Σελίδα 37 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 27323334353637383940414247 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 541 έως 555 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #541
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εντάξει όλα καλά... λήξη συναγερμού, ζει, το έστειλε!
    Ειμουν έτοιμος να σε συμβουλεψω. ...






























































    Αν σου ρθουν νορβηγικά βιβλία ρώτα αν τα χουν παραγγείλει στο λογαριασμό σου πρώτα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #542
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Αν σου ρθουν νορβηγικά βιβλία ρώτα αν τα χουν παραγγείλει στο λογαριασμό σου πρώτα
    Κάτι πήρε το μάτι μου... το 'χω!

  3. #543
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Μήπως έχει κανείς πρόβλημα με παραλαβές από ηΜπέη ή οπουδήποτε αλλού τελευταία; Από τα ψιλοπράγματα που έχω παραγγείλει με αναμενόμενη παραλαβή από αρχές Ιανουαρίου μέχρι σήμερα δεν ήρθαν ποτέ 3-4, δηλαδή περίπου τα μισά. Ένα αντικείμενο που δεν ήρθε ποτέ μάλιστα δεν ήταν από Κίνα αλλά από Γερμανία, οπότε υποπτεύομαι ότι υπεύθυνα για αυτό το χάλι είναι τα ελληνικά ταχυδρομεία και όχι τα κινέζικα.

    Το ότι οι χαμένες παραγγελίες ήταν "ον δε γουέυ" κατά την περίοδο των εορτών ήταν μάλλον... στρατηγικό σφάλμα.

  4. #544
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Μήπως έχει κανείς πρόβλημα με παραλαβές από ηΜπέη ή οπουδήποτε αλλού τελευταία; Από τα ψιλοπράγματα που έχω παραγγείλει με αναμενόμενη παραλαβή από αρχές Ιανουαρίου μέχρι σήμερα δεν ήρθαν ποτέ 3-4, δηλαδή περίπου τα μισά. Ένα αντικείμενο που δεν ήρθε ποτέ μάλιστα δεν ήταν από Κίνα αλλά από Γερμανία, οπότε υποπτεύομαι ότι υπεύθυνα για αυτό το χάλι είναι τα ελληνικά ταχυδρομεία και όχι τα κινέζικα.

    Το ότι οι χαμένες παραγγελίες ήταν "ον δε γουέυ" κατά την περίοδο των εορτών ήταν μάλλον... στρατηγικό σφάλμα.
    εδω ειναι το μεγαλο χαλη. βλαπω δικα μου να ειναι σε τελωνειο 15 μερες και καμια 10αρια απο αποθηκη σε αποθηκη.το καλο ειναι οτι εχω παρει τα λεφτα πισω, και τα πραγματα θα ερθουν καποια στιγμη, μεταξι αυτον και ενα καλοκαιρινο μπουφαν μοτο το οποιο ηρθε, καλοριζικο μου, το τσαμπα ειναι ποιο ωραιο.

  5. #545
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    εδω ειναι το μεγαλο χαλη. βλαπω δικα μου να ειναι σε τελωνειο 15 μερες και καμια 10αρια απο αποθηκη σε αποθηκη.το καλο ειναι οτι εχω παρει τα λεφτα πισω, και τα πραγματα θα ερθουν καποια στιγμη, μεταξι αυτον και ενα καλοκαιρινο μπουφαν μοτο το οποιο ηρθε, καλοριζικο μου, το τσαμπα ειναι ποιο ωραιο.
    Εμένα αποκλείεται να είναι στο τελωνείο διότι μιλάμε για μικροπράγματα του πεντάευρου, το πολύ. Το tracking που δίνουν οι Κινέζοι γενικά δείχνει στο γάμο του Καραγκιόζη, ασχέτως αφίξεως ή μη. Ούτως ή άλλως, αν κάτι τελικά μου έρθει και έχω πάρει επιστροφή το ξαναπληρώνω, αλλά σπάνια μου τυχαίνει.

  6. #546
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Εμένα αποκλείεται να είναι στο τελωνείο διότι μιλάμε για μικροπράγματα του πεντάευρου, το πολύ. Το tracking που δίνουν οι Κινέζοι γενικά δείχνει στο γάμο του Καραγκιόζη, ασχέτως αφίξεως ή μη. Ούτως ή άλλως, αν κάτι τελικά μου έρθει και έχω πάρει επιστροφή το ξαναπληρώνω, αλλά σπάνια μου τυχαίνει.
    ανεξαρτητα απο την αξια του αντικειμενου περνανε ολα τελωνειο. γ'ιαυτο γινετε τις τανασπου σε τελωνεια.

  7. #547
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Μήπως έχει κανείς πρόβλημα με παραλαβές από ηΜπέη ή οπουδήποτε αλλού τελευταία; Από τα ψιλοπράγματα που έχω παραγγείλει με αναμενόμενη παραλαβή από αρχές Ιανουαρίου μέχρι σήμερα δεν ήρθαν ποτέ 3-4, δηλαδή περίπου τα μισά. Ένα αντικείμενο που δεν ήρθε ποτέ μάλιστα δεν ήταν από Κίνα αλλά από Γερμανία, οπότε υποπτεύομαι ότι υπεύθυνα για αυτό το χάλι είναι τα ελληνικά ταχυδρομεία και όχι τα κινέζικα.

    Το ότι οι χαμένες παραγγελίες ήταν "ον δε γουέυ" κατά την περίοδο των εορτών ήταν μάλλον... στρατηγικό σφάλμα.
    Εμένα έχουν σταματήσει να έρχονται από το καλοκαίρι... βαρέθηκα να κάνω αναφορές ότι δεν ήρθαν και να μου γυρνάνε τα χρήματα, σταμάτησα και εγώ να ψωνίζω από Κίνα, μη νομίζουν ότι το κάνω και επίτηδες.

  8. #548
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ελπιζω να μην ισχυει.

    Από την Δευτέρα που μας πέρασε (3/2/2020) έχω στα χέρια μου έγγραφο από τα ΕΛΤΑ με ημερομηνία 20/1/202 ότι αλλάζουν τις χρεώσεις για δέματα ΕΚΤΟΣ Ευρωπαϊκών χωρών... Με λίγα λόγια λένε ότι τα δέματα ( εκτός ευρωπαϊκών χωρών) που θα μπαίνουν τελωνείο ΑΣΧΕΤΑ αν είναι πάνω η κάτω από 22€ που είναι η ατέλεια, χρεώνονται με 15€.
    https://coupondealer.gr/hints-tips/47333/

    edit: Μαλλον με την ελπιδα θα μεινω.

    https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%C...8D_02_2020.pdf
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 07/02/2020 στις 00:30.

  9. #549
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ελπιζω να μην ισχυει.



    https://coupondealer.gr/hints-tips/47333/

    edit: Μαλλον με την ελπιδα θα μεινω.

    https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%C...8D_02_2020.pdf
    κουλη δε θελατε...

  10. #550
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Μήπως έχει κανείς πρόβλημα με παραλαβές από ηΜπέη ή οπουδήποτε αλλού τελευταία; Από τα ψιλοπράγματα που έχω παραγγείλει με αναμενόμενη παραλαβή από αρχές Ιανουαρίου μέχρι σήμερα δεν ήρθαν ποτέ 3-4, δηλαδή περίπου τα μισά. Ένα αντικείμενο που δεν ήρθε ποτέ μάλιστα δεν ήταν από Κίνα αλλά από Γερμανία, οπότε υποπτεύομαι ότι υπεύθυνα για αυτό το χάλι είναι τα ελληνικά ταχυδρομεία και όχι τα κινέζικα.

    Το ότι οι χαμένες παραγγελίες ήταν "ον δε γουέυ" κατά την περίοδο των εορτών ήταν μάλλον... στρατηγικό σφάλμα.
    Από τα δέκα μικροπράγματα που έχω ψωνίσει από Κίνα το ένα μόνο δε μου ήρθε ποτέ και αυτό επικοινώνησα με τον πωλητή και πήρα τα λεφτά μου πίσω. Τα υπόλοιπα 9 μου ήρθαν με καθυστέρηση 2μιση μηνών.
    Κάνε λίγο υπομονή.
    Τώρα όσο αφορά το δεματακι από Γερμανία δε ξέρω τι να σου πω...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #551
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ψιλομπλιμπλικια αγοράζω απο ebay απο 1-10ευρώ, περίμενω παραγγελίες απο Νοεμβ.'19 με παράδοση τέλη Ιανουαρίου '20. Απο τα δέκα πραγματούδια παρέλαβα το ένα. Καθε μέρα και αφού λίγει ο χονος παράδοσης κάνω αίτηση για refund, μου επιστρέφονται τα λεφτά αλλά αγοράζω κάτι που δεν παραλαμβάνω ποτέ...

    Από αυτά που ρώτησα και έμαθα, το πρόβλημα έγκειται στην αναδιοργάνωση των ΕΛΤΑ. Κλείνουν καταστήματα ελτα αβέρτα αν το προσέξατε, έχουν να κάνουν προσλήψεις μονίμων ταχυδρόμων πάνω απο δέκα χρόνια, αντιθέτως δουλεύουν με συμβασιούχους και μερικής απασχόλησης.
    Από ότι μου είπαν, θέλουν να τους κάνουν είδος courier μεταφοράς δεμάτων και τις υπόλοιπες υπηρεσίες να σπάσουν σε άλλες συναλλαγματικές υπηρεσίες.

    Πάνω σε ολη αυτή την αναμπουμπούλα μέχρι να έρθει κάτι οριστικό, υπάρχουν υποψίες οτι "ενδιαφέροντα" δεματάκια απο κινα χωρίς δεσμεύσεις tracking number κλπ να γίνονται γιάχμα
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #552
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ελπιζω να μην ισχυει.



    https://coupondealer.gr/hints-tips/47333/

    edit: Μαλλον με την ελπιδα θα μεινω.

    https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/%C...8D_02_2020.pdf
    Όσο δεν αντιδρούμε τόσο θα μας αρμέγουν, είναι απλά τα πράγματα.
    Προσλαμβάουν κόσμο με εξεφτελιστικούς μισθούς για να είναι ευκολοπούλητα τα ΕΛΤΑ
    και χρεώνουν την διαδικασία όσο οι μεταφορικές για να δείχνουν κέρδη.

  13. #553
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Η ιστορία με το 15 ευρώ θα περάσει απο ότι φαίνεται . Ebay ψωνίζω χρόνια και για ψιλολόγια που δεν θα βρεις Ελλάδα εύκολα είναι ότι πρέπει . Ευτυχως ακόμα για πιο σοβαρές αγορές τα μεγάλα κινεζομάγαζα τύπου Banggood , και Gearbest εχουν ακόμα μεθόδους αποστολής που παρακάμπτουν τους τελώνηδες μέσω τρίτων ευρωπαικών αγορών . Για πόσο ακόμα δεν ξέρω .
    Modenas Kriss 125

  14. #554
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Η ιστορία με το 15 ευρώ θα περάσει απο ότι φαίνεται.
    Διάβασες κάτι σχετικό; Υπήρξε καμία εξέλιξη;

  15. #555
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    Εξαιρετικά πραγματάκια αυτά που συμβαίνουν.
    Όχι μόνο η παλιά καλή δοκιμασμένη συνταγή υποτίμησης της αξίας μιας υπηρεσίας, επανέρχεται στο προσκήνιο, αλλά αρχίζει και δουλεύει και ένα απο τα πλέον αρκουδιάρικα χαρακτηριστικά μας (το ψείρισμα)...
    Και εις χειρότερα! #όλοι μαζί μπορούμε! #κουληςπαρασιεμπρε!
    (αυτοπςςςς για τα χασταγκ)
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF