Σελίδα 8 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #106
    Αν είναι λέει!
    Πριν χτυπήσω μια δημοπρασία ρώτησα τα μεταφορικά και με είπε ο χλεμπονιάρης για Royal Mail super duper αεροπορία και δε συμμαζεύεται 25 λίρες.
    Μπαίνω τσεκάρω και του λέω χού ρε γίδι, 12,5 λίρες κάνουν!

    Η απάντησή του:
    "Hello again Panos,, your rite m8, i based the weight on 2k.. Postage and packaging will be £12.50.. If your happy with that then happy bidding.."

    Ο σέφτελος υπολόγισε τάχα 2 κιλά βάρος.... για ένα πακέτο ψηφιακής κορνίζας... :a31:

    Fun Is Not A Straight Line

  2. #107
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    αυτό το κόστος αναφέρετε σαν shipping & handling, οπότε πολλοί λένε ότι το έξτρα ποσό που ζητάνε πέρα απ τα μεταφορικά είναι η συσκευασία

  3. #108
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Παω να κάνω μιά αγορά από αγγλικό κατάστημα και μου γράφουν:

    "For all overseas orders, we can only accept payment by bank transfer. If you want to place an order, please email your exact order requirements, name, full delivery address and telephone number. We will reply with our bank details for you to make the bank transfer. When we have received confirmation of payment into our account, we will process and despatch your order, and email any tracking details."

    δηλαδή δέχονται μόνο κατάθεση. Λίγο ριψοκίνδυνο ή μου φαίνεται; Τι τους χάλαγε το PayPal;

  4. #109
    δεν ειναι ριψοκινδυνο αλλα ειναι χρονοβορο κ κοστοβορο,
    καλο θα ειναι να αποφευγετε τους τυπους που δεν δεχονται paypal!

    *ριψοκινδυνα ειναι τα wire transfers

    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  5. #110
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    τελικά μάλλον ήταν περίεργο κατάστημα. Βρήκα σε ένα ξένο site που έγραφαν avoid this shop!

  6. #111
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Προσοχη σε αγορες απο Αγγλια

    Χθες διαβασα οτι θα κανουν απεργια οι ταχυδρομικοι υπαλληλοι

  7. #112
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    ρε παιδια μισο λεπτο για να καταλαβω...
    εχω ανοιξει λογαριασμο στο ebay.εχει τρομερες προσφορες και σιγουρα καποια στιγμη θα αρχισω τις αγορες.
    ανοιξα λογαριασμο στο paypal,και μου δειχνει επιλογη οτι μπορω να πληρωσω και με μεταφορα χρηματων απο τον δικο μου λογαριασμο τραπεζης στον λογαριασμο μου στο paypal...
    ωραια μεχρι εδω αλλα...
    1.ο αλλος πως θα τα παρει τα λεφτα?
    2.αν μεινει υπολοιπο μεσα στον λογαρισμο του paypal μπορω να ξανακανω μεταφορα στον τραπεζικο μου λογαριασμο(κατι αναφερθηκε παραπανω αλλα τα λετε εσεις που τα ξερετε και μεις τα στραβαδια ψαχνομαστε μετα)?
    3.χρειαζεται οποσδηποτε να βγαλω πιστοχρεωστικη καρτα?
    4.μπορει καποιος να μου εξηγησει αναλυτικοτερα την διαδικασια του bid?π.χ αν ενα αντικειμενο εχει 350 λιρες και εγω βαλω μια τιμη 500 τι θα γινει?
    5.αυτο το make an offer δεν παιζει σε ολες τις δημοπρασιες ετσι?
    βοηθεια ρε παιδια .βοηθεια...

  8. #113
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    ρε παιδια μισο λεπτο για να καταλαβω...
    εχω ανοιξει λογαριασμο στο ebay.εχει τρομερες προσφορες και σιγουρα καποια στιγμη θα αρχισω τις αγορες.
    ανοιξα λογαριασμο στο paypal,και μου δειχνει επιλογη οτι μπορω να πληρωσω και με μεταφορα χρηματων απο τον δικο μου λογαριασμο τραπεζης στον λογαριασμο μου στο paypal...
    ωραια μεχρι εδω αλλα...
    1.ο αλλος πως θα τα παρει τα λεφτα?
    2.αν μεινει υπολοιπο μεσα στον λογαρισμο του paypal μπορω να ξανακανω μεταφορα στον τραπεζικο μου λογαριασμο(κατι αναφερθηκε παραπανω αλλα τα λετε εσεις που τα ξερετε και μεις τα στραβαδια ψαχνομαστε μετα)?
    3.χρειαζεται οποσδηποτε να βγαλω πιστοχρεωστικη καρτα?
    4.μπορει καποιος να μου εξηγησει αναλυτικοτερα την διαδικασια του bid?π.χ αν ενα αντικειμενο εχει 350 λιρες και εγω βαλω μια τιμη 500 τι θα γινει?
    5.αυτο το make an offer δεν παιζει σε ολες τις δημοπρασιες ετσι?
    βοηθεια ρε παιδια .βοηθεια...

    οτι ρωτας ειναι ηδη γραμενα,
    αν βαριεσαι να διαβασεις, φαντασου ποσο βαρετο ειναι να τα ξαναγραφεις!

    φιλικα
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  9. #114
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    το διαβασα ολο το ποστ απο την αρχη πριν ακομα ποσταρω τις ερωτησεις μου.εξακολουθω να τις εχω τις αποριες διοτι οπως εγραψα απο πριν τα γραφετε με εναν τροπο ο οποιος δειχνει ανθρωπους που ξερουν.εγω δεν ξερω.απλα ζηταω να μου τα κανετε πιο λιανα που λεμε.αν βαριεστε δε τρεχει τπτ,no hard feelings που λεν και στο χωριο μου.

  10. #115
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    ρε παιδια μισο λεπτο για να καταλαβω...
    εχω ανοιξει λογαριασμο στο ebay.εχει τρομερες προσφορες και σιγουρα καποια στιγμη θα αρχισω τις αγορες.
    ανοιξα λογαριασμο στο paypal,και μου δειχνει επιλογη οτι μπορω να πληρωσω και με μεταφορα χρηματων απο τον δικο μου λογαριασμο τραπεζης στον λογαριασμο μου στο paypal...
    ωραια μεχρι εδω αλλα...
    1.ο αλλος πως θα τα παρει τα λεφτα?
    2.αν μεινει υπολοιπο μεσα στον λογαρισμο του paypal μπορω να ξανακανω μεταφορα στον τραπεζικο μου λογαριασμο(κατι αναφερθηκε παραπανω αλλα τα λετε εσεις που τα ξερετε και μεις τα στραβαδια ψαχνομαστε μετα)?
    3.χρειαζεται οποσδηποτε να βγαλω πιστοχρεωστικη καρτα?
    4.μπορει καποιος να μου εξηγησει αναλυτικοτερα την διαδικασια του bid?π.χ αν ενα αντικειμενο εχει 350 λιρες και εγω βαλω μια τιμη 500 τι θα γινει?
    5.αυτο το make an offer δεν παιζει σε ολες τις δημοπρασιες ετσι?
    βοηθεια ρε παιδια .βοηθεια...
    1. Δίνοντας τον αριθμό της κάρτας στο paypal απαλλάσεσαι από το να δίνεις στον κάθε πωλητή τον αριθμό της με τις όποιες συνέπειες μπορεί να έχει αυτό. Μόλις αγοράσεις κάτι θα σου ζητηθεί να κάνεις πληρωμή. Το σύστημα σε παραπέμπει απ' ευθείας στο paypal, το οποίο είναι ενήμερο για το ποσό που θα σου κρατήσει και που είναι το κόστος αγοράς+μεταφορικών. Φρόντισε να έχεις σιγουρέψει το ακριβές ποσό των μεταφορικών σε περίπτωση που δεν διευκρινίζεται. Το paypal τραβάει τα χρήματα από εσένα και τα μεταφέρει στο λογαριασμό paypal του πωλητή (όχι στην κάρτα του).
    2. Μπορείς να το μεταφέρεις αλλά το paypal θα κρατήσει προμήθεια η οποία εξαρτάται από το ποσό και κυμαίνεται περίπου στο 5%. Καλύτερα άφησέ τα μέσα στο paypal. Στην επόμενη συναλλαγή σου θα τραβήξει από αυτά τα χρήματα και αν χρειαστεί επιπλέον, τότε θα πάρει από την κάρτα.
    3. Ναι. Χρεωστικές όμως είναι ήδη πολλές από αυτές που δίνουν οι τράπεζες για ανάληψη από ΑΤΜ. Π.χ. εγώ είχα την απλή της Πειραιώς και την δέχτηκε κανονικά το paypal.
    4. Το ποσό που βάζεις είναι το μέγιστο που διαθέτεις. Αν εκείνη τη στιγμή βρίσκεται στα 350, θα το ανεβάσεις στα 351 (ανάλογα και με το βήμα που ζητά ο πωλητής, π.χ. να ανεβαίνει ανά 1Ε, 2, 0.5 κτλ). Αν κάποιος άλλος ποντάρει μετά από εσένα 352 τότε αυτόματα το σύστημα θα ποντάρει για λογαριασμό σου 353. Αυτό θα συνεχίζεται μέχρι (και αν) φτάσει η δημοπρασία στο μέγιστο ποσό που έχεις δώσει. Αν ξεπεράσει τα 500 θα ειδοποιηθείς τόσο μέσα από τη δημοπρασία, όσο και με e-mail ότι είσαι outbidded, δηλ. ότι έχει ξεπεράσει τα 500 η δημοπρασία.
    5. Όχι. Το make an offer είναι καλό αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να ποντάρεις πάνω από 2-3 φορές για το ίδιο αντικείμενο. Προσοχή: Αν η προσφορά σου γίνει δεκτή, είσαι υποχρεωμένος να το αγοράσεις. Γι' αυτό πάντα μα πάντα να είσαι ενήμερος για τα μεταφορικά. Ακόμη κι αν δεν λένε ότι στελνουν Ελλάδα ή E.U. ή worldwide, συνήθως το στέλνουν.
    Fun Is Not A Straight Line

  11. #116
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+
    1. Δίνοντας τον αριθμό της κάρτας στο paypal απαλλάσεσαι από το να δίνεις στον κάθε πωλητή τον αριθμό της με τις όποιες συνέπειες μπορεί να έχει αυτό. Μόλις αγοράσεις κάτι θα σου ζητηθεί να κάνεις πληρωμή. Το σύστημα σε παραπέμπει απ' ευθείας στο paypal, το οποίο είναι ενήμερο για το ποσό που θα σου κρατήσει και που είναι το κόστος αγοράς+μεταφορικών. Φρόντισε να έχεις σιγουρέψει το ακριβές ποσό των μεταφορικών σε περίπτωση που δεν διευκρινίζεται. Το paypal τραβάει τα χρήματα από εσένα και τα μεταφέρει στο λογαριασμό paypal του πωλητή (όχι στην κάρτα του).
    2. Μπορείς να το μεταφέρεις αλλά το paypal θα κρατήσει προμήθεια η οποία εξαρτάται από το ποσό και κυμαίνεται περίπου στο 5%. Καλύτερα άφησέ τα μέσα στο paypal. Στην επόμενη συναλλαγή σου θα τραβήξει από αυτά τα χρήματα και αν χρειαστεί επιπλέον, τότε θα πάρει από την κάρτα.
    3. Ναι. Χρεωστικές όμως είναι ήδη πολλές από αυτές που δίνουν οι τράπεζες για ανάληψη από ΑΤΜ. Π.χ. εγώ είχα την απλή της Πειραιώς και την δέχτηκε κανονικά το paypal.
    4. Το ποσό που βάζεις είναι το μέγιστο που διαθέτεις. Αν εκείνη τη στιγμή βρίσκεται στα 350, θα το ανεβάσεις στα 351 (ανάλογα και με το βήμα που ζητά ο πωλητής, π.χ. να ανεβαίνει ανά 1Ε, 2, 0.5 κτλ). Αν κάποιος άλλος ποντάρει μετά από εσένα 352 τότε αυτόματα το σύστημα θα ποντάρει για λογαριασμό σου 353. Αυτό θα συνεχίζεται μέχρι (και αν) φτάσει η δημοπρασία στο μέγιστο ποσό που έχεις δώσει. Αν ξεπεράσει τα 500 θα ειδοποιηθείς τόσο μέσα από τη δημοπρασία, όσο και με e-mail ότι είσαι outbidded, δηλ. ότι έχει ξεπεράσει τα 500 η δημοπρασία.
    5. Όχι. Το make an offer είναι καλό αλλά αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να ποντάρεις πάνω από 2-3 φορές για το ίδιο αντικείμενο. Προσοχή: Αν η προσφορά σου γίνει δεκτή, είσαι υποχρεωμένος να το αγοράσεις. Γι' αυτό πάντα μα πάντα να είσαι ενήμερος για τα μεταφορικά. Ακόμη κι αν δεν λένε ότι στελνουν Ελλάδα ή E.U. ή worldwide, συνήθως το στέλνουν.

    ησουν κατατοπιστικοτατος.σε ευχαριστω πολυ.αν ποτε περασεις απο λουτρακι κερναω μπυρες

  12. #117
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    ησουν κατατοπιστικοτατος.σε ευχαριστω πολυ.αν ποτε περασεις απο λουτρακι κερναω μπυρες
    Στην υγειά σου κι ό,τι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.
    Fun Is Not A Straight Line

  13. #118
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    25
    φιλε πολυ χρησιμα ολα αυτα για το e-bay μπραβο.!με βοηθησαν πολυ...το μονο που θελω να σε ρωτησω ειναι αμα σου παρεχει ασφαλεια μεταφορας??θελω να παρω ενα κρανος και το θελω ακεραιο και διαβασα καπου οτι δεν σου παρεχουν λογω πολιτικης της εταιριας...ξερεις κατι περι του θεματος??ευχαριστω...!

  14. #119
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2010
    Μηνύματα
    4
    η παροχη προστασιας στο ebay ειναι προαιρετικη και μπορεις να το δεις πριν ολοκληρωσεις την παραγγελια σου. εχω δει ομως και μαγαζια που λειτουργουν μεσω ebay που παρεχουν απο μονα τους αναγκαστικα (λογω ευθραστου προιοντος) τωρα εγω που εχω παρει 2 κρανη και τα 2 απο αμερικη δεν εβαλα κατι extra και δεν ειχα προβλημα.
    free ur mind

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της arisk
    Εγγραφή
    19/04/2007
    Μηνύματα
    171
    Έχει φέρει κάποιος φίλος φωτογραφική μηχανή ή κάμερα μέσω Αμερικής χωρίς να περάσει τελωνείο;

Σελίδα 8 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF