Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Abs και ανώμαλοι κατήφοροι...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2004
    Μηνύματα
    28

    Abs και ανώμαλοι κατήφοροι...

    Αν γνωρίζετε ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία...

    Κατεβαίνεις απότομο κατηφορικό τσιμεντένιο ή λιθόστρωτο δρόμο. Ξέρετε, απ αυτούς που συναντάμε συχνά στην επαρχία. Λόγω του οδοστρώματος η πρόσφυση είναι εξ ορισμού χάλια, με συνεχείς μικροαναπηδήσεις των τροχών. Στο κιβώτιο έχεις πρώτη ή το πολύ δευτέρα για να σε φρενάρει ο κινητήρας και ταυτόχρονα κρατάς διαρκώς τσιμπημένα τα φρένα για να μην σε πάρει ο κατήφορος (ταχύτητα 15-20 maximum). Καταφέρνεις λοιπόν και κατεβαίνεις σιγά σιγά ώσπου στο τέλος ακολουθεί απότομη στροφή, την οποία για να καταφέρεις να πάρεις πρέπει να φρενάρεις περισσότερο. Απέναντι σου υπάρχει τοίχος, χωράφι, θάλασσα, ... , φανταστείτε ό,τι σας βολεύει περισσότερο, δεν με απασχολεί! Έχω βρεθεί αρκετές φορές σε τέτοιους δρόμους και πιθανότατα και εσείς.

    Το ερώτημα είναι προφανές: θα φρενάρει η μηχανή με ABS ή θα κάνει εκείνο το περιβόητο κλαπ-κλουπ (επειδή ίσως συνάντησε κάποια ανωμαλία στο οδόστρωμα) και θα σε αφήσει χωρίς φρένα στην κρίσιμη στιγμή; Βοηθήστε με λίγο ρε παίδες, ετοιμάζομαι για καινούρια μοτο μετά απο 15 χρόνια οδήγησης χωρίς ABS και λοιπά κέρατα και δεν ξέρω αν τελικά θα με βοηθήσουν ή όχι.

  2. #2
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Re: Abs και ανώμαλοι κατήφοροι...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από frapes
    Αν γνωρίζετε ρε παιδιά, λύστε μου μια απορία...

    Κατεβαίνεις απότομο κατηφορικό τσιμεντένιο ή λιθόστρωτο δρόμο. Ξέρετε, απ αυτούς που συναντάμε συχνά στην επαρχία. Λόγω του οδοστρώματος η πρόσφυση είναι εξ ορισμού χάλια, με συνεχείς μικροαναπηδήσεις των τροχών. Στο κιβώτιο έχεις πρώτη ή το πολύ δευτέρα για να σε φρενάρει ο κινητήρας και ταυτόχρονα κρατάς διαρκώς τσιμπημένα τα φρένα για να μην σε πάρει ο κατήφορος (ταχύτητα 15-20 maximum). Καταφέρνεις λοιπόν και κατεβαίνεις σιγά σιγά ώσπου στο τέλος ακολουθεί απότομη στροφή, την οποία για να καταφέρεις να πάρεις πρέπει να φρενάρεις περισσότερο. Απέναντι σου υπάρχει τοίχος, χωράφι, θάλασσα, ... , φανταστείτε ό,τι σας βολεύει περισσότερο, δεν με απασχολεί! Έχω βρεθεί αρκετές φορές σε τέτοιους δρόμους και πιθανότατα και εσείς.

    Το ερώτημα είναι προφανές: θα φρενάρει η μηχανή με ABS ή θα κάνει εκείνο το περιβόητο κλαπ-κλουπ (επειδή ίσως συνάντησε κάποια ανωμαλία στο οδόστρωμα) και θα σε αφήσει χωρίς φρένα στην κρίσιμη στιγμή; Βοηθήστε με λίγο ρε παίδες, ετοιμάζομαι για καινούρια μοτο μετά απο 15 χρόνια οδήγησης χωρίς ABS και λοιπά κέρατα και δεν ξέρω αν τελικά θα με βοηθήσουν ή όχι.
    Τα περισσοτερα abs απενεργοποιουνται κατω απο τα 10 - 15 χλμ γιατι σε διαφορετικη περιπτωση δεν θα σταματουσες ποτε.

    Στις αναπηδησεις των τροχων το abs ενεργοποιειτε οταν ο τροχος βρισκεται στον αερα , με το που ξαναβρει δρομο (και προσφυση ) δεν τρεχει μια.

    Το σκηνικο που περιγραφεις εμενα μου κανει σε πολυ ειδικη περιπτωση αφου απο την μια με 15 - 20 χιλιομετρα οι τροχοι ακολουθουν το αναγλυφο του δρομου και δεν αναπηδουν οτι εμποδια και αν συναντησουν και απο την αλλη μαλλον θα μιλας για κατηφορα - γκρεμο αν δεν μπορει να ελεξεις με τα φρενα σου την πορεια σου.

    Εν πασει περιπτωση , επειδη δεν εχω καταλαβει ακριβω τι ενοεις , οδηγω μοοσυκλετα με abs εδω και δυομισι χρονια ... σε οποιαδηποτε κατασταση δρομου ,με οποιαδηποτε ταχυτητα και σε οποιεσδηποτε συνθηκες κινησης και ταχυτητας δεν εχω βιωσει το παραμικρο απο τα ''προβληματα'' και τις παγιωμενες αποψεiw που κυκλοφορουν για το abs.

    Eιναι ενα συστημα που σε σωζει απο τις στραβες με τα μπλοκαρισματα , δεν ειναι πανακεια , δεν σε κανει καλυτερο οδηγο και δεν κανει για πιστα η αγωνιστικη οδηγηση...αυτα

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    896

    Re: Abs και ανώμαλοι κατήφοροι...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από frapes

    Το ερώτημα είναι προφανές: θα φρενάρει η μηχανή με ABS ή θα κάνει εκείνο το περιβόητο κλαπ-κλουπ (επειδή ίσως συνάντησε κάποια ανωμαλία στο οδόστρωμα) και θα σε αφήσει χωρίς φρένα στην κρίσιμη στιγμή; Βοηθήστε με λίγο ρε παίδες, ετοιμάζομαι για καινούρια μοτο μετά απο 15 χρόνια οδήγησης χωρίς ABS και λοιπά κέρατα και δεν ξέρω αν τελικά θα με βοηθήσουν ή όχι.
    θα φρενάρει απλά θα χάσεις κανα μέτρο..αυτό βεβαια δε σημαίνει ''μην πάρεις μοτο με abs''...απλά΄άμα πάρεις θα μάθεις το κουσουρι του και σε τέτοιες συνθήκες που περιγράφεις θα ξέρεις ότι θα φρενάρεις εκεί και όχι εδώ.Οπότε ρυθμίζεις την ταχύτητά σου..(αυτο το κάνεις πάντα εννεοείται)

    το αν θα σε βοηθήσει θα το μάθεις αφου κάνεις κανένα τεστ ride...πάντως αν έχεις απαιτήσεις στην οδήγηση σου/θες να έχεις τον απόλυτο έλεγχο του τι κάνεις μάλλον θα σου σπάσει τα νευρα.Αν όχι τότε ίσως σε γλυτώσει απο άλλα σπασμένα(πλαστικά στην καλύτερη) ειδικά σε βρεγμένο οδόστρωμα(οι έλληνες μοτοσυκλετιστές είμαστε ψιλοάσχετοι στη βροχή...)

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2004
    Μηνύματα
    28
    Ναι, σε ψιλογκρεμίλα αναφέρομαι el-hymador όπου τα φρένα τα χρειάζεσαι συνέχεια. Γι’ αυτό που λές περί απενεργοποίησης του abs κάτω απ τα 10-15 km, σε κάποιο παλιότερο moto είχα διαβάσει ότι συμβαίνει κάτω από τα 5 km. Anyway, μάλλον θα το πάρω με abs και θα προσαρμοστώ πάνω του, όπως λέει κι ο xlitos. Άλλωστε, κανα δυό σούπες που χα φάει παλιότερα με μπλοκαρίσματα μπροστινού δεν ξεχνιούνται εύκολα! Thanx για τις απαντήσεις...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από frapes
    Ναι, σε ψιλογκρεμίλα αναφέρομαι el-hymador όπου τα φρένα τα χρειάζεσαι συνέχεια. Γι’ αυτό που λές περί απενεργοποίησης του abs κάτω απ τα 10-15 km, σε κάποιο παλιότερο moto είχα διαβάσει ότι συμβαίνει κάτω από τα 5 km. Anyway, μάλλον θα το πάρω με abs και θα προσαρμοστώ πάνω του, όπως λέει κι ο xlitos. Άλλωστε, κανα δυό σούπες που χα φάει παλιότερα με μπλοκαρίσματα μπροστινού δεν ξεχνιούνται εύκολα! Thanx για τις απαντήσεις...

    Εγώ θα ξαναγίνω κακός και θα σου πω πρώτα να πάρεις οποιοδήποτε άλλο μηχανάκι έχεις και να αρχίσεις να μαθαίνεις τα φρένα του. Και όχι σε γκρεμούς... Σε απόλυτα ασφαλές περιβάλλον.

    Κάνε test ride πριν πάρεις ότι είναι να πάρεις μετά, και λύσε τις απορίες σου μόνος σου πριν το αγοράσεις -ίσως να μπορείς τότε. Το ABS σώζει, το να φρενάρεις από συνήθεια σε τρία στάδια (ελαφριά πίεση, για να δώσεις το χρόνο στην ανάρτηση, μετά δυνατά ως το σημείο λίγο πριν μπλοκάρει που το βρίσκεις με κάμποση προπόνηση, και μετά πάλι ελαφριά για επαναφορά), είναι πιο αποδοτικό -αλλά θέλει εξάσκηση.

  6. #6
    α τσα πρρρρρρρρρ Το avatar του/της HLIASCBF
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    25

  7. #7
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Σ΄αυτές τις κατηφόρες βάζεις δευτέρα, έχεις συνέχεια τσιμπημένο το πίσω φρένο και ελέγχεις με το μπροστινό. Η ταχύτητα που κινήσαι είναι μικρή και συνεχώς ελεγχόμενη επομένως δε νομίζω να σε προβληματίσει το ABS.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  8. #8
    Κώτσο έχω μια φοβερή κατηφορική στροφούλα εδώ κοντά, το μόνο της πρόβλημα (όπως σε πολλές) είναι ότι άμα δεν τη ξέρεις, δε ξέρεις ότι είναι τεράστια.

    Άμα τη ξέρεις, πηγαίνεις με ανοιγόμενο γκάζι, κανονικά μέχρι να τελειώσει, οπότε σηκώνεις τη μηχανή, φρενάρεις λίγο, και πας στην επόμενη.

Παρόμοια θέματα

  1. Abs και ελαστικά, διαστάσεις ελαστικών και λειτουργία του Abs
    από αιγαιοπλόος στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2008, 18:34
  2. V-strom, ABS και χώμα
    από paranoid στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2007, 12:59
  3. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2007, 12:33
  4. Abs στο 650 και στο 1000;;;
    από BANIAS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2005, 00:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF