Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Τα μεταξωτά βρακιά...

  1. #1
    Άλλα 380 μου λείπουν
    Εγγραφή
    11/12/2006
    Μηνύματα
    29

    Τα μεταξωτά βρακιά...

    Στα 24000 χλμ με το MULTI 620 Dark είχα την πρώτη ζημιά. Πιο συγκεκριμένα Εθνική Οδός Αθηνών Κορίνθου, στροφή, ανηφόρα αμέσως μετά τα διόδια της Ελευσίνας ,αριστερή λωρίδα, 160 χλμ/ω και να δίνω οπότε κρααακ bye bye αλυσίδα. Ευτυχώς δεν τη μαζεύει η πίσω ρόδα οπότε ωσάν ανεμόπτερο κόβω δεξιά χώνομαι ανάμεσα σε δύο νταλίκες φτάνω στην άκρη.Αγαλίαση και οι Αγιοι Απόστολοι στο τιμόνι μου.
    Η αλυσίδα αλλαγμένη πρόσφατα (πριν 6 μήνες και 8000 χλμ), καλή, καλολαδωμένη πάντα. Όχι όμως και το αλυσιδογράναζο το οποίο άντεχε ακόμη. Σέρβις πριν δύο μήνες και 4000 χλμ και ο μηχανικός που την έλεγξε και την έσφιξε δε σχολίασε κάτι. Η αλυσίδα δεν είχε δώσει κάποιο σημείο φθοράς στην οδήγηση.
    Ο μπεζαχτάς: σπασμένο καπάκι του βολάν,πλαστικό προστασίας και μια μικρή τρύπα στο καπάκι της εξάτμισης. Μόνο το καπάκι του βολάν 350 Ευρώ + ΦΠΑ. Βάλε πλαστικό, αλυσίδα, αλυσιδογράναζα, λάδι και φίλτρο λαδιού, πάει ο μισθός του μήνα.Εξού και η παροιμία του τίτλου.
    Περιμένω σχόλια και μια ερώτηση. Παίζει να βρώ κάπου μεταχειρισμένο καπάκι και που; Νομίζω ότι και το Monster φοράει το ίδιο αλλά δεν είμαι σίγουρος.
    Και μια μεταφυσική: Μήπως είναι θείο σημάδι για μια μεταχειρισμένη 1000DS κόκκινη που έχω βάλει στο μάτι;
    Άλλα 380 μου λείπουν

  2. #2
    Η αλυσίδα αλλαγμένη πρόσφατα (πριν 6 μήνες και 8000 χλμ), καλή, καλολαδωμένη πάντα. Όχι όμως και το αλυσιδογράναζο το οποίο άντεχε ακόμη.
    Εάν δεν κάνω λάθος, αυτά πρέπει να αλλάζονται ταυτόχρονα.
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  3. #3
    καλη φαση....
    Περαστικα φιλε και πες τους τα και ενα χερακι στο συνεργειο...εκτος και αν μπορουμε να μιλησουμε για αστοχια υλικου...Μπααα

    480 ευρω?

  4. #4
    οκ!! ατυχια με την αλυσιδα !!

    δεν μπορώ να καταλάβω ομως πως συνδυάζεις την αλλαγή του 620 με το 1000 επειδή βγήκε η αλυσιδα.? δηλαδή αν έσκαγε το λαστιχο θα ηθελες 1090?

    εκτος αν ψαχνεις αφορμές για αναβάθμιση και ολα τα βλέπεις σημάδια :rotflmao:


    πάντως εγω αυτο το εχω πάθει σε YZ 250'94 και πίστεψε με μου είχε βγει πολύ ακριβότερα !!

    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa


    πάντως εγω αυτο το εχω πάθει σε YZ 250'94 και πίστεψε με μου είχε βγει πολύ ακριβότερα !!

    σε ανηφόρα με κροκάλα?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470

    Re: Τα μεταξωτά βρακιά...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από adbasil
    Και μια μεταφυσική: Μήπως είναι θείο σημάδι για μια μεταχειρισμένη 1000DS κόκκινη που έχω βάλει στο μάτι;
    Μάλλον δεν "πιάνεις" σωστα τα θεία σημάδια......
    Αλλο πραμα θέλουνε να σου πούνε.....



  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    σε ανηφόρα με κροκάλα?
    ακριβως ...βγαινει αλυσιδα ..την μαζευει στο μπροστινο γραναζι ........και εφυγε το μισο καπακι !! και η μιση μου ζωη γιατι το μηχανακι ηταν δανεικο!
    δεν ειχε η yamaha ανταλλακτικο και αν θυμαμαι καλα το πηραμε απο ολλανδια ..μου ειχε βγει ολη η δουλεια εκεινη την εποχη γυρω στα 350.000.δρχ

    δηλαδης κοντα στο χιλιαρικο γιουρια !
    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
    ακριβως ...βγαινει αλυσιδα ..την μαζευει στο μπροστινο γραναζι ........και εφυγε το μισο καπακι !! και η μιση μου ζωη γιατι το μηχανακι ηταν δανεικο!
    δεν ειχε η yamaha ανταλλακτικο και αν θυμαμαι καλα το πηραμε απο ολλανδια ..μου ειχε βγει ολη η δουλεια εκεινη την εποχη γυρω στα 350.000.δρχ

    δηλαδης κοντα στο χιλιαρικο γιουρια !
    Το είχα πάθει το 87 με το πρώτο μου DT, από παρασφιγμένη αλυσσίδα.

    Δεν άλλαξα ποτέ κάρτερ (είχε σπάσει το κομμάτι μπροστά από το γρανάζι), κολλήθηκε και συνέχισε έτσι (με σχετικό δάκρυσμα πάντα)....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Το είχα πάθει το 87 με το πρώτο μου DT, από παρασφιγμένη αλυσσίδα.

    Δεν άλλαξα ποτέ κάρτερ (είχε σπάσει το κομμάτι μπροστά από το γρανάζι), κολλήθηκε και συνέχισε έτσι (με σχετικό δάκρυσμα πάντα)....
    ελα μου ντε που ηταν ξένο.αν ηταν δικο μου ακομα ετσι θα ητανε ! :rotflmao:
    Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.


    ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ


  10. #10
    Pantos to kapaki nomizo oti einai to idio.Mporeis na mpeis to site tis ducati, katevazeis ta vivlia antallaktikon kai gia ta dio kai koita mpas kai einai to idio.
    Pantos file pali ola kala afou eisai edo kai ta sizitame, right??!!

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adbasil
    ...Περιμένω σχόλια ...
    Για το συνεργείο που, ενώ (θα έπρεπε να) ξέρει ότι οι αλυσίδα στα Monster "τα φτύνειι" επειδή η μία από τις δυο βίδες που σφίγγουν το γρανάζι κίνησης "κλωτσάει" τα πάσα της (με αποτέλεσμα να γυρίζουν σε διαφορετικό επίπεδο τα δυο γρανάζια), μάλλον δεν το έλεγξε ..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Καμία βίδα δεν τα φτύνει και κανένα γρανάζι δεν γυρνάει σε "άλλο επίπεδο" αν σφιχτούν σωστά και μπεί και η ασφάλεια. Αντε μην ακούμε χαζομάρες για τις βίδες που κλωτσάνε και δεν ξέρω τι. 3 αλυσίδες και 2 γραναζώματα έχω αλλάξει...

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert
    Καμία βίδα δεν τα φτύνει και κανένα γρανάζι δεν γυρνάει σε "άλλο επίπεδο" αν σφιχτούν σωστά και μπεί και η ασφάλεια. Αντε μην ακούμε χαζομάρες για τις βίδες που κλωτσάνε και δεν ξέρω τι. 3 αλυσίδες και 2 γραναζώμετα έχω αλλάξει...
    Ότι πεις αφεντικό...

    (δικά σας τα μηχανάκια, δικές οι αλυσίδες, δικά σας και τα κεφάλια...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Τρέχον Μέλος Το avatar του/της gemara
    Εγγραφή
    15/06/2004
    Μηνύματα
    29

    Re: Τα μεταξωτά βρακιά...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από adbasil

    Η αλυσίδα αλλαγμένη πρόσφατα (πριν 6 μήνες και 8000 χλμ), καλή, καλολαδωμένη πάντα. Όχι όμως και το αλυσιδογράναζο το οποίο άντεχε ακόμη. Σέρβις πριν δύο μήνες και 4000 χλμ και ο μηχανικός που την έλεγξε και την έσφιξε δε σχολίασε κάτι. Η αλυσίδα δεν είχε δώσει κάποιο σημείο φθοράς στην οδήγηση.
    Γρανάζια μπρος - πίσω και αλυσσίδα πάνε πάντα πακέτο νομίζω. Αλλιώς τα φθαρμένα γρανάζια επιταχύνουν την φθορά της αλυσσίδας και το αντίθετο...
    Whatever it is, it's better in the wind

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ότι πεις αφεντικό...

    (δικά σας τα μηχανάκια, δικές οι αλυσίδες, δικά σας και τα κεφάλια...)

    Άντε πάλι θέμα από το τίποτα...



    Δηλαδή τι προτείνεις; Να το τσεκάρω και αν δω οτιδήποτε να το χοντρύνω;;; Γιατί παίζει θέμα της ασφάλειας μου και αυτών που συν επιβαίνουν στην μοτοσυκλέτα μου...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Της φυλακής τα σίδερα.....
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2008, 20:06
  3. Βρες σαν τα χιονια...
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 17:38
  4. Ωραία όλα τούτα τα καλούδια, αλλά
    από swtos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 09:59
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF