Σελίδα 42 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 32373839404142434445464752 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 616 έως 630 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #616
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Πέτρο με τον αριθμό του tracking μπες στο https://itemsearch.elta.gr/el-GR και κάνε εκεί την αναζήτηση,αν έχει φρακάρει στο Τελωνείο θα σου βγάλει ''Εκφόρτωση αποστολής-Αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο'' οπότε να ετοιμάζεσαι για νέα καθυστέρηση μέχρι να εκτελωνιστεί.
    Αν όχι τότε υπομονή.
    Μερικοί trackers από Κίνα είναι άχρηστοι, ένα μήνα μετά την παράδοση και μου δείχνουν "in transit". Αναφέρομαι σε eBay, όχι Ali/Banggood.

    @ptc: πολλά αντικείμενα μου ήρθαν με μεγάλη καθυστέρηση, αν αναμένεται 20/08 πιστεύω δεν είναι απίθανο να έρθει και στα μισά του Σεπτέμβρη (ή και αργότερα). Όσο είσαι εντός του περιθωρίου που σε καλύπτει το site αγοράς, θα σου πρότεινα να περιμένεις.

  2. #617
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    656
    Πάντως και εγώ +1μιση μετά την παραγγελία και ακόμα το δείχνει το τρακιν "προς ελεγχο", πρώτη φορά τόση καθυστέρηση στο να φύγει ,ο seller είναι από Ρωσία.

  3. #618
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    Αν θελετε κατι πολυ αξίζει να βαλεις επιλογη ups θα πληρωσεις κανα 35ρι θα σου ερθει αεροπορικώς και θα παραλαβεις οχι σε αργότερο απο 10 μερες και δε θα μπλέξεις καθολου με το μπαχαλο-ελτα

    Ptc εγω την πατησα 15 μερες after έκλεισε το shipping και δε μπορεσα να κανω ουτε open case ουτε να τα ψαλω στο feedback.
    Στην εβδομάδα πανω ζήτα refund ουτε θα σου στειλω αλλο ενα ουτε τιποτα, γιατι το δευτερο τεμαχιο που θα σου στείλει δεν ελέγχεται απο το paypal/ebay customer service.

    Οι κινέζοι ειναι γατες και γνωστες των ελληνικών αναποτελεσματικών ταχυδρομείων και εχουν μακρυνει αρκετα το χρονικό παράδοσης.

    Θεωρω οτι το προβλημα στις παραδόσεις οφείλεται στο 90% στο ελτα και μολις 10% στον πωλητή και το economic/basic china post

  4. #619
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Εγώ νομίζω ότι είναι συνολικό το θέμα των καθυστερήσεων από όλους. Περίμενα 2+ μήνες για δέμα από Σλοβακία και το χειρότερο, δεν υπήρχε καθόλου ιστορικό στο tracking πέραν της αρχικής φόρτωσης και αποστολής από εκεί, μέχρι που τελικά εμφανίστηκε Ελλάδα, ήρθε χαρτάκι και πήγα να το πάρω.
    Θέλει υπομονή...

  5. #620
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Λοιπόν σαν αγοραστές η τακτική που πρέπει να ακολουθούμε είναι η εξής:

    1) Σε αντικείμενα άνω των 20€ να ζητάμε shipping με tracking. Πχ το china post unregistered, Yawn economic air mail κλπ, δεν προσφέρουν tracking. Απλά σου λένε ότι το δέμα έφυγε και Κίνα. Από εκεί κάνει τον γύρο του κόσμου, περιμένει περίπου 40 μέρες στο αεροδρόμιο και αφού περάσει από εκεί έρχεται σε καμία εβδομάδα.

    2) Στο θέμα του refund. Όταν αγοράζουμε κάτι, είναι σαν να συνάπτουμε μια συμφωνία με τον πωλητή. Σου δίνω τα λεφτά προκαταβολικά και μου στέλνεις αυτό που περιγράφεις στον χρόνο που πρέπει ( ήταν 60 μέρες στο Ali express αλλά λόγω covid έγιναν 90). Αν ο χρόνος ή το αντικείμενο δεν είναι όπως πρέπει, να ζητάμε refund. Δεν κλέβουμε κανένα έτσι και κανένας δεν θα πεινάσει. Ο πωλητής δεν τήρησε την συμφωνία και πρέπει να μας αποζημιώσει.

    3) Αν δεν θέλετε να είστε ψυχροί εκτελεστές, 2 μέρες πριν λήξει η προθεσμία, επικοινωνήστε με τον πωλητή. Το πιο πιθανό είναι να αυξήσει τις μέρες προστασίας. Έτσι παίρνει μια παράταση, κατόπιν δικιάς σας έγκρισης.

    Παράδειγμα δικό μου την προηγούμενη εβδομάδα: Το δέμα μου ήταν 40 μέρες στο αεροδρόμιο. Κάποια στιγμή είδα ότι ξεκόλλησε και από το ΓΕΤΑ είναι θέμα 5 ημερών να έρθει στην πόρτα μου. Η προθεσμία έληξε μια μέρα πριν έρθει. Δεν έκανα κίνηση για refund γιατί ήξερα ότι θα έρθει, ενώ είχα κάθε δικαίωμα.

    Το πρόβλημα είναι στο αεροδρόμιο. Οι τελωνειακοί είναι με το 1/4 των υπαλλήλων. Το σύστημα κολλάει εκεί.

  6. #621
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ratamahatta Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζει κάποιος αν προϊόντα που έρχονται από Αγγλία (eBay)έχουν πλέον δασμούς-εκτελωνισμο;; Αξία 350€
    έως και την 31/12/2020 θα είναι ακόμα ενδοκοινοτική και άρα χωρίς τελωνείο.

    θεωρητικά από 1/1/2021 θα πληρώσεις τελωνείο για αντικείμενα άνω των 22€
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  7. #622
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Συγγνωμη αν εχει απαντηθει καπου, πιθανως να εχει συζητηθει και στο παρελθον αλλα ειναι πολυ μεγαλο το νημα για να το διαβασω ολο.

    Εχω προϊον που επρεπε να εχει ερθει μεχρι τις 20/8. Ξερω οτι τα πραγματα στα ΕΛΤΑ ειναι τραγικα αυτο το διαστημα οποτε κατανοω οτι πιθανοτατα ειναι δικο τους το θεμα και δε φταει σε κατι ο πωλητης. Εγω απο την πλευρα μου τι να κανω; Απλα υπομονη; Θελω να δωσω ενα ευλογο εξτρα διαστημα απο αυτο που προβλεπει το site αλλα απο την αλλη δεν ξερω μηπως υπαρχει καποιον οριο χρονικο που μπορω να ζητησω refund και μετα ακομα κι αν εχει χαθει το προϊον δε θα μπορω να κανω τιποτα.

    Στο tracking απλα φαινεται πως ειναι on the way, δεν αναφερεται αν εχει φτασει Ελλαδα, ταχυδρομειο, τελωνειο, οπουδηποτε. Τελευταια ενημερωση ουσιαστικα ειναι οτι εφυγε απο Κινα.
    Να κανω μια ενημερωση. Τελικα ειχα ζητησει refund. Ο πωλητης μου ζητησε αν γινεται να περιμενω 2-3 μερες ακομα και να τον ενημερωσω. Το εκανα και αφου δεν ηρθε παλι του εστειλα μνμ οτι αν τελικα ερθει το προϊον θα ξαναεπικοινωνησω μαζι του για να του επιστρεψω το refund. Μου εβαλε τα λεφτα και τελικα το προϊον εφτασε μια βδομαδα μετα. Του εστειλα μνμ ξανα λεγοντας του να μου στειλει ενα paypal request με το ακριβες ποσο του refund. Απο τα δεκα "thank you" που περιελαμβανε η απαντηση του εικαζω πως δεν πιστευε και πολυ στην εντιμοτητα μου και οτι οντως θα του επεστρεφα το ποσο αν επαιρνα το προϊον.

    Την επομενη φορα θα κινηθω λιγο νωριτερα δοκιμαζοντας την προταση Νο3 του ΓιωργοςΤΤ (να ζητησω επεκταση των ημερων προστασιας). Με τον τροπο που κινηθηκα αυτη τη φορα ναι μεν εγω ημουν ενταξει απο την πλευρα μου αλλα και ο πωλητης εχασε καποια (λιγα μεν) λεφτα, αφου σε καθε paypal transaction που εγνε αυτος πληρωνε και ενα fee στην paypal.

  8. #623
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Νομίζω ότι ο πωλητής δε χάνει, αντιθέτως δε χρειάζεται να πληρώσει την προμήθεια του eBay οπότε πρέπει να κερδίζει και λίγο

    Αν αγοράζεις σε νόμισμα εκτός ευρώ, χάνεις εσύ στη μετατροπή από τις τράπεζες που και γδέρνουν στην ισοτιμία, και παίρνουν διπλή προμήθεια

  9. #624
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι ο πωλητής δε χάνει, αντιθέτως δε χρειάζεται να πληρώσει την προμήθεια του eBay οπότε πρέπει να κερδίζει και λίγο

    Αν αγοράζεις σε νόμισμα εκτός ευρώ, χάνεις εσύ στη μετατροπή από τις τράπεζες που και γδέρνουν στην ισοτιμία, και παίρνουν διπλή προμήθεια
    Αυτο με την ισιοτιμια το σκεφτηκα και ζητησα το request να ειναι το συγκεκριμενο ποσο που μου μπηκε στην τραπεζα σε €. Δλδ του εστειλα screenshot απο τον λογαριασμο μου να δει οτι μου μπηκαν 30.05€ και του ειπα το request να ειναι ακριβως αυτο το ποσο σε €. Εγω δλδ απλα επεστρεψα τα λεφτα που μου εδωσε πισω. Αν δεν ειχε καποια επιπλεον επιβαρυνση ακομα καλυτερα.

  10. #625
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αυτο με την ισιοτιμια το σκεφτηκα και ζητησα το request να ειναι το συγκεκριμενο ποσο που μου μπηκε στην τραπεζα σε €. Δλδ του εστειλα screenshot απο τον λογαριασμο μου να δει οτι μου μπηκαν 30.05€ και του ειπα το request να ειναι ακριβως αυτο το ποσο σε €. Εγω δλδ απλα επεστρεψα τα λεφτα που μου εδωσε πισω. Αν δεν ειχε καποια επιπλεον επιβαρυνση ακομα καλυτερα.
    Κι εγώ το ίδιο κάνω και ζητάω να με χρεώσουν όσα μου έμειναν μετά το refund. Η φανταστική μου τράπεζα επιστρέφει το ποσό με διαφορετική ισοτιμία (τιμή αγοράς vs τιμή πώλησης) και παίρνει επιπλέον προμήθεια για κάθε μετατροπή. Οπότε πληρώνω δύο κερατιάτικα στην αγορά (μετατροπή από Ευρώ + προμήθεια) και άλλα δύο στο refund (μετατροπή σε Ευρώ με άλλη ισοτιμία + προμήθεια). Σε μια αγορά των 92€ που είχα κάνει και ακυρώθηκε (με ευθύνη του πωλητή) τσίμπησαν περίπου 9€ και ακόμα με ενοχλεί. Μαντεύω ότι τα ίδια κάνουν και οι υπόλοιπες τράπεζες.

    Ένας βασικός λόγος που προτιμώ πλέον να εξαντλώ το χρόνο αναμονής όπου είμαι καλυμμένος, παρά να αιτούμαι επιστροφή χρημάτων με το που τη δικαιούμαι.

  11. #626
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Στις μετατροπές συναλλάγματος να είστε πολύ προσεκτικοί.

    Όταν πληρώνεται μέσω PayPal, η τράπεζά σας δεν εμπλέκεται στην μετατροπή. Την κάνει το PayPal το οποίο έχει άλλη ισοτιμία από τις τράπεζες για να βγάζει κέρδος.

    Όταν αγοράζετε από eBay, να προσέχετε η τιμή να είναι μόνο σε ευρώ και όχι σε άλλο νόμισμα ( πχ λίρα Αγγλίας) και η τιμή σε ευρώ εντός παρενθέσεως, διότι μέσω PayPal θα βγει λίγο παραπάνω.

    Πχ αγόρασα φωτογραφική μηχανή από δημοπρασία με τιμή σε λίρες και πλήρωσα περίπου 25€ παραπάνω από όσα είχα υπολογίσει με τις μετατροπές και τις προμήθειες.

  12. #627
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ το ίδιο κάνω και ζητάω να με χρεώσουν όσα μου έμειναν μετά το refund. Η φανταστική μου τράπεζα επιστρέφει το ποσό με διαφορετική ισοτιμία (τιμή αγοράς vs τιμή πώλησης) και παίρνει επιπλέον προμήθεια για κάθε μετατροπή. Οπότε πληρώνω δύο κερατιάτικα στην αγορά (μετατροπή από Ευρώ + προμήθεια) και άλλα δύο στο refund (μετατροπή σε Ευρώ με άλλη ισοτιμία + προμήθεια). Σε μια αγορά των 92€ που είχα κάνει και ακυρώθηκε (με ευθύνη του πωλητή) τσίμπησαν περίπου 9€ και ακόμα με ενοχλεί. Μαντεύω ότι τα ίδια κάνουν και οι υπόλοιπες τράπεζες.

    Ένας βασικός λόγος που προτιμώ πλέον να εξαντλώ το χρόνο αναμονής όπου είμαι καλυμμένος, παρά να αιτούμαι επιστροφή χρημάτων με το που τη δικαιούμαι.
    Μέσω PayPal δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Έρχεται το request σε €, πληρώνεις €.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Στις μετατροπές συναλλάγματος να είστε πολύ προσεκτικοί.

    Όταν πληρώνεται μέσω PayPal, η τράπεζά σας δεν εμπλέκεται στην μετατροπή. Την κάνει το PayPal το οποίο έχει άλλη ισοτιμία από τις τράπεζες για να βγάζει κέρδος.

    Όταν αγοράζετε από eBay, να προσέχετε η τιμή να είναι μόνο σε ευρώ και όχι σε άλλο νόμισμα ( πχ λίρα Αγγλίας) και η τιμή σε ευρώ εντός παρενθέσεως, διότι μέσω PayPal θα βγει λίγο παραπάνω.

    Πχ αγόρασα φωτογραφική μηχανή από δημοπρασία με τιμή σε λίρες και πλήρωσα περίπου 25€ παραπάνω από όσα είχα υπολογίσει με τις μετατροπές και τις προμήθειες.
    Αυτό που λες Γιώργο για το PayPal είναι η default επιλογή. Υπάρχει ωστόσο επιλογή στο PayPal όπου τους λες να τραβάνε το νόμισμα που θέλουν απ' τον λογαριασμό σου και να αφήνουν τη μετατροπή νομίσματος στην τράπεζά σου. Για ευνόητους λόγους για να κάνεις αυτήν την αλλαγή θέλει σχεδόν γνώσεις προγραμματισμού, τόσο κρυμμένη είναι στο μενού.

  13. #628
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Η τράπεζά μου με χρεώνει προμήθεια διότι αυτή αναλαμβάνει τη μετατροπή συναλλάγματος και όχι το PayPal. Είχα κάνει αυτή την επιλογή πριν χρόνια, διότι η ισοτιμίες που χρησιμοποιούσε το PayPal ήταν άθλιες. Και με τον ένα τρόπο και με τον άλλο, κάποιος θα σου τον "επακουμβήσει" όπως λέμε τελευταία.

    Αστεία-αστεία, δε νομίζω ότι μπόρεσα να βρω αυτή τη ρύθμιση τελευταία φορά που την έψαξα στο site του ΠέηPal

  14. #629
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2017
    Μηνύματα
    5
    Καλησπέρα, αγόρασα ένα κατσαβίδι πρίν λίγες μέρες από Ιαπωνία ,και ενώ έιδοποιηθηκα ότι έγινε η αποστολή, μετά από λίγες μέρες μου έστειλε το εξής μήνυμα ο πωλητής:
    Hello,
    Currently, the Japanese post office is currently unable to ship to your country of residence, so shipping is currently suspended.
    Shipped packages have also been returned
    We apologize for the delay in contacting us.
    sorry.
    Do you want to cancel the order?
    If you want to wait, we can ship due to deregulation in advance.
    However, if you need your product immediately, you can choose a DHL shipping method that allows you to ship.
    The schedule is as follows.
    ・+$20 DHL (with tracking number, arrive in 3-5 days)
    I look forward to hearing from you. Please think.
    Ακύρωσα την παραγγελία και τα χρήματα επεστράφησαν στον λογαριασμό μου στο PayPal.
    Εχει κάνει κάποιος κάποια αγορά τον τελευταίο καιρό από Ιαπωνία και έφαγε "πόρτα" από το απλό ταχυδρομείο ;Υποθέτω λόγω κορονοϊου έγινε αυτό . Μέσω Dhl πάντως δεν το ρισκάρω γιατί σίγουρα θα πλήρωνα τελωνείο.

  15. #630
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    548
    Πόσο είχε το κατσαβίδι?

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 01:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 01:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 10:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 23:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF