Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: kle 500 vs aprilia pegaso 650

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    4

    kle 500 vs aprilia pegaso 650

    παιδια γεια σας Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για τισ μηχανες αυτες . Για να ειμαι ειλικρινης
    σκεφτομουν το κλε αλλα μετα που οδηγησα το απριλια αλαξα γνωμη. παντα μιλαω για μεταχειρισμενα . Ειχα ακουσει κακα λογια για τα aprilia οσο αφορα service ανταλακτικα ισχυουν αυτα?θα ηθελα να ακουσω γνωμες απο ατομα που εχουν τις συγκεκριμενες μηχανες . ευχαριστω.

  2. #2
    Άρχισαν οι Βροχές πάλι!!! Το avatar του/της xanoutas
    Εγγραφή
    13/05/2005
    Μηνύματα
    37
    Καλώς ήρθε φίλε μου! Είχα το Pegaso του 2001,το ψεκαστό,για ένα χρόνο περίπου. Το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε ήταν ενας καμμένος ανορθωτής, που είναι και κλασσικό πρόβλημα στον πήγασο. Κατά τα άλλα , για μέσα στην πόλη είναι ότι πρέπει. Και μαζεμένος όγκος, και κόβει το τιμόνι αρκετά. Για τα ταξίδια τώρα, ο δικύλινδρος κινητήρας του ΚLE , κάνει την διαφορά. Δεν έχω οδηγήσω το ΚLE, αλλά κρίνω από το V-Strom που έχω τώρα. Οι κραδασμοί του μονοκύλινδρου πήγασου είναι κουραστικοί μετά από λίγη ώρα. Όχι ότι ο πήγασος δεν σε πάει, αλλά αλλιώς είναι το δικύλινδρο. Από ανταλλακτικά πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα. Για περισσότερες πληροφορίες για τον πήγασο κοίταξε και εδώ www.apriliabikers.gr .Καλές βόλτες ό,τι και να πάρεις!
    Όλα είναι δρόμος...
    Το Βlog μου

  3. #3
    Λοιπόν, φίλε, εχώ δεν έχω καμία από τις δύο μηχανές αλλά επειδή έψαχνα πριν καιρό για μηχανή το είχα ερευνήσει το θέμα. Αν θες ακούς τη γνώμη μου. Εγώ σου προτείνω το ΚΛΕ. Το ΚΛΕ είναι δικύλινδρο μηχανάκι με αρκετή δύναμη, τρομερά αξιόπιστο, με μαλακές όμως αναρτήσεις και πολύ σκληρή σέλα.
    Όσον αφορά το Απρίλια φοράει το κινητήρα της Rotax που είναι και αυτός αξιόπιστος αλλά είναι μονοκύλινδρο (με ότι θετικά και αρνητικά μπορεί να έχει αυτό) και βγάζει ηλεκτρολογικά προβλήματα (κλασική βλάβη το alternator). Δεν είναι κακό μηχανάκι και από πλευρά συμπεριφοράς και είναι και injection.
    ΑΛΛΑ η αντιπροσωπία της Aprilia στην Ελλάδα είναι ότι χειρότερο υπάρχει από άποψη after market service. Θα παρακαλάς να μη σου τύχει η παραμικρή βλάβη, γιατί μπορεί να περιμένεις και μήνες για ένα απλό ανταλλακτικό. Αν δε με πιστεύεις πήγαινε στο apriliabikers.gr να δείς τι λένε και οι ίδιοι. Αν αποφασίσεις για το Aprilia, βρές ένα συνεργείο με αξιόπιστο μηχανικό και με μεγάλο stock από ανταλλακτικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Ελπίζω να σε βοήθησα.

  4. #4
    Νομίζω πως ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει είναι ο φίλος loufas που είχε KLE 500 και το πούλησε για να αγοράσει Pegaso.Χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    4
    οπως μου τα λετε ρε παιδια το ουσιαστικο προβλημα του aprilia ειναι τ α ανταλακτικα και τα αξεσουαρ. οσο αφορα τα ηλεκτρολογικα δε με νοιαζουν και πολυ αφου τα παλευω και γω και τα πατενταρω σαν ηλεκτρονικος που ειμαι . Το βασικο που με ενδιαφερει ειναι η αξιοπιστια του κινητηρα

  6. #6
    Από αξιοπιστία κινητήρα το Pegaso καλά τα πάει, αλλά σου ξαναλέω ότι το μηχανάκι θα σου σπάει τα νεύρα με χαζές βλάβες που θα σε καθηλώνουν για καιρό, επειδή δεν υπάρχουν stock ανταλλακτικά. Αν είσαι διατεθημένος να συμβιβαστείς με αυτά τα ελαττώματα και να αναδείξεις τα προτερήματα, αγόρασε Pegaso. Πάντως εγώ το μηχανάκι το θέλω να μου καλμάρει τα νεύρα και όχι να μου τα σπάει...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
    Αν δε με πιστεύεις πήγαινε στο apriliabikers.gr να δείς τι λένε και οι ίδιοι.
    Το apriliabikers δεν έχει καμμιά σχέση με την aprilia hellas. Λογικό είναι τα μέλη του να συζητούν κυρίως τα προβλήματα που έχει το κάθε μοντέλο, παρά να λεει ο ένας στον άλλο, ουάου τι γαμάτο μηχανάκι πήρα.
    Εκτός απ΄τον διακόπτη που είναι συχνό πρόβλημα στα pegaso, δεν έχει διαφορετικά προβλήματα από ότι όλες οι μοτοσυκλέττες του πλανήτη. Το μοτερ είναι αυτό που φοράνε τα BMW F650.

    Αν θες ρίξε μια ματιά στο site. Υπάρχουν pegaso με καμμιά 200.000 χλμ στο κοντερ. Σιγουρα κάποιοι ιδιοκτήτες θα σου απαντήσουν καλύτερα.

    Και καλοί μηχανικοί υπάρχουν, και συνεργεία με μεγάλο στοκ ανταλλακτικών. (Αρμακόλας π.χ). Μπες στο www.apriliabikers.gr να πάρεις μια καλυτερη γνώμη.

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332
    Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
    Λοιπόν, φίλε, εχώ δεν έχω καμία από τις δύο μηχανές αλλά επειδή έψαχνα πριν καιρό για μηχανή το είχα ερευνήσει το θέμα.
    Ας αρχίσω κομμάτι κομμάτι μια και αναφέρεις διάφορα μέσα στο κείμενο και δεν θα ήθελα να «μπερδέψω» ΚΙ ΕΓΩ κανέναν που θέλει να αποφασίσει κάτι παρόμοιο.
    1ον Μια και δεν έχεις καμιά απ’ τις δυο μηχανές τότε δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο απόλυτος στα συμπεράσματά σου.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
    Όσον αφορά το Απρίλια φοράει το κινητήρα της Rotax που είναι και αυτός αξιόπιστος αλλά είναι μονοκύλινδρο (με ότι θετικά και αρνητικά μπορεί να έχει αυτό) και βγάζει ηλεκτρολογικά προβλήματα (κλασική βλάβη το alternator). Δεν είναι κακό μηχανάκι και από πλευρά συμπεριφοράς και είναι και injection.
    2ον Τα θετικά και αρνητικά μιας μηχανής μπορεί δει κάποιος μόνο με την χρήση της η από πληροφορίες κάποιων χρηστών, κι όχι από ένα «πεταχτό διάβασμα» σε διάφορα περιοδικά και φόρουμ, που στην δεύτερη περίπτωση κάποιοι μπορεί να κάνουν και λάθος.
    «Κλασική» βλάβη ονομάζουμε μια βλάβη που γίνεται συχνά έως πάντα και μπορούμε να την πούμε και «γραφική».
    Το…. Alternator= «εναλλακτήρας» τι είναι? Δεν το ξέρω. Κι ούτε έχω δει τέτοια βλάβη. (επιφυλάσσομαι αλλά «κλασική βλάβη ΔΕΝ είναι).
    Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
    ΑΛΛΑ η αντιπροσωπία της Aprilia στην Ελλάδα είναι ότι χειρότερο υπάρχει από άποψη after market service. Θα παρακαλάς να μη σου τύχει η παραμικρή βλάβη, γιατί μπορεί να περιμένεις και μήνες για ένα απλό ανταλλακτικό. Αν δε με πιστεύεις πήγαινε στο apriliabikers.gr να δείς τι λένε και οι ίδιοι.
    [/B]
    3ον Η αντιπροσωπεία ApriliaHellas είναι τόσο «χειρότερη» όσο είναι πολλές αντιπροσωπείες, απλά οι χρήστες των προϊόντων της είναι θα έλεγα πιο απαιτητικοί και καλά κάνουν.
    ΟΙ διαρκείς αλλαγές των Ελλήνων αντιπροσώπων έχουν δημιουργήσει ένα μεγάλο πρόβλημα στο θέμα πήγαινε-έλα των ανταλλακτικών και πολύ περισσότερο κάποιοι «έμποροι» οι οποίοι πουλάνε παρά-εισαγωγή μηχανές Aprilia χωρίς μετά να παρέχουν «after seles service». Αυτό βέβαια το μαθαίνει κάποιος μετά!
    Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
    ΑΛΛΑ Αν δε με πιστεύεις πήγαινε στο apriliabikers.gr να δείς τι λένε και οι ίδιοι.
    Αν αποφασίσεις για το Aprilia, βρές ένα συνεργείο με αξιόπιστο μηχανικό και με μεγάλο stock από ανταλλακτικά για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    [/B]
    4ονΤώρα εδώ κανονικά μια και είμαι μέλος θα έπρεπε να χαιρόμουν που το ApriliaBikers απέκτησε τέτοια φήμη, ότι δηλαδή όποιος μπαίνει, και διαβάζει ότι διαβάζει, είναι πρέπει να το θεωρεί ΔΕΔΟΜΕΝΟ.
    Το ApriliaBikers ξεκίνησε με μια «καταγραφή» προβλημάτων που με τον καιρό (αν κάποιος διαβάσει (ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ) θα δει ότι ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα επισημασμένα προβλήματα συνοδεύονται KAI με λύσεις. Πράγμα που πριν δεν γινόταν και είχε σαν αποτέλεσμα το «νούμερο» της «ραδιοαρβύλας» να μεγαλώνει συνεχώς.
    Το να ψάχνει κάποιος πρώτα να βρίσκει συνεργείο και μηχανικό πριν αγοράσει μηχανή, να τον κάνει «κουμπάρο» για να τον έχει ανα πάσα στιγμή εύκαιρο είναι το ιδανικό αλλά δεν είναι έτσι τα πράματα.
    Όταν αγοράζεις μηχανή κοιτάς πρώτα τα χρήματα κι αγοράζεις την καλύτερη μηχανή απ’ όλες σύμφωνα με τα λεφτά που δίνεις (όπως λέει κι ο φίλος μου ο Afro).
    Καλό θα είναι να μην παραθυθιαζόμαστε από….. «άκουσα τον τάδε, μου είπε ο δείνα, κλπ κλπ».
    Ρώτα κάποιους που ξέρουν αλλιώς ψάξε για …. «κουμπάρο».

    Και να τελειώσω συμπληρώνοντας ότι, όλα αυτά είναι γνώμες ενός χρήστη μάρκας Aprilia και μέλους του www.Apriliabikers.gr κι ΟΧΙ ενός «εμπόρου», «dealer», «υπάλληλου» της Aprilia, η όποιου άλλου έχει όποιες οικονομικές απολαβές γύρω απ’ το θέμα «Απρίλια», αλλά ούτε και κάποιου «μαγαζιού» «site» η ότι άλλο που σπονσονάρεται από την ApriliaHellas η οποία τελεί καθεστώς «Δημόσιας Υπηρεσίας». Είπαν ότι άλλαξε αλλά δεν είδαμε ακόμα.

    Άλλες απορίες, ερωτήσεις, κι ότι άλλο… ρίψατε σημείωμα, έχουμε και κανονικές δουλειές που πρέπει να ζήσουμε κιόλας.
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2007
    Μηνύματα
    3

    Re: kle 500 vs aprilia pegaso 650

    Εγώ θα σταθώ στο παρακάτω:

    Για να ειμαι ειλικρινης σκεφτομουν το κλε αλλα μετα που οδηγησα το απριλια αλαξα γνωμη.
    δεν ειναι τυχαίο,
    οι πιο πολλοι έτσι την πατήσαμε



    Πάντως για να μιλησουμε σοβαρά, τα 2 χρόνια προβληματα που έχει ο πηγασος (ανορθωτης και διακόπτης) λύνονται για πάντα με πραγματικά! ελάχιστον κόστος...

    Το κλε το θεωρω αξιοπιστο μηχανάκι, αλλα δεν εκφέρω γνώμη γιατι δεν το έχω οδηγήσει κάν...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    4
    μα γιατι ρε παιδια τα λετε τοσο δραματικα τα πραγματα? ολες οι μηχανες εχουν τα πποβληματακια τους Και το κλε εχει προβληματα με το κομπλερ της μιζας,με τη κεφαλη και διαφορα αλλα . Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα . Το οτι οι ιταλοι δε φημιζονται για τα ηλεκτρικα τους αυτο ειναι γνωστο .Αλλα δε νομιζω οτι ειναι και τοσο τρομερο απο τη στιγμη μαλιστα που ειναι γνωστα στο καθενα και μπορει να τα προλαβει προτου τη πατησει, και μαλιστα με μηδαμινο κοστος. Εγω παντως αν τελικα το παρω το πρωτο που θα κανω ειναι να τα τσεκαρω ολα αυτα και να τα διορθωσω.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Εγώ δεν μπορώ πάντως να μη σχολιάσω, άσχετα απ' όλα τ' άλλα, το ΧΑΟΣ που χωρίζει τις δυο μηχανές από πλευράς εμφάνισης (ασφαλώς υπέρ του Ιταλού). Χ-Α-Ο-Σ, και λίγο λέω...

  12. #12
    Καλημέρα! Παιδιά με έχετε παρεξηγήσει! Ο άνθρωπος ζήτησε γνώμες και εγώ είπα τη δική μου. Αυτά που γράφω δεν τα λέω τυχαία. Στη λέσχη που είμαι υπάρχουν πάρα πολλοί με Pegaso και άλλοι τόσοι με KLE. Η εκάστοτε απόφαση για την αγορά μηχανής περνάει πάντα και από τις ανάγκες του ιδιοκτήτη. Επίσης περνάει και από την περιποίηση που θα τυγχάνει η κάθε μηχανή από τον ιδιοκτήτη, η πόλη στην οποία θα βρίσκεται (γιατί αν βρείς καλό συνεργείο στην επαρχία σφύρα μου) και τα ανταλλακτικά που διατίθενται. Σίγουρα όλες οι μηχανές βγάζουν βλάβες, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ με τίποτα π.χ. ότι το ελατήριο από το καπάκι που κρύβει την τάπα του ντεπόζιτου, στο καινούριο Pegaso μετά από 50 ανοίγματα να σπάει και το ανταλλακτικό να σου έρχεται μετά από 2 μήνες! (βλ. Apriliabikers). Επίσης εδώ στη λέσχη, ένας που είχε Πήγασο κάθε φορά που έπεφτε σε καλή λακούβα του καιγόταν το λαμπάκι του πίσω φαναριού.
    Λοιπόν αυτά αν εσάς σας ακούγονται νορμάλ, εμένα μου φαίνονται απίστευτα.
    Ωραία δε λέω ότι τα μηχανάκια σας είναι για τα παλιοσίδερα, αντιθέτως από ομορφιά σκίζουν και γενικά δεν έχουν τίποτε να ζηλέψουν από ιαπωνικά μοτέρ, αλλά το πρόβλημα εδώ είναι η γελοία αντιπροσωπία που υπάρχει και αντί να διαμαρτυρηθείτε στο εργοστάσιο της Aprilia μήπως και φιλοτιμηθεί να βρεί ένα σοβαρό αντιπρόσωπο, κάθεστε και ευαγγελίζεστε βρίσκοντας πατέντες για χαζοβλάβες. Και μή μου πείτε οτι η aprilia hellas έχει σχέση με τη Μοτοδυναμική; Μέρα με τη νύχτα!
    Η πολιτική της αχρηστεύει αυτά κατά τα άλλα υπέροχα μηχανάκια. (βλ. Pegaso Strada, Tuono, Caponord κλπ)

  13. #13
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332
    Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
    ..................και αντί να διαμαρτυρηθείτε στο εργοστάσιο της Aprilia μήπως και φιλοτιμηθεί να βρεί ένα σοβαρό αντιπρόσωπο, κάθεστε και ευαγγελίζεστε βρίσκοντας πατέντες για χαζοβλάβες......
    Ανωρωτιέμαι τι σε κάνει κι αναφέρεσαι συνέχεια στο ΑpriliaBikers χωρίς ποτέ να το έχεις ΔΙΑΒΑΣΕΙ , απλά το κοιτάς?
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/02/2007
    Μηνύματα
    3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από creperistas
    Σίγουρα όλες οι μηχανές βγάζουν βλάβες, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ με τίποτα π.χ. ότι το ελατήριο από το καπάκι που κρύβει την τάπα του ντεπόζιτου, στο καινούριο Pegaso μετά από 50 ανοίγματα να σπάει και το ανταλλακτικό να σου έρχεται μετά από 2 μήνες! (βλ. Apriliabikers). Επίσης εδώ στη λέσχη, ένας που είχε Πήγασο κάθε φορά που έπεφτε σε καλή λακούβα του καιγόταν το λαμπάκι του πίσω φαναριού.
    Λοιπόν αυτά αν εσάς σας ακούγονται νορμάλ, εμένα μου φαίνονται απίστευτα.
    Ωραία δε λέω ότι τα μηχανάκια σας είναι για τα παλιοσίδερα, αντιθέτως από ομορφιά σκίζουν και γενικά δεν έχουν τίποτε να ζηλέψουν από ιαπωνικά μοτέρ, αλλά το πρόβλημα εδώ είναι η γελοία αντιπροσωπία που υπάρχει και αντί να διαμαρτυρηθείτε στο εργοστάσιο της Aprilia μήπως και φιλοτιμηθεί να βρεί ένα σοβαρό αντιπρόσωπο, κάθεστε και ευαγγελίζεστε βρίσκοντας πατέντες για χαζοβλάβες. Και μή μου πείτε οτι η aprilia hellas έχει σχέση με τη Μοτοδυναμική; Μέρα με τη νύχτα!
    Η πολιτική της αχρηστεύει αυτά κατά τα άλλα υπέροχα μηχανάκια. (βλ. Pegaso Strada, Tuono, Caponord κλπ)
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα Ιαπωνικά έχουν υποστηρικτές με παρωπίδες (όντας Ευρωπαίοι κίολλας)

    Ο πηγασος για αυτα που σου δινει μεταχειρισμένος είναι παρα πολύ φθηνος..
    Τα ανταλακτικά πλέον έρχονται σε 6 εργάσιμες και σε 3 με αεροπλάνο με έξτρα επιβάρυνση..
    Επίσης πλέον επηδη υπάρχει αρκετά καλη πληροφόρηση δεν είναι δύσκολο να βρείς τους σωστους μηχανικους...

    Όσον αφορα τις βλάβες που αναφερθηκαν...

    Ο μόνος που του κάηκε το λαμπάκι του φρένου στο apriliabikers από λακουβα ήμουν εγώ (Pegaso Trail), το έπαθα μόνο μια φορά και οφειλόταν σε ψυχρή κόλληση (γιατί πρόκειται για leds σε πλακέτα)

    Όσον αφορά το ελατήριο δεν είναι και τόσο τραγικό κάθε 200χμλ να βάζεις το χεράκι σου να ανοιγεις το καπάκι, ούτε ειναι δύσκολο να βρεις άλλο ελλατήριο (οχι απο aprilia) με μισό ευρό το οποίο και δεν θα σπάει.

    Επίσης ο νέος πηγασος (2007) δεν έχει ελατήριο από την μάνα του και εννοείτε το μεταχειρισμένος μέχρι το 2004.

    Επίσης για το κλε έχω ακουσει για βιδες που ξεβιδωνουν, πλαστικα που τριζουν, ακόμα και για σπασμένα καρτερ. Αν και τα εχω ακουσει απο μηχανικο δεν τα υιοθετω, και συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι αξιοπιστο μηχανακι. Απλά το ανεφέρω γιατι αν προβληματιζεσαι για ενα ελατηριακι (που δεν σου προκαλει και προβλημα) πόσο θα πρέπει να προβληματιστεις με πραγματικα προβληματα όπως το παραπάνω?

    Για κάποιους ανθρώπους όμως το δέχομαι ότι τα παραπάνω προβλήματα είναι αρκετά για να μην πάρουν μια μηχανή... για άλλους όχι.

    Φιλικά
    Ανδρέας

  15. #15
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zep

    Τα ανταλακτικά πλέον έρχονται σε 6 εργάσιμες και σε 3 με αεροπλάνο με έξτρα επιβάρυνση..
    Επίσης πλέον επηδη υπάρχει αρκετά καλη πληροφόρηση δεν είναι δύσκολο να βρείς τους σωστους μηχανικους...

    Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα σχετικά με τα ανταλλακτικά. Και φυσικά μιλάμε για ανταλλακτικά εκτός από τα συνήθη των τυπικών service. Τα τελευταία τα έχουν στοκαρισμένα όλα τα σοβαρά συνεργεία γιατί δεν τους συμφέρει να γίνονται παρκινγκ για μηχανές.

    Απο προσωπική εμπειρία μιλάω γιατί είχα το Tuono που εχει πουλήσει και λιγότερο από τον Πήγασο. Έχω παραλλάβει ανταλλακτικό απο Ιταλία σε 8 ημέρες (στο συνεργείο) και αλλο ενα σε 4 ημέρες με εξπρές αποστολή πάλι από Ιταλία γιατί το χρειαζόμουν. Και προτιμώ να έχω ενα ανταλλακτικό μέσα στο πολύ 15 ημέρες παρά σε 2,3,4+ μήνες όπως κάνουν οι Ιαπωνικές αρκετές φορές. Και ξαναλέω, τυπικά πράγματα και συνήθη ανταλακτικά υπάρχουν σε όλα τα σοβαρά συνεργεία σε στοκ. Και φίλος με πήγασο (απο τα πρώτα μοντέλα) ποτέ δεν είε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός από τα τυπικά service.

    Πάντως άσχετα με τα service, το ενα μηχανάκι με το άλλο είναι μέρα με την νύχτα. Τουλάχιστον μια κατηγορία πάνω είναι ο Πήγασος και ο παλιός και πολύ περισσότερο ο νέος. Έχει αποδεδειγμένα αξιόπιστο μοτέρ (Pegaso, BMW funturo, GS) και είναι ακετά Fun στημένος. Πιο πολύ από τα BMW γιατί τραβάει χωρίς σκορτσαρίσματα από πολύ χαμηλά. Έχει λίγο πιο πολλούς κραδασμούς από τα BMW αλλα όχι τίποτε ενοχλητικό. Καλές αναρτήσεις (ειδικά τα παλιότερα με το USD εμπρός) και σέλα.

    Το KLE πάλι είναι απλά ενα τίμιο για την τιμή του μηχανάκι αλλα ξεπερασμένο προ πολλού. Κύριο μειονέκτημά του είναι οι πολύ μαλακές αναρτήσεις του που τερματίζουν στα ζόρικα, πλέουν στα πολλά και γενικά το σύνολο σκελετός-αναρτήσεις είναι για χαλαρή οδήγηση. Αν είσαι εκεί, τότε μπορεί να χαρακτηριστεί και πλεονέκτημα, ειδικά στην πόλη και σε κακοή άσφαλτο όπου δεν ταλαιπωρείται η μέση σου. Η σέλα του χωρίς να είναι κακή, δεν είναι τόσο άνετη για κανένα από τους δυο. Συν οτι ο δικύλινδρος όντας αδύναμος σχετικά, δεν έχει και το άρπαγμα και την ροπή του μονοκύλινδρου.

    Προσωπικά δεν θα θα είχα δίλλυμα και θα έπαιρνα με κλειστά τα μάτια το Aprilia. Αλλα εαν θέλεις FUN τότε πάρε Aprilia, αν σε ενδιαφέρει η χαλαρή οδήγηση τότε μπορείς να κοιτάξεις και το KLE (αν και εκεί πάλι Πήγασο θα έπαιρνα).

    Αυτά

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 23:46
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2006, 05:28
  3. XT660X vs aprilia pegasus 650 trail ?
    από XTLSR στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 14:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF