Σελίδα 47 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 374243444546474849505152 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 691 έως 705 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #691
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ειχα κάνει ερωτήσεις και εγω ηθελα να ποσταρω πραγματα και δε μου έβγαιναν στο ebay.com γιατι κρατούσε default το location usa, με συμβουλεψανε τοτε να ποσταρω μεσω του ebay.uk
    Ομως τωρα που ειναι εκτος eu μπορει να υπαρχει θέμα.
    Το κακο ειναι οτι το de ειναι στα αλεμανεζικα, το it στα τσιτσιλιανικα και το fr στα φραγκικα. Αν δε ξερεις την γλώσσα τους τον μπουλο.

    Το καλυτερο, ξεκινα μια νεα επικοινωνια με το ebay να σε οδηγήσουν αυτοι που πρέπει και ενημέρωσε μας με ενδιαφέρει και εμενα

  2. #692
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία από πώληση μέσω eBay; Κάποια βασικά πράγματα: ποιο site χρησιμοποιείτε (uk, de, it ), ποιες ήταν χονδρικά οι χρεώσεις, αν αξίζει για ιδιώτη από Ελλάδα.
    Έχω λογαριασμό στο ebay από το 2003 με ΠΟΛΛΕΣ αγοραπωλησίες. Τα πρώτα χρόνια ήμουν Αγγλία και ήταν εξαιρετικά εύκολο. Από τότε που επέστρεψα, έκανα μόνο αγορές. Είχα δοκιμάσει 1-2 φορές να πουλήσω κάτι, αλλά κλασικά το μπουρδέλο στο οποίο ζούμε κάνει τα πάντα δύσκολα. Δεν αξίζει, κυρίως λόγω ταχυδρομείου και κόστους. Για να λάβεις κάτι από ΕΕ, εσύ πληρώνεις 4-5€. Για να το στείλεις, θα πληρώσεις 25.

    Δε θυμάμαι με λεπτομέρεια τα προβλήματα που αντιμετώπισα ή τα ακριβή ποσά, μπορείς να κάνεις και μια μικρή δική σου έρευνα, αλλά είχα καταλήξει στο ότι δεν αξίζει και τα παράτησα.

    Για το ebay.co.uk μιλάω πάντα.
    Life begins at 45°.

  3. #693
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία από πώληση μέσω eBay; Κάποια βασικά πράγματα: ποιο site χρησιμοποιείτε (uk, de, it ), ποιες ήταν χονδρικά οι χρεώσεις, αν αξίζει για ιδιώτη από Ελλάδα.
    Η προμήθεια του ebay είναι γύρω στο 10%, υπολογισμένο στην τελική τιμή + μεταφορικά.
    Απαιτείται τουλάχιστον μια "φθηνή" μέθοδος αποστολής, αν θες μπορείς να προσθέσεις και άλλες μεθόδους αποστολής.
    200 καταχωρήσεις/μήνα για τον ιδιώτη μετά χρέωση ανά καταχώρηση.
    Την καταχώρηση την κάνεις σε όποιο ebay θες, το που θα εμφανίζεται έχει σχέση με τις επιλογές αποστολής που θα διαλέξεις μετά.
    Αν δεν κάνεις αποστολές για παράδειγμα στην Γερμανία δεν θα στο εμφανίζει στο ebay.de

    Το αν συμφέρει η όχι εξαρτάται από το προϊόν, το μέγεθός του (άρα και το κόστος των μεταφορικών) και σε τι τιμή πουλάει ο ανταγωνισμός.

  4. #694
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ειχα κάνει ερωτήσεις και εγω ηθελα να ποσταρω πραγματα και δε μου έβγαιναν στο ebay.com γιατι κρατούσε default το location usa, με συμβουλεψανε τοτε να ποσταρω μεσω του ebay.uk
    Ομως τωρα που ειναι εκτος eu μπορει να υπαρχει θέμα.
    Το κακο ειναι οτι το de ειναι στα αλεμανεζικα, το it στα τσιτσιλιανικα και το fr στα φραγκικα. Αν δε ξερεις την γλώσσα τους τον μπουλο.
    Αν θέλεις Ευρωπαϊκό eBay στα αγγλικά δοκίμασε το ιρλανδικό στο eBay.ie. Δε θυμάμαι το λόγο αλλά δε με κράτησε σαν επιλογή, τώρα λόγω brexit ίσως το ξανακοιτάξω.

  5. #695
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    15% ειναι η τελικη προμήθεια του ebay και 5% το paypal, συνολο 20% που πρεπει να υπολογισεις στις τιμες που πουλας αξια προιοντων και μεταφορικα, το ebay.com προσφερει αυτο το διαστημα δωρεαν καταχωρησεις χωρις χρεωση (fees), μονοδρομος για μεταφορικα σε εξωτερικο τα ελτα (παντα συστημενο) τα οποια εχουν κανει αυξηση στα μεταφορικα τελευταια, υπαρχει και η ACS με το EU Economy για χωρες της ευρωπης με καλυτερες απο ελτα τιμες, αλλα προσοχη στην ογκομέτρηση, τις τρεις διαστασεις πολλαπλασιασμο μεταξυ τους και διαιρώ με 3000 αυτο βγαζει τα κιλα.
    Θυμάμαι πριν 12 χρόνια που ξεκινησα χωρις feedback τις πωλησεις με εσκισαν οι επιτήδειοι με δικαιολογιες δεν παρελαβα ηταν σπασμενο και διαφορα τετοια οποτε η τρως αρνητικη η τους κανεις τα χατηρια στην αρχη μεχρι να παρεις πολλα feedback πωλητη, εχω βγαλει απο την λιστα αποστολων ρωσια, λατινικη αμερικη, ισραηλ, και καποιες αλλες χωρες, εχει πολλους πονηρους, η αμερικη ειναι η καλυτερη αγορα απο την ευρωπη σε πωλησεις, αλλα δυστυχως καθυστερουν τις παραδοσεις και δεν ανιχνεύεται το δεμα για μεγαλο χρονικο διαστημα, (υποψιαζομαι χρεη των ελτα σε usps).
    αυτα μου ηρθαν στο μυαλο...

    υ.γ. υπολογισε και ενα 5-10 % μειον στις μετατροπες συναλλαγματος που κανει ο elon mask,
    Τελευταία τροποποίηση από mankam; 26/01/2021 στις 22:00.

  6. #696
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μήπως έχει κάποιος εμπειρία με tracking number απο dpd?
    Η αποστολή έγινε 5/1, ο πωλητής μου λέει πως η dpd το δείχνει στο τελωνείο αλλά μου έστειλε 10 ψήφιο αριθμό που τα ΕΛΤΑ και η DPD δεν αναγνωρίζουν..

    έχω ζητήσει τον 14 ψήφιο ζητώντας ένα εκατομμύριο συγνώμη για τον χρόνο τους απλά σκέφτομαι μήπως τα 4 ψηφία προστίθενται απο την χώρα που πάει κ.λπ.

  7. #697
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μήπως έχει κάποιος εμπειρία με tracking number απο dpd?
    Η αποστολή έγινε 5/1, ο πωλητής μου λέει πως η dpd το δείχνει στο τελωνείο αλλά μου έστειλε 10 ψήφιο αριθμό που τα ΕΛΤΑ και η DPD δεν αναγνωρίζουν..

    έχω ζητήσει τον 14 ψήφιο ζητώντας ένα εκατομμύριο συγνώμη για τον χρόνο τους απλά σκέφτομαι μήπως τα 4 ψηφία προστίθενται απο την χώρα που πάει κ.λπ.
    Με DPD παραλαμβανω απο ACS. Συνηθως οταν ερχεται ελλαδα, το site της DPD, οταν κανεις την αναζητηση, στην κεφαλιδα της γραφει και ενα δευτερο tracking number, το οποιο αντιστοιχει στην ACS (δες φωτο, τον αριθμο στον κιτρινο κυκλο).
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων snap090.jpg‎  
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  8. #698
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Αν δεν σου εμφανίζεται το νούμερο όπως αναφέρει ο φίλος bros400pgm (σε μένα δεν έγραφε) το τηλέφωνο που δίνει η acs για μετατροπή των κωδικών παραλαβής είναι το 2108190000

  9. #699
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν απαντά κανείς σε όλες τις ACS και στην DPD, ο κωδικός δεν αναγνωρίζεται πουθενά

  10. #700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν απαντά κανείς σε όλες τις ACS και στην DPD, ο κωδικός δεν αναγνωρίζεται πουθενά
    Μήπως είναι λάθος ο κωδικος που σου έδωσε; Δεν πιστεύω ότι δεν φαίνεται στο site της dpd

  11. #701
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    feedback σχετικά με αγορές απο αγγλία να σας πω πως σε 3 αποστολές με κόστος στο 30ρι + μεταφορικά βγήκαν ελεύθερα τελωνίου δε πλήρωσα ούτε φόρο(που ανέφεραν σε κάποιο λινκ ως ειδική μεταχείριση προς την αγγλία).
    Αυτό γιατί αρχή της χρονιάς υποτίθεται η αγγλία είναι στο ίδιο καθεστώς με αμερική / ασία. Τώρα τι θα συμβεί μεμονωμένα ανα αποστολή κανείς δεν ξέρει
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #702
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Μήπως είναι λάθος ο κωδικος που σου έδωσε; Δεν πιστεύω ότι δεν φαίνεται στο site της dpd
    O πωλητής μου είπε πως φαίνονται στο δικό μας τελωνείο με αυτό τον κωδικό.. Είναι κατάστημα απάντησε γρήγορα κ.λπ.

    Μου έστειλε τα υπόλοιπ 4 ψηφία και βλέπω τα παρακάτω, αν θυμίζουν κάτι σε κάποιον..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	screen-09.56.54[12.03.2021].jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	56,0 KB 
ID:	426298
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 12/03/2021 στις 09:58.

  13. #703
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    O πωλητής μου είπε πως φαίνονται στο δικό μας τελωνείο με αυτό τον κωδικό.. Είναι κατάστημα απάντησε γρήγορα κ.λπ.

    Μου έστειλε τα υπόλοιπ 4 ψηφία και βλέπω τα παρακάτω, αν θυμίζουν κάτι σε κάποιον..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	screen-09.56.54[12.03.2021].jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	56,0 KB 
ID:	426298
    σε εμένα για αγορά από ΗΒ τον Ιαν21 και μεταφορά από DPD, το δέμα σταμάτησε στον σταθμό 0437 St.Exupery (εκεί που είναι και το δικό σου δηλ τώρα) και μου έστειλαν email ειδοποίηση να πληρώσω τελωνείο ( τον ΦΠΑ 24%) για τα προϊόντα και μετά συνέχισε την πορεία του προς Ελλάδα και με ACS παράδοση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dpd01.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	45,6 KB 
ID:	426311

    ίσως να γίνει έτσι και σε αυτή την περίπτωση;
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  14. #704
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Kαλά δεν ψήνομαι να πληρώσω τελωνείο με αγορά 27/12 αλλά με ενδιαφέρει να έρθει επιτέλους.

  15. #705
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έχω εξελίξεις! Ξανά στο cαrcαssonne! ειναι συγκινητικό, με βλέπω να παραλαμβάνω νέο σχέδιο δίσκων σαν τα ruffles..

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF