Σελίδα 41 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 31363738394041424344454651 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 601 έως 615 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #601
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ηρθε με τις απολογίες του ταχυδρόμου γιατί ήταν ένα μήνα στην αποθήκη αλλά χωρίς να μπορούν να εξυπηρετήσουν.

    Δεν ξέρω αν πιάνεται για υπομονή ή εμπειρία, το 'χω μέχρι στιγμής πάντως και δεν "ενοχλώ" εύκολα.
    Το μόνο που έχουν κλέψει όλα τα χρόνια είναι ένα gps ψαρέματος αγορασμένο
    απο αμερική που μου βρήκαν απο το κατάστημα όλη την διαδρομή της απώλειας του και αντικαταστάθηκε.

  2. #602
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Βλέπω κάτι ωραία πράγματα για την μηχανή μου αλλά είναι από Ταϊλάνδη τα προϊόντα. Ας πούμε για ένα προϊόν αξίας 150ευρω πόσο θα είναι το τελωνείο; Μπήκα και στο ebay.co.uk αλλά και εκεί όλα τα προϊόντα είναι από Ταϊλάνδη. Υπάρχει κάποιος τρόπος τελικά να γλυτώσουμε τον έξτρα φόρο;Αν υπήρχαν εδώ στην Ελλάδα θα τα έπαιρνα από εδώ αλλά δεν ... καμιά ιδέα για το να κάνω; Αν ο φόρος δεν είναι υπερβολικός να το παραγγείλω από εκεί αλλά μην πληρώσω τα διπλά Ευχαριστώ.

  3. #603
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Βλέπω κάτι ωραία πράγματα για την μηχανή μου αλλά είναι από Ταϊλάνδη τα προϊόντα. Ας πούμε για ένα προϊόν αξίας 150ευρω πόσο θα είναι το τελωνείο; Μπήκα και στο ebay.co.uk αλλά και εκεί όλα τα προϊόντα είναι από Ταϊλάνδη. Υπάρχει κάποιος τρόπος τελικά να γλυτώσουμε τον έξτρα φόρο;Αν υπήρχαν εδώ στην Ελλάδα θα τα έπαιρνα από εδώ αλλά δεν ... καμιά ιδέα για το να κάνω; Αν ο φόρος δεν είναι υπερβολικός να το παραγγείλω από εκεί αλλά μην πληρώσω τα διπλά Ευχαριστώ.
    Η (εξ)αγορά ανήλικων αγοριών είναι παράνομη στη χώρα μας. Δεν κρίνω, απλά ενημερώνω.
    Life begins at 45°.

  4. #604
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Βλέπω κάτι ωραία πράγματα για την μηχανή μου αλλά είναι από Ταϊλάνδη τα προϊόντα. Ας πούμε για ένα προϊόν αξίας 150ευρω πόσο θα είναι το τελωνείο; Μπήκα και στο ebay.co.uk αλλά και εκεί όλα τα προϊόντα είναι από Ταϊλάνδη. Υπάρχει κάποιος τρόπος τελικά να γλυτώσουμε τον έξτρα φόρο;Αν υπήρχαν εδώ στην Ελλάδα θα τα έπαιρνα από εδώ αλλά δεν ... καμιά ιδέα για το να κάνω; Αν ο φόρος δεν είναι υπερβολικός να το παραγγείλω από εκεί αλλά μην πληρώσω τα διπλά Ευχαριστώ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η (εξ)αγορά ανήλικων αγοριών είναι παράνομη στη χώρα μας. Δεν κρίνω, απλά ενημερώνω.
    Ουυυυ που πήγε το μυαλό σου

  5. #605
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η (εξ)αγορά ανήλικων αγοριών είναι παράνομη στη χώρα μας. Δεν κρίνω, απλά ενημερώνω.
    και ξανα , δάκρυσα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #606
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μήπως έχει παραγγείλει κανείς πρόσφατα οτιδήποτε απο Κύπρο; Περιμένω 4 βιδάκια μια σταλιά στο όνομα μου και δεν λένε να έρθουν..
    Είναι απο κατάστημα στην Κύπρο και το έχουν στείλει από 9-10 /6

  7. #607
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μήπως έχει παραγγείλει κανείς πρόσφατα οτιδήποτε απο Κύπρο; Περιμένω 4 βιδάκια μια σταλιά στο όνομα μου και δεν λένε να έρθουν..
    Είναι απο κατάστημα στην Κύπρο και το έχουν στείλει από 9-10 /6
    Και συ με τα rayban χωρίς σκελετό έμπλεξες;

  8. #608
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Γενικά, παίζει πολύ καθυστέρηση στα δέματα τον τελευταίο καιρό. Από Ιταλία σχεδόν 3 βδομάδες, από Σλοβακία ακόμα περιμένω (1 μήνα και κάτι)...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #609
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Και συ με τα rayban χωρίς σκελετό έμπλεξες;
    μπαρετες για ρολόι...

  10. #610
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Συγγνωμη αν εχει απαντηθει καπου, πιθανως να εχει συζητηθει και στο παρελθον αλλα ειναι πολυ μεγαλο το νημα για να το διαβασω ολο.

    Εχω προϊον που επρεπε να εχει ερθει μεχρι τις 20/8. Ξερω οτι τα πραγματα στα ΕΛΤΑ ειναι τραγικα αυτο το διαστημα οποτε κατανοω οτι πιθανοτατα ειναι δικο τους το θεμα και δε φταει σε κατι ο πωλητης. Εγω απο την πλευρα μου τι να κανω; Απλα υπομονη; Θελω να δωσω ενα ευλογο εξτρα διαστημα απο αυτο που προβλεπει το site αλλα απο την αλλη δεν ξερω μηπως υπαρχει καποιον οριο χρονικο που μπορω να ζητησω refund και μετα ακομα κι αν εχει χαθει το προϊον δε θα μπορω να κανω τιποτα.

    Στο tracking απλα φαινεται πως ειναι on the way, δεν αναφερεται αν εχει φτασει Ελλαδα, ταχυδρομειο, τελωνειο, οπουδηποτε. Τελευταια ενημερωση ουσιαστικα ειναι οτι εφυγε απο Κινα.

  11. #611
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Πέτρο με τον αριθμό του tracking μπες στο https://itemsearch.elta.gr/el-GR και κάνε εκεί την αναζήτηση,αν έχει φρακάρει στο Τελωνείο θα σου βγάλει ''Εκφόρτωση αποστολής-Αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο'' οπότε να ετοιμάζεσαι για νέα καθυστέρηση μέχρι να εκτελωνιστεί.
    Αν όχι τότε υπομονή.

  12. #612
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Πέτρο με τον αριθμό του tracking μπες στο https://itemsearch.elta.gr/el-GR και κάνε εκεί την αναζήτηση,αν έχει φρακάρει στο Τελωνείο θα σου βγάλει ''Εκφόρτωση αποστολής-Αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο'' οπότε να ετοιμάζεσαι για νέα καθυστέρηση μέχρι να εκτελωνιστεί.
    Αν όχι τότε υπομονή.
    Μου βγαζει "ιστορικο μη διαθεσιμο" Νικο. Αρα λες να κανω υπομονη κι ας ρισκαρω να την φαω στο τελος.

    Ετσι μου'ρχεται να ζητησω refund και αν ερθει το προϊον να επικοινωνησω ξανα με τον πωλητη για να του στειλω το ποσο με paypal.

  13. #613
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    637
    Γνωρίζει κάποιος αν προϊόντα που έρχονται από Αγγλία (eBay)έχουν πλέον δασμούς-εκτελωνισμο;; Αξία 350€

  14. #614
    Οι καθυστερήσεις τους τελευταίους μήνες είναι πάρα πολύ μεγάλες. Εμένα τώρα άρχισαν να έρχονται πράγματα από Κίνα τα οποία αγόρασα τον Μάρτιο & τον Απρίλιο. Επίσης από Αμερική υπάρχουν και από εκεί αντίστοιχες καθυστερήσεις. Ηδη έκλεισα 10 ημέρες και τα πράγματα που αγόρασα από το ebay.com δεν έχουν βγεί ακόμα από το USA.

    Η τσαντίλα μου προ ημερών ήταν τόσο μεγάλη, που ζητούσα και μου έκαναν Refund οι κινέζοι στα πράγματα που δεν παραδόθηκαν στον εκτιμώμενο χρόνο. Μου έστελναν τα χρήματα αμέσως και μετά από 1-2 εβδομάδες έρχονταν και τα πράγματα.

    Δεν είναι φυσιολογικές οι συνθήκες και λόγω των μεγάλων θεμάτων που έχουν προκύψει καθώς και της πολυπλοκόητητας που έχει το θέμα του διεθνούς λιανεμπορίου μέσω internet, νομίζω ότι έχει φτάσει στα όριά του και το εμπόριο (τρομακτική έκρηξη αγορών μέσω διαδυκτίου) καθώς και η διανομή αλλά και οι υπηρεσίες.

    Τα Ελληνικά ταχυδρομεία το χαβά τους. Ολοι οι διανομείς σε άδεια, πολλοί οι συμβασιούχοι-αντικαταστάτες και μεγάλα τα κενά σε προσωπικό & υποδομές.

    Δασμούς από Αγγλία δεν έχουμε ακόμα.

    Και μη χειρότερα

  15. #615
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    786
    Εγώ προσωπικά περιμένω καμιά 10-12 μέρες από την καταληκτική ημερομηνία παράδοσης, μετά κάνω μια επαφή με τον πωλητή και αναλόγως και την απάντηση, refund ή λίγη ακόμα υπομονή.

    H αλήθεια είναι πως μου ήρθαν πράγματα και με ένα-ενάμιση μήνα καθυστέρηση, μου έχει τύχει όμως και ο πωλητής να έχει δώσει λάθος tracking number, να φαίνεται το πακέτο "κολλημένο" και τελικά να γίνεται παραλαβή από κάποιον άλλον στην άλλη πλευρά της πόλης. Go figure

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF