Σελίδα 54 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 44449505152535455 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 796 έως 810 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #796
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Από την στιγμή που πληρώνουμε τον ΦΠΑ στο εκάστοτε e shop, δεν σταματάνε στο τελωνείο.

    Από Ουγγαρία έρχονται λόγω συμφωνίας του Alo express. Άθλια ταχυδρομεία, μου έχουν χάσει δέμα δύο φορές και μάλιστα την μια το Ali express δεν μου έδωσε τα χρήματα από το dispute γιατί φαινόταν συνέχεια σε transit. Ποσό της πλάκας ευτυχώς.

  2. #797
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Από το ali?
    Καλορίζικη
    Πάει ο καφές για πολλοστή φορά, βγήκε από την μύτη
    Παραγγέλθηκε, πληρώθηκε, 3 Γενάρη παίρνουμε πινακίδα
    Επί της ευκαιρίας, στο ίδιο site είδα κάτι ωραία μανιτάρια προστασίας, αξίζει να τα βάλω; πιάνουν στο πλαίσιο και το ψιλοφοβάμαι σε ενδεχόμενη πτώση (μακριά μας!) για στρέβλωση στο πλαίσιο.....
    Για πείτε οι έχοντες τέτοια
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #798
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    πιάνουν στο πλαίσιο και το ψιλοφοβάμαι σε ενδεχόμενη πτώση (μακριά μας!) για στρέβλωση στο πλαίσιο.....
    Για πείτε οι έχοντες τέτοια
    Αυτό μου το είχαν πει και εμένα στην αντιπροσωπεία της χόντα όταν σκεφτόμουν να βάλω της givi.

    Τελικά έβαλα κάγκελα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  4. #799
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Αυτό μου το είχαν πει και εμένα στην αντιπροσωπεία της χόντα όταν σκεφτόμουν να βάλω της givi.

    Τελικά έβαλα κάγκελα.
    Οπότε το αφήνω, τεπόζιτα τιμόνια κλπ μαζεύονται, το πλαίσιο όμως όχι....
    Κάγκελα για δαύτο δεν ε έχει πάρει το μάτι μου και θα δείχνει και εντελώς χάλια κιόλας
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #800
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παιδιά ποσο ραντομ ειναι η φαση των τελωνειακων δασμών πραγματικά.
    Πριν απο ενα μηνα για πακετο συνολικής αξίας 230 ευρώ απο Ιαπωνία που σταλθηκε με Japan post
    πλήρωσα στο ταχυδρομείο 15 ευρώ.
    Το πακέτο περασε τελωνειο κανονικότατα.
    Πριν απο 6 μέρες παράγγειλα δέμα συνολικής αξιας 297 ευρώ με συνολική χρεωση δασμών 112 ευρώ.
    Το συγεκριμένο δέμα στάλθηκε με japan post αλλά το ανέλαβε η ελτα courier και οχι τα ελτα.
    Δεν μπορω να καταλάβω καν γιατι το ανέλαβε η courier.
    Εν τω μεταξύ ελτα και ελτα courier χρησιμοποιουν το ίδιο tracking ,οποτε το πήρα αργα χαμπάρι.

  6. #801
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Επειδή στα ελτα κουριερ δουλεύω,δεν καβουμε κανεναν εκτελωνισμό.Ο εκτελωνισμός γίνεται στο αεροδρόμιο απο εκτελωνιστή,ασχετα ποια εταιρεία θα σου φερει το δέμα.

  7. #802
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    22/12 το παρήγγειλα από το Ali, 7/1 το είχα στα χέρια μου...
    Μπράβο ταχύτητα!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230112_164911.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	31,4 KB 
ID:	440601

    Αναμονή τώρα για τους αποστάτες, χθες μπήκαν παραγγελία.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #803
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Επειδή στα ελτα κουριερ δουλεύω,δεν καβουμε κανεναν εκτελωνισμό.Ο εκτελωνισμός γίνεται στο αεροδρόμιο απο εκτελωνιστή,ασχετα ποια εταιρεία θα σου φερει το δέμα.
    τι να σου πω ρε φιλαράκι.
    Ξέρω οτι στα ελτα το κοστος εκτελωνισμου ειναι 15 ευρώ για πακετα με τιμή μικροτερη απο 150 ευρώ τώρα γιατι στο πρωτο πακετο δεν μου χρεωσαν καν το vat 24% το οποιο δεν ειχε πληρωθει καθως δεν υπηρχε το IOSS ID
    ο Θεος και η ψυχή τους.
    Η αξια του πακετου ηταν πανω σε yen απο τον πωλητη και αυτοι βαλανε ενα αυτοκολλητο μηδενική αξια.
    Για το δευτερο πακετο τα 112 φαινεται να ειναι λογικα γιατι παει 24% vat 71.28 ευρώ 20 ευρώ ειναι το κοστος εκτελωνισμου για δέματα απο 150 εως 500 ευρώ αρα παμε στα 91.28 και έχουμε και ενα 3.5% επιπλεον φορο δηλαδη αλλα 11 ευρώ περιπου.
    Τώρα για να βγάλω ακρη ακριβως πρεπει να δω το τιμολογιο της ελτα courier.

  9. #804
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    22/12 το παρήγγειλα από το Ali, 7/1 το είχα στα χέρια μου...
    Μπράβο ταχύτητα!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230112_164911.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	31,4 KB 
ID:	440601

    Αναμονή τώρα για τους αποστάτες, χθες μπήκαν παραγγελία.
    ο καφες που μου χρωστας,θα αφαιρεθει απο την προβατινα ,σε περιπτωση που παρεβρεθεις στο στοιχημα,και το χασω,και σ αφησει ο αριστειδης να φας καμμια μπουκια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #805
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Εγω σαν μπούσουλα για αγορές εκτός ευρωπαϊκής Ένωσης υπολογίζω ενα +40% απο την αρχική αξία.Το φπα υπολογίζεται πανω στην αξία του προϊόντος+μεταφορικών,όχι μονο στην αξία του προϊόντος..Για μπουφάν αγορά απο Αμερική 120€ πλήρωσα 48€ τελωνείο.Παράδειγμα,βρίσκω μεταχειρισμένα πράγματα για μηχανάκια σε πολύ καλές τιμές απο Αμερική,αλλά δεν προχωράω στην αγορά γιατί αν τα βάλω κάτω,μαζί με τα μεταφορικά και το τελωνείο βγαίνει μία η άλλη να παρω τα ιδια πράγματα μεταχειρισμένα απο Ελλάδα

  11. #806
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ο καφες που μου χρωστας,θα αφαιρεθει απο την προβατινα ,σε περιπτωση που παρεβρεθεις στο στοιχημα,και το χασω,και σ αφησει ο αριστειδης να φας καμμια μπουκια.
    Όποτε θες, π.μ. για τον καφέ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #807
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Δέματα αξίας έως 150€ (αξία + μεταφορικά) δεν υπόκεινται σε τελωνειακές χρεώσεις, πληρώνουν μόνο ΦΠΑ τον οποίο υποχρεούται να εισπράξει και να αποδώσει στο κράτος το εκάστοτε eshop.

    Από εκεί και πάνω, υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο όπου επί του τελικού ποσού, υπολογίζεται ΦΠΑ 24% (εκτός αν τον έχει εισπράξει το κατάστημα), 15€ πάγιο τέλος εκτελωνισμού που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ και δασμός εισαγωγής ο οποίος είναι ανάλογος της αξίας και του συντελεστή δασμού που φέρει κάθε αντικείμενο (πρακτικά το βλέπουν με το μάτι και βάζουν +40%).

  13. #808
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Δέματα αξίας έως 150€ (αξία + μεταφορικά) δεν υπόκεινται σε τελωνειακές χρεώσεις, πληρώνουν μόνο ΦΠΑ τον οποίο υποχρεούται να εισπράξει και να αποδώσει στο κράτος το εκάστοτε eshop.

    Από εκεί και πάνω, υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο όπου επί του τελικού ποσού, υπολογίζεται ΦΠΑ 24% (εκτός αν τον έχει εισπράξει το κατάστημα), 15€ πάγιο τέλος εκτελωνισμού που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ και δασμός εισαγωγής ο οποίος είναι ανάλογος της αξίας και του συντελεστή δασμού που φέρει κάθε αντικείμενο (πρακτικά το βλέπουν με το μάτι και βάζουν +40%).
    Καλα ολα αυτα αλλα σε πακετο 230 ευρω απο ebay χωρις να εχει πληρωθει το vat ,παραπανω απο 150 ευρω.Πληρωσα μονο 15 ευρω δηλαδη το τελος εκτελωνισμου.Τωρα γιατι δεν ξερω η αξια του πακετου δηλωθηκε μηδενικη ενω ο Ιαπωνας ειχε βαλει την τιμη πανω σε yen.

  14. #809
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Άμα είχανε τρελό φόρτο εργασίας μπορεί να ήσουν τυχερός και να το περασαν χωρίς να πολυασχοληθούν

  15. #810
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Καλα ολα αυτα αλλα σε πακετο 230 ευρω απο ebay χωρις να εχει πληρωθει το vat ,παραπανω απο 150 ευρω.Πληρωσα μονο 15 ευρω δηλαδη το τελος εκτελωνισμου.Τωρα γιατι δεν ξερω η αξια του πακετου δηλωθηκε μηδενικη ενω ο Ιαπωνας ειχε βαλει την τιμη πανω σε yen.
    To eBay έχει το global shipping program. Υπολογίζει χονδρικά τους δασμούς στην τελική πληρωμή σου, ώστε το δέμα να έρχεται γρήγορα. Κάνει δηλαδή από μόνο του την δουλειά του εκτελωνιστή. Εσύ για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, πλήρωσες μόνο τα έξοδα εκτελωνισμού. Κανονικά δεν έπρεπε ούτε αυτά να πληρώσεις.

Σελίδα 54 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 44449505152535455 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 01:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 01:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 10:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2005, 23:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF