Σελίδα 18 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 8131415161718192021222328 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #256
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    καλησπερα μολις εκανα λογαριασμο στο ebay και στο paypal

    διαλεξα 'προφιλ' έμπορα ας το πουμε γιατι με ενδιαφερει και να πουλαω αλλα και να αγοραζω

    τραπεζικο λογαριασμο εχω εναν στην πειραιος αλλα δεν εχω το βιβλιαριο μαζι μου. (εχω καρτα atm) και ξερω τον κωδικό του λογαριασμου
    [1]ειναι ευκολη η δημιουργεια ενος νεου τραπεζικου λογαριασμου ή μπορω να βγαλω πιστωτική ή χρεωστική στον υπάρχοντα λογαριασμο με μια ταυτοτητα?

    [2]απο οτι ειδα υπαρχουν διαφορες καρτες εκει εξω πιστωτική μαλλον δεν θελω για τον φοβο μην την κλεψει καποιος και αρχιζει να βγαζει πολλα λευτα
    οποτε θα βγαλω χρεωστική που δεν μπορει να κλεψει παραπανω απο αυτα που εχεις μεσα
    ξερει κανενας αν με την χρεωστική μπορω να διαζειριζομαι τα λευτα μεσο ιντερνετ πληρος (να τα βαζω και να τα βγαζω οτι ωρα θελω) και αν την δεχεται το ατμ για αναλήψεις?
    υπαρχει καποια καλητερη καρτα?

    [3] αν θελω να πουλησω κατι υπαρχει καποιο σιτε που θα βλεπω τις χρεωσεις που θελει το αντικειμενο για να φτασει σε διαφορες χωρες για να ενημερώνω τους αγοραστές?
    με τα τελωνεια τι γινεται? φανταζομαι για ευρωπη εξαγωγή δεν πληρωνεις φορο, αν ναι θα πρεπει να υπολογιζω καπος και τον φορο στα δεματα (ξερω οτι παιρνει και ενα ποσοστο το ebay και το paypal)

    [4] αυτα που θελω να πουλαω ειναι κυριος κομματια μοτοσυκλετων μεταχειρισμενα, ξερει καποιος ποιος ειναι ο καλητερος τροπος να τα στελνω?
    κουριερ με tracing number, απλα, συστημένα με ελτα, να βαζω πανω ψευτικες μικρες τιμες? και ποιο ειναι το οριο για ενα δεμα (ογκος,κιλα)

    [5] επισης πες οτι πουλησα κατι, το στελνω και περιμενω
    πως γινεται ακριβος η αγοραπωλησία
    ειναι κατι σαν την αντικαταβολη στο ελτα?
    νομιζω πως το οταν βαλει τα λεφτα ο αγοραστής μεσα το ebay τα δεσμευει και τα παιρνεις μολις ο αγοραστης δηλωσει οτι πηρε το δεμα.
    τι γινεται ομως αν παραλαβει το δεμα και πει ψεματα πως δεν το παρελαβε? (σε περιπτωσεις χωρις tracing number)

  2. #257
    Μέλος της Μένσα Το avatar του/της Nikol1979
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    καλησπερα μολις εκανα λογαριασμο στο ebay και στο paypal

    διαλεξα 'προφιλ' έμπορα ας το πουμε γιατι με ενδιαφερει και να πουλαω αλλα και να αγοραζω

    τραπεζικο λογαριασμο εχω εναν στην πειραιος αλλα δεν εχω το βιβλιαριο μαζι μου. (εχω καρτα atm) και ξερω τον κωδικό του λογαριασμου
    [1]ειναι ευκολη η δημιουργεια ενος νεου τραπεζικου λογαριασμου ή μπορω να βγαλω πιστωτική ή χρεωστική στον υπάρχοντα λογαριασμο με μια ταυτοτητα?

    [2]απο οτι ειδα υπαρχουν διαφορες καρτες εκει εξω πιστωτική μαλλον δεν θελω για τον φοβο μην την κλεψει καποιος και αρχιζει να βγαζει πολλα λευτα
    οποτε θα βγαλω χρεωστική που δεν μπορει να κλεψει παραπανω απο αυτα που εχεις μεσα
    ξερει κανενας αν με την χρεωστική μπορω να διαζειριζομαι τα λευτα μεσο ιντερνετ πληρος (να τα βαζω και να τα βγαζω οτι ωρα θελω) και αν την δεχεται το ατμ για αναλήψεις?
    υπαρχει καποια καλητερη καρτα?

    ναι μπορεις να εχεις web banking και σε χρεωστικη και να κανεις οτι μεταφορες θελεις. Μπορεις επισης να κανεις και αναληψεις αλλα και καταθεσεις, ειδικα αν το καταστημα και συγκεκριμενο ατμ εχει online καταθεση, που θα πει οτι βαζεις τα λεφτα κατευθειαν χωρις φακελο (μετραει και τα πενταευρα ακομη) και η καταθεση φαινεται αμεσως στο λογαριασμο σου ακομα και χωρις να εχει κλεισει η ημερα.

    [3] αν θελω να πουλησω κατι υπαρχει καποιο σιτε που θα βλεπω τις χρεωσεις που θελει το αντικειμενο για να φτασει σε διαφορες χωρες για να ενημερώνω τους αγοραστές?
    με τα τελωνεια τι γινεται? φανταζομαι για ευρωπη εξαγωγή δεν πληρωνεις φορο, αν ναι θα πρεπει να υπολογιζω καπος και τον φορο στα δεματα (ξερω οτι παιρνει και ενα ποσοστο το ebay και το paypal)

    [4] αυτα που θελω να πουλαω ειναι κυριος κομματια μοτοσυκλετων μεταχειρισμενα, ξερει καποιος ποιος ειναι ο καλητερος τροπος να τα στελνω?
    κουριερ με tracing number, απλα, συστημένα με ελτα, να βαζω πανω ψευτικες μικρες τιμες? και ποιο ειναι το οριο για ενα δεμα (ογκος,κιλα)

    [5] επισης πες οτι πουλησα κατι, το στελνω και περιμενω
    πως γινεται ακριβος η αγοραπωλησία
    ειναι κατι σαν την αντικαταβολη στο ελτα?
    νομιζω πως το οταν βαλει τα λεφτα ο αγοραστής μεσα το ebay τα δεσμευει και τα παιρνεις μολις ο αγοραστης δηλωσει οτι πηρε το δεμα.
    τι γινεται ομως αν παραλαβει το δεμα και πει ψεματα πως δεν το παρελαβε? (σε περιπτωσεις χωρις tracing number)
    Νομιζω οτι πληρωνεσαι μεσω paypal...εγω αγορασα υπολογιστη απο ebay απο ιδιωτη και το δεμα το εστειλε ΑΦΟΥ ειχε παραλαβει την πληρωμη...

    Αυτα ηξερα να σου πω...Αξιζει ομως να αφιερωσεις λιγο χρονο να τα διαβασεις με λεπτομερεια, γιατι ολα αυτα που ρωτας σε σχεση με ebay τα εξηγουν στη σελιδα τους.

    Ουε κι αλιμονο βεβαια μη χρειαστει ποτε να πεσεις σε διαδικασιες ξεκαθαρισματος με το customer service τους, γιατι εκει πελαγωνεις.....
    Ότι δίνεις γυρνάει σε σένα

  3. #258
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Λιγα πραγματα στα γρηγορα μια και με πετυχες επανω σε επιστροφη-αλλαγη απο πωληση που εκανα στην αμερικη μολις τωρα να μην σου τυχει καλυτερα.
    prepaid μπορεις να χρησιμοποιησεις αλλα εχε υποψιν οτι σε καθε φορτιση-γεμισμα που θα της κανεις εχεις χρεωση απο την τραπεζα, εγω ξεκινησα ετσι και τελικα κατεληξα στην χρεωστικη αυτην που τραβαει απο τον τραπεζικο λογαριασμο, στη πορεια και εφοσον κανεις πωλησεις θα εχεις αποθεμα στο paypal και θα πληρωνεις απο εκει χωρις μετατροπες νομισματων επελεξε ebay.com και βαλε πρωτευων νομισμα στο paypal το δολλαριο.
    Εφοσον κανεις ολες τις συναλλαγες σου μεσω paypal δεν παρχει περιπτωση να σου τραβηξει καποιος παραπανω χρηματα, ειναι λιγο κλεφτης το paypal στις ισοτιμιες αλλα παρεχει ασφαλεια σε πωλητη και αγοραστη.
    Τα ΕΛΤΑ ειναι μονοδρομος οσο αφορα τα μεταφορικα μην το ψαχνεις καθολου με κουριερ, αποστολη μονο συστημενα για να εισαι κατοχυρωμενος, να επιλεγεις επιστολικη αλληλογραφια για τις αποστολες σου που δεν υπερβαινουν τα 2κιλα ειναι αρκετα ποιο φθηνη απο τα δεματα, υπαρχει το site των ΕΛΤΑ που μπορεις να υπολογισεις κοστος.
    Αν στελνεις εκτος ευρωπης γραφεις ξεκαθαρα στην περιγραφη οτι οι φοροι, τελωνειο στην χωρα προορισμου ειναι με ευθυνη του αγοραστη.
    Μπορεις να στειλεις πραγματα μικρα πχ. μανετες που δεν υπερβαινουν το μισο του Α4 με προπληρωμενους φακελους των ελτα δεν ειναι συστημενοι αλλα εχουν γρηγορη παραδοση, κανε το μονο σε ευρωπη αυτο.
    Να μην στελνεις σε Ρωσια (μονο συστημενα) ισραηλ βραζιλια , απο προσωπικη εμπειρια επαθα μεγαλη ζημια απο απατεωνες που ισχυριζοταν οτι δεν παρελαβαν, ακουστηκε ακομα και για κλοπη απο ταχυδρομικους , αυτο για ρωσια.
    Το paypal στην αρχη που θα ξεκινησεις σαν πωλητης θα σου κραταει τα χρηματα μεχρι να παρεις θετικα feedback μετα θα ειναι αμεσως διαθεσιμα, να υπολογιζεις απο 10-20 % αναλογως τι ειδος πουλας θα σου κραταει το ebay και θα τα πληρωνεις καθε μηνα, θα σου κραταει και ενα 5% και το paypal αυτα να τα υπολογισεις στις τιμες που πουλας.
    Αυτα για τωρα.

  4. #259
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    [5] επισης πες οτι πουλησα κατι, το στελνω και περιμενω
    πως γινεται ακριβος η αγοραπωλησία
    ειναι κατι σαν την αντικαταβολη στο ελτα?
    Στα αλλα απαντησε ηδη απο πανω...για την καρτα προτεινω να βαλεις μια απλη VISA απο ΑΤΜ. Δεν εχει χρεωσεις και μπερδεματα.
    Βαζεις λεφτα στο λογαριασμο και τραβαει απο κει.

    Η συναλλαγη γινεται ως εξης. Το αγοραζει με δυο κλικ και δεσμευεται να το πληρωσει και καποια στιγμη σε πληρωνει. Μπορεις να ρυθμισεις αν θες μεσα σε ποσες μερες θα σε πληρωσει. Δεν το προτεινω ομως να περιοριζεις
    τον αγοραστη.
    ΠΑΝΤΑ στελνεις αφου εχεις πληρωθει και εχεις δει οτι τα λεφτα ειναι στο paypal. Κοιτας ωστε τα στοιχεια του αγοραστη να ειναι ιδια και σε ebay και σε Paypal, αν οχι ρωτας ποια ειναι η σωστη διευθυνση
    και του λες να τα αλλαξει ωστε να ειναι ιδια. Σημαντικο αυτο γιατι το paypal δεν αναγνωριζει αν το στειλεις αλλου, οτι και να λεει ο αγοραστης εσυ επιμενεις να ειναι σωστα τα στοιχεια του.
    Δεν ειναι αντικαταβολη, πληρωνεσαι για αυτο που πουλας και τα εξοδα αποστολης και μετα στελνεις.
    Μπορει να σου δεσμευσει τα λεφτα το paypal μεχρι να παραλαβει, μην σε παραξενεψει αν δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις.

    Εχει πολυ διαβασμα το ebay, για περιπτωσεις που δεν σε πληρωνει καποιος, για ακυρωση συναλλαγων και πολλα αλλα. Ψαξτα.

  5. #260
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Μια γρηγορη επαναληψη

    Σκεφτομαι να παρω κατι γυαλια ηλιου απο το Αμερικα...Ποιες ειναι οι τελευταιες εξελιξεις;

    θα περασουν τελωνειο; Ναι; 50-50/οτι τυχει;
    Το ποσο ειναι περιπου 45Ε. Μεχρι 50 δολλαρια δεν περναει τελωνειο.
    Να ρωτησω αν μπορει να στειλει με USPS μπας και τη γλυτωσω;

  6. #261
    έφερα κούτα 1,30*0,25*0,25 από αμερική με μεταχειρισμένα πράγματα αξίας 85$ με USPS χωρίς θέμα
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #262
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pardalotzatziki Προβολή μηνύματος
    Να ρωτησω αν μπορει να στειλει με USPS μπας και τη γλυτωσω;
    usps σίγουρα να ζητήσεις, και σε περίπτωση που δε μπορει να στείλει, κοίτα για άλλο πωλητη

  8. #263
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Από δική μου παράλειψη προχώρησα σε commit to buy κάτι σποτακια για τη μηχανή, από λος Άντζελες. Στο επόμενο βήμα δεν μπορώ να πληρώσω γιατί ο πωλητής δεν έχει καθορίσει τα μεταφορικα. επειδή δε θέλω να μπλέκω με Αμερικες κ ιστορίες υπάρχει τρόπος να ακυρώσω το commit to buy? Έχω στείλει μήνυμα στο πωλητή κ τον ρωτάω για κόστος μεταφοράς με USPS.το προϊόν κοστίζει 23€. Αν μου πατήσει αλλά τόσα μεταφορικά δε συμφέρει με τίποτα. Εδώ δικαίωμα υπαναχωρησης σ αυτό το ρημαδοcommit to buy που πάτησα ο μαλαξ?

  9. #264
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Μίλησε όμορφα στον πωλητή, εξήγησέ του τις συνθήκες και μπορεί να δεχτεί να το ακυρώσει. Αλλιώς δεν πληρώνεις και - πιθανότατα - λαμβάνεις αρνητικό feedback. Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος.
    Life begins at 45°.

  10. #265
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Ζητα να ακυρωσει την συναλλαγη. Απλη διαδικασια ειναι.

  11. #266
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μίλησε όμορφα στον πωλητή, εξήγησέ του τις συνθήκες και μπορεί να δεχτεί να το ακυρώσει.
    Όπερ κ εγένετο. Για την ιστορία τα μεταφορικα ανήλθαν στα 27€ από την Αμερική έστελνε κ πάντα ελοχευε ο κίνδυνος του τελωνειου. του εξήγησα το ακριβώς έγινε κ ο άνθρωπος ακύρωσε άμεσα την υποχρέωση αγοράς. Όλα καλά λοιπόν!

  12. #267
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ξεθάβω λίγο, έχετε πουλήσει μεσω ebay τώρα μετα κάπιταλ κοντρολσ?
    με τις αγορές παιζει μεσω paypal ballance, αν πουλήσεις όμως, θα σου φορτώσουν τα λεφτά στο paypal σου ή θα το "χαρίσεις"? το έχει κάνει κανείς?
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #268
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Από Ελλάδα, δεν πουλάω ποτέ μέσω ebay, γιατί η διαδικασία είναι σκατά και τα ταχυδρομεία μας, πανάκριβα.

    Τα λεφτά μπαίνουν στο paypal balance, αν πληρωθείς μέσω paypal.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 11/04/2016 στις 14:14.
    Life begins at 45°.

  14. #269
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Lamnian
    Εγγραφή
    18/03/2003
    Μηνύματα
    245
    Σου κάνουν πίστωση τα λεφτά στο paypal 100%. Πούλα άφοβα , ισα ίσα που θα έχεις και πίστωση να αγοράσεις μετά χωρίς κανένα πρόβλημα ..
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  15. #270
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Καλημέρα παίδες!

    Για να μην ανοίγω άλλο νήμα θα ποστάρω εδώ την απορία μου.

    Ποιες κινήσεις θα πρέπει να κάνω αν δεν έχει έρθει η παραγγελία μου και έχει λήξει ο χρόνος παράδοσης που μου έδωσαν κατά την αγορά;
    Να πω ότι δεν είναι μια παραγγελία αλλά δύο διαφορετικές από διαφορετικούς πωλητές...

    Πέρα από το αρνητικό feedback που σκέπτομαι να ρίξω;

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF