Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Τα τακάκια εμπρός είναι Διαφορετικά μεταξύ τους ;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164

    Τα τακάκια εμπρός είναι Διαφορετικά μεταξύ τους ;

    Καλησπέρα σας ...
    Θέτω ένα θέμα για προβληματισμό (σε όποιον αντέχει...) :
    Παραγγέλνω τακάκια για το VFR (πρώτη φορά εμπρός 19.000 Km - τα πίσω τα έφαγε στα 14.000 Km -Δεν μου έχει ξανατύχει σε μοτοσυκλέτα αυτό , έπρεπε να υποψιαστώ τη συνέχεια....) , και διαβάζωντας τον κατάλογο ανταλλακτικών (ελληνιστί part list) βλέπω τα εξής :
    Εμπρός Δεξιά : 06456-MCC-006
    Εμπρός Αριστερά : 06455-MCC-006
    Σκέφτομαι ο άφρων ..... Μάλλον ο διαφορετικός αριθμός 56 -55 , θα αναφέρεται στό δεξιά - αριστερά και λέω για δες τα japonioa επιμονή στη λεπτομέρια ...
    Σε γνωστό κατάστημα ανταλλακτικών λοιπόν είμαι στον πάγκο για να παραγγείλω τα τακάκια , και ο μαγαζάτορας μου λέει :
    -Δεν έχω τώρα απο VFR , θα σου δώσω από XX που είναι ίδια ...
    -Σίγουρα μάστορα είναι ίδια ;
    -Ναι και μην την ψάχνεις όλα τα συνεργεία αυτά πέρνουν -τα 06455
    -Μα ΝΟΜΙΖΩ (ποτέ δεν ξέρεις .... Νομίζεις όπως λεέι και ο Πανούτσος) πως σε ΑΥΤΟ το μηχανάκι ΑΛΛΟ είναι το δεξί και ΑΛΛΟ το άριστερό τακάκι.....
    -Μην ακούω μαλακίες ... Άκου ρε τι λέει το άτομο ....Διαφορετικά τακάκια εμπρός...........χα ,χα
    Δεν έκανα κίνηση , πάω σπίτι ανοίγω PC και διαβάζω part list CBR 1100 XX 2003
    Εμπρός Δεξιά : 06455-MAT-E21
    Εμπρός Αριστερά : 06455-MAT-E21

    Πρώτο συμπέρασμα :
    Ο Μαγαζάτορας είχε δίκιο για τα ίδια τακάκια εμπρός , όσον αφορά το ΧΧ όμως .....
    Όσον αφορά το VFR είχε μαύρα μεσάνυχτα....(αναρωτιέμαι πόσοι φίλοι με VFR φοράνε τακάκια από ΧΧ .....)

    Πρώτη κίνηση :
    Παραγγέλνω (από αλλού) τα τακάκια με βάση τους κωδικούς τους .....
    Έρχονται σε διαφορετικές συσκευασίες με τους διαφορετικούς κωδικούς επάνω και τα ανοίγω επιτόπου να δούμε τις διαφορές ....
    Εμφανισιακά καμμία διαφορά εν πρώτοις.....
    Ο μάστορας (που κουφάθηκε με τον διαφορετικό κωδικό ) υπέθεσε πώς θα είναι διαφορετικές οι πάστες -ένεκα του Dual system . Για να μην φθείρεται το ένα πιό γρήγορα απο το άλλο- α ρε κουφάλες Γιαπωνέζοι θα μας κλείσετε όλους ....

    Εγώ θα την ψάξω λίγο ακόμα .............

    μήπως όμως ξέρει κάποιος κάτι ;
    Ευχαριστώ ...

  2. #2
    Ενδιαφέρων,περιμένουμε την συνέχεια!
    " Θέλεις ξανά ν' αποτελειώσεις μοναχός
    Ενα ταξίδι που ποτέ δεν τελειώνει"

    Για ταξιδευτές: www.cars4rent.gr/

  3. #3
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    φιλε καλη παρατηρηση..εννοειται οτι πολλοι εδω μεσα θα εχουν ιδια τακακια μπροστα αλλα μην ξεχνας κατι...και το XX εχει cbs και μαλιστα πιο δυνατο μπροστα απο τι το vfr!

    το ερωτημα παραμενει σε μενα

  4. #4
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    επισης καποιοι after market κατασκευαστες δινουν το ιδιο σετ δεξια και αριστερα τσεκαρα ebc,ferodo,brembo

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ermisVFR
    Εγγραφή
    25/08/2006
    Μηνύματα
    728
    Πραγματικά περίεργο. Εχουν και διαφορετική τιμή........


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pad set.jpg 
Προβολές:	349 
Μέγεθος:	95,1 KB 
ID:	80757

  6. #6

    Re: Τα τακάκια εμπρός είναι Διαφορετικά μεταξύ τους ;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από lzkl
    Καλησπέρα σας ...
    Θέτω ένα θέμα για προβληματισμό (σε όποιον αντέχει...) :
    Παραγγέλνω τακάκια για το VFR (πρώτη φορά εμπρός 19.000 Km - τα πίσω τα έφαγε στα 14.000 Km -Δεν μου έχει ξανατύχει σε μοτοσυκλέτα αυτό , έπρεπε να υποψιαστώ τη συνέχεια....) , και διαβάζωντας τον κατάλογο ανταλλακτικών (ελληνιστί part list) βλέπω τα εξής :
    Εμπρός Δεξιά : 06456-MCC-006
    Εμπρός Αριστερά : 06455-MCC-006
    Σκέφτομαι ο άφρων ..... Μάλλον ο διαφορετικός αριθμός 56 -55 , θα αναφέρεται στό δεξιά - αριστερά και λέω για δες τα japonioa επιμονή στη λεπτομέρια ...
    Σε γνωστό κατάστημα ανταλλακτικών λοιπόν είμαι στον πάγκο για να παραγγείλω τα τακάκια , και ο μαγαζάτορας μου λέει :
    -Δεν έχω τώρα απο VFR , θα σου δώσω από XX που είναι ίδια ...
    -Σίγουρα μάστορα είναι ίδια ;
    -Ναι και μην την ψάχνεις όλα τα συνεργεία αυτά πέρνουν -τα 06455
    -Μα ΝΟΜΙΖΩ (ποτέ δεν ξέρεις .... Νομίζεις όπως λεέι και ο Πανούτσος) πως σε ΑΥΤΟ το μηχανάκι ΑΛΛΟ είναι το δεξί και ΑΛΛΟ το άριστερό τακάκι.....
    -Μην ακούω μαλακίες ... Άκου ρε τι λέει το άτομο ....Διαφορετικά τακάκια εμπρός...........χα ,χα
    Δεν έκανα κίνηση , πάω σπίτι ανοίγω PC και διαβάζω part list CBR 1100 XX 2003
    Εμπρός Δεξιά : 06455-MAT-E21
    Εμπρός Αριστερά : 06455-MAT-E21

    Πρώτο συμπέρασμα :
    Ο Μαγαζάτορας είχε δίκιο για τα ίδια τακάκια εμπρός , όσον αφορά το ΧΧ όμως .....
    Όσον αφορά το VFR είχε μαύρα μεσάνυχτα....(αναρωτιέμαι πόσοι φίλοι με VFR φοράνε τακάκια από ΧΧ .....)

    Πρώτη κίνηση :
    Παραγγέλνω (από αλλού) τα τακάκια με βάση τους κωδικούς τους .....
    Έρχονται σε διαφορετικές συσκευασίες με τους διαφορετικούς κωδικούς επάνω και τα ανοίγω επιτόπου να δούμε τις διαφορές ....
    Εμφανισιακά καμμία διαφορά εν πρώτοις.....
    Ο μάστορας (που κουφάθηκε με τον διαφορετικό κωδικό ) υπέθεσε πώς θα είναι διαφορετικές οι πάστες -ένεκα του Dual system . Για να μην φθείρεται το ένα πιό γρήγορα απο το άλλο- α ρε κουφάλες Γιαπωνέζοι θα μας κλείσετε όλους ....

    Εγώ θα την ψάξω λίγο ακόμα .............

    μήπως όμως ξέρει κάποιος κάτι ;
    Ευχαριστώ ...
    Αυτό που γνωρίζω εγώ..όντως παίζει να έχεις για την ίδια μάρκα διαφορετικό κωδικό ανταλλακτικού..

    Το είχα προσέξει παλιά στο Γελαγώτη όταν πήγα μια φορά να πάρω τακάκια για το ΧΧ μου..(Honda τακάκια δεν βάζω άλλη μάρκα ) και βλέπω ότι παίζαν δύο κωδικοί (δύο ποιότητες δηλαδή ) ..μάλιστα η τιμή είχε φοβερή διαφορά (κάνα τριχίλιαρο παλιές δραχμές μιλάμε)..

    Τα περισσότερα συνεργεία μπορεί να μην το ξέρουν και από οτι φαίνεται βάζουν ότι τους κατέβει..
    εσύ όμως να έχει διαφορετική πάστα στους δίσκους απο τη μάνα του το vfr.. κουφό τι γίνεται...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Επανέρχομαι λοιπόν και προσθέτω το εξής :
    Με κάθε ζευγάρι υπήρχε στην συσκευασία και ένα μεταλάκι (shield) , το οποίο έμπαινε μόνο στο ένα τακάκι με ένα τρόπο . Δηλαδή : Αριστερά έμπαινε στην εξωτερική μεριά (στα πιστονάκια) και Δεξιά ΠΑΛΙ στη εξωτερική μεριά (στα πιστονάκια ) . ΑΝ ήταν Ολόιδια ΔΕΝ θα γινόταν αυτό .
    Λες λοιπόν... Για κοίτα ρε φίλε μου πως η μαμά Honda σκέφτεται τα συνεργεία ... Ειδικό κόλπο για να μήν μπερδεύονται ...
    Έλα όμως που δεν στέκει στη λογική αυτή η υπόθεση , διότι σε ένα σωρό (σε όλα τα άλλα δηλαδη )μηχανάκια ,δίνει τα ίδια τακάκια με το μεταλάκι να μπαίνει και απο τις 2 μεριές.
    Και βέβαια αυτό ΔΕΝ εξηγεί την διαφορά της τιμής .
    Γιατί δηλαδή να είναι 2 ευρώ ακριβότερο το διαφορετικό ( ως προς τον κωδικό ) τακάκι;
    Μήπως τελικά είναι θέμα πάστας ;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Και επανέρχομαι...

    ΑΝ λέω ΑΝ έχουν διαφορετική πάστα τότε :
    1) Δικαιολογείται η διαφορά τιμής και
    2) Έχει πλέον νόημα η ιστορία με τα μίας τοποθέτησης μεταλάκια - η Honda θέλει νάναι σίγουρη πως οι διαφορετικές πάστες θα μπούν στην σωστή μεριά απο τα διάφορα συνεργεία σε όλο τον κόσμο ....

    Περιμένω απόψεις ...

  9. #9
    A.I.R.P. Το avatar του/της pissaman
    Affiliate
    Εγγραφή
    26/05/2005
    Μηνύματα
    641
    Στείλε μου με πμ τον αριθμό πλαισίου και θα σου πω!
    Do You Ride? Ανταλλακτικά Μοτο
    Τα πάντα είναι εφικτά! Είναι απλά θέμα χρόνου και χρήματος!
    Videos

  10. #10
    Banned Το avatar του/της X_NR750
    Εγγραφή
    21/07/2006
    Μηνύματα
    691
    Αυτο το μηχανακι ειναι οντως ιδιαιτερο και με εκπλησσει συνεχεια

    φιλε lzkl περιμενουμε τα συμπερασματα σου (μιας και το ψαχνεις)

    Υγ Καλως ηρθες (πολυ καλο μπασιμο μπραβο)

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Λοιπόν επανέρχομαι δριμύτερος ...

    Μόλις τελείωσα την αλλαγή υγρών φρένων - συμπλέκτη , μιλάμε για 7 (επτά!) εξαεριστηράκια ε!! ( 8 για το μοντέλο με ABS) .

    Και παρατηρώ το εξής :

    Όταν τσαρουχώνεις την μανέτα του μπροστινού δουλεύουν 3 έμβολα στη Δεξιά δαγκάνα και ΜΟΝΟ 2 στην αριστερή !!!( τα 2 ακριανά...) . Το τρίτο εμβολάκι της αριστερής δουλέυει ΜΟΝΟ με το πίσω φρένο και μάλιστα η πίεση περνά μέσα απο κατανεμητή - δηλ. ακόμη και στο τσαρούχωμα του πίσω , μπροστά πηγαίνει ελεγχόμενη πίεση ...

    Και λέω εγώ ...

    Όσους γνωρίζω φρενάρουν και παίρνουν το 95% της επιβραδυντικής ισχύος με το μπροστά και χρησιμοποιούν το πίσω για τον έλεγχο της μηχανής .
    Το ίδιο υποθέτω νομίζει και η μαμά (ΜΙΑ είναι η Μαμά...) . Άρα τι θα κάνει η μαμά για το ΔΕΞΙ τακάκι που ταλαιπωρείται περισσότερο ;;;
    Προφανώς θα το ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ...
    Ή με μεγαλύτερο πάχος πάστας (ο ηλίθιος δεν σκέφτηκα να τα μετρήσω πρίν τα βάλω πάνω...) ή με Διαφορετική πάστα !!!

    Επειδή η δική μου αλλαγή αργεί ακόμη αν κάποιος αγοράσει τα μαμίσια ας κάνει τον κόπο να τα μετρήσει ώς προς το πάχος της πάστας - 'ετσι για να μας λυθεί η απορία βρε αδερφέ...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lzkl
    Λοιπόν επανέρχομαι δριμύτερος ...

    Μόλις τελείωσα την αλλαγή υγρών φρένων - συμπλέκτη , μιλάμε για 7 (επτά!) εξαεριστηράκια ε!! ( 8 για το μοντέλο με ABS) .

    Και παρατηρώ το εξής :

    Όταν τσαρουχώνεις την μανέτα του μπροστινού δουλεύουν 3 έμβολα στη Δεξιά δαγκάνα και ΜΟΝΟ 2 στην αριστερή !!!( τα 2 ακριανά...) . Το τρίτο εμβολάκι της αριστερής δουλέυει ΜΟΝΟ με το πίσω φρένο και μάλιστα η πίεση περνά μέσα απο κατανεμητή - δηλ. ακόμη και στο τσαρούχωμα του πίσω , μπροστά πηγαίνει ελεγχόμενη πίεση ...

    Και λέω εγώ ...

    Όσους γνωρίζω φρενάρουν και παίρνουν το 95% της επιβραδυντικής ισχύος με το μπροστά και χρησιμοποιούν το πίσω για τον έλεγχο της μηχανής .
    Το ίδιο υποθέτω νομίζει και η μαμά (ΜΙΑ είναι η Μαμά...) . Άρα τι θα κάνει η μαμά για το ΔΕΞΙ τακάκι που ταλαιπωρείται περισσότερο ;;;
    Προφανώς θα το ΕΝΙΣΧΥΣΕΙ...
    Ή με μεγαλύτερο πάχος πάστας (ο ηλίθιος δεν σκέφτηκα να τα μετρήσω πρίν τα βάλω πάνω...) ή με Διαφορετική πάστα !!!

    Επειδή η δική μου αλλαγή αργεί ακόμη αν κάποιος αγοράσει τα μαμίσια ας κάνει τον κόπο να τα μετρήσει ώς προς το πάχος της πάστας - 'ετσι για να μας λυθεί η απορία βρε αδερφέ...
    ΔΕΝ έχει κατανεμητή αλλά PCV (proportional control valve - αναλογική βαλβίδα η οποία ανάλογα με την πίεση στο κύκλωμα του πίσω φρένου στέλνει πίεση και στο εμπρός. Και από όσο γνωρίζω από το ΧΧ, αυτή περνάει στα μεσαία έμβολα ΚΑΙ ΤΩΝ 2 εμπρός δαγκανών.

    Τα περί διαφορετικού πάχους πάστας... μέτρα το αλλά αμφιβάλλω ότι θα βρεις κάτι.

    Μάλλον η διαφορά του κωδικού έχει να κάνει με τα λαμάκια -αριστερό, δεξί- τα οποία ΠΑΝΤΑ μπαίνουν από την πλευρά των εμβόλων (αφού εδώ μιλάμε για δαγκάνα με έμβολα από την μία πλευρά και τακάκι γλύστρα από την άλλη) Σκοπός του είναι να μην κολλάνε τα έμβολα στο τακάκι ειδικά εάν δε χρησιμοποιούμε γράσσο χαλκού.

    Κανονικά θα έπρεπε να βρεις και ένα άσπρο πλακάκι που μπαίνει ανάμεσα στο μεταλικό και στο τακάκι και το οποίο εμποδίζει τη μεταφορά θερμότητας προς τα έμβολα και μετά στα υγρά.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    ΔΕΝ έχει κατανεμητή αλλά PCV (proportional control valve - αναλογική βαλβίδα η οποία ανάλογα με την πίεση στο κύκλωμα του πίσω φρένου στέλνει πίεση και στο εμπρός. Και από όσο γνωρίζω από το ΧΧ, αυτή περνάει στα μεσαία έμβολα ΚΑΙ ΤΩΝ 2 εμπρός δαγκανών.

    Τα περί διαφορετικού πάχους πάστας... μέτρα το αλλά αμφιβάλλω ότι θα βρεις κάτι

    Κανονικά θα έπρεπε να βρεις και ένα άσπρο πλακάκι που μπαίνει ανάμεσα στο μεταλικό και στο τακάκι και το οποίο εμποδίζει τη μεταφορά θερμότητας προς τα έμβολα και μετά στα υγρά.
    Στο VFR όπως βλέπεις η PCV οδηγεί ΜΟΝΟ στην αριστερή Δαγκάνα .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rvc 1.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	54,4 KB 
ID:	106228

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Η Δεξιά δαγκάνα ελέγχεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο τη μπροστά μανέτα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pvc 2.jpg 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	46,5 KB 
ID:	106230

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2006
    Μηνύματα
    164
    Και για να ¨σώσουν¨λίγο την κατάσταση , βάλανε ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ μεσαίο εμβολάκι στην Δεξιά Δαγκάνα .

    Το άσπρο μονωτικό υπάρχει ΜΟΝΟ στη συσκευασία των πίσω τακακιών .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Δαγκάνα.jpg 
Προβολές:	228 
Μέγεθος:	44,2 KB 
ID:	106231

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατι τρίζουν τα τακάκια ?
    από kapeos στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 22:23
  2. που σαι bartal να τα χωσεις , ολα ειναι ανακυκλωσεις
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2005, 09:24
  3. Οταν βρίσκουν τα τακάκια στο δισκόφρενό....
    από free rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2005, 15:45
  4. Μήπως θέλετε τα φλας να είναι πάνω στο ψυγείο;
    από bonepeeler στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 01:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF