Σελίδα 45 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 354041424344454647484950 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 661 έως 675 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #661
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Για να δειτε ποσο τελωνειο θα πληρωσετε,αν η συνολικη τιμη του αντικειμενου που παραγγειλατε ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα ειναι πανω απο 100 ευρω,υπολογιζετε την συνολικη τιμη του προιοντος μαζι με τα μεταφορικα του,επι 24% που ειναι η φορολογηση,συν τα τελη του ελτα.Τα τελη του ελτα ειναι 15 ευρω μεχρι 150ευρω συνολικη αξια(ΠΡΟΣΟΧΗ!Συνολικη αξια προιοντος/μεταφορικων/ΦΠΑ!!),20 ευρω για συνολικη αξια απο 150-500 ευρω,25 ευρω απο 500-1000 και για ανω των 1000ευρω παει 50αρικο..Παραδειγμα το μπουφαν που αγορασα,η τιμη του ητανε 120 ευρω με δωρεαν μεταφορικα(πανω απο 100,αρα χρεωνεται τελωνειο).Για να δουμε πως υπολογιζουμε τι φορους θα πληρωσουμε.Τιμη προιοντος 120,μεταφορικα 0.Αρα 120 Χ 24 τοις εκατο μας κανει 28.8.Οποτε 120+28.8=148.8.Προσθετουμε και τα τελη ελτα για κατω των 150 ευρω ειναι 15 ευρω τελη οποτε 148.8+15=163.8 ευρω..

  2. #662
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.180
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Παντως για να εχετε εναν μπουσουλα,αγορες απο χωρες της Ε.Ε. δεν φορολογουνται.Δεν ξερω αν απο τελος του χρονου εξαιρεθει η Αγγλια λογω Brexit.Αγορες απο οποιανδηποτε χωρα εκτος ευρωπαικης ενωσης φορολογουνται κανονικα βαση τιμης προιοντος συν μεταφορικων.Για να φορολογηθεις θα πρεπει πανω κατω το αντικειμενο μαζι με τα μεταφορικα να ξεπερναει τα 100 ευρω.Προσωπικα αγορασα μπιελα απο αμερικη,η τιμη της ηταν 63 ευρω με τα μεταφορικα πηγε 97 ευρω,ηρθε κανονικα στην πορτα μου.Επισης αγορασα κατι φλατζες παλι απο αμερικη συνολικο κοστος 35 ευρω παλι δεν ειχα τελωνειο.Την πατησα ομως με ενα μπουφαν το οποιο εκανε 120 ευρω με δωρεαν μεταφορικα.Ηρθε τελωνειο 48 ευρω συνολο δλδ 168.Παλι το πηρα ποιο φθηνα απο οτι το εβρισκα εδω αλλα μονο 7 ευρω φθηνοτερο,δεν αξιζε δλδ η ολη ιστορια αν τυχον το μπουφαν δεν μου εκανε στο μεγεθος.Τα ελτα εχουν κανει σχετικο πινακα με τους δασμους αναλογα το ποσο θα το ποσταρω μολις το βρω
    Και με λιγώτερο φορολογείσαι (ή καλύτερα 'επιβαρύνεσαι' ) άμα στο τσιμπήσουν στο Τελωνείο.Αν το δέμα κοστολογείται από 22 έως 150€ τότε πληρώνεις μόνο τον αναλογούντα ΦΠΑ και τα έξοδα εκτελωνισμού που τεχνηέντως δεν αναφέρονται στη σελίδα του ΕΛΤΑ.
    Τα πράγματα που σου ήρθαν 'αναίμακτα' έτυχε και δεν στα τσίμπησαν,θα μπορούσες και σε κείνα να επιβαρυνθείς.Μία SJcam των 44€ μού στοίχησε τελικά 75,το ίδιο και κάτι κοκοψόνια φίλου μου προχθές,από 36€ του έφτασαν 70 κοντά.ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού.

  3. #663
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Και με λιγώτερο φορολογείσαι (ή καλύτερα 'επιβαρύνεσαι' ) άμα στο τσιμπήσουν στο Τελωνείο.Αν το δέμα κοστολογείται από 22 έως 150€ τότε πληρώνεις μόνο τον αναλογούντα ΦΠΑ και τα έξοδα εκτελωνισμού που τεχνηέντως δεν αναφέρονται στη σελίδα του ΕΛΤΑ.
    Τα πράγματα που σου ήρθαν 'αναίμακτα' έτυχε και δεν στα τσίμπησαν,θα μπορούσες και σε κείνα να επιβαρυνθείς.Μία SJcam των 44€ μού στοίχησε τελικά 75,το ίδιο και κάτι κοκοψόνια φίλου μου προχθές,από 36€ του έφτασαν 70 κοντά.ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού.
    Ναι πολυ πιθανον πλεον να τα κοπανανε ολα,οι φλατζες και η μπιελα εχει 2-2μιση χρονια που τα ειχα αγορασει οποτε τα πραγματα ισως εχουν αλλαξει απο τοτε.Το μπουφαν το πηρα φετος το φεβρουαριο.

  4. #664
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    543
    Όταν αγοράζουμε από το ebay, τυχόν δασμούς τους πληρώνουμε επί τόπου μέσω του προγράμματος global shipping. Δηλαδή αν πάρω κάτι από Αμερική το οποίο έχει δασμό, θα τον πληρώσω στο checkout.

    Αμερικανοί, Άγγλοι και λοιποί πωλητές από πολιτισμένες χώρες δεν παραποιούν έγγραφα. Οι Κινέζοι τα παραποιούν σχεδόν πάντα, ακόμα και αν δεν το ζητήσουμε.

  5. #665
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Πριν 1 μήνα μου ήρθε ενα δέμα από Κίνα 37,5 μαζί με τα μεταφορικά. Πλήρωσα δασμούς 19 ευρώ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #666
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Πριν 1 μήνα μου ήρθε ενα δέμα από Κίνα 37,5 μαζί με τα μεταφορικά. Πλήρωσα δασμούς 19 ευρώ.
    ΟΚ,αρα εχω κανει λαθος σε οτι ειπα παραπανω.

  7. #667
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    ΟΚ,αρα εχω κανει λαθος σε οτι ειπα παραπανω.
    Είναι στα κέφια του τελωνη.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #668
    Μόλις με πήραν τηλέφωνο από DHL. Η διαχείριση που κάνουν πλεον σε δέματα απο UK, είναι ακριβώς η ίδια σαν να έρχονται από Ουγκάντα ή Ανταρκτική ή τελως πάντων εκτός ΕΕ
    Έχει κάποιος κάποια άλλη ενημέρωση από το BREXIT;

  9. #669
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    η διακίνηση των εμπορευμάτων από τη χώρα μας και τα άλλα Κ-Μ
    προς το Ηνωμένο Βασίλειο και το αντίθετο, θα αντιμετωπίζεται
    διαδικαστικά με τον ίδιο τρόπο με τον οποίο γίνεται η διακίνηση
    εμπορευμάτων από και προς τρίτες χώρες, γεγονός που συνεπάγεται
    την υποχρεωτική πλέον τήρηση τελωνειακών διαδικασιών και
    διατυπώσεων για εμπορεύματα με προορισμό ή προέλευση το ΗΒ

    Ειδικότερα και ως προς τις διακινήσεις ταχυδρομικών αντικειμένων
    από το ΗΒ στη χώρα μας δεν υπόκεινται σε τελωνειακές διατυπώσεις τα
    ταχυδρομικά αντικείμενα που αφικνούνται μετά την 1/1/2021 και
    αποδεικνύουν τον ενωσιακό τους χαρακτήρα από τα συνοδευτικά τους
    έντυπα (label, CN38, πολυέντυπο δέματος ή σφραγίδα ταχυδρομείου με
    ημερομηνία πριν την 31/12/2020).
    αν μπορεις να αποδειξεις οτι ειναι σταλμενα πριν 1/1/21 λογικα δε θα πρεπει να πληρωσεις κατι

  10. #670
    Όχι, είναι φετινή η αποστολή.

  11. #671
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Εγω περιμένω δεμα απο αμαζον υκ, παρήγγειλα αρχες γεναρη χωρις να βαλω υπόψιν την αλλαγη. Το αμαζον εχει δικο του μεταφορική, καπου στο τσεκ αουτ ειδα κατι τελωνειακα εξοδα..για να δουμε αν την πατησω

  12. #672
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    ρε παιδια τι γινετε?
    και εγω περιμενω δεμα.
    Οντως?

    Καλα η συμφωνια δεν λεει οτι τα αγαθα απο και προς θα ειναι τελωνιακα ελευθερα?

  13. #673
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εγω περιμένω δεμα απο αμαζον υκ, παρήγγειλα αρχες γεναρη χωρις να βαλω υπόψιν την αλλαγη. Το αμαζον εχει δικο του μεταφορική, καπου στο τσεκ αουτ ειδα κατι τελωνειακα εξοδα..για να δουμε αν την πατησω
    Και εγώ ετοιμάζομαι για μεγάλο αγγούρι από helmetcity αν και σε ερώτηση που τους έκανα λένε πως δεν έχουν ενημερωθεί για τελωνειακά έξοδα από τους ευρωπαίους πελάτες τους.

  14. #674
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Ηδη το ebay βαζει εξοδα τελωνειου απο αγγλια παντως

  15. #675
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    όσοι περιμένετε (κι εγώ μέσα) παραγγελίες με την dpd, η εταιρεία παγώνει προσωρινά τις παραδόσεις σε Ευρώπη λόγω φόρτου και επαναπροσδιορισμού των τελών κλπ. Θα γίνονται ζυμώσεις από τις γκρίνιες των πελατών. Για να δούμε.
    https://www.helmetcity.co.uk/delivery

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 01:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 01:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 10:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 23:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF