Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Kle 500 ψηλωνει ρε παιδια? και πως?

  1. #1

    Kle 500 ψηλωνει ρε παιδια? και πως?

    Εχω ενα KLE500 το μπλε μαυρο 2004. μου φαινεται χαμηλο και εψω ψιλοαπελπιστει. ξερει κανεις αν ψηλωνει και με ποιο τρόπο? Ευχαριστώ
    Yunus Emre

  2. #2
    Με διάφορους και ποικίλους τρόπους Δύο λύσεις εύκαιρες είναι να πας μια στο Κshock και να σου πουν αν γίνεται πως γίνεται και πόσο θα κοστίσει και η δεύτερη λύση είναι αυτή της πατέντας όπου κολλάνε έξτρα πύρο στον πύρο που πιάνει η ανάρτηση σου πίσω και έτσι το έχεις ψηλώσει . Βέβαια έχεις αλλάξει και γεωμετρία οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις και το μπροστινό σύστημα (ελατήρια ,λάδια κ.λ.π)

  3. #3
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Re: Kle 500 ψηλωνει ρε παιδια? και πως?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ynus Emre
    Εχω ενα KLE500 το μπλε μαυρο 2004. μου φαινεται χαμηλο και εψω ψιλοαπελπιστει. ξερει κανεις αν ψηλωνει και με ποιο τρόπο? Ευχαριστώ

    από τα ελατήρια...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    βαζεις το ελατηριο πισω στο τερμα απο προφορτιση...συνηθως το εργοστασιο το εχει στην θεση 2 απο 5 που τερματιζει...5 κλικ δηλαδη εχει σαν ρυθμιση...κερδιζεις 1+ ποντο σιγουρα..

    μπροστα πας σε μαστορα να βαλεις προσθηκες μεγαλυτερες απο αυτες που εχει ηδη ...μεσα η μπουκαλα...
    ετσι κερδιζεις σε υψος..
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Ωραία πράγματα ...!!!

    Τέρμα σφιχτή η προφόρτιση (θα πατάει δίφραγκο και θα καταλαβαίνει αν είναι κορώνα ή γράμμα...), προσθήκες στα πηρούνια (θα φρενάρει και το τιμόνι θα προσπερνάει τον τροχό...)...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    old man την προφορτιση πισω και εγω την εχω ανεβασμενη στο 5 κλικ απο τα 5 που δινει το ελατηριο...

    αλλα μπροστα η μπουκαλα εχει μια σωληνα η οποια παιζει το ρολο της προφορτισης..αυτο εχει μηκος 10cm δεν θυμαμαι ακριβως και να το κανει ο φιλος 11cm...

    ετσι θα συμπιεστει το ελατηριο αλλα θα κερδισει και σε υψος...

    τι αλλο μπορει να κανει δηλαδη?
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
    old man την προφορτιση πισω και εγω την εχω ανεβασμενη στο 5 κλικ απο τα 5 που δινει το ελατηριο...
    Αν το έκανες λόγω βάρους (δικού σου), it's O.K. !!
    (αν το έκανες για να ψηλώσει το μηχανάκι, δεν είναι καθόλου Ο.Κ.)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
    αλλα μπροστα η μπουκαλα εχει μια σωληνα η οποια παιζει το ρολο της προφορτισης..αυτο εχει μηκος 10cm δεν θυμαμαι ακριβως και να το κανει ο φιλος 11cm...
    ετσι θα συμπιεστει το ελατηριο αλλα θα κερδισει και σε υψος...
    Μιλάμε δηλαδή για "κάργα" προφορτισμένα ελατήρια πίσω-μπρος !!


    Ας μην αρχίσουμε πάλι τα διαγράματα ελαστικότητας ελατηρίων κ.λ.π., αλλά αυτό ΄"πράγμα" δεν είναι πλέον Ανάρτηση (τουλάχιστον στις αρχικές καταπονήσεις) !!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8

    Cool

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αν το έκανες λόγω βάρους (δικού σου), it's O.K. !!
    (αν το έκανες για να ψηλώσει το μηχανάκι, δεν είναι καθόλου Ο.Κ.)


    Μιλάμε δηλαδή για "κάργα" προφορτισμένα ελατήρια πίσω-μπρος !!


    Ας μην αρχίσουμε πάλι τα διαγράματα ελαστικότητας ελατηρίων κ.λ.π., αλλά αυτό ΄"πράγμα" δεν είναι πλέον Ανάρτηση (τουλάχιστον στις αρχικές καταπονήσεις) !!
    Το εχω κάνει και κοπανάει σα κατσίκι. Έβαλα 2 προσθήκες τεφλόν μέσα στις μπουκάλες ακριβώς κάτω απο το καπάκι της βαλβίδας στο τιμόνι. Μαλακία έκανα θα τα βγάλω όπως και να έχει κι ας χαμηλώσει. Το έκανα γιατι είμαι 1.98 και μου ερχότανε πριν σα παπί το μηχανάκι...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    To KLE500 πίσω έχει ανάρτηση με μοχλικό σύστημα. Μια σχετικά εύκολη πατέντα, είναι να φτιάξεις πιο κοντές (μισό με ένα πόντο το πολύ) τις λάμες του μοχλικού. Αυτό θα σου ψηλώσει το πίσω μέρος 2 με 4 πόντους. Εδώ οι μαμά λάμες > https://www.cmsnl.com/kawasaki-kle50.../#.XSxrCpMzagQ

    Για το μπροστά, φτηνά, μόνο με προφορτίσεις μπορείς να το σηκώσεις, αλλά αυτό δεν είναι καλό αν ξεπεράσεις το όριο διαδρομής και του βάλεις τόση πολύ προφόρτιση που χάσει διαδρομή το πηρούνι. Ακριβή λύση, κατασκευή πιο μακριά καλάμια ή επεκτάσεις αν και δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα των επεκτάσεων.

    Αν το θέμα σου δεν είναι η απόσταση από το έδαφος της μηχανής, αλλά πως ΕΣΥ κάθεσαι πάνω του, μπορείς πολύ απλά, να φτιάξεις πιο παχιά σέλα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2018
    Μηνύματα
    27
    Είχα kle και πριν αλλάξω ανάρτηση αλλαξα τα λαμάκια αστο μοχλικό αλλιώς dogbones σε πιο κοντά, σου ανεβάζω το σχέδιο πόσο κοντά πρεπει να τα κάνεις, το κόστος δεν ξεπερνά τα 20 ευρώ, τα έκανα σε μηχανουργείο με λειζερ,
    Ξεκινάς κάτι για πλάκα και παθαίνεις την πλάκα της ζωής σου ....

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2018
    Μηνύματα
    27
    δες το λίγο αν σου κάνει δουλειά
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DOGBONES1.png‎  
    Ξεκινάς κάτι για πλάκα και παθαίνεις την πλάκα της ζωής σου ....

  12. #12
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lam.jpg 
Προβολές:	70 
Μέγεθος:	57,8 KB 
ID:	408747

    Custom parts και για το KLE απο τα χέρια και τις εργαλειομηχανές του Giannis Roussos !!!
    Λαμάκια μοχλικού ειδικά κατασκευασμένα για εμάς από τον μάστερ του CNC Giannis Roussos !!!
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

  13. #13
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lam.jpg 
Προβολές:	69 
Μέγεθος:	57,8 KB 
ID:	408748

    Αναλόγως το μήκος που έχουν αυτά τα λαμάκια, μπορείς να χαμηλώσεις ή να ψηλώσεις το ύψος της ουράς.
    Είναι κλασσικό κόλπο για να χαμηλώσεις μοτοσυκλέτα, ή, στη δική μου περίπτωση, να δώσεις λίγο ύψος για να κινείται λιγο πιο ευχάριστα φορτωμένο, χωρίς να κάνεις κούτσουρο την ανάρτηση.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

Παρόμοια θέματα

  1. Για κατόχους KLE 500 και για 400 more power
    από haldaios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2006, 19:12
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 02:57
  3. Ρε Παιδια, ΤεΧνολογια Και Ιστορια Δεν Ταιριαζουν
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2004, 16:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF