Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Fazer1000 και ταξίδι

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    104

    Fazer1000 και ταξίδι

    Θα ήθελα καμιά γνώμη για το πως συμπεριφέρεται το καινούργιο Fazer σε ταξίδι.

    Ρωτώντας χθες μου είπανε ότι οι απόψεις διίστανται. Αλλος ήταν απογοητευμένος από το πολύ αέρα άλλος έλεγε πως με τη ψηλή ζελατίνα της Yamaha ήταν μια χαρά..Βοηθάει τελικά η ζελατίνα και αν ναι, ποιά θα έπρεπε να πάρει κάποιος για να χει το καλύτερο αποτέλεσμα?

    Επίσης από θέση πως είναι στο ταξίδι, δεδομένου ότι δεν βλέπω να έχει και την..ανετότερη σέλα του κόσμου!!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της thrax
    Εγγραφή
    24/02/2006
    Μηνύματα
    89
    Εξαρταται αν/τι οδηγουσες πριν και για ποσο καιρο~

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Η κάλυψη από τον αέρα μέχρι τα 140-150 είναι ικανοποιητική....Κοντά στα 200 όμως η στενή ζελατίνα δεν προστατεύει καλά και λόγω του μικρού πλάτους της στέλνει στροβιλιστά αέρα στα χέρια του οδηγού και αυτά με την σειρά τους μεταδίδουν νευρικότητα στο τιμόνι....Δεν έχω δοκιμάσει την τουριστική για να σου πω πόσο βελτιώνεται...

    μικρό πρόβλημα στο ταξίδι δημιουργεί και η παντελής έλλειψη αποθηκευτικού χώρου κάτω από τις σέλλες...ούτε τα χαρτιά σου δεν έχει χώρο να βάλεις...οπότε το 2βάλιτσο της Γιαμάχα (πανάκριβο) και το τανκ-μπάνγκ είναι σχεδόν απαραίτητα...

    Επίσης η μικρή του αυτονομία είναι λίγο σπαστικό αλλά μαθαίνεις να ζείς με αυτό


    Κατά τ' άλλα το μηχανάκι ταξιδεύει ΑΨΟΓΑ....Το μοτέρ θα σε πάει με οποιαδήποτε ταχύτητα διαλέξεις με επιπλέον δύναμη για προσπεράσματα όποτε την χρειαστείς, και οι σφιχτές του αναρτήσεις πάνω από τα 130-140 βρίσκονται στο στοιχείο τους και χαρίζουν πολύ καλή οδική συμπεριφορά χωρίς να υποφέρει η άνεση...αρκεί να τις ρυθμίσεις σωστά...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Να προσθέσω όμως ότι αν στο ταξιδάκι σου υπάρχει και δεύτερο άτομα θα δυσανασχετίσει πολύ περισσότερο και από SS μηχανή.Ο αδερφός μου και ένας φίλος έκατσαν στην πίσω θέση του fAZER 1000 και μετά στο GSXR και μου είπαν ότι το GSXR είναι πολύ πιο άνετο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
    Να προσθέσω όμως ότι αν στο ταξιδάκι σου υπάρχει και δεύτερο άτομα θα δυσανασχετίσει πολύ περισσότερο και από SS μηχανή.Ο αδερφός μου και ένας φίλος έκατσαν στην πίσω θέση του fAZER 1000 και μετά στο GSXR και μου είπαν ότι το GSXR είναι πολύ πιο άνετο.
    3 φορές έχει τύχει να βγώ εκτός Αθηνών με 2ο άτομο σε αυθημερόν εξορμήσεις, την μια μάλιστα φορά κάναμε 500χλμ από τα οποία τα 200 σε επαρχικό δίκτυο με αρκετό στροφιλίκι...
    Δεν είχα παράπονα και γκρίνιες για άβολη θέση, μουδιάσματα, πιασίματα και τα σχετικά...και οι συνεπιβάτες μου ήταν από τους σχετικά "καλομαθημένους" έχοντας ως μέτρο σύγκρισης το προηγούμενο μου V-STROM1000.... Δεν είχαν μεν τον άπλετο χώρο και τα περιθώρια για μετακινήσεις στην σέλλα που πρόσφερε το Στρώμα, αλλά δεν τους ενόχλησε και κάτι...

    Μη έχοντας προσωπική εμπειρία από την πίσω θέση δεν μπορώ να έχω 100% άποψη, αλλά αν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα, θα μου το είχαν εκφράσει...να μην σου πω ότι θα με είχε φάει η μαύρη γκρίνια...

    Σαν οδηγός το μόνο άλλο που μπορώ να πώ ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα με το βάρος του συνεπιβάτη να σκάει πάνω μου, προφανώς λόγω της όρθιας θέσης οδήγησης...

    Και φυσικά δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί ένα ss να είναι πιο άνετο και σε ποιόν τομέα....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Εμένα αυτήν την άποψη μου εξέφρασαν,μάλιστα με ξάφνιασε και εμένα.Δεν μπορώ να εκφράσω προσωπική άποψη γιατί δεν έχω κάτσει ο ίδιος.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/02/2007
    Μηνύματα
    104
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    3 φορές έχει τύχει να βγώ εκτός Αθηνών με 2ο άτομο σε αυθημερόν εξορμήσεις, την μια μάλιστα φορά κάναμε 500χλμ από τα οποία τα 200 σε επαρχικό δίκτυο με αρκετό στροφιλίκι...
    Δεν είχα παράπονα και γκρίνιες για άβολη θέση, μουδιάσματα, πιασίματα και τα σχετικά...και οι συνεπιβάτες μου ήταν από τους σχετικά "καλομαθημένους" έχοντας ως μέτρο σύγκρισης το προηγούμενο μου V-STROM1000.... Δεν είχαν μεν τον άπλετο χώρο και τα περιθώρια για μετακινήσεις στην σέλλα που πρόσφερε το Στρώμα, αλλά δεν τους ενόχλησε και κάτι...

    Μη έχοντας προσωπική εμπειρία από την πίσω θέση δεν μπορώ να έχω 100% άποψη, αλλά αν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα, θα μου το είχαν εκφράσει...να μην σου πω ότι θα με είχε φάει η μαύρη γκρίνια...

    Σαν οδηγός το μόνο άλλο που μπορώ να πώ ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα με το βάρος του συνεπιβάτη να σκάει πάνω μου, προφανώς λόγω της όρθιας θέσης οδήγησης...

    Και φυσικά δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί ένα ss να είναι πιο άνετο και σε ποιόν τομέα....
    έχωντας πριν το VTROM 1000 πως θα έκρινες το FZ1? μ αρέσει είναι η αληθεια και η suzuki..ειχε καλυτερο ταξιδι το στρομ? και μες τη πολη ποιο θα ελεγες πιο ευελικτο και απολαυστικο?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
    έχωντας πριν το VTROM 1000 πως θα έκρινες το FZ1? μ αρέσει είναι η αληθεια και η suzuki..ειχε καλυτερο ταξιδι το στρομ? και μες τη πολη ποιο θα ελεγες πιο ευελικτο και απολαυστικο?
    Τα περισσότερα που θα μπορούσα να πω τα έχω γράψει εδώ

Παρόμοια θέματα

  1. Μουσικη και ταξιδι
    από Hillbilly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2010, 19:03
  2. ρελαντί και ταξίδι
    από peter86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2008, 00:13
  3. ΧΤ και ταξίδι
    από Operater στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 22:57
  4. fazer και ταξίδι
    από mavroforemenos στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2006, 16:04
  5. CBF-600 και ταξίδι
    από kokkios στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2006, 18:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF