Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Prosoxh Stoys Aerides

  1. #1
    ΑΠΛΟ ΜΕΛΟΣ
    Εγγραφή
    19/11/2003
    Μηνύματα
    9

    Prosoxh Stoys Aerides

    Εδω και μια βδομαδα ειμαι ο ευτυχης κατοχος ενος γυψου στο δεξι
    μου χερι σπασμενος καρπος
    Κινουνουμενος μια ημερα με πολυ βροχη και κρυο,γενικα σκ@τα καιρου βρεθηκα στην Αττικη οδο κοντα στην Ελευσινα αφου πληρωσα διοδια,και χωρις καμια προειδοποιηση απο αυτους βρεθηκα μετα απο 1χλμ περιπου να φλερταρω με τισ μπαρες της δεξια πλευρας του δρομου αφου φυσικα με πηρε και με πεταξε ο αερας!!! με αποτελεσμα μια μεγαλοπρεπεστατη τουμπα.Δεν κατηγορω κανεναν φυσικα.
    Απλα θα ηθελα να προειδοποισω το φορομ για τους πολυ εντονους εως επικινδυνους ανεμους που υπαρχουν κυριως στο καινουργιο τμημα της Αττικης οδου μιας και συχνος χρηστης λογο δουλειας θεωρω οτι το τμημα αυτο θελει προσοχη οποτε
    ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ
    OΛΑ ΚΑΛΑ

  2. #2
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    είναι πολύ επικίνδυνοι και ειδικά να καβαλάς ελαφριά μηχανή.

    Περαστικά σου και γρήγορα πάλι με τη μοτό για βόλτες

  3. #3
    Paidia prosoxh polu kai stfn kainourgia periferiakh Ymhtou. Se kapoio shmeio oi 3 lorides gunontai 2 kai h trith ginete pezodromio. Thn diadromh auth thn ekana me thn mhxanh thn epomenh mera afou parado8ike sthn kukloforia. phgena bolta me enan fulo mou kai ephdh o dromos htan adeios kainourgios opote to grip htan gamato. eipame kai emeis na "pai3oume" ligo me ths strofes. kai ekei pou phgename sunexeia 150-160 bre8uka apo to pou8ena pano se ena paizodromio. Sthnarxh den to katalaba oti ennousan auto kati diaxoristikes grammes. ego nomiza oti ligo pio kato 8a ginete kombos me mia allh odo pou 8a peftei sthn periferiakh ymhtou....alla den. htan pezodromio.


    auta me ta straba kai anapoda stous ellhnikous dromous....


    poloi apo sas osoi exete perasei apo ekeino to shmeio 8a katalabate gia pio sas leo. Alla prosoxh pantou genikotera.

    Πανευτυχής που ξεμπερδέψα με τους Γιαπωνέζους

    Δεν μετανιώνω που αγάπησα εσένα μόνο.....

  4. #4
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    όταν έχετε πλάγιους ανέμους να ανοίγετε το γόνατο προς την μεριά που φυσά - φυσικά για να μην ψάχνετε, μπορείτε να ανοίξετε και τα δυο γόνατα (απλά θα δείχνετε άσχημα)

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011

    re

    Ο αέρας πολλές φορές με ανγκάζει να μην βγω με το παπί, αφού με παίρνει και με πάει όπου θέλει! Δεν ξέρω για Αθήνα αλλά εδώ (Θεσσαλονίκη) φυσάει πολύ!
    Πάντως όταν έχει αεράκι ή είμαι μονίμως ελάχιστα γερμένος προς τη μεριά του ανέμου ή (όπως είπε και ο NLS) βγάζω το πόδι λίγο λεσ και ετοιμάζομαι να πάρω την καραστροφάρα.
    Με αεράκι ψιλόβροχο (γλίτσα στο δρόμο) και ανάποδη κλίση σε μια στροφή έχω φάει μια από τις χειρότερες βούτες και ευτυχώς που δεν ερχόταν αμάξι από πίσω γιατί...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    Unhappy Το νου σας (και το νουνου σας)!!!!!!

    ...εγω, προς το παρον τουλαχιστον, δεν εχω σουπιαστει ( ) αλλα εχω φαει κατι δυνατα "χαστουκια"....


    Περαστικά φίλε!!

  7. #7
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    είναι λάθος πάντως η "αντίδραση" προς τον αέρα... "χαστούκι αυτός; χαστούκι εγώ"

    ο αέρας δεν προειδοποιεί πότε θα κόψει, κάποιοι (το έχω δει) "αντεπιτίθενται" στον αέρα με αποτέλεσμα όταν η ριπή κόψει (απότομα) αυτοί να πέφτουν (ή να κοντεύουν να πέσουν) μόνοι τους

    το κόλπο είναι αυτό που είπα και επίσης βέβαια... η ταχύτητα

    πρέπει να είναι μεγαλύτερη... είναι θέμα φυσικής, το διάνυσμα από το πλάι του αέρα και το διάνυσμα της ταχύτητας της δικιάς σας αν προστεθούν και βγάζουν πάλι σχεδόν ευθεία, είναι καλό βέβαια... αν η ταχύτητα είναι μικρή το παραπάνω άθροισμα θα πηγαίνει για αρκετές μοίρες σε γωνία από την ευθεία, με αποτέλεσμα, αλλού να πας και αλλού να βρίσκεσαι

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Από προσωπική πείρα ....

    όσα χρόνια οδηγώ οι αέρηδες είναι πολύ ύπουλοι και επικίνδυνοι.Μπορεί να φυσάει προς μια κατεύθυνση και ξαφνικά σου σκάει μια ριππή αντίθετα και με δύναμη (σε Εθνικές ειδικά).Εννοείται πως μιλάω για πολλά μποφόρια.

    Προσωπικά τι κάνω :
    1. Οδηγώ κολλημένος στην μοτό!Δεν είμαι χαλαρός αλλά σφιγμένος πάνω στην μοτό και με τα πόδια παντού!Ρίχνω το βάρος μου πιο πολύ μπροστά.Στην ουσία κάτι σαν να ψαρώνω.Και αυτό επειδή το μπροστινό τρώει την μεγαλύτερη πίεση και είναι ΠΑΝΤΑ αυτό που μας ενδιαφέρει να μην "φύγει" και παίζει μεγαλύτερο ρόλο στην υπόθεση σταθερότητα.

    2. Ο,τι εξέχει από την μοτό και εμάς φέρνουν αντίσταση στον αέρα που σημαίνει ότι κουνιόμαστε μαζί με την μοτό.Αν έχω το πόδι μου προς τα έξω π.χ δεν υπάρχει αεροδυναμική και είναι πολύ χειρότερα.Μην ξεχνάμε οι μοτό είναι σχεδιασμένες αεροδυναμικά εμείς όχι.Για αυτό είπα να είμαστε κολλημένοι στην μοτό και την αφήνουμε να κάνει την δουλειά της.Απλά βοηθάμε με το βάρος μας.

    3. Το γκάζι παίζει σημαντικό ρόλο.Αν την ώρα που φυσάει πολύ κλείσουμε γκάζι μας παίρνει ο αέρας.Φανταστείτε ένα σκάφος στην θάλασσα που έρχεται το κύμα πάνω του και μειώσει ταχύτητα.Χάνει την ορμή του.Είναι λογικό.Κάτι αντίστοιχο και ο αέρας.Οδηγάμε σταθερά χωρίς απότομα ανοιγοκλείματα του γκαζιού.Και όπου χρειαστεί επιταχύνουμε λίγο.Εννοείται με λίγα χιλιόμετρα κινιόμαστε.Ούτε με 40 ούτε με 150 κάπου ενδιάμεσα που αισθανόμαστε άνετα.

    4. Οδηγάμε δεξιά ΑΛΛΑ ΟΧΙ κολλημένοι στο δεξί μέρος.Ώστε αν μας αλλάξει την πορεία ο αέρας ούτε να φοβηθούμε ότι θα κολλήσουμε στις μπάρες αλλά και να έχουμε χώρο να διορθώσουμε.Για αυτό καθόμαστε στο δεξί ρεύμα αλλά στην αριστερή του πλευρά.Και στο δεξί ρεύμα καθόμαστε για να μην έχουμε και το άγχος ότι θα έρθει κανείς τάπα από πίσω, ούτως ή άλλως αργά θα οδηγάμε.

    5. Οδηγάμε συγκεντρωμένα και αποφεύγουμε σφήνες κτλ κτλ.Σε περίπτωση που ο αέρας είναι πάρα πολύ δυνατός (έχει συμβεί) και δεν μπορούμε να συνεχίσουμε διαλέγουμε ένα σημείο και σταματάμε.Πριν λίγους μήνες στην Λάρισα αν θυμάμαι καλά ο αέρας έπαιρνε φορτηγά!!!! και τα έριχνε έξω από τον δρόμο!!!Φαντάσου μοτό.!

    6. Σε περίπτωση και βροχής έχουμε άλλον ένα παράγοντα να σκεφτόμαστε.Την πρόσφυση.Κάνουμε τα ίδια όπως πάνω με λιγότερα χιλιόμετρα και ακόμα πιο προσεκτικοί.ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ και σε μερικές περιπτώσεις αν έχει λίγη ορατότητα ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΑΡΜ ή αν δεν έχουμε ΤΟ ΔΕΞΙ ΦΛΑΣ ώστε να είμαστε σίγουροι ότι μας βλέπουν αυτοί που έρχονται από πίσω.

    7. Και γενικά είμαστε συγκεντρωμένοι στην οδήγηση μας και έτοιμοι για όλα.Περιμένουμε ότι ο αέρας θα μας αλλάξει την πορεία κάποια στιγμή , ξέρουμε ότι γλυστράει λόγω βροχής και είμαστε έτοιμοι να αντιδράσουμε.Μου έχει τύχει σε επαρχιακό την ώρα που έστριβα εννοείται με λίγα να με πάρει ο αέρας, έβρεχε καταρακτωδώς και με μετακίνησε λίγο δεξιά.Προσπαθείς να μην τα χάσεις και να διορθώσεις.Για αυτό μετράμε όλους τους παράγοντες του δρόμου.Και εννοείται και το οδόστρωμα αν γλυστράει έχει πετραδάκια κτλ κτλ.

    Αυτά μου έρχονται για την ώρα στο μυαλό.Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Γειά σου ρε τιμωρέ με την έρευνα σου για τους αέρηδες!

    Φαντάζομαι όμως εσύ θα έχεις και μικρότερο πρόβλημα λόγω μικρότερης μηχανής!

    Σήμερα να δεςι στην Θεσσαλονίκη που παίρνει και ανθρώπους!

    Γενικά όντως το σταθερό γκάζι είναι σωτήριο! Τα ανοιγοκλεισίματα παίζουν το πίσψ λάστιχο και το παίζει και ο αλερας μετά και τα παίζεις και εσύ με τη σειρά σου!

    Επίσης αν και νόμιζα παλιά το αντίθετο η μεγάλη ταχύτητα σε κάνει λιγότερο ευάλωτο στον αέρα. Παλιά νόμιζα πως αν πηγαίνω με 20 δεν θα με παίρνει αλλά τις τελευεταίες μέρες είδα πως δεν είναι έτσι!

    Γενικά και εδώ από το ίδιο υποφέρω, από τις απότομες αλλαγές... Με σταθρό προς μια κατεύθυνση αέρα το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο γιατί ξέρεις και προς πια κατεύθυνση θα νατιδράσεις για να μην σε επηρεάζει. Αλλά ξαφνικά όταν είσαι σε δρόμο της πόλης και πας νμα περάσεις ένα σταυροδρόμι ανοιχτό προς την παραλία μας σου έρχεται το απότομο και άντε σώσ'το!

    Το ποδαράκι του NLS όντως βοηθάει!

  10. #10

    Σωστός ο bikersonly, άν δεν έχεις ss, διαμορφώνεις το κείμενο (εσύ με το XT μή δαγκώνεις το προβολέα, απλά χαμήλωσε το σώμα όσο μπορείς, και κάτσε λίγο πιο πίσω), ή κόβεις ανάλογα.

  11. #11
    Ένα μέλος... Το avatar του/της Aggelos_SV
    Εγγραφή
    07/08/2006
    Μηνύματα
    1.533
    Το κομματι της Αττικης οδου που αναφερει ο ''παθων'' ειναι γνωστο για τους ανεμους που το δερνουν...Αν δεν κανω λαθος υπαρχει και ειδικη συμανση, ξερετε , το κιτρινο τριγωνο που εχει μεσα μια ανεμοδουρα.
    Επισης το κομματι απο την Καντζα ως το Αεροδρομιο ειναι εκτεθειμμενο σε ισχυρους ανεμους.Ακομα και οταν δεν φυσαει εκει περα παντα εχει δυνατο σχετικα αερα

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber

    Σήμερα να δεςι στην Θεσσαλονίκη που παίρνει και ανθρώπους!
    σε πηραν οι βαρδαρηδες???? ναι ειναι πολυ μαλακας αυτος ο βαρδαρης ,σπασικλας σκετος .........και κραταει 24 η 48 ωρες ασταματητα........

    χιλιες φορες να βρεχει παρα να φυσαει ο motherfucker .......

    και οταν φυσαει γινεται πραγματικη μαχη πανω στη μοτο,σαν να βλεπω τον καπιροσι που παλευει να κρατηθει

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΛΑΙΣΙΟ Er6n Prosoxh!
    από medieval στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2007, 18:00
  2. PROSOXH: VIN apo klemenes mhxanes
    από motosport στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 12:19
  3. ΕΠ!!!! Z-badboy'stoy !!!!
    από evvou στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 23:54
  4. Z-badboy'stoy ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ!!!
    από Multijohn στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 19:50
  5. epikindino simio.... PROSOXH ! ! !
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 12:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF