Σελίδα 32 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 22272829303132333435363742 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #466
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Εγώ πάντως περιμένω ένα πακέτο από Ολλανδία με DHL,20 Μάη πλήρωσα,ακόμα περιμένω,
    08/06/2019 05:19
    In Transit
    Loaded to movement / tour vehicle το τελευταίο update στις 8 του μήνα.

    Οπότε νομίζω δεν φταίνε μόνο οι Κινέζοι για τις καθυστερήσεις,δεν πιστεύω ότι δεν πάτησε Ελλάδα ακόμα.
    porca miseria.

  2. #467
    Ρε παιδες, μια βοηθεια. Θελω να αγορασω ενα ανταλλακτικο απο Ντουμπαϊ και οι τυπο το στελνουν με ΕΜS, δηλαδη θα διαχειριστει απο την ΕΛΤΑ κουριερ.
    Σχετικα με το τελωνειο, ισχυει οτι και στα ΕΛΤΑ; Δηλαδη κατω απο 150€, 15€ συν ΦΠΑ; Ή πεφτουμε στην λουμπα των DHL, UPS και δεν συμμαζευεται;
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  3. #468
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Δεν ξέρω να σε βοηθήσω στο θέμα σου.
    Επειδή όμως έχω βρεθεί να πληρώνω πρόστιμο για ανταλλακτικό που χρειάστηκα όπου εν αγνοία μου έδωσα επαγγελματικό ΑΦΜ, συνεννοήσου με το λογιστή σου πριχού.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω να σε βοηθήσω στο θέμα σου.
    Επειδή όμως έχω βρεθεί να πληρώνω πρόστιμο για ανταλλακτικό που χρειάστηκα όπου εν αγνοία μου έδωσα επαγγελματικό ΑΦΜ, συνεννοήσου με το λογιστή σου πριχού.
    Eκτος ΕΕ προφανως θελει αλλη διαδικασια για να περαστει κατι σε επιχειρηση. Εγω μιλαω για προσωπικη χρηση (ανταλλακτικο για το ιδιωτικης χρησης αυτοκινητο).
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  5. #470
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Ems σημαίνει express mail service. Ταχυδρομείο είναι αλλά πιο γρήγορο από το απλό. Αν είναι μικρό σε μέγεθος ή αναγράφει τιμή κάτω από 20 € και δεν είναι προφανές ότι κοστίζει παραπάνω, μπορεί να μην πληρώσεις και τίποτα. Διαφορετικά (τιμή αγοράς +24%φπα) +15€ έξοδα εκτελωνισμού.

  6. #471
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Ems σημαίνει express mail service. Ταχυδρομείο είναι αλλά πιο γρήγορο από το απλό. Αν είναι μικρό σε μέγεθος ή αναγράφει τιμή κάτω από 20 € και δεν είναι προφανές ότι κοστίζει παραπάνω, μπορεί να μην πληρώσεις και τίποτα. Διαφορετικά (τιμή αγοράς +24%φπα) +15€ έξοδα εκτελωνισμού.
    Aρα ισχυει ο τιμοκαταλογος των ΕΛΤΑ δηλαδη...
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  7. #472
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Ακριβώς.

  8. #473
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Λοιπόν ακούστε τώρα την ιστορία μου Πριν εναμιση μηνα παραγγέλνω από το eBay μία οθόνη κινητού από την Αγγλία 13 ευρώ.Μου έρχεται μετά από ένα μήνα στο σπίτι μου ο Courier και μου ζητάει να πληρώσω 18 ευρώ δασμούς του λέω γιατί ρε φίλε 18 ευρώ δασμούς και μου λέει γιατί το δέμα σας είναι από Νορβηγία και έχει τελωνειακό δασμό.Πάω στο ταχυδρομείο και κάνω μία αίτηση επανεξέτασης τελωνειακών δασμών.Φεύγει το δέμα και πηγαίνει στο τελωνείο.Από το τελωνείο με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι το δέμα μου έχει 18 ευρώ δασμό και είναι νορβηγικά βιβλία.Εγώ τους λέω ότι δεν έχω παραγγείλει νορβηγικά βιβλία εχω παραγγείλει μία οθόνη κινητό από την Αγγλία.Αυτοί μου λένε επικοινώνησε με τον πωλητή.Επικοινωνώ με τον πωλητή του λέω την περίπτωση και μου λέει ότι αυτός δεν έχει καθόλου βιβλία στο κατάστημα του έχει μόνο ηλεκτρονικά είδη.Επικοινωνώ με το τελωνείο Και τους λέω να στείλουν πίσω στον αποστολεα το δέμα.Πείτε μου τώρα εγώ πως θα κινηθώ μετά από αυτό?Που είναι εμένα η οθόνη μου?Εχει ξαντυχει σε κανενα κατι τετοιο?

  9. #474
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Πιθανότατα το λάθος να έγινε στο κέντρο διαλογής του eBay. Επικοινώνησε μαζί τους και σίγουρα θα βρεθεί λύση.

    Το δέμα εσυ το είδες; Ήταν όντως βιβλία; Ποια ήταν η διεύθυνση του αποστολέα;

  10. #475
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Πιθανότατα το λάθος να έγινε στο κέντρο διαλογής του eBay.
    Στο ποιο;

  11. #476
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Σε πολλές διεθνής αποστολές, ο αποστολέας δεν στέλνει το δέμα απ'ευθείας στον αγοραστή αλλά στα κατά τόπους κέντρα διαλογής. Εκεί γίνετε πακετάρισμα και αναλαμβάνει κούριερ. Συνήθως η ups. Πολύ πιθανόν να έγινε εκεί κάποιο λάθος και ο παπασουζας να βρέθηκε με νορβηγικά βιβλία και ο άλλος με οθόνη κινητού.

    Παπασουζας πες αλήθεια: έκανες καμία βρωμοδουλεια με καμία Νορβηγίδα και τώρα σου στέλνει δώρα;

  12. #477
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    To ebay έχει δικό του κέντρο διανομής και πάντα θα σου βγάλει και τους δασμούς που θα πρέπει να Προ-πληρώσεις πριν κάνεις την παραγγελία. Εδώ μάλλον στάλθηκε με κάποια ιδιωτική εταιρεία πχ UPS και όχι του δημοσίου. 99% με τις υπηρεσίες αυτές και όχι με ενα απλό συστημένο πχ των ΕΛΤΑ της Νορβηγίας θα πληρώσεις δασμούς, τελωνεία κλπ. Το αν έχει τούβλα μέσα το δέμα και όχι οθόνη κινητού θα φανεί με μια απλή ερώτηση για το βάρος του δέματος
    Το κέντρο διανομής και αποστολής του ebay δεν φημίζεται για την αξιοπιστία του γιατί πολλά δέματα φθάνουν τσαλακωμένα και κατεστραμμένα. Αλλά είναι πιο έμπιστο από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία σε θέματα αποζημίωσης. Αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη !
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 22/08/2019 στις 17:57.

  13. #478
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Πιθανότατα το λάθος να έγινε στο κέντρο διαλογής του eBay. Επικοινώνησε μαζί τους και σίγουρα θα βρεθεί λύση.

    Το δέμα εσυ το είδες; Ήταν όντως βιβλία; Ποια ήταν η διεύθυνση του αποστολέα;
    Το ανοιξαν στο τελωνειο με εντολη δικια μου και ηταν οντως βιβλια και μια φιγουρα μεσα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #479
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Σε πολλές διεθνής αποστολές, ο αποστολέας δεν στέλνει το δέμα απ'ευθείας στον αγοραστή αλλά στα κατά τόπους κέντρα διαλογής. Εκεί γίνετε πακετάρισμα και αναλαμβάνει κούριερ. Συνήθως η ups. Πολύ πιθανόν να έγινε εκεί κάποιο λάθος και ο παπασουζας να βρέθηκε με νορβηγικά βιβλία και ο άλλος με οθόνη κινητού.

    Παπασουζας πες αλήθεια: έκανες καμία βρωμοδουλεια με καμία Νορβηγίδα και τώρα σου στέλνει δώρα;
    Μπα.Μου φτανει η μια που εχω.Κιαλη θελω στο κεφαλι μου?Μπααα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #480
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το ανοιξαν στο τελωνειο με εντολη δικια μου και ηταν οντως βιβλια και μια φιγουρα μεσα.
    Μην το ψάχνεις πολύ. Ανοίγεις case στο ebay, σου επιστρέφουν τα λεφτά σου ή σου ξαναστέλνουν την οθόνη. Δεν κλείνεις το case μέχρι να παραλάβεις το αντικείμενό σου ή τα λεφτά σου, ό,τι κι αν σου υποσχεθούν.

    Αν δεν ικανοποιηθείς, αφήνεις και αρνητικό feedback.
    Life begins at 45°.

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 01:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 01:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 10:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 23:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF