα από Αμερική, αξίας ~200€, έφτασε Σπάτα μέσα σε λίγες μέρες και έμεινε στο τελωνείο από τότε. Μου τηλεφώνησαν 3 φορές και την τελευταία μου είπαν ότι το κόστος για εκτελωνισμό είναι 183€. Έκλαψα λίγο από τα γέλια και, φυσικά, θα το αφήσω να γυρίσει πίσω. Δεν τους δίνω ούτε σεντ.
    Καλησπέρα φίλε μου! Να σου κάνω μια ερώτηση. Στην τιμή έλεγε international handlings and customw included? Διάλεξες priority shipping ή κάτι άλλο? Γιατί έχω την εντύπωση πως με το πρώτο ή το δεύτερο δεν χρεώνεσαι.

    Αν μπορείς να βγάλεις άκρη με τον πωλητή, πες του να στο στείλει γράφοντας commercial sample με χαμηλή τιμή. Δείγμα υποτίθεται για να δεις το προϊόν.

  11. #341
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    "Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος σας ενημερώνουμε ότι δεν είναι εφικτή η χορήγηση πληροφοριών αναφορικά με την διαχείριση ταχυδρομικών αντικειμένων, που δεν φέρουν ή δεν είναι γνωστός ο αριθμός κατάθεσής τους, δεδομένου ότι η καταγραφή της διαχείρισής τους γίνεται με βάση τον συγκεκριμένο αριθμό, ενώ επιπρόσθετα δεν τηρείται αρχείο αποστολέα παραλήπτη των ταχυδρομικών αντικειμένων.


    Με εκτίμηση,

    Αθανασία Κοσμά

    Ελληνικά Ταχυδρομεία Α.Ε.

    Διεύθυνση Δικτύου Λιανικής και

    Εξυπηρέτησης Πελατών

    Τομέας Εξυπηρέτησης Πελατών"

    Εγω απο αυτο καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει ελπίδα να αναζητηθεί δεμα που εστάλη με free ahipping απο Κινα.

    Δείχνει χαλάει η φαση με αγορες απο μπεη πλεον.
    Το china post από την στιγμή που φύγει το πακέτο σου από Κίνα, χάνονται τα ίχνη του, γυρίζει όλο τον κόσμο, μπορεί και 2 φορές και κάαααααααποια στιγμή εκεί που δεν το περιμένεις σκάει στη πόρτα σου. Είναι σαν να βγαίνεις να αγοράσεις μπύρες από το σουπερμάρκετ και να γνωρίζεις γκόμενα ένα πράγμα.

  12. #342
    28 Σεπτέμβρη παραγγέλνω κάτι από Μαλαισία με κόστος 50 ευρω.
    Μέσω ebay και πληρωμή με PayPal.

    29 Σεπτέμβρη το παίρνω αριθμό tracking (Malaysia Post). Το δέμα φεύγει από τα μαγαζί.

    30 Σεπτέμβρη το δέμα έχει πάει στο αεροδρόμιο της Μαλαισίας.

    Από εκείνη την στιγμή (και μέχρι και σήμερα) δεν υπάρχει καμία άλλη ενημέρωση για το tracking .

    15 Οκτώβρη στέλνω mail στον πωλητή ότι δεν ξέρω που είναι το πακέτο. Μου απαντάει άμεσα ότι έχει φύγει , υπομονή λίγες μέρες κλπ.

    30 Οκτώβρη στέλνω mail στον πωλητή ότι δεν ξέρω που είναι το πακέτο. Μου απαντάει άμεσα ότι έχει φύγει , υπομονή λίγες μέρες κλπ.

    15 Νοέμβρη στέλνω mail στον πωλητή ότι δεν ξέρω που είναι το πακέτο. Μου απαντάει άμεσα ότι έχει φύγει , υπομονή λίγες μέρες κλπ. Του λέω ότι η υπομονή μου εξαντλήθηκε και αν δεν έχω νέα σε μια βδομάδα θα κάνω αίτημα στο ebay για επιστροφή χρημάτων.

    (πλέον είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι λαμογιο…)

    25 Νοέμβρη κάνω αίτημα στο ebay και ενημερώνω τον πωλητή και ζητάω επιστροφή των χρημάτων.

    27 Νοέμβρη μου είχε πιστωθεί στο paypal το ποσό στο ακέραιο
    .
    .
    .
    10 Δεκέμβρη μου έρχεται η παρακάτω επιστολή…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180111_133154-780x1040.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	68,5 KB 
ID:	392107



    Φυσικα , δεν ασχολήθηκα καθόλου…

    Τώρα , τα πράγματα δεν έχω ιδέα τι θα γίνουν ούτε έχω ιδέα ποιος και τι φταίει..
    Αυτό που κατάλαβα (ψάχνοντάς το λίγο ) είναι ότι ότι το e-commerce εκτος ΕΕ (ειδικά από Ασία) έχουν αρχίσει και το δυσκολεύουν πολύ στο τελωνείο..
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 11/01/2018 στις 16:00.

  13. #343
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου! Να σου κάνω μια ερώτηση. Στην τιμή έλεγε international handlings and customw included? Διάλεξες priority shipping ή κάτι άλλο? Γιατί έχω την εντύπωση πως με το πρώτο ή το δεύτερο δεν χρεώνεσαι.

    Αν μπορείς να βγάλεις άκρη με τον πωλητή, πες του να στο στείλει γράφοντας commercial sample με χαμηλή τιμή. Δείγμα υποτίθεται για να δεις το προϊόν.
    Όχι, έγραφε "International Processing Fee". +τα μεταφορικά, φυσικά. Standard shipping επέλεξα, γιατί η διαφορά ήταν 2-3 μέρες στις 20, οπότε θεώρησα ότι δεν υπήρχε λόγος για την έξτρα χρέωση. Δε με ενδιαφέρει η περίπτωση πλέον. Θέλω απλά να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Ο πωλητής αδιαφόρησε, ενώ θα μπορούσε να το λύσει από την πλευρά του. Αν δεν ενδιαφέρεται εκείνος, σίγουρα δεν ενδιαφέρομαι εγώ. Σε ευχαριστώ πάντως.
    Life begins at 45°.

  14. #344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όχι, έγραφε "International Processing Fee". +τα μεταφορικά, φυσικά. Standard shipping επέλεξα, γιατί η διαφορά ήταν 2-3 μέρες στις 20, οπότε θεώρησα ότι δεν υπήρχε λόγος για την έξτρα χρέωση. Δε με ενδιαφέρει η περίπτωση πλέον. Θέλω απλά να πάρω τα χρήματά μου πίσω. Ο πωλητής αδιαφόρησε, ενώ θα μπορούσε να το λύσει από την πλευρά του. Αν δεν ενδιαφέρεται εκείνος, σίγουρα δεν ενδιαφέρομαι εγώ. Σε ευχαριστώ πάντως.
    Oταν βγει η αποφαση, γραψε μας ποια ηταν.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  15. #345
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Εφόσον δεν έχω λάβει προϊόν, θα είναι υπέρ μου. Έτσι λειτουργεί το PayPal, γι'αυτό επέλεξα αυτό αντί κάρτας στη συγκεκριμένη περίπτωση και γι'αυτό δεν αγχώθηκα ποτέ. Αλλά ναι, θα ενημερώσω. Ίσως πάρει 20-30 μέρες, βέβαια.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF