Σελίδα 29 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 19242526272829303132333439 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 421 έως 435 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #421
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ωραία. Ας υποθέσουμε ότι παραγγελνουμε με Visa. Δεν έρχεται το δέμα. Λεφτά πίσω πος περνεις ?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #422
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ωραία. Ας υποθέσουμε ότι παραγγελνουμε με Visa. Δεν έρχεται το δέμα. Λεφτά πίσω πος περνεις ?
    Σου εγγυήθηκε κανείς ότι θα πάρεις λεφτά πίσω σε τέτοια περίπτωση; Έχεις κάποια ασφάλεια;

    Το PayPal πχ έχει τέτοιο σύστημα.
    Life begins at 45°.

  3. #423
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ωραία. Ας υποθέσουμε ότι παραγγελνουμε με Visa. Δεν έρχεται το δέμα. Λεφτά πίσω πος περνεις ?
    Το PayPal δε σου πιστωνει την κάρτα σου αλλα το λογαριασμό σου στο PayPal

  4. #424
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Οι ενέργεια που θα κάνεις εξαρτάται από το που και πως έχει γίνει η αγορά.

    Στο ali express ισχύει ότι αν δεν πάρεις το δέμα εντός 60 ημερών κάνεις dispute. Πρακτικά στις 55 μέρες μιλάς με τον πωλητή και του λες τι θέλεις. Μπορείς να παρατείνει τον χρόνο αναμονής, να ζητήσεις να σου ξαναστείλει το αντικείμενο ή τα λεφτά σου πίσω. ΠΟΤΈ δεν έτυχε σε εμένα αντικείμενο να κάνει πάνω από 60 μέρες, πλην μιας φοράς όπως έγραψα και πριν.

    Αν αγοράσεις από ebay υπάρχει το πρόγραμμα προστασίας πελάτη του ebay. Εκεί λες το πρόβλημα σου και το ebay πάντα δίνει λύση.

    Αν η αγορά γίνει από το paypal κάνεις dispute σε αυτό. Γενικά έχουμε πολλές επιλογές να είμαστε καλυμμένοι από τα διάφορα επώνυμα σάιτ.

    Το paypal χρεώνει ότι του πεις εσύ να χρεώσει. Μπορεί να είναι η κάρτα σου, ο λογαριασμός σου ή το balance που εχεις. Δηλαδή και με balance 0 μπορείς να πληρώσεις απευθείας από την κάρτα ή τον λογαριασμό σου.

  5. #425
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σου εγγυήθηκε κανείς ότι θα πάρεις λεφτά πίσω σε τέτοια περίπτωση; Έχεις κάποια ασφάλεια;

    Το PayPal πχ έχει τέτοιο σύστημα.
    Όχι. Δεν μου εγγύηθηκε κάποιος. Γιαυτό ρωτάω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #426
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Οι ενέργεια που θα κάνεις εξαρτάται από το που και πως έχει γίνει η αγορά.

    Στο ali express ισχύει ότι αν δεν πάρεις το δέμα εντός 60 ημερών κάνεις dispute. Πρακτικά στις 55 μέρες μιλάς με τον πωλητή και του λες τι θέλεις. Μπορείς να παρατείνει τον χρόνο αναμονής, να ζητήσεις να σου ξαναστείλει το αντικείμενο ή τα λεφτά σου πίσω. ΠΟΤΈ δεν έτυχε σε εμένα αντικείμενο να κάνει πάνω από 60 μέρες, πλην μιας φοράς όπως έγραψα και πριν.

    Αν αγοράσεις από ebay υπάρχει το πρόγραμμα προστασίας πελάτη του ebay. Εκεί λες το πρόβλημα σου και το ebay πάντα δίνει λύση.

    Αν η αγορά γίνει από το paypal κάνεις dispute σε αυτό. Γενικά έχουμε πολλές επιλογές να είμαστε καλυμμένοι από τα διάφορα επώνυμα σάιτ.

    Το paypal χρεώνει ότι του πεις εσύ να χρεώσει. Μπορεί να είναι η κάρτα σου, ο λογαριασμός σου ή το balance που εχεις. Δηλαδή και με balance 0 μπορείς να πληρώσεις απευθείας από την κάρτα ή τον λογαριασμό σου.
    Τον τελευταίο καιρό έχω κάνει πολλές αγορές με βίζα. Τα πράγματα που ψωνίζω δεν ξεπερνάνε τα 5 ευρώ το καθένα και πάντα μεμονωμένα και από ξεχωριστούς πολητες. Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα. Αν δεν μου έρθει κάποιο δεματακι απλά θα έχω χάσει 3 με 4 ευρώ. Θα αφήσω αρνητικά σχόλια. Δεν ήξερα πως μπορεί να πάρει κάποιος λεφτά πίσω και γιαυτό ρώτησα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #427
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Το θέμα με το κινεζικό ταχυδρομείο είναι γνωστό. Καλή η δωρεάν αποστολή με china post, αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μη έρθει το δέμα ποτέ.

    Έχω ένα δέμα από 19 Φεβρουαρίου κολλημένο στο αεροδρόμιο. Ποιος ξέρει σε πια γωνία έχει πέσει ο σάκος και δεν τον ανοίγουν τόσο καιρό.
    Με αφορμή το ποστ σου:
    1. Ένας καλός τρόπος για παρακολούθηση της πορείας του δέματος από την αρχή είναι τα ΕΛΤΑ συνεργάζονται παγκοσμίως και αυτά.

    2. Το δέμα συνήθως κολλάει Ελλάδα μετά την εκφόρτωση και σε αναμονή αν θα επιτραπεί από το Τελωνείο και φυσικά ανάλογα τον όγκο της δουλειάς.Να ένα πρόσφατο δικό μου συμβάν,ένα μήνα + στην αναμονή εδώ κάτω! (τελικά ήρθε χθες).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αποστάτες.JPG 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	63,4 KB 
ID:	405625

  8. #428
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τον τελευταίο καιρό έχω κάνει πολλές αγορές με βίζα. Τα πράγματα που ψωνίζω δεν ξεπερνάνε τα 5 ευρώ το καθένα και πάντα μεμονωμένα και από ξεχωριστούς πολητες. Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα. Αν δεν μου έρθει κάποιο δεματακι απλά θα έχω χάσει 3 με 4 ευρώ. Θα αφήσω αρνητικά σχόλια. Δεν ήξερα πως μπορεί να πάρει κάποιος λεφτά πίσω και γιαυτό ρώτησα.
    Καλό είναι να αποφεύγεις τις αγορές με κάρτα σε σαϊτ, λόγω υποκλοπής των στοιχείων.
    Έχει τύχει πολλάκις σε γνωστούς μου.
    Κάνε ένα λογαριασμό στο PayPal και χρησιμοποίησε το, απολαμβανοντας την ασφάλεια που σου παρέχει.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #429
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Καλό είναι να αποφεύγεις τις αγορές με κάρτα σε σαϊτ, λόγω υποκλοπής των στοιχείων.
    Έχει τύχει πολλάκις σε γνωστούς μου.
    Κάνε ένα λογαριασμό στο PayPal και χρησιμοποίησε το, απολαμβανοντας την ασφάλεια που σου παρέχει.
    Το έχω σκοπό
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #430
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Με αφορμή το ποστ σου:
    1. Ένας καλός τρόπος για παρακολούθηση της πορείας του δέματος από την αρχή είναι τα ΕΛΤΑ συνεργάζονται παγκοσμίως και αυτά.

    2. Το δέμα συνήθως κολλάει Ελλάδα μετά την εκφόρτωση και σε αναμονή αν θα επιτραπεί από το Τελωνείο και φυσικά ανάλογα τον όγκο της δουλειάς.Να ένα πρόσφατο δικό μου συμβάν,ένα μήνα + στην αναμονή εδώ κάτω! (τελικά ήρθε χθες).
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αποστάτες.JPG 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	63,4 KB 
ID:	405625
    Παρα πολύ ωραίο αυτό που έβαλες. Πολύ χρήσιμο
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #431
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Πλέον όλα τα συστημένα αξίας πάνω απο 22 ευρώ περνάνε τελωνείο, όσα δεν αναγράφουν αξία πάλι ελέγχονται και ζητάνε απόδειξη paypal για να αποδεσμευτούν, στην δικη μου περίπτωση ήταν δώρο απο φίλο είχα πληρώσει μόνο μεταφορικά 35 ευρώ αλλά δεν εξαιρούνται απο τον εκτελωνισμό ούτε αυτά.

    https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%...%8C%CF%82.aspx

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Χωρίς τίτλο.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	73,0 KB 
ID:	405638

  12. #432
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    όσοι παίζετε με αλιεξπρες, τι μέθοδο επιλεγετε για πληρωμές; μιας και βλέπω ότι δεν έχει paypal στανταρ για όλους
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #433
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    όσοι παίζετε με αλιεξπρες, τι μέθοδο επιλεγετε για πληρωμές; μιας και βλέπω ότι δεν έχει paypal στανταρ για όλους
    Αϋλη χρεωστική κάρτα της Εθνικής Τράπεζας. Χρεώνει 2€ την κάθε φόρτιση.
    Την ίδια χρησιμοποιώ και για PayPal.

  14. #434
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Ως επι το πλείστον οι χρεώσεις στο Αliexpress γίνονται με χρεωστική που παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια. Πλέον κάποιοι πωλητές χρησιμοποιούν και paypal.
    'Ομως ,περισσότερες πιθανότητες έχετε να πάρετε χρήματα πίσω από το Aliexpress παρά από Ελληνική Τράπεζα.

    -Αν το δέμα έχει τρακιν και δείξει ότι έφτασε Ελλάδα αλλά δεν έρθει ποτέ στα χέρια σας δεν υπάρχει επιστροφή χρημάτων σε αντίθεση με το paypal ή to ebay
    -Αν κολλήσει για χψ λόγους πριν φτάσει στην Ελλάδα το πιο πιθανό είναι ότι ο πωλητής σας έδωσε fake τράκιν (ή πέσατε στην Κινέζικη Πρωτοχρονιά ).
    -Αν δεν σας δώσει αριθμό μπορεί άνετα ο παραλήπτης να πει ότι δεν παρέλαβε ποτέ.
    99% λοιπόν των περιπτώσεων θα υπάρχει τράκιν αλλά και θα είναι ανιχνέυσιμο έως ότου φτάσει Ελλάδα και αναλάβουν τα ΕΛΤΑ.
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει άνθρωπος που έχει αποζημιωθεί από ΕΛΤΑ για δέμα από aliexpess που χάθηκε ,εκτός κι αν ήταν μεγάλης αξίας.

    Καλές αγορές

  15. #435
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    όσοι παίζετε με αλιεξπρες, τι μέθοδο επιλεγετε για πληρωμές; μιας και βλέπω ότι δεν έχει paypal στανταρ για όλους
    με καρτα, τιν οποια την αποθηκευη το αλιεξπρες σε συστημα ασφαλιας δικο του. οποτε κανω αγορα απο αλι δεν μου ζηταει στειχεια καρτας, γιατη τα εχει αποθηκευση στην σελιδα του. απλα με παει στην σελιδα πληρωμης που εχει και τα στοιχεια μου, εμφανιζει το ποσον που προκειτε να πληρωσω παταω πληρωμη και τελος. και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 01:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 01:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 10:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 23:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF