Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: Πως το κοβουμε το ρημαδι???

  1. #1

    Πως το κοβουμε το ρημαδι???

    Λοιπον παιδες προσπαθω μετα απο 10+ χρονια καπνιστης να το κοψω...Απο την Πεμπτη και δωθε εχω καπνισει αντι για 8-10 πακετα περιπου 1 αλλα μαχαιρι δεν εχω καταφερει το κοψω...Εχει κανενας καμμια ιδεα



    Δεν μου λειπει πολυ αλλα ωρες ωρες τρελαινομαι (ειδικα μετα το φαι και το πρωι που ξυπναω)...



  2. #2
    Κάπνιζα από το 1985 μέχρι το 2000 . Το έκοψα μαχαίρι μέχρι το Ιανουάριο του 2004 οπότε το ξανάρχισα αλλά με ρέγουλα . Δηλαδή μόνο στριφτό και αποκλειστικά 6-7 τσιγάρα την ημέρα . 2 το πρωί 2 το μεσημέρι 2 το απόγευμα και πάντα έξω ή δίπλα στο τζάκι σε στάση γιόγκα για να με χαλάει ...... . Το Οκτώβρη του 2006 το έκοψα τελείως έως και τώρα που γράφω και το βλέπω αδύνατον να το ξαναρχίσω ... Σε όλες τις φορές που το έκοψα έκανα απλά εγκεφαλική την προσπάθεια . Δηλαδή να το πιστέψεις πως δεν το θέλεις και πως μόνο στην φαντασία σου είναι η εξάρτηση . Είναι βέβαια λίγο δύσκολο να το αντιληφθείς αλλά αν το συζητήσεις με τον εαυτό σου θα δεις πως δεν είναι και ακατόρθωτο . Πάντως για αρχή πέτα το πακέτο πάρε στριφτά ( όχι το μηχανάκι όμως διότι θα φτάσεις να κάνεις περισσότερα ) και διάλεξε ένα σχετικά ελαφρύ π.χ old horborn yellow. Καλή προσπάθεια ...

  3. #3
    σαρδελες με μελι.... Το avatar του/της tassosrr
    Εγγραφή
    04/11/2005
    Μηνύματα
    130

    Re: Πως το κοβουμε το ρημαδι???

    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    κοψω...Εχει κανενας καμμια ιδεα

    nai...

    ......balto mialo sou ns doulepsei!!
    ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ
    ΟΙ ΓΑΛΑΤΕΣ.............

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    ριξε μια ματια...

    θα ειναι καλο μια κ εχεις ηδη αρχισει να το κοβεις !

    καπνισμα





    καλη επιτυχια!
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nelson
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    152
    κάπνιζα περίπου 5 χρόνια και πήρα την απόφαση να το κόψω την προηγούμενη βδομάδα,

    δε λεω μου λείπει ώρες ώρες το γ@μ***νο αλλά παλεύεται,
    εξάλλου ήδη μετά απο μόλις 5 μέρες δε μου λείπει καθόλου το κάψιμο στο στήθος και
    ο πρωινός βήχας...

    είναι καθαρά εγκεφαλικό το θέμα πιστεύω...

    και τώρα που πίνω καφέ στο γραφείο μπορεί να σκότωνα κάποιον για ένα τσιγάρο
    αλλά υπάρχει και η οικονομική οπτική...
    με προκαταβολή τη μηχανή που έχω τώρα, καπνίζω (κάπνιζα) τον μήνα την μηνιαία
    δόση τετραετούς διακανονισμού για μια νέα μηχανή...

    το κάπνισμα κόβεται φίλε...
    η μηχανή ?

    σαν βοήθεια κάπου διάβαζα οτι τροφές με αλκάλια (μη με ρωτάς τι είναι αυτά - ξέρω οτι τα μήλα ανήκουν εδω) και γαλακτοκομικά μειώνουν την επιθυμία για κάπνισμα...
    NeLSoN

  6. #6
    Δεν είμαι καθόλου εξαρτημένος σύμφωνα με το τεστ αλλά και πάλι δεν μπορώ να το κόψω.Ας μην κοροϊδευόμαστε,αν στο περιβάλλον σου καπνίζουν όλοι είναι πολύ δύσκολο να το κόψεις,μπορείς όμως πολύ απλά να το μειώσεις όπως έκανα εγώ.Κάπνιζα ένα πακέτο Marlboro την μέρα και πάρα πολλές φορές το 1 πακέτο γινόταν 2 όταν έβγαινα έξω,όταν είχα εξεταστική κτλ.Όταν αποφάσισα να το μειώσω άρχισα να αγοράζω 10άρια Marlboro,τα μικρά τα πακετάκια με τα 10 τσιγάρα.Έχω πολύ καιρό τώρα που άνετα την βγάζω με 10 τσιγάρα.Δοκίμασέ το αν δεν έχεις την δύναμη να το κόψεις μαχαίρι...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  7. #7
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Έλα ντε!

    Καλό μας κουράγιο.

    Χάλια τα νεύρα μου, πάντως!
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  8. #8
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Στο κεφάλι σου είναι όλα.Ξέρω ανθρώπους που κάπνιζαν 2 πακέτα την ημέρα για 30 χρόνια και βάλε και το κόψαν εν μια νυκτί..Αν το πάρεις απόφαση όλα γίνονται.Στην τελική πήγαινε κάθε μέρα μπροστά στον καθρέφτη σου και λέγε.Είμαι μ......ας είμαι μ.......ας..Γιατί είσαι όντως αν καπνίζεις.Δεν το λέω προσωπικά φίλε μου.Έλπίζω να καταλαβαίνεις
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  9. #9
    Καπου ειχα διαβασει οτι αμα νιωθεις πολυ εντονη την επιθυμια να καπνισεις καλυτερα να καπνισεις αυτο το τσιγαρο παρα να αφησεις τον οργανισμο σου χωρις την νικοτινη που επερνε τοσο καιρο.Δηλαδη αμα ειναι να σκασεις καπνισε το γ@#@μενο.Εγω προσπαθω να αυξησω αυτο το κενο μεταξυ του τσιγαρου που δεν αποφευγω και του επομενου.Παντως χθες καπνισα μονο 4 τσιγαρα ολη μερα .Σημερα καπνισα 1 το πρωι που ηρθα στο γραφειο με τον καφε.Αντε να δουμε γιατι μεχρι στιγμης οσες φορες πηγα να το κοψω,καπνισα μετα και αναδρομικα οτι ειχα χασει...




    :rotflmao: :rotflmao:











    ΥΓ Παντως εκατσα και υπολογισα οτι χαλαω 1,500Ε τον χρονο για να καταστρεφω τα πνευμονια μου και αυτο ειναι ενα πρωτης ταξεως κινητρο

  10. #10
    Τελικά όλα είναι ένα κλικ Το avatar του/της LINA
    Εγγραφή
    05/02/2004
    Μηνύματα
    1.898
    ΠΡΙΝ 5 βδομαδες επαθα ιγμοριτιδα :hypnotize ο γιατρος ειπε πως αν δεν το κοψω καλυτερα να μην παιρνω ουτε την αντιβιωση μιας και εκεινη θα με καλυτερευε και το τσιγαρο θα με χειροτερευε αρα τσαμπα τα φαρμακα. Καπνισα ενα τσιγαρο μολις βγηκα απ το γιατρειο και το υπολοιπο το πεταξα. Τρομερη η ελλειψη , το μυαλο κολλημενο στο τσιγαρο. Βγαινοντας για ποτο εκανα καμια τρακα μια φορα την εβδομαδα, μετα απο 4 βδομαδες εκανα τη μαλακια και αγορασα ενα πακετο και καλα θα εκανα ενα μετα το φαγητο αλλα ο πειρασμος μεγαλος και για επομενο τσιγαρο.
    ΜΟΛΙΣ αυτη τη στιγμη πηρα το πακετο και το πεταξα στα σκουπιδια και ειχε 10αρια τσιγαρα ακομα μεσα ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΑΠΝΙΖΩ

    οι αντοχες του οργανισμου τις βδομαδες που το εχω κοψει καμια σχεση με πριν !!!
    το πεταξαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟΟΟΟΟΟ


    ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ αεροζολ

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    tip

    κοψε μαζι με το τσιγαρο ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ

    επιασε για κανα χρονο+++

  12. #12
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Προσωπικά ποτέ δεν το ακούμπησα... ούτε το θέλησα... οπότε για να είμαι ειλικρινής αδυνατώ να καταλάβω τους καπνιστές..


    Αλλά ρε παιδιά...

    1) Καταστροφή αντοχής και ανοσοποιητικού οργανισμού.
    2) Οικονομική καταστροφή.
    3) Καταστροφή δέρματος στα ακροδάχτυλα + δόντια.
    4) Εθισμός και εξάρτηση.


    Πόσο δηλαδή θέλει να τα βάλεις στο μυαλό , να πας στην τουαλέτα, να τα ρίξεις μέσα και να πιέσεις το καζανάκι;

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2006
    Μηνύματα
    9
    ΚΑΠΝΙΖΑ ΑΠΟ 15 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΠΕΡΥΣΙ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ.ΕΓΩ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΛΕΥΤΗΚΑ(ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΕΣΥ ΡΕ ΜΠ@ΥΡΔΕΛΟ?).ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΦΑΓΑ ΤΟ ΦΛΑΣ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΗΣΑ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΞΥΔΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ.
    ΠΑΙΔΕΣ ΦΡΙΚΑΡΑ ΔΕ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΣΗ ΧΑΡΜΑΝΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.
    ΚΡΑΤΗΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΟΙ 2 ΗΤΑΝ Η ΦΡΙΚΗ Η ΜΕΓΑΛΗ.
    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΟΠΟΤΕ ΣΟΥ ΣΚΑΕΙ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ(ΚΟΜΠΟΛΟΙ,ΠΕΝΣΕΣ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΑ,ΟΔΗΓΗΣΗ)ΚΑΠΝΙΖΑ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΕΙΝΑ( )ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ(ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ )
    ΤΟΛΜΗΣΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΚΕΤΟ!

  14. #14
    Καπνιζα 12 χρονια 3 πακετα την ημερα εχω 15 χρονια που το εκοψα ετσι απλα μαχαιρι που λενε και πιστεψτεμε ειμαι πολυ καλυτερα .

    Μια αποφαση ειναι.

    ΘΕΛΕΙΣ;

    ΜΠΟΡΕΙΣ.
    ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ΄ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    αυτες τις τσιχλες nicorette τις εχετε δοκιμασει ?
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Τι βλέπει η Τροχαία και πως μας πιάνει το Laser Radar
    από Wizard13 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 17:30
  3. Πως να κλείσουμε το πορτάκι του cd
    από sonic22 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 01:48
  4. Πώς να ευχαρηστήσετε το Τμήμα Πληροφορικής(!)
    από superfour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 18:40
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2004, 12:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF