Σελίδα 44 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 34394041424344454647484954 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 646 έως 660 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #646
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Με Dpd είχα φέρει κάτι πράγματα απο Λιθουανία. Την είχε βάλει ο πωλητής. Κανενα παράπονο και όντως παμφθηνη
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  2. #647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ειχες επικοινωνησει πριν μαζι τους; Να παρεις προσφορα; Σε ενα online calculator για το μεγεθος του πακετου δεν μου βγαζει επιλογες αποστολης
    Το πακετο ειναι περιπου 200cm*25cm*25cm βαρος υπολογιζω 20kg (μπαρες οροφης ειναι για το αμαξι).
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  3. #648
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Ειχες επικοινωνησει πριν μαζι τους; Να παρεις προσφορα; Σε ενα online calculator για το μεγεθος του πακετου δεν μου βγαζει επιλογες αποστολης
    Το πακετο ειναι περιπου 200cm*25cm*25cm βαρος υπολογιζω 20kg (μπαρες οροφης ειναι για το αμαξι).
    Είχα δώσει τα στοιχεία στον πωλητή και συνενοηθηκε εκείνος μαζί τους
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #649
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Είχα δώσει τα στοιχεία στον πωλητή και συνενοηθηκε εκείνος μαζί τους
    Θα δοκιμάσω να συννενοηθω. Ευχαριστώ

  5. #650
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μια ερωτηση: Ενα ειδος το οποιο η τιμη του ειναι κατω του οριου των 22€ αλλα μαζι με τα μεταφορικα περναει αυτο το οριο, θα εχει δασμο;
    Η λογικη μου λεει οχι, αλλα μετα σκεφτομαι το πώς ακριβως θα αποδειξεις ποιο μερος του ποσου ειναι η πραγματικη αξια και ποιο τα μεταφορικα. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να κανεις screenshot απο το site, αλλα δεν ξερω αν θα το δεχτουν. Εχει τυχει σε κανεναν;

    Η αγορα ειναι απο aliexpress.

  6. #651
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μια ερωτηση: Ενα ειδος το οποιο η τιμη του ειναι κατω του οριου των 22€ αλλα μαζι με τα μεταφορικα περναει αυτο το οριο, θα εχει δασμο;
    Η λογικη μου λεει οχι, αλλα μετα σκεφτομαι το πώς ακριβως θα αποδειξεις ποιο μερος του ποσου ειναι η πραγματικη αξια και ποιο τα μεταφορικα. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να κανεις screenshot απο το site, αλλα δεν ξερω αν θα το δεχτουν. Εχει τυχει σε κανεναν;

    Η αγορα ειναι απο aliexpress.
    Από τη δική μου εμπειρία, τα μεταφορικά συνυπολογίζονται στο κόστος αγοράς και δασμολογούνται κανονικά, δε μπορείς να τα διαχωρίσεις.

  7. #652
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Από τη δική μου εμπειρία, τα μεταφορικά συνυπολογίζονται στο κόστος αγοράς και δασμολογούνται κανονικά, δε μπορείς να τα διαχωρίσεις.
    Σωστά. Το τελωνείο κοιτά την συνολική (τελική) αξία του τιμολογίου (δηλ. προϊόν+μεταφορικά+ασφάλεια ) για την δασμολόγηση των εισαγωγών.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μια ερωτηση: Ενα ειδος το οποιο η τιμη του ειναι κατω του οριου των 22€ αλλα μαζι με τα μεταφορικα περναει αυτο το οριο, θα εχει δασμο;
    Η λογικη μου λεει οχι, αλλα μετα σκεφτομαι το πώς ακριβως θα αποδειξεις ποιο μερος του ποσου ειναι η πραγματικη αξια και ποιο τα μεταφορικα. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να κανεις screenshot απο το site, αλλα δεν ξερω αν θα το δεχτουν. Εχει τυχει σε κανεναν;

    Η αγορα ειναι απο aliexpress.
    Ο πωλητής είναι "υποχρεωμένος" να εκδώσει τιμολόγιο το οποίο θα συνοδεύει την αποστολή. Μπορεί να είναι και σε μορφή αυτοκόλλητου label εξωτερικά στην συσκευασία. Και στο τιμολόγιο είναι επίσης "υποχρεωτικό" να υπάρχει ανάλυση του δηλ πόσα πλήρωσες για το προϊόν, πόσα για μεταφορικά κτλ.

    Η λογική είναι ότι δασμολογείται το ποσό που εσύ πλήρωσες για την απόκτηση (να πάρεις στα χέρια σου δηλ) το συγκεκριμένο προϊόν.

    Σκέψου απλά το εξής σενάριο:
    α) κράνος από ΗΠΑ αξία 5 $ και μεταφορικά 200$ = 205$
    β) ίδιο κράνος με α) αλλά αξία 200$ και μεταφορικά 5$ = 205$

    με την δική σου λογική προκύπτουν διαφορετικοί δασμοί για το ίδιο προϊόν και τελική αξία...

    Ξέρω αρκετές περιπτώσεις που για ιδιώτη το τελωνείο έχει δεχθεί την εκτυπωμένη απόδειξή από PayPal αρκεί να φαίνεται ότι αυτή αφορά το συγκεκριμένο αντικείμενο / αποστολή.
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  8. #653
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Η τιμή ενός αγαθού είναι το συνολικό ποσόν.Τα μεταφορικά τα χρεώνουν μερικοί έξυπνοι για να ρίχνουν την τιμή ώστε να βγαίνουν πρώτοι στην αναζήτηση.

  9. #654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Η τιμή ενός αγαθού είναι το συνολικό ποσόν.Τα μεταφορικά τα χρεώνουν μερικοί έξυπνοι για να ρίχνουν την τιμή ώστε να βγαίνουν πρώτοι στην αναζήτηση.
    Δηλαδη ιδια τιμη να σταλει εξωτερικο, ιδια τιμή να σταλεί εγχωρια; Ιδια τιμη στην Ευρωπη, ιδια στην Αμερικη;
    Τα μεταφορικα θυμαμαι καποια εποχη δεν υπαγονταν σε fee απο το ebay, οποτε και πουλουσαν χαμηλα το προιον με πολυ υψηλα μεταφορικα. Μετα σιγουρα αλλαξε, αλλα δεν ξερω τον τροπο.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  10. #655
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Αν δεν κάνω λάθος το χαμηλή τιμή-υψηλά μεταφορικά ήταν τρόπος να μειώσεις το κόστος του eBay, διότι χρέωνε προμήθεια μόνο στο "καθαρό" ποσό αγοράς.

    Δε νομίζω να ισχύει πια.

  11. #656
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ευχαριστω.

  12. #657
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Αν είναι μικρό το δέμα, μπορεί να περάσει και ντουκου. Ζητά από τον πωλητή να γράψει αξία 10$ επάνω, αν και πολλοί το κάνουν από μόνοι τους. Αρκεί να μην είναι κάτι που να χτυπάει στο μάτι για ακριβό.

  13. #658
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν δεν κάνω λάθος το χαμηλή τιμή-υψηλά μεταφορικά ήταν τρόπος να μειώσεις το κόστος του eBay, διότι χρέωνε προμήθεια μόνο στο "καθαρό" ποσό αγοράς.

    Δε νομίζω να ισχύει πια.
    ακριβως.Τα τελη/δασμοι υπολογιζονται βαση της συνολικης αξιας προιοντος/μεταφορικων.

  14. #659
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Αν είναι μικρό το δέμα, μπορεί να περάσει και ντουκου. Ζητά από τον πωλητή να γράψει αξία 10$ επάνω, αν και πολλοί το κάνουν από μόνοι τους. Αρκεί να μην είναι κάτι που να χτυπάει στο μάτι για ακριβό.
    Γιωργο αυτο δεν γινεται μαλλον λογω οτι η πληρωμη γινεται μεσω paypal.Ειχα κανει αγορα και το ειχα ζητησει αυτο που λες φοβουμενος το τελωνειο και μου ειχε πει ο πωλητης οτι αυτο ειναι αδυνατον γιατι η συναλλαγη φαινεται.

  15. #660
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Παντως για να εχετε εναν μπουσουλα,αγορες απο χωρες της Ε.Ε. δεν φορολογουνται.Δεν ξερω αν απο τελος του χρονου εξαιρεθει η Αγγλια λογω Brexit.Αγορες απο οποιανδηποτε χωρα εκτος ευρωπαικης ενωσης φορολογουνται κανονικα βαση τιμης προιοντος συν μεταφορικων.Για να φορολογηθεις θα πρεπει πανω κατω το αντικειμενο μαζι με τα μεταφορικα να ξεπερναει τα 100 ευρω.Συνηθως αντικειμενα με συνολικο κοστος κατω απο 100 ευρω ειναι ελευθερα τελωνειου.Προσωπικα αγορασα μπιελα απο αμερικη,η τιμη της ηταν 63 ευρω με τα μεταφορικα πηγε 97 ευρω,ηρθε κανονικα στην πορτα μου.Επισης αγορασα κατι φλατζες παλι απο αμερικη συνολικο κοστος 35 ευρω παλι δεν ειχα τελωνειο.Την πατησα ομως με ενα μπουφαν το οποιο εκανε 120 ευρω με δωρεαν μεταφορικα.Ηρθε τελωνειο 44 ευρω συνολο δλδ 164.Παλι το πηρα ποιο φθηνα απο οτι το εβρισκα εδω αλλα μονο 11 ευρω φθηνοτερο,δεν αξιζε δλδ η ολη ιστορια αν τυχον το μπουφαν δεν μου εκανε στο μεγεθος.
    Τελευταία τροποποίηση από billyka; 16/11/2020 στις 22:23.

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF