Σελίδα 28 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 18232425262728293031323338 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 406 έως 420 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #406
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Οπως είχα αναφέρει σε παλαιότερο ποστ οι καθυστερήσεις είναι απο ΕΛΤΑ, τα πακετα free shipping απο Κινα έρχονται στις περισσοτερες περιπτώσεις αφού περάσουν 2 μήνες έχει τύχει και περίπτωση 3 μηνών!
    Παρατήρησα σε μερικά απο αυτά την ημερομηνία αποστολής απο κίνα να συμφωνεί με την αντίστοιχη σήμανση του πωλητη και σε άλλα μια καθυστέρηση 2-3 ημερών που όμως δεν δικαιολογεί την μεγάλη καθυστέρηση παραδοσης, με λίγα λόγια στάλθηκαν στην ώρα τους.
    Εδω εισαι...18 Οκτωβριου εφυγε εξατμισονι απο Κινα, ηρθε 1 Νοεμβριου Αεροδρομιο και ακομη περιμενω...
    Εχει γ@μηθει ο Διας στο τελωνειο μετα το καλοκαιρι.
    Περνανε σχεδον ολα πια, απο τελωνειο και τα εχουν δει ολα κωλυομενα.
    Κατσε να δεις που για 43€ θα πλερωσω και φορο!
    Ε, ρε γελια...
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  2. #407
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yes-u Προβολή μηνύματος
    ... και για να μην ενισχύσουμε αυτή την τακτική, ας είμαστε πιο υπομονετικοί και να μην ανοίγουμε case μόλις περάσουν λίγα δευτερόλεπτα από τον εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης που δίνει ο πωλητής. Κατά κανόνα, τα δέματα έρχονται εμπρόθεσμα και σας το λέω αφού έχω αρκετές δεκάδες παραγγελίες ολοκληρωμένες. Επίσης ένα θετικό feedback και ένας καλός λόγος για τον πωλητή, ποτέ δε χάλασε σχέσεις...
    κοιτα εδώ φίλε σε τι λούμπα πέφτεις (όχι εσύ,γενικά)
    τα σκατολοΐδια απο επαρχία ΣενΖεν και πέριξ, δίνουν εξαρχής κανα δίμηνο για ΕΤΑ.
    Εγω προσωπικά αφήνω φιντμπακ μόνο απο λάβω το προϊόν.
    Έλα όμως που μετα το πέρας του διμήνο το προϊόν που περιμένεις, σταματα να είναι διαθέσιμο στη λίστα "awaiting feedback".
    Οπότε και δυσκολεύει το άνοιγμα claim με άμμεσο τρόπο και πλέον δεν μπορείς να αφήσεις φιντμπακ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    κοιτα εδώ φίλε σε τι λούμπα πέφτεις (όχι εσύ,γενικά)
    τα σκατολοΐδια απο επαρχία ΣενΖεν και πέριξ, δίνουν εξαρχής κανα δίμηνο για ΕΤΑ.
    Εγω προσωπικά αφήνω φιντμπακ μόνο αφού λάβω το προϊόν. Ουδέν ορθότερο τούτου
    Έλα όμως που μετα το πέρας του διμήνο το προϊόν που περιμένεις, σταματα να είναι διαθέσιμο στη λίστα "awaiting feedback".
    Οπότε και δυσκολεύει το άνοιγμα claim με άμμεσο τρόπο και πλέον δεν μπορείς να αφήσεις φιντμπακ. Δεν αφήνεις feedback, αλλά δε στενοχωρείς και κανέναν, αρκεί να μην ανοίξεις υπόθεση
    ...(οι τρεις χαρακτήρες που χρειάζονται για να στείλω το μήνυμα...)

  4. #409
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Έχει πάρει κανείς πρόσφατα μτχ ανταλλακτικά από USA? Έρχονται κανονικά ή θα έχουμε προβλήματα με τελωνεία και τέτοια; Μιλάμε για €45 αξία και τα βρίσκω και 75 από εδώ.
    Give me fuel, Give me fire

  5. #410
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Έχει πάρει κανείς πρόσφατα μτχ ανταλλακτικά από USA? Έρχονται κανονικά ή θα έχουμε προβλήματα με τελωνεία και τέτοια; Μιλάμε για €45 αξία και τα βρίσκω και 75 από εδώ.
    Πλέον περνάνε όλα από το τελωνείο.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #411
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Αν τα πάρεις με Global shipoing program προπληρώνεις το τελωνείο στο check out και ξέρεις τί σου γίνετε.
    Αλλιώς συννενοήσου με τον πωλητή να γράψει πιο μικρή τιμή ή να στο στείλει σαν commercial sample( κάτι σαν δείγμα δωρεάν) μήπως και κλοτώσεις τίποτα.
    Τελωνείο θα περάσει σίγουρα, απλά δεν είναι σίγουρο αν θα μπει δασμός.

  7. #412
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Η φαση με τις παραδόσεις εχει αλλάξει προς το καλυτερο και για σας, ή εχει τύχει σε μενα μονο, τον τελευταιο μήνα;
    Ειχα παράδοση πρπχθες απο Κινα σε μολις 20 μερες!!!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #413
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Η φαση με τις παραδόσεις εχει αλλάξει προς το καλυτερο και για σας, ή εχει τύχει σε μενα μονο, τον τελευταιο μήνα;
    Ειχα παράδοση πρπχθες απο Κινα σε μολις 20 μερες!!!
    και σε μενα 4 δεματα απο κινα στο 20ημερο.Βεβαια καποια κοντευουν 2 μηνες και δεν εχουν εμφανιστει.

  9. #414
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    πέρσι τέτοια εποχή έγραφα ότι βελτιώθηκε η κατάσταση με τα φρι δεματα απο Κινέζους μπέη σελλερς.
    Παπάρια μέντολες βελτιωθηκε.
    Ενα πεντάμηνο διάλειμμα ήταν και ξανα προς τα νον ντελίβερυ τραβά η βιόλα.
    Απο το καλοκαίρι και μετά πρέπει να έχω παραγγείλει καμιά 20ρια τζιτζιμπλίκια όλων των ειδών.
    Ζήτημα να έχουν φτάσει 5 στα χέρια μου.
    φυσικά δεν εχω χάσει λεφτά, αλλά πλέον το σκέφτομαι διπλά και τρίδιπλα να ψωνίσω απο αυτούς.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #415
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Το θέμα με το κινεζικό ταχυδρομείο είναι γνωστό. Καλή η δωρεάν αποστολή με china post, αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μη έρθει το δέμα ποτέ.

    Έχω ένα δέμα από 19 Φεβρουαρίου κολλημένο στο αεροδρόμιο. Ποιος ξέρει σε πια γωνία έχει πέσει ο σάκος και δεν τον ανοίγουν τόσο καιρό.

  11. #416
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    πως ξέρεις ότι είναι κολλημένο στο αεροδρόμιο; (αν μιλάμε για ebay & china post) το τρακινγκ που δίνουν είναι μούφα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #417
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    πως ξέρεις ότι είναι κολλημένο στο αεροδρόμιο; (αν μιλάμε για ebay & china post) το τρακινγκ που δίνουν είναι μούφα.
    To tracking που σου δίνουν ισχύει για όσο είναι στην Κίνα μετά το "χάνεις".
    Δεν μου έχει τύχει να μην παραλάβω δέμα αν και έχουν κάνει μεχρι και 4 μήνες να φτάσουν (σε σημείο που τα είχα ξεχάσει)
    Το καλό με το ebay είναι οτι σε καλύπτει το paypal οπότε μικρο το κακό.
    Από ali μερια είναι μια άλλη ιστορία.

    Τα τελευταία χρόνια ψώνιζα μόνο απο ευρωπαικές αποθήκες και αγγλία αλλα τον τελευταίο μήνα ξανακύλησα..
    3\4 ως τώρα έφτασαν μετά από 60 ημερες ομως.
    Υπομονή

  13. #418
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    οντως κολλανε στο αεροδρομειο, γιατι εχω και εγω διαφορα απο ebay και καποια εχουν truck number. και τα βλεπω οτι εχουν ερθει ελλαδα απο τον φλεβαρη. αλλα στα ουμπαλα τους. πιστευω πως εχουν γραμμη για ebay να χανουν και καλα δεματα [τα εξαφανιζουν] οποιος καταλαβε καταλαβε. γιατη απο αλλα μαγαζια οπως alliexpres κανουν κανενα μηνα να ερθουν στο χερι μου αλλα ερχετε. και απο οποιοδηποτε αλλο μαγαζι εκτος απο ebay.

  14. #419
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    πως ξέρεις ότι είναι κολλημένο στο αεροδρόμιο; (αν μιλάμε για ebay & china post) το τρακινγκ που δίνουν είναι μούφα.
    Είναι μεν china post, αλλά registered. Τα απλά china post τρέχα γύρευε.

    Από ali express πάντα επιλέγω singapore post ( ali express standar shipping).
    Μια φορά που είχα θέμα πήρα τα χρήματά μου πίσω και το δέμα ήρθε μετά από 2 μήνες, αλλά ήταν με china post.

  15. #420
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Για να φθάσει έγκαιρα το πακέτο, χρειάζεται σωστή κλωτσιά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF