Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Αποψεις για μαθηματα οδηγησης

  1. #1
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916

    Αποψεις για μαθηματα οδηγησης

    Σχετικα με τα μαθηματα οδηγησης που διαφημιζονται κατά καιρους απο CSS, περιοδικα κλπ :

    Οι υπηρεσιες αυτες προσφερονται καθαρα για κερδος – To CSS λογικο αφου δεν το κρυβει αλλωστε.....


    Tα περιοδικα :

    Τα περιοδικα ειναι απογοητευση
    - ζητουν απο τους αναγνωστες – πελατες - και ΚΥΡΙΩΣ "συναδελφους" χρηματα για να τους "μαθουν" οδηγηση.... Το θεωρω απαραδεκτο – και δεν πειθωμαι φυσικα ότι το ποσό που ζητουν είναι τα εξοδα (πιστα, ημι-διατροφη, εξοδα περιοδικου) γιατι έαν το υπολογισετε ατομικα θα δειτε ότι δεν χρειαζονται ουτε τα μισα.

    Μαθηματα :

    Διαφωνω με τα "μαθηματα" των περιοδικων λογω κοστους αλλα και νοοτροπιας των εκπαιδευτων που μοιραζονται τα "μυστικα" της οδηγησης (με το αζημιωτο βεβαια)



    Kαι εξηγω :

    Θεωρια : Yπαρχουν πηγες (βιβλια, και κυριως internet) oπου λενε AΚΡΙΒΩΣ τα ιδια με αυτα που λενε στα μαθηματα - Και επιπλεον μαθαινεις και πολλα περισσοτερα που δεν αναφερουν στα μαθηματα (προφανως λογω χρονου).

    Πρακτικη : Υπαρχουν σημεια (εκτος πιστας) τα οποια δεν είναι ασφαλη (στις εξοδους) οσο μια πιστα, αλλα από την «πιστα» των Μεγαρων εχουν καλυτερη προσφυση (Σερρες δεν παιζουν λογω αποστασης)
    Σταση, κατεβασματα, φρενα, γραμμες, γυροσκοπικη, μαρσπιε, πλαγιασμα, κλπ ΟΛΑ μαθαινονται ευκολα στο δρομο ξεκινωντας από τις βασεις της θεωριας και με αρκετη εξασκηση....


    Προσωπικα με ολους τους γνωστους μου και κατοχους moto εχουμε κανει μαζι απειρες βολτες με σκοπο να ανταλλαξουμε αποψεις για τις τεχνικες της καθημερινης και γρηγορης οδηγησης.
    Αποψη μου λοιπον ειναι οτι δεν ειναι απαραιτητο να πληρωνετε για 1-2-3 ημερες μαθηματα τα οποια σε καμμια περιπτωση δεν αρκουν να δωσουν τις βασεις για την υπολοιπη ζωη σας ως αναβατες.

    Ένα παραδειγμα θεωριας μπορειτε να δειτε στο link : http://www.msgroup.org/TIPS.asp

    Τα πολλα περισσοτερα στοιχεια εχει το site ΜSG της Αγγλιας το οποιο όμως δεν λειτουργει.....

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    εχεις δικιο σε οτι αφορα τον κερδοσκοπικο χαρακτηρα των μαθηματων και τη υπερβολικα υψηλη τιμη τους!!! και εγω απορω γιατι 250 ευρω για ενα level...

    αλλα δε μπορεις να πεις οτι δεν μαθαινεις στα μαθηματα αυτα. οσοι εχουν παει λενε τα καλυτερα...

    εγω παντως ειμαι ευχαρηστημενος απο το μαθημα (επρεπε να ειναι τσαμπα ομως ή να χρηματοδοτουναι απο το κρατος...)


    ps
    ωραιο site!!! Thanks

  3. #3
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

    Το κοστος ειναι αδικαιολογητο - Εχω παει στο 0-300 και δεν εμαθα και πολλα περισσοτερα σε θεωρια - μας ειπαν τα "γνωστα" θεωρητικα τα οποια κατα μεγαλη μου εκπληξη μεγαλο ποσοστο αναβατων τα αγνοουσε!

    Χρειαζομαστε διαβασμα και μετα εξασκηση!

    Poly kalo to link


  4. #4
    να σα πω την γνωμη μου....
    ναι ειναι πολλα τα λευτα αυτο ειναι σηγουρο και δεν μπορει ο καθε ενας να τα σωσει. αλλα απο την αλλη ενα πεσημο να γλητοση καποιος ειναι αρκετο για να πη οτι χαλαλι στα λευτα που εδωσα αφου γλητωσα.

    στα βιβλια μπορει να σου δινουν πολλες πληρωφοριες αλλα πολες φορες μονο το βιβλιο δεν φτανει γιατι δεν μπορει να σου δηξει τοσο παραστατικα το τι πρεπει να κανεις. φιλος που το αγωρασε το βιβλιο του καλιφορνια ειπε οτι εντιποσιαστηκε αλλα πολλα δεν τα καταλαβε.

    στα μαθηματα στην πιστα απλα διδασκεσε σε ενα 100% ασφαλες περιβαλων τον τροπο οδηγησης και εξικιονεσε με την μοτο πιο ευκολα γιατι δεν εχεις τον νου σου μην σου ερθη κανεις απο απεναντη, με αποτελεσμα να σηγκεντρονεσε περισοτερο στης ασκησεις.

    οδηγω απο το 1975. ο τροπος οδηγησης που ειχα μαθει ειναι οπως αναφερης 2-3 φιλοι που οδηγουν καλα, και ανταλασουμε εμπιριες και ιδεες. μετα απο 28 χρωνια οδηγησης εμαθα οτι οδηγουσα λαθος.

    γιαυτο και μαζευω ποτε ποτε τα παιδια που δεν εχουν την δηνατοτητα να πανε στα μαθηματα και τους δυχνω τον σωστο τροπο οδηγησης. για να μην τα μαθουν οπως και εγω απο 2-3 φιλους που τα ξερουν λαθος. αν ειναι να τα μαθουν ας τα μαθουν σωστα. για να πινουν αυριο ενα κρασι στην υγεια μου, και να λενε οτι ευτηχως υπηρξε καποτε ενας ψωνισμενος με της μοτο και μας ειπε δυο λογια.

    γιωργος

  5. #5
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    .................
    για να πινουν αυριο ενα κρασι στην υγεια μου, και να λενε οτι ευτηχως υπηρξε καποτε ενας ψωνισμενος με της μοτο και μας ειπε δυο λογια.

    γιωργος

    Τσιπουρο κανει να πινουν στην υγεια σου?

    Παντως το τριημερο που μας περασε, εγω ηπια πολλες μπυρες στην υγεια σου και το εχω αναφερει και στο οδοιπορικο που εγραψα! :rotflmao:

    Η αληθεια ειναι (και ντρεπομαι που το λεω) οτι παραξεθαρεψα, με αποτελεσμα να εχω ξυσιες στις μπαγκαζιερες ...

    Εκει ηταν που σε "εβριζα"!
    Καλα δεν πηγαινα εγω, σαν κοτουλα ?
    Τι τα 'θελα τα μαθηματα?

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  6. #6
    ΕΓΟ ΠΑΛΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΟΥ.ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΩ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΟ ΟΤΙ ΠΑΩ ΣΑΝ ΚΟΤΑ?ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΓΡΗΓΟΡΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ ΝΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΙΟ ΑΡΓΟΥΣ 5 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΡΟΜΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ!!!!!!



    ΥΓ:ΓΙΑΓΙΑ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ?

  7. #7
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Συμφωνω με ολους σας

    Η "τεχνη" της οδηγησης χρειαζεται πρακτικη αλλα και ειναι λογικο να θες να την μοιραστεις (οχι φυσικα με επιδειξη)

    Προσωπικα οτι εχω μαθει τα εχω μεταφερει σε τουλαχιστον 5 νεους αναβατες και πραγματικα το χαρηκα γιατι βοηθησα συναδελφο.

    Οχι ομως οργανωμενα οπως η γιαγια, η οποια αξιζει ολα τα εύσημα!

  8. #8
    Θα κανουμε μαθημα τελικα?

    Δασκαλοι τα φωτα σας!!!


  9. #9
    μεγαλε τον αυγουστο τα μονα πραγματα που επιτρεπετε να κανουμε ειναι...
    1) βολτα με την μοτο
    2) μπανακι. ..
    3):ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: ...
    4) ..
    5):rotflmao: βολτα με φιλους:rotflmao:

    τα μαθηματα τον σεπτεμβριο..
    γιωργος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28_1_5.gif 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	3,1 KB 
ID:	3726

  10. #10
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    grmakis,

    εχεις δικιο σε ολα και στο θεμα χρηματων !!!.

    τα πιο πολλα απο αυτα που λενε τα εχω μαθει απο τον Δ.Κονοβαλοφ (Πρωταθλητης Junior στα motard).

    Τα μαθηματα ειναι καλα στο να σε πληροφωρησουν για το πως στριβει η μηχανη και ποια ειναι τα λαθη που κανουμε ολοι συνηθως.

    Αν εχεις απο το 3ο και πανω εισαι σε ενα καλο επιπεδο για γρηγορη (αγωνηστικη) οδηγηση , δεν ειναι βεβαια Kenny Roberts που εχει o Γιαννης Μπουστας.

    Τωρα τα περιοδικα βγαζουν κερδος , αν σκεφτεις οτι 50ε ειναι για τα Μεγαρα ολη μερα , την θεωρεια ( ενταξει πρεπει να στην μαθει καποιος αν δεν τη ξερεις ).

    Αλλα τον παραγοντα πτωσης πουθενα δεν τον αναφερουν στα μαθηματα ( ενταξει πολοι την βελπουν Doohan και αρχιζουν τις παπαριες και καποια στιγμη πεφτουν ) αλλα οσοι πανε στα μαθηματα πανε για να μαθουν να οδηγουν γρηγορα.

    Οσο για το ασφαλες σε θεμα τι κανω το 1ο και 2ο level ειναι υπεραρκετα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PALADIN
    Εγγραφή
    31/07/2002
    Μηνύματα
    112
    Re giorgo ...... pu pas me tetoies apopseis??? kai pos perimeneis na veltioseis ton eauto soy an den iparxei kapoios o opoios SIGOURA kserei polla perissotera apo esena gia na sou diksei????

    H theoria diavazete.....os gnoston i praksi apo ti theoria apexoun dis eti fotos. Os gnoston i ellada den prosferete gia tetoies katastaseis (axaxaxax..as prosexate na eisastan agglia...plakaa).....isa isa..ta lefta tou california einai OLA TA LEFTA. opos kai tou european superbike to opioo den nomizo na erxete edo....kai i pista....aaax i pista (snif....mou lipei to oulton park..kai to donnigton..kai to to cadwell.nai more ok..)..aksizei na mazepseis lefta kai na pas serres...me kapoion pu ksereis pos kserei, na se anevasei esto ena click....apo ekei kai pera..i efarmogi tis theorias ksenizei...den simvadisei me ti sinithismeni mas odigisi....eeee kai?..i epanalipsi tha tin kanei anapospasto meros tis sinithismenis mas odigiseis..kai AN matheis ta vasika kai ta efarmosis, i taxitita tha erthei apo moni tis me to xrono......



    aaaaa kai pu se..... i gnosi einai dinami kai kostizei gia na moirastei!
    OFTEN CHALLENGED

    NEVER BEATEN

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    το 90% της υπόθεσης είναι ο *δάσκαλος*

    το άλλο 10% είναι η γνώση.

    θες να μάθεις, βρες τον καλό δάσκαλο.

  13. #13
    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩ
    2 πόδια 2 ρόδες

  14. #14
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PALADIN
    Re giorgo ...... pu pas me tetoies apopseis??? kai pos perimeneis na veltioseis ton eauto soy an den iparxei kapoios o opoios SIGOURA kserei polla perissotera apo esena gia na sou diksei????

    H theoria diavazete.....os gnoston i praksi apo ti theoria apexoun dis eti fotos.
    kai AN matheis ta vasika kai ta efarmosis, i taxitita tha erthei apo moni tis me to xrono......

    aaaaa kai pu se..... i gnosi einai dinami kai kostizei gia na moirastei!
    Συμφωνω!

    Ετσι ακριβως εγινε και με μενα διαβαζα,διαβαζα... πηγαινα μονος μου στην Πεντελη και στο Ντραφι, οπου προσπαθουσα να τα εφαρμοσω...καλα μεχρι εδω ενα 50% μου βγηκε...αφου βελτιωθηκα αισθητα.

    Για το υπολοιπο 50% μου ελειπε ο δασκαλος. Στην εταιρεια μου δουλευε τοτε ενα παιδι ο οποιος τοτε αγωνιζοταν στα 250 racing.

    Αφου τον επεισα, και με την πρωτη βολτα μαζι στο παγοδρομιο των Μεγαρων, καταλαβα οτι ηθελα πολυ δουλεια ακομη.
    Ο συναδελφος, εδειξε φοβερη υπομονη και εχοντας παντα υποψιν την θεωρεια που γνωριζα πολυ καλα, ακολουθωντας εναν εμπειρο αναβατη πηρα θαρρος, και αρχισα να παω ολο και γρηγοροτερα σε σημειο που εριξα την διαφορα απο τα 15 στα 3 δευτερολεπτα!

    Τις προπονησεις τις καναμε μαζι για 2 χρονια περιπου και ακομη μαθαινω....
    Τονιζω το θεμα των 2 ετων διοτι ξαναγυρνωντας στις 4 ημερες των μαθηματων πειτε μου τι να μαθεις σε 4 ημερες? και γιατι να δωσεις μια μικρη περιουσια (υπολογιζω 1800€ και για τα 4 μαθηματα μαζι με εξοδα μεταβασης, διαμονης, διατροφης) και να μην ψαχτεις να μαθεις μονος σου ή απο αλλους συναδελφους?

    Και το ξαναλεω : τα μαθηματα καλα ειναι γιατι σιγουρα θα μαθεις, θα βελτιωθεις αλλα η οικονομικη εκμεταλευση που γινεται δεν εχει προηγουμενο!

    Εκει ειναι η ουσια για μενα, τα υπολοιπα απο κοντα.....


  15. #15
    Οι βασεις ξεκινανε φυσικα με την θεωρεια - οσο και να διαβασεις χωρις να γινει σωστη πρακτικη ενα και το ιδιο ειναι.

    Για εμας που δεν εχουμε να διαθεσουμε τα χρηματα για να παμε CSS ειμαστε καταδικασμενοι να κυκλοφορουμε ως δημιοσιοι κυνδυνοι?

    Η μηπως οσοι πηγαν CSS νομιζουν οτι τα ξερουν ολα?

    Το εχω xesmeno το CSS και ειμαι σιγουρος οτι μπορω να τα καταφερω και μονος μου οπως ολοι μας -

    Ρωτηστε ποσοι οδηγοι του Ελληνικου πρωταθληματος που τους βλεπουμε και μενουμε με το στομα ανοικτο εχουν κανει μαθηματα?

    Αφου τα καταφεραν αυτοι να γινουν ικανοι οδηγοι τοτε μπορουμε και οι υπολοιποι - Aσε το CSS για εκεινους που τα εχουν και μπορουν.

    Και το κερασακι : Δυο γνωστοι και απο Θεσσαλονικη εκαναν τα sessions του CSS .....

    ΞΕΡΕΤΕ τι αποφασισαν? Ετοιμαζονται να τρεξουν στον αγωνα του Σεπτεβριου στις Σερρες (αντοχης)!!!!! :rotflmao:

    Ερε ξυλο που θα τους ριξω οταν τους δω.......




    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ολη η αληθεια για τα μαθηματα οδηγησης!!
    από makocer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2006, 09:31
  2. Μαθηματα οδήγησης
    από madtank στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2005, 13:36
  3. Μαθήματα οδήγησης στο χώμα - 11 & 12 Ιουνίου 2005
    από ninja9r στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 01:11
  4. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:49
  5. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 02:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF