Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: power commander

  1. #1
    μολών λαβέ Το avatar του/της xez334
    Εγγραφή
    07/03/2007
    Μηνύματα
    9

    power commander

    Γεια σας,

    έχω το CBF 1000 και με ενδιαφέρει να βαλω power commander αλλά μέχρι στιγμής, αναμένεται για το μοντέλο μου.

    Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι από αυτούς που το έχουν βάλει στα δικά τους μοντέλα τι έχουν κερδίσει και αν μαζί με το power commander πρέπει να αγοραστούν και άλλα πράγματα όπως πχ εξατμίσεις ή ελεύθερα φίλτρα ή εκκεντροφόροι ή κάτι άλλο.
    Επίσης κατά προσέγγιση τι αυξηση ιπποδύναμης έχουν πάρει.

    Αν δίνει το power commαnder σκέτο από μόνο του ιπποδύναμη.

    Μαγαζί επίσημο που το βάζει πάντως βρήκα στο Νέο Κόσμο. Αύριο θα τους πάρω για λεπτομέρειες τιμή και άφιξη.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399
    Στέλιο, καλώς ήλθες.

    Πως ρωτάς αυτούς που έχουν βάλει αφού λες οτι ακόμα δεν υπάρχει για το CBF1000(εκτός αν εννοείς γενικά,σόρρυ)

    Κάποιος σου είπε να βάλεις power commander, έτσι δεν είναι;
    Πρώτον, σκέψου αν χρειάζεσαι πραγματικά το κάτι παραπάνω σε γκάζι από τη μηχανή σου.
    Αν όντως το θες, σου υπενθυμίζω το υψηλό κόστος απόκτησής του. Αν σου τρέχουν από τα μπατζάκια, χαίρομαι, συνεχίζω.
    Απλά πράματα.
    Λοιπόν, το power commander αλλάζει κάποιες παραμέτρους. Αν εσύ τις αλλάξεις χωρίς να δώσεις κάποια νέα στοιχεία (ας πούμε πιο ελεύθερο φίλτρο ή εξατμίσεις,-υπάρχουν κι άλλα) λίγα πράματα θα καταφέρεις (για δυναμόμετρο μιλάμε πάντα).
    Το ιδανικότερο θα είναι να αλλάξεις και τις εξατμίσεις και το φίλτρο.
    Το σημαντικότερο είναι να στο ρυθμίσει κάποιος που να ξέρει και πάντα και μόνο σε δυναμόμετρο με καυσαναλυτή και όλα τα απαραίτητα.

    Στέλιο για όλα τα παραπάνω να υπολογίζεις γύρω στο χιλιάρικο, έτσι; Στο περίπου. Μπορεί να είναι λίγο πιο κάτω ή λίγο πιο πάνω ανάλογα ποιές εταιρίες θα επιλέξεις στα προιόντα που θα βάλεις.

    Καλή επιλογή.
    Ατσάτσα

  3. #3

    Re: power commander

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xez334
    Γεια σας,

    έχω το CBF 1000 και με ενδιαφέρει να βαλω power commander αλλά μέχρι στιγμής, αναμένεται για το μοντέλο μου.

    Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι από αυτούς που το έχουν βάλει στα δικά τους μοντέλα τι έχουν κερδίσει και αν μαζί με το power commander πρέπει να αγοραστούν και άλλα πράγματα όπως πχ εξατμίσεις ή ελεύθερα φίλτρα ή εκκεντροφόροι ή κάτι άλλο.
    Επίσης κατά προσέγγιση τι αυξηση ιπποδύναμης έχουν πάρει.

    Αν δίνει το power commαnder σκέτο από μόνο του ιπποδύναμη.

    Μαγαζί επίσημο που το βάζει πάντως βρήκα στο Νέο Κόσμο. Αύριο θα τους πάρω για λεπτομέρειες τιμή και άφιξη.

    Ευχαριστώ
    Δεν καταλαβαίνω γιατί να μπείς στον κόπο να κάνεις κάτι τέτοιο στο CBF1000.

    Μην χαλάς τα λεφτά σου για PowerCommander στο εν λόγω μοντέλο.

    Να ήταν το 600 να πω οκ, αλλά στο ΧΙΛΙΑ.......γιατί? Δεν έχει νόημα πιστεύω.

    Προσωπική άποψη ειδικά από εμένα. Αλλά πιστεύω πως εδώ έχω δίκιο, διότι το κόστος του P.C. είναι 350-400 ευρά.

    Γενικά πάντως με το P.C. από μόνον του άντε να κερδίσεις 1-2 άλογα. Με φίλτρο, τελικό και P.C. από 3-6 άλογα και με φίλτρο, (edit:ολόσωμη ήθελα να γράψω.....) τελικό και P.C. από 6-8 άλογα. Θεωρητικά πάντα.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  4. #4
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399
    Γιώργο, στις τελευταίες σειρές τα μπέρδεψες λίγο. (το ίδιο πράγμα γράφεις 2 φορές με διαφορετικές τιμές). Και τα νούμερα που δίνεις είναι εντελώς υποθετικά και ποικίλουν ανάλογα το μηχανάκι. (το 600 με εξάτμιση μόνο παίρνει 5 hp δυναμόμετρο. άλλη μοτό μπορεί να πάρει 1-2)
    Ατσάτσα

  5. #5
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Ψηλά, άλογα δεν παίρνεις τόσο ευκολα με ενα PC μόνο. Ελεύθερο φίλτρο και εξάτμηση βοηθούν για 2-3 περίπου εως 5 με ολόσωμη. Με το PC ρυθμίζεις καλύτερα την μηχανή σου σε ΟΛΟ το φάσμα των στροφών και τελικά το ουσισαστικό σου κέρδος είναι οτι γεμίζεις καλύτερα τις μεσαίες και κυρίως την τρύπα που ΟΛΕΣ οι μηχανές έχουν λόγω προδιαγραφών καυσαερίων.

  6. #6

    Re: Re: power commander

    Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
    Δεν καταλαβαίνω γιατί να μπείς στον κόπο να κάνεις κάτι τέτοιο στο CBF1000.

    Μην χαλάς τα λεφτά σου για PowerCommander στο εν λόγω μοντέλο.

    Να ήταν το 600 να πω οκ, αλλά στο ΧΙΛΙΑ.......γιατί? Δεν έχει νόημα πιστεύω.

    Προσωπική άποψη ειδικά από εμένα. Αλλά πιστεύω πως εδώ έχω δίκιο, διότι το κόστος του P.C. είναι 350-400 ευρά.

    Γενικά πάντως με το P.C. από μόνον του άντε να κερδίσεις 1-2 άλογα. Με φίλτρο, τελικό και P.C. από 3-6 άλογα και με φίλτρο, τελικό και P.C. από 6-8 άλογα. Θεωρητικά πάντα.

    Kοιτα,το κακο δεν ειναι να εισαι ασχετος,αλλα να μη το ξερεις..
    Και ως εκ τουτου να συμβουλευεις κιολας..
    Ξερεις τωρα,φιλικα...αραξε στα κυβικα σου..

  7. #7
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Ψηλά, άλογα δεν παίρνεις τόσο ευκολα με ενα PC μόνο. Ελεύθερο φίλτρο και εξάτμηση βοηθούν για 2-3 περίπου εως 5 με ολόσωμη . Με το PC ρυθμίζεις καλύτερα την μηχανή σου σε ΟΛΟ το φάσμα των στροφών και τελικά το ουσισαστικό σου κέρδος είναι οτι γεμίζεις καλύτερα τις μεσαίες και κυρίως την τρύπα που ΟΛΕΣ οι μηχανές έχουν λόγω προδιαγραφών καυσαερίων.
    Είπαμε αυτό είναι σχετικό και παίζει από μοτό σε μοτό!!!!
    Ατσάτσα

  8. #8
    μολών λαβέ Το avatar του/της xez334
    Εγγραφή
    07/03/2007
    Μηνύματα
    9
    QUOTE]Ψηλά, άλογα δεν παίρνεις τόσο ευκολα με ενα PC μόνο. Ελεύθερο φίλτρο και εξάτμηση βοηθούν για 2-3 περίπου εως 5 με ολόσωμη. Με το PC ρυθμίζεις καλύτερα την μηχανή σου σε ΟΛΟ το φάσμα των στροφών και τελικά το ουσισαστικό σου κέρδος είναι οτι γεμίζεις καλύτερα τις μεσαίες και κυρίως την τρύπα που ΟΛΕΣ οι μηχανές έχουν λόγω προδιαγραφών καυσαερίων.[/QUOTE]

    Σας ευχαριστώ για τις απάντησεις αλλά ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι τα γραφόμενα του φίλου SeNNinhA με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα.
    Τώρα αν αλλάξω και τελικά και ένα ποιο ελευθερο φιλτρο το σκέπτομαι.
    Αν παρω 6-8 άλογα με τις αλλαγές και έχω ποιο ομοιόμορφη κατανομή είμαι ευχαριστημένος.

    Από τελικά πίσω τι προτείνετε? Όπως και για φίλτρο ποια είναι η γνώμη σας?

    Σχετικά με την εταιρεία για το power commander μου είπαν ότι αναμένεται από 15 Απριλίου και μετά για το CBF 1000 και με νέα χαρτογράφηση θα μου στοιχίσει 570 ευρω κομπλέ.

  9. #9

    Re: Re: Re: power commander

    Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
    Kοιτα,το κακο δεν ειναι να εισαι ασχετος,αλλα να μη το ξερεις..
    Και ως εκ τουτου να συμβουλευεις κιολας..
    Ξερεις τωρα,φιλικα...αραξε στα κυβικα σου..
    Όπα ρε πρωτοπαλίκαρο.

    Για κάνε και ένα εντελώς....ξέρεις εσύ τώρα......φιλικό explain για να μην πάρουμε αέρα και ανεβούμε κατηγορία κυβικών.....ώστε τουλάχιστον να δω κατάματα την ασχετοσύνη μου δηλαδής....μη φανταστείς τίποτς άλλο.έέέέέέέέτσιιιιιιιιι.

    Για κάνε ένα κόπο να γράψεις σε περικαλώ.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στα τελικά στις γνωστές και αξιόπιστες φίρμες. Και τα υπόλοιπα β ποιότητας απο πλευράς απόδοσης το ίδιο είναι σχεδόν αλλά κάποια είναι πιο ευαίσθητα και κυρίως καίγεται εύκολα η εσωτερική επένδυση και κάνουν σαν κουδουνίστρες.

    Μετά υπάρχουν οι κατηγορίες
    - Inox
    - Aλουμίνιο
    - Τιτάνιο
    - Αλουμίνιο Sleeves
    - Τιτάνιο Sleeves
    - Carbon Sleeves
    - Με ή Χωρίς καταλήτη
    - Με ή Χωρίς ή με Αφαιρούμενο σιγαστήρα
    κλπ

    Τι θα πάρεις εξαρτάται από τι σου αρέσει εσένα οπτικά, ακουστικά και τι αντέχει η τσέπη σου


    Όσον αφορά το φίλτρο, πάρε ότι θέλεις αφού και εκεί ουσιαστικά ενα φίλτρο με πιο ελεύθερη ροή είναι απλά. BMC, KN, DNA μερικά από αυτά. Αν θέλεις μπορείς να συγκρίνεις την επιφάνεια του κάθε φίλτρου που πολλές φορές δεν είναι ίδια. Όσο πιο μεγάλη τόσο πιο ελευθερη ροή.


    Αν αλλάξεις εξάτμηση και φίλτρο κάντο ΠΡΙΝ να βάλεις το PC πάνω γιατί μετά θα πρέπει να ξανακάνεις χαρτογράφηση που σημαίνει δυναμομέτρηση και άρα εξτρα χρήματα. Ελπίζω η τιμή που ανέφερες πιο πάνω να περιλαμβάνει νεα χαρτογράφηση πάνω σε δυναμόμετρο και όχι απλά τοποθέτηση κάποιου έτοιμου χάρτη που τον κατεβάζεις και εσύ από το Internet (ειναι η φθηνή λύση αλλα δεν αξίζει αφού πληρώνεις για PC) και δεν χρειάζεται να τους πληρώσεις εξτρα.

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Re: Re: Re: power commander

    Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
    Kοιτα,το κακο δεν ειναι να εισαι ασχετος,αλλα να μη το ξερεις..
    Και ως εκ τουτου να συμβουλευεις κιολας..
    Ξερεις τωρα,φιλικα...αραξε στα κυβικα σου..
    εσυ μπορεις να αράξεις στο πάτο της κατηγορίας των κυβικών σου

    εχεις 1000 ρι που παει σαν 600ρι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  12. #12

    Re: Re: Re: Re: power commander

    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    εσυ μπορεις να αράξεις στο πάτο της κατηγορίας των κυβικών σου

    εχεις 1000 ρι που παει σαν 600ρι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Xε-χε,δικιο εχεις,χανει λιγο σε ιποδυναμη σε σχεση με κ6 αλλα ειναι τρελλο εργαλειο και πολυ μ***αρα κατα την γνωμη μου!!
    Αλλωστε μ'αρεσουν ολα της κατηγοριας-εκτος απ'το zx10 καθ'οτι σκορποχωρι kawasaki
    Kαι μη ξεχνας οτι στα 1000 ειναι τοσα πολλα τα γκαζια που συνηθως κλανεις μεντες πριν αρχισεις να καταλαβαινεις τις διαφορες...
    Ασε που για κατι κουλομαριες σαν και μενα ταιριαζει καλυτερα το RR-οταν μαθω και αν ζω ακομα θα παρω και suzuka...σιγα τωρα,μηπως μας πηραν τα χρονια..
    Και μια και ειπα για χρονια μολις ειδα οτι γεννηθηκαμε ιδια μερα-με καποια χρονακια διαφορα βεβαιως βεβαιως..
    Εισαι και αεκαρα,παει στο διαολο,μια χαρα εισαι
    Αν βρεθουμε σε καμια πιστα θα σου δωσω βολτα το cbrακι,να δεις ποσο πολυ θα σ'αρεσει και θα σου
    και γιατι δε γουσταρω τις λαχανιδες σου
    Ως τοτε

  13. #13
    Ασφαλτινος ιμιβροχινος Το avatar του/της KivraZ
    Εγγραφή
    21/01/2007
    Μηνύματα
    37

    ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΤΕΤΟΙΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΑ KAWASAKI!!!

    ΛΟΙΠΩΝ ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ KAWASAKI E!!!!!
    TA KAWASAKI EINAI ΘΡΗΣΚΕΙΑ....
    ΤΑ KAWASAKI EINAI ΚΑΒΛΑ
    ΤΑ KAWASAKI ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ!!!


    ενταξει μπορει να μην ειναι τοσο αξιοπιστα οσο τα αλλα ιαπονεζικα αλλα ειναι μηχανες ξεχωριστες με χαρακτηρα..........και.....ΑΓΡΙΑΔΑ!!!!

    οχι τωρρα που θα μου πεις μηχανη τις μεγιστοποιημενες μινιατουρες μπιμπελα μηχανες
    αν το αλλο δεν ουρλιαζει!!!

    ΑΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ
    ΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!!

    __________________
    Ζητειται Εντουροβια συντροφος να εκπληροσει το αλλο μου μισο(το χωματινο)
    Kapoios na mou thimisei na kopso tis malakies

  14. #14
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399

    Re: ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΤΕΤΟΙΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΑ KAWASAKI!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KivraZ

    ΛΟΙΠΩΝ ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ KAWASAKI E!!!!!
    TA KAWASAKI EINAI ΘΡΗΣΚΕΙΑ....
    ΤΑ KAWASAKI EINAI ΚΑΒΛΑ
    ΤΑ KAWASAKI ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ!!!

    ΕΕΕΕΤΣΙ!!!!! :a19:

    ενταξει μπορει να μην ειναι τοσο αξιοπιστα οσο τα αλλα ιαπονεζικα αλλα ειναι μηχανες ξεχωριστες με χαρακτηρα..........και.....ΑΓΡΙΑΔΑ!!!!
    Τι λες ρε?!?!?!?!? Σου χάλασε ποτέ;;;;
    Ατσάτσα

  15. #15
    μολών λαβέ Το avatar του/της xez334
    Εγγραφή
    07/03/2007
    Μηνύματα
    9
    Ολα αυτά καλά που λέτε αλλά ξεφύγαμε απο το θέμα.

    Ψάχνω μέσω διαδικτύου εδώ και 2 ημέρες να βρω τελικά για το CBF (για να ξεκινήσω από το ποιο βασικό) αλλά δεν βρίσκω.

    Θα προτιμούσα σε Yosimura ή Acrapovic. Τα υπόλοιπα εξαρτώνται από απόδοση τιμή και εμφάνιση. To Μόνο που βρήκα στην Acrapovic Ιταλίας τελικό για HONDA CBF 600. Για 1000 τίποτα.

    Έχει κανείς κάποια ιδέα που θα τα βρώ εδώ στην Ελλαδίτσα μας ή απ΄έξω τουλάχιστον;


    Για τα φιλτρα βρηκα σε KN. Αν έχετε κάτι καλύτερο και να υπάρχει για CBF 1000 περιμένω.

    Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και ειδικά εσένα φίλε SeNNinhA που σε βρίσκω πάρα πολύ ενημερωμένο.

    Κατά τα άλλα ξαναμίλησα με την εταιρεία για το poewr commander μου είπαν ότι πάνε για σεμινάριο στην Ολλανδία στις 20 Απριλίου και να ξαναμιλήσουμε μετά το σεμινάριο που θα έχει έρθει και το μοντέλο για το το δικό μου.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. antikofths kai power commander
    από SpyrosTDM στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2005, 19:01
  2. Power Commander III USB(ή χωρις usb)
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 08:40
  3. Power Commander σε FZ6
    από naked beauty στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 10:02
  4. power commander και προβλημα με τον αντιπροσωπο του
    από zaharakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF