Σελίδα 50 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 404546474849505152535455 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 736 έως 750 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #736
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Σε 120 ευρω αγορα απο Αμερικη πληρωσα 48 ευρω τελωνειο.Σε αγορα απο Ebay με την μεθοδο αποστολης ''Via global shipping program'' προπληρωσα τελωνειο(λιγοτερα απο οσα θα πληρωνα εδω) και μου ηρθε στην πορτα μου χωρις καμια εξτρα χρεωση

  2. #737
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Ναι σορρυ με μεταφορικα εννοουσα.Απλα η dhl αποστολη εχει επιλογη προπληρωμης τελωνειου +35€.Αλλα αν ισχυει αυτο που γραφτηκε και δε περνα τελωνειο δε βλεπω γιατι να προπληρωσει καποιος τον εκτελωνισμο.

  3. #738
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Αγόρασα από UK (από μαγαζί) πράγματα αξίας 60Ε (μάζι με μεταφορικά, περίπου 43Ε η αξία των πραγμάτων). Τελωνείο μου έβγαλε να πληρώσω ΦΠΑ για 43 ευρώ και 15Ε έξοδα εκτελωνισμού. Σύνολο 25Ε περίπου. Εννοείται ότι Αγγλία αφαίρεσαν τον δικό τους ΦΠΑ. Αγορά πριν 1/7
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #739
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παιδιά, έχει ψωνίσει κανείς πρόσφατα από UK?
    Έχω πάρει πάρει κάτι βίδες και ένα μανουαλ για το μηχανάκι (από διαφορετικούς πωλητές) αλλά ακόμα δεν έχει έρθει τπτ!
    Μιλάμε για παραγγελίες 50+ μέρες...

  5. #740
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, έχει ψωνίσει κανείς πρόσφατα από UK?
    Έχω πάρει πάρει κάτι βίδες και ένα μανουαλ για το μηχανάκι (από διαφορετικούς πωλητές) αλλά ακόμα δεν έχει έρθει τπτ!
    Μιλάμε για παραγγελίες 50+ μέρες...
    σου έχουν δώσει αριθμό αποστολής ή έστω φορέα/εταιρεία;
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  6. #741
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, έχει ψωνίσει κανείς πρόσφατα από UK?
    Έχω πάρει πάρει κάτι βίδες και ένα μανουαλ για το μηχανάκι (από διαφορετικούς πωλητές) αλλά ακόμα δεν έχει έρθει τπτ!
    Μιλάμε για παραγγελίες 50+ μέρες...
    δεν θέλω να σε στεναχωρήσω...
    εγώ το έχω ξεπεράσει...

    Παραγγελία από 30 Αυγούστου και ακόμα είναι στο τελωνείο

  7. #742
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    εχει κάποιος κανένα τηλέφωνο που διαπιστωμένα να το απαντάνε για το τελωνείο στο Ελ.Βελ.;
    Εχω καλέσει 4-5 αριθμούς που εχω βρει δεξιά και αριστερά και ο μοναδικός που απαντήθηκε η κλήση, αφου με ρώτησαν αν πρόκειται για δέμα μεσω ΕΛΤΑ με παρέπεμψαν σε ενα επόμενο τηλέφωνο που με το πρωτο χτύπημα μπαίνει στο κατειλημμένο μπιπ-μπιπ.
    Εχω ενα δεματάκι ευτελούς αξίας σε χρήματα <10€ (συναισθηματικής όμως για μένα) απο τις αρχές του μήνα (4/11) κολλημένο στο τελωνείο. Έμαθα ότι είναι στο τελωνείο απο τους ΕΛΤΑδες που πηρα να ρωτησω τι και πως.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #743
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    εχει κάποιος κανένα τηλέφωνο που διαπιστωμένα να το απαντάνε για το τελωνείο στο Ελ.Βελ.;
    Εχω καλέσει 4-5 αριθμούς που εχω βρει δεξιά και αριστερά και ο μοναδικός που απαντήθηκε η κλήση, αφου με ρώτησαν αν πρόκειται για δέμα μεσω ΕΛΤΑ με παρέπεμψαν σε ενα επόμενο τηλέφωνο που με το πρωτο χτύπημα μπαίνει στο κατειλημμένο μπιπ-μπιπ.
    Εχω ενα δεματάκι ευτελούς αξίας σε χρήματα <10€ (συναισθηματικής όμως για μένα) απο τις αρχές του μήνα (4/11) κολλημένο στο τελωνείο. Έμαθα ότι είναι στο τελωνείο απο τους ΕΛΤΑδες που πηρα να ρωτησω τι και πως.
    δεν θα μιλήσεις με το τελωνείο...με τα ΕΛΤΑ θα πρέπει να μιλήσεις....στην δική τους "αποθήκη" είναι και ας λένε ότι είναι τελωνείο
    απλά δεν έχει έρθει ακόμα η σειρά του....
    είναι μπελάς και χρονοβόρο να εμπλακείς στην διαδικασία ως ιδιώτης ... εάν μπορείς να περιμένεις άστο να πάρει την πορεία του θα σου πρότεινα εγώ...
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  9. #744
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    δεν εχω το χρόνο να τρέχω απο τον Πειραιά στο αεροδρόμιο για να μου σηκώνουν την πίεση οι τελωνηδες.
    Με αυτό σα δεδομένο, πως να πείσω τον επόμενο ελτα που θα σηκώσει το τηλέφωνο να μη μου λέει σάλια και να μου δώσει μια ημερομηνία παραδοσης; έστω και κατα προσέγγιση.
    Το δεματάκι ειναι πληρωμενο εννοείται.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #745
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από div400 Προβολή μηνύματος
    δεν θα μιλήσεις με το τελωνείο...με τα ΕΛΤΑ θα πρέπει να μιλήσεις....στην δική τους "αποθήκη" είναι και ας λένε ότι είναι τελωνείο
    ....
    διευκρινίζω: εννοώ ότι ως φυσικό εμπόρευμα είναι σε σημείο/καλάθι/παλέτα όπου είναι οι αποστολές που υπόκεινται σε τελωνειακές διαδικασίες πριν την εισαγωγή τους...
    ο τελωνειακός έλεγχος και η βεβαίωση τελών γίνεται με λίστες και μηχανογραφικά. ως φυσικό εμπόρευμα θα πάει στο τελωνείο μόνο εάν το ζητήσουν για έλεγχο αξίας/περιεχομένου
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  11. #746
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    δεν εχω το χρόνο να τρέχω απο τον Πειραιά στο αεροδρόμιο για να μου σηκώνουν την πίεση οι τελωνηδες.
    Με αυτό σα δεδομένο, πως να πείσω τον επόμενο ελτα που θα σηκώσει το τηλέφωνο να μη μου λέει σάλια και να μου δώσει μια ημερομηνία παραδοσης; έστω και κατα προσέγγιση.
    Το δεματάκι ειναι πληρωμενο εννοείται.
    δεν θα τον πείσεις απλά γιατί ούτε και εκείνος θα ξέρει ....
    (και δεν τον νοιάζει και τα ακούει αυτά 100 φορές την ημέρα και ωχ μωρέ αδερφέ που θες να πληροφορηθείς κιόλας... και @#$^)
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  12. #747
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    Κατάλαβα...ινσαλά και άξονας παλι
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #748
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Είχα καιρό να μπω στο eBay και σήμερα πρόσεξα ότι στο watchlist που είχα αποθηκευμένα διάφορα πράγματα για να τα έχω υπ'όψιν, έχουν εξαφανιστεί τα περισσότερα. Πρέπει να είχα 100+ και έχουν μείνει 17.

    Πριν στείλω μήνυμα στο support, έχει τύχει σε κανέναν, ή έκανα καμία εκκαθάριση και είμαι στα πρώτα στάδια Alzheimer;

  14. #749
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Μηπως αυτα που ειχες στο watchlist πολυ απλα δεν υπαρχουν πλεον γιατι πουληθηκαν?

  15. #750
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Αφαιρούνται όταν έχει περάσει καιρός γιατί μπορεί να μην υπάρχουν, να έκλεισε το "κατάστημα" που τα είχε ή απλά
    να φαίνονται σαν κρατήσεις και να μην είναι "καθαρό" το κατάστημα για τον επόμενο χρόνο.

    Είναι πιθανό να σου έχουν στείλει εναλλακτικές προτάσεις στο email σου, σαν διαφημίσεις.

    Έχω πολλά χρόνια 1-2 αντικείμενα στο com και το οχημάτων, στο co.uk και στο de έχουν σβήσει κατα καιρούς
    κοντά στο εξάμηνο. Αγγελίες από καταστήματα του aliexpress (στο ebay εννοώ) έχουν σβήσει και σε μικρότερο χρόνο.

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF