Σελίδα 30 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 20252627282930313233343540 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 450 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #436
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Όχι. Δεν μου εγγύηθηκε κάποιος. Γιαυτό ρωτάω.
    Αν δε χρησιμοποίησες κάποιο σύστημα που σου παρέχει ασφάλεια, δύσκολο. Γι'αυτό προσέχουμε από πού και πώς αγοράζουμε. Αλλά ακόμα κι οι πιστωτικές έχουν κάποιο είδος ασφάλειας, νομίζω. Θα πρέπει να το κυνηγήσεις μέσω της τράπεζάς σου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    όσοι παίζετε με αλιεξπρες, τι μέθοδο επιλεγετε για πληρωμές; μιας και βλέπω ότι δεν έχει paypal στανταρ για όλους
    Το ali είναι έμπιστο site, δεν έχεις κάτι να φοβάσαι, ακόμα και με πιστωτική. Εγώ χρησιμοποιώ πιστωτική σχεδόν 20 χρόνια τώρα σε online αγορές και ποτέ δεν έχει γίνει στραβή.
    Life begins at 45°.

  2. #437
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Δεν φοβάμαι μη χάσω λεφτά.
    Να αποφύγω τυχόν μανούρες θα ήθελα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #438
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν φοβάμαι μη χάσω λεφτά.
    Να αποφύγω τυχόν μανούρες θα ήθελα.
    Προπληρωμένη κάρτα Γιάννη . Από αλί δεν έχω ψωνίσει ποτέ αλλά eBay χρόνια τώρα και μόνο μέσω PayPal
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #439
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    στο ημπεη ψωνιζω με πεηπαλ απο την πιστωτική άφοβα 17 χρόνια τωρα.
    Αλλά δυστυχως αυτη η ιστορία τα τελευταία 2 χρόνια με έχει ξενερώσει ρε Γιωργο.
    έχω χάσει το μετρημα στα πόσα κλέημς εχω ανοιξει πλεον.
    πολλές παραγγελίες απο περσι ακόμα, δεν έχουν φτάσει ποτέ στην πορτα μου.
    Λεφτα εννοείται δεν έχασα,refund πάντα και χωρίς κιχ.
    αλλά με κούρασε αυτό το περιμενε 2 μηνες, δεν ήρθε παλι,ανοιξε κλέημ,αντάλλαξε μινιμουμ 3 μηνυματα με τον Κινεζο (σα να λέμε 3-4 μερες ακομα),λάβε refund.
    Το ποιος φταίει, ο Κινέζος ή τα ΕΛΤΑ, λίγο με νοιάζει.
    Οπότε μάλλον θα ψαχτώ για αλλη πλατφόρμα.
    Ελπίζω να έχει την ποικιλία του μπέη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #440
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    στο ημπεη ψωνιζω με πεηπαλ απο την πιστωτική άφοβα 17 χρόνια τωρα.
    Αλλά δυστυχως αυτη η ιστορία τα τελευταία 2 χρόνια με έχει ξενερώσει ρε Γιωργο.
    έχω χάσει το μετρημα στα πόσα κλέημς εχω ανοιξει πλεον.
    πολλές παραγγελίες απο περσι ακόμα, δεν έχουν φτάσει ποτέ στην πορτα μου.
    Λεφτα εννοείται δεν έχασα,refund πάντα και χωρίς κιχ.
    αλλά με κούρασε αυτό το περιμενε 2 μηνες, δεν ήρθε παλι,ανοιξε κλέημ,αντάλλαξε μινιμουμ 3 μηνυματα με τον Κινεζο (σα να λέμε 3-4 μερες ακομα),λάβε refund.
    Το ποιος φταίει, ο Κινέζος ή τα ΕΛΤΑ, λίγο με νοιάζει.
    Οπότε μάλλον θα ψαχτώ για αλλη πλατφόρμα.
    Ελπίζω να έχει την ποικιλία του μπέη.
    Το ίδιο αντιμετωπίζω κι εγώ από αγορές με Κίνα. Εντοπίζω κάποιους sellers που δεν είχα πρόβλημα στις αποστολές και ψωνίζω από αυτούς αλλά δεν τα έχουν όλα όλοι.... γενικά όμως ότι έχει να κάνει με αποστολές από Κίνα νομίζω ότι πάντα θα υπάρχει πρόβλημα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #441
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν φοβάμαι μη χάσω λεφτά.
    Να αποφύγω τυχόν μανούρες θα ήθελα.
    Στο ebay υπάρχει μεγάλη πίεση στους πωλητές να διώξουν τα αντικείμενα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.Κανένας πωλητής δεν θα βάλει πάνω από 3-4 εργάσιμες. Το ιδανικό είναι 48 ώρες για προετοιμασία. Μικρός χρόνος προετοιμασίας της παραγγελίας σε ανεβάζουν εύκολα στα στατιστικά των πωλήσεων. Οι Κινέζοι με 400 παραγγελίες την ημέρα σε περίπτωση που δεν προλάβουν να την ετοιμάσουν στον προκαθορισμένο χρόνο πολλές φορές την κάνουν dispatched (απεσταλμένη ) χωρίς να σου δώσουν tracking number ή πολύ πιθανόν να σου δώσουν κάποιο fake που δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις.Αλλος λόγος είναι ότι έχουν ξεμέινει από stock(κόκκινο πανί για το ebay !) .
    Το να σου κάνουν απλώς refund γιατί η παραγγελία δεν έφτασε ποτέ ,δεν έχει καμία απολύτως επίπτωση για αυτούς ή κύρωση από το ebay,ενώ τις περισσότερες φορές γλυτώνουν και το αρνητικό feedback από τον αγοραστή γιατί έχει βαρεθεί να περιμένει.
    Αυτό σε αντίθεση με το aliexpress που ο πωλητής έχει όλη την άνεση ,μέχρι και 7 ημέρες να σου ετοιμάσει την παραγγελία σωστά.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 05/04/2019 στις 23:53.

  7. #442
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    στο ημπεη ψωνιζω με πεηπαλ απο την πιστωτική άφοβα 17 χρόνια τωρα.
    Αλλά δυστυχως αυτη η ιστορία τα τελευταία 2 χρόνια με έχει ξενερώσει ρε Γιωργο.
    έχω χάσει το μετρημα στα πόσα κλέημς εχω ανοιξει πλεον.
    πολλές παραγγελίες απο περσι ακόμα, δεν έχουν φτάσει ποτέ στην πορτα μου.
    Λεφτα εννοείται δεν έχασα,refund πάντα και χωρίς κιχ.
    αλλά με κούρασε αυτό το περιμενε 2 μηνες, δεν ήρθε παλι,ανοιξε κλέημ,αντάλλαξε μινιμουμ 3 μηνυματα με τον Κινεζο (σα να λέμε 3-4 μερες ακομα),λάβε refund.
    Το ποιος φταίει, ο Κινέζος ή τα ΕΛΤΑ, λίγο με νοιάζει.
    Οπότε μάλλον θα ψαχτώ για αλλη πλατφόρμα.
    Ελπίζω να έχει την ποικιλία του μπέη.

    Εδώ θα βρεις την απάντηση, με λίγο ψάξιμο θα δεις και πολλά χειρότερα.... https://imgur.com/gallery/YwBSq



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PbvCqNX.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	85,5 KB 
ID:	405808

  8. #443
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    στο ημπεη ψωνιζω με πεηπαλ απο την πιστωτική άφοβα 17 χρόνια τωρα.
    Αλλά δυστυχως αυτη η ιστορία τα τελευταία 2 χρόνια με έχει ξενερώσει ρε Γιωργο.
    έχω χάσει το μετρημα στα πόσα κλέημς εχω ανοιξει πλεον.
    πολλές παραγγελίες απο περσι ακόμα, δεν έχουν φτάσει ποτέ στην πορτα μου.
    Λεφτα εννοείται δεν έχασα,refund πάντα και χωρίς κιχ.
    αλλά με κούρασε αυτό το περιμενε 2 μηνες, δεν ήρθε παλι,ανοιξε κλέημ,αντάλλαξε μινιμουμ 3 μηνυματα με τον Κινεζο (σα να λέμε 3-4 μερες ακομα),λάβε refund.
    Το ποιος φταίει, ο Κινέζος ή τα ΕΛΤΑ, λίγο με νοιάζει.
    Οπότε μάλλον θα ψαχτώ για αλλη πλατφόρμα.
    Ελπίζω να έχει την ποικιλία του μπέη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190407_012009.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	72,6 KB 
ID:	405813






    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #444

  10. #445
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    σχόλιο σε ενα απο τα βίντεο που έβαλες που δείχνουν το μακελειό στο κεντρο διαλογής:
    1,5 δισεκατομμύριο ανθρώποι και εδώ έχουν προσλάβει μόλις 12...

    Ναι προφανώς δεν βγαίνει άκρη έτσι.
    Μετά την κουβέντα εδώ είπα χθες να δοκιμάσω το αλιεξπρες. παράγγειλα 3 φτηνές μαλακίες για να τσεκάρω τη φάση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #446
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    σχόλιο σε ενα απο τα βίντεο που έβαλες που δείχνουν το μακελειό στο κεντρο διαλογής:
    1,5 δισεκατομμύριο ανθρώποι και εδώ έχουν προσλάβει μόλις 12...

    Ναι προφανώς δεν βγαίνει άκρη έτσι.
    Μετά την κουβέντα εδώ είπα χθες να δοκιμάσω το αλιεξπρες. παράγγειλα 3 φτηνές μαλακίες για να τσεκάρω τη φάση.
    Δεν θα κερδίσεις τίποτα, με το ταχυδρομείο θα σου τα στείλουν πάλι, μόνο με ιδιωτική μεταφορική και φυσικά με μεταφορικά που είναι ασύμφορα θα είσαι σίγουρος για την παραλαβή. Οι Κινέζοι επιστρέφουν άμεσα τα χρήματα αν δεν παραδοθεί ή άν είναι κατεστραμμένο (εφόσον στείλεις φώτο) γιατί ξέρουν πολύ καλά τι συμβαίνει με το ταχυδρομείο τους..

  12. #447
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Δεν θα κερδίσεις τίποτα, με το ταχυδρομείο θα σου τα στείλουν πάλι, μόνο με ιδιωτική μεταφορική και φυσικά με μεταφορικά που είναι ασύμφορα θα είσαι σίγουρος για την παραλαβή. Οι Κινέζοι επιστρέφουν άμεσα τα χρήματα αν δεν παραδοθεί ή άν είναι κατεστραμμένο (εφόσον στείλεις φώτο) γιατί ξέρουν πολύ καλά τι συμβαίνει με το ταχυδρομείο τους..
    -Με ιδιωτική αν το αντικείμενο έχει αξία πάνω από 20-25 ευρώ αξία θα πληρώσεις ,όχι μόνο ακριβότερα τα έξοδα αποστολής αλλά σίγουρα θα πληρώσεις και τελωνείο.Δεν υπάρχει ιδιωτική που να μην στο περάσει απο τελωνειακό έλεγχο. Για μικροαντικείμενα πραγματικά δεν αξίζει να πληρώσεις ιδιωτική μεταφορική.
    -Αν πατήσει Ελληνικό έδαφος ΟΧΙ δεν θα πάρεις ποτέ λεφτά πίσω σε αντίθεση με το ebay ή το amazon . Αν η αποστολή κολλήσει πριν φύγει από Κίνα τότε θα πάρεις λεφτά.
    -Επίσης συνήθης τακτική των Κινέζων σε όποια πλατφόρμα κι αν βρίσκονται(ebay aliexpress κλπ)δεν είναι να επιστρέφουν εύκολα λεφτά πίσω ακόμα και αν έιναι το πιο φθηνό αντικείμενο. Επειδή είναι δική τους ευθύνη , η μη παράδοση ,παρακολούθηση ή ακόμα και μη αποστολή του αντικειμένου, τις περισσότερες φορές στέλνουν πρόταση για αντικατάσταση κάτι που δεν έχουν σκοπό να κάνουν. Αυτό γίνεται για να φθείρουν εντελώς την κατάσταση χωρίς να πάρουν αρνητική αξιολόγηση και απλά να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω* Εκεί καταλαβαίνεις από που βγήκε η φράση " κάνει τον Κινέζο"
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 08/04/2019 στις 13:55.

  13. #448
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    *Η επιστροφή χρημάτων γίνεται πάντα και αποκλειστικά ΜΟΝΟ με την συναίνεση του αγοραστή Σε διαφορετική περίπτωση ,η απλη λογική λέει ότι ο καθένας θα μπορούσε να στήσει μια εικονική επιχείρηση ξεπλύματος χρήματος. Δηλάδη να μην πουλάει τίποτα. Σε θέματα ασφάλειας και οργάνωσης πραγματικά βγάζω το καπέλο στην amazon με μεγάλη διαφορά.

  14. #449
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Εγώ ποτέ δεν δέχομαι να μιλήσω με τον πωλητή, πάντα κάνω αναφορά στην πλατφόρμα σε αντικείμενο που δεν έχω παραλάβει. Πάντα έχω αποζημιωθεί εφόσον έχει περάσει μια μέρα από την συμφωνημένη ημερομηνία παράδοσης.
    Παρόλα αυτά τα περιστατικά είναι πολλά και έχω σταματήσει να ψωνίζω από Κίνα, μόνο αν το βρω στην ΕΕ γιατί έχω βαρεθεί όλο το σκηνικό.

  15. #450
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εγώ ποτέ δεν δέχομαι να μιλήσω με τον πωλητή, πάντα κάνω αναφορά στην πλατφόρμα σε αντικείμενο που δεν έχω παραλάβει. Πάντα έχω αποζημιωθεί εφόσον έχει περάσει μια μέρα από την συμφωνημένη ημερομηνία παράδοσης.
    Παρόλα αυτά τα περιστατικά είναι πολλά και έχω σταματήσει να ψωνίζω από Κίνα, μόνο αν το βρω στην ΕΕ γιατί έχω βαρεθεί όλο το σκηνικό.
    Σε μία μέρα δεν θα σε αποζημιώσει κάνενας γιατί το ebay δίνει μια βδομάδα πριν επέμβει και σου κάνει refund. Μην λέτε ότι ναναι. Aν λειτουργείς έτσι χωρίς διάλογο και παραλαμβάνεις αντικείμενα μερικές μέρες αργότερα καλύτερα που δεν κάνεις πλέον αγορές από Κίνα. Αν πεφτεις συνεχώς στο 10% των Κινέζων που κάνει αποστολές χωρίς ανιχνεύσιμο αριθμό ή χάνονται κάπου στα EλΤΑ ,φαντάζομαι έχεις κάθε δικαίωμα να ζητάς αποζημίωση.

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 01:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 01:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 10:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 23:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF