Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Τρακάρισμα και ασφαλιστικές..

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658

    Τρακάρισμα και ασφαλιστικές..

    Παιδιά θέλω λίγο την βοηθειά σας σε κάτι..

    Συγγενικό μου πρόσωπο τράκαρε (οδηγά αμάξι) με κάποια που βγήκε από κόκκινο φανάρι (με αυτοκίνητο και αυτή).
    Στην συνέχεια λόγο της σφοδρότητας το αμάξι του συγγενή μου έπεσε σε κάδους του δήμου και έσπασε ο προφυλακτήρας μπροστα.
    Όταν ήρθε η τροχαία κατέγραψε το περιστατικό αλλά δεν περιέγραψε την στούκα στους κάδους παρά μόνο μεταξύ των αμαξιών. Το αμάξι είναι ακόμα με δόσεις και η ασφαλιστική είναι με πλήρη κάλυψη.
    Αφού το πήγαμε το αμάξι στο συνεργείο ο πραγματογνώμονας της δικής μας ασφαλιστικής άφησε απ'εξω την ζημιά του προφυλακτήρα ισχυριζόμενος ότι είναι από διαφορετικό ατύχημα (δεν ισχύει κανονικά).
    Το συγγενικό μου προσωπο μίλησε με τον τροχαίο που κατέγραψε το περιστατικό αλλά είπε πως αλλαγή της δήλωσης μπορεί να γίνει μόνο αν είναι και αυτή μπροστά (λογικό).
    Η φταίχτρια όμως σε συννενόηση με την ασφαλιστριά της ανέφερε πως μπορεί να γίνει απλά με το να το αναφέρει στην ασφαλιστική της.
    Η ασφαλιστική της φταίχτριας όμως δεν καταγράφει πληρέστατα το γεγονός (το ότι έπεσε στους κάδους εξαιτίας της στούκας) και αφήνει υπονοούμενα πως μπορεί να μην προκλήθηκε από το τρακάρισμα.
    Επίσης ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής μας (alliance) δεν φαίνεται να θέλει να δικαιολογήσει τις ζημιές που προκάλεσε η άλλη..

    Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής (μιας και δεν έχει κανένας μας εμπειρία από τρακαρίσματα):

    α) μπορείς να κάνεις μύνηση στην υπαίτια και να διεκδικήσεις αποζημίωση για το ότι προκάλεσε ατύχημα περνώντας με κόκκινο;
    β) μέχρι κάποιο ποσό το πληρώνει η ασφαλιστική σου η όλο το ποσό το πληρώνει πάντα η ασφαλιστική του φταίχτη;
    γ) τι τύχη θα είχαμε αν βάζαμε δικηγόρο να κυνηγήσει τις ασφαλιστικές;;

    Sorry guys για το μεγάλο mail αλλά υπάρχει πολύ σύγχιση. Είναι εξοργιστικό αν χρειαστεί να πληρώσουμε την μαλακία της άλλης..



    Υ.Γ Δεν υπάρχει τραυματίας στο ατύχημα..
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  2. #2
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Προσωπικη εμπειρια δεν εχω αλλα εγινε το εξης σε ενα φιλο:
    Μετα απο ατυχημα τον ειδοποιουν οτι θα παρει 5500 ευρω αποζημιωση.
    Εκεινος στελνει στην ασφαλιστικη,τις αποδειξεις του μηχανικου-φανοποιου,τις αποδειξεις απο τα ανταλακτικα,την φορολογικη του δηλωση και την ενημερωση του ικα και τους ζηταει 10500 ευρω.Ζητουσε μαζι δηλαδη και αποζημιωση γιατι 2 μηνες δεν θα μπορουσε να δουλεψει.
    Του απαντανε οτι δεν προκυτε να του δωσουν τετοιο ποσο και κινηθηκε δικαστηκα εναντιων της ασφαλιστικης.
    Τελικα πηρε τα χρηματα που ζητουσε αλλα μετα απο πολυ μεγαλη ταλαιπωρια.
    Δεν ξερω αν βοηθησα καθολου.Ελπιζω να πανε ολα καλα.
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
    Προσωπικη εμπειρια δεν εχω αλλα εγινε το εξης σε ενα φιλο:
    Μετα απο ατυχημα τον ειδοποιουν οτι θα παρει 5500 ευρω αποζημιωση.
    Εκεινος στελνει στην ασφαλιστικη,τις αποδειξεις του μηχανικου-φανοποιου,τις αποδειξεις απο τα ανταλακτικα,την φορολογικη του δηλωση και την ενημερωση του ικα και τους ζηταει 10500 ευρω.Ζητουσε μαζι δηλαδη και αποζημιωση γιατι 2 μηνες δεν θα μπορουσε να δουλεψει.
    Του απαντανε οτι δεν προκυτε να του δωσουν τετοιο ποσο και κινηθηκε δικαστηκα εναντιων της ασφαλιστικης.
    Τελικα πηρε τα χρηματα που ζητουσε αλλα μετα απο πολυ μεγαλη ταλαιπωρια.
    Δεν ξερω αν βοηθησα καθολου.Ελπιζω να πανε ολα καλα.
    Την δική του ασφαλιστική η του φταίχτη κυνήγησε;;
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  4. #4
    Οταν λες "πληρη καλυψη" τι εννοεις?μικτη?Αν ειναι μικτη,νομιζω οτι η ασφαλιστικη του φιλου σου πρεπει να του καλυψει τις ζημιες που μορει να μην αναγνωριζει η αλλη ασφαλιστικη μεχρι τελευταιας δραχμης εεεεεε ευρω και μετα τα βρισκουν οι ασφαλιστικες μεταξυ τους.Η ΤΟΤΑ ηρθε???Παντως για το δικαστικος ειναι μεγαλο μπερδεμα και πολυ χρονοβορο.2 χρονια και βαλε.Α ναι....και θεωριτικα με την πληρη καλυψη πρεπει να εχει ο φιλος σου νομικη καλυψη.Δηλαδη βαζει δικηγορους η ασφαλιστικη του και αυτος δεν πληρωνει τιποτα.Απλα περιμενει...

    Υ.Γ. Και οταν λες αλλαγη της δηλωσης τι εννοεις???τι σχεση εχει η τροχαια???οταν τρακαρεις και δεν φταις δεν χρειαζεται να κανεις εσυ καμμια δηλωση.Αν ομως αυτος που σε τρακαρε κανει αρνητικη τοτε κανεις και εσυ και μετα ερχονται τα δικαστηρια.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
    Την δική του ασφαλιστική η του φταίχτη κυνήγησε;;
    Αυτο φανταζομαι οτι εγινε επειδη υπηρχε και τραυματισμος???

  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918

    Re: Τρακάρισμα και ασφαλιστικές..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
    Παιδιά θέλω λίγο την βοηθειά σας σε κάτι..

    Συγγενικό μου πρόσωπο τράκαρε (οδηγά αμάξι) με κάποια που βγήκε από κόκκινο φανάρι (με αυτοκίνητο και αυτή).
    Στην συνέχεια λόγο της σφοδρότητας το αμάξι του συγγενή μου έπεσε σε κάδους του δήμου και έσπασε ο προφυλακτήρας μπροστα.
    Όταν ήρθε η τροχαία κατέγραψε το περιστατικό αλλά δεν περιέγραψε την στούκα στους κάδους παρά μόνο μεταξύ των αμαξιών. Το αμάξι είναι ακόμα με δόσεις και η ασφαλιστική είναι με πλήρη κάλυψη.
    Αφού το πήγαμε το αμάξι στο συνεργείο ο πραγματογνώμονας της δικής μας ασφαλιστικής άφησε απ'εξω την ζημιά του προφυλακτήρα ισχυριζόμενος ότι είναι από διαφορετικό ατύχημα (δεν ισχύει κανονικά).
    Το συγγενικό μου προσωπο μίλησε με τον τροχαίο που κατέγραψε το περιστατικό αλλά είπε πως αλλαγή της δήλωσης μπορεί να γίνει μόνο αν είναι και αυτή μπροστά (λογικό).
    Η φταίχτρια όμως σε συννενόηση με την ασφαλιστριά της ανέφερε πως μπορεί να γίνει απλά με το να το αναφέρει στην ασφαλιστική της.
    Η ασφαλιστική της φταίχτριας όμως δεν καταγράφει πληρέστατα το γεγονός (το ότι έπεσε στους κάδους εξαιτίας της στούκας) και αφήνει υπονοούμενα πως μπορεί να μην προκλήθηκε από το τρακάρισμα.
    Επίσης ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής μας (alliance) δεν φαίνεται να θέλει να δικαιολογήσει τις ζημιές που προκάλεσε η άλλη..

    Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής (μιας και δεν έχει κανένας μας εμπειρία από τρακαρίσματα):

    α) μπορείς να κάνεις μύνηση στην υπαίτια και να διεκδικήσεις αποζημίωση για το ότι προκάλεσε ατύχημα περνώντας με κόκκινο;
    β) μέχρι κάποιο ποσό το πληρώνει η ασφαλιστική σου η όλο το ποσό το πληρώνει πάντα η ασφαλιστική του φταίχτη;
    γ) τι τύχη θα είχαμε αν βάζαμε δικηγόρο να κυνηγήσει τις ασφαλιστικές;;

    Sorry guys για το μεγάλο mail αλλά υπάρχει πολύ σύγχιση. Είναι εξοργιστικό αν χρειαστεί να πληρώσουμε την μαλακία της άλλης..



    Υ.Γ Δεν υπάρχει τραυματίας στο ατύχημα..

    Το γεγονος οτι ο μαλακας ο τροχαιος ως συνηθως δεν κατεγραψε με ακριβεια τα γεγονοτα ειναι που δυσκολευει τα πραγματα.
    Αν εχει ερθει η οδικη βοηθεια (η ''φροντιδα'') της ασφαλιστικης και εχει βγαλει φωτογραφιες καπως βοηθαει.


    Η οδηγος που περασε με κοκκινο ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σιγουρο οτι μετα απο πιεσεις της ασφαλειας της απεκρυψε το γεγονος...δεν το εχει συμπεριλαβει στην δηλωση της λοιπον.
    Το συγγενικο σου προσωπο , μπορει να εχει κανει αυτη την δηλωση (για τους καδους) αλλα αν δεν πιστοποιειτε απο καπου (τροχαια - φωτογραφιες) ειναι χλωμα τα πραγματα.

    Αν η δικη σου πλευρα εμμενει , μπορει να διεκδικησει τα χρηματα δικαστικα , αλλα θα παρει πολυ καιρο και τελικα αν τα πραγματα ειναι ετσι μαλλον δεν θα γινει κατι.

    ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥσ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΠΟΥ ΒΑΡΟΙΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΕΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΛΕΙΤΕ ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ (Η ΦΡΟΝΤΙΔΑ) ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.


    ειναι τα μοναδικα στοιχεια που μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν αποδεικτικα στο δικαστηριο και μεταξυ των ασφαλιστικων.

  7. #7
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Το παλικαρι ειχε σπασει χερι και ποδι με αποτελεσμα να μην δουλεψει 2 μηνες.
    Την δικη του ασφαλιστικη κυνηγησε.Η εκδικαση της υποθεσης τραβηξε κανα 18μηνο αλλα τελικα πηρε τα λεφτα.
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  8. #8
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
    Το παλικαρι ειχε σπασει χερι και ποδι με αποτελεσμα να μην δουλεψει 2 μηνες.
    Την δικη του ασφαλιστικη κυνηγησε.Η εκδικαση της υποθεσης τραβηξε κανα 18μηνο αλλα τελικα πηρε τα λεφτα.
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  9. #9
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
    Το παλικαρι ειχε σπασει χερι και ποδι με αποτελεσμα να μην δουλεψει 2 μηνες.
    Την δικη του ασφαλιστικη κυνηγησε.Η εκδικαση της υποθεσης τραβηξε κανα 18μηνο αλλα τελικα πηρε τα λεφτα.
    [/QUOTE

    Καλα το καταλαβα.Ομως ο φιλος μας δεν ανεφερε τιποτα για τραυματισμο,αρα δεν θα ηρθε και το ΤΟΤΑ να γινουν οι καταληλες ενεργειες.Φιλε η ασφαλιστικη σου πρεπει να κανει την δουλεια.ΠΙΕΣΕ ΤΟΥΣ.Αν και στην καταγραφη του τροχαιου απο τους μπατσους ο φιλος σου δεν ανεφερε τους καδους???.Αν ναι,και δεν το κατεγραψαν οι μπατσοι Δυσκολευει το πραγμα αν εχει περασει καιρος.Οι μπατσοι δεν ειδε τι εγραψαν???Χρειαζονται πιο πολλες λεπτομεριες να ρωτησω εναν καλο φιλο ασφαλιστη.Μαρτυρες υπηρχαν?η τυπησσα τη δηλωση εκανε???κλπ κλπ

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά..

    Δυστυχώς ούτε φώτογραφίες βγάλαμε και εξαρχής η τροχαία δεν κατέγραψε το ότι έπεσε στους κάδους. Επίσης δεν φώναξαμε ασφαλιστή εκείνη τη στιγμή..
    Ότι έχουμε είναι η περιγραφή του τροχαίου.

    Γενικά μέχρι κάποιο ποσό το καλύπτει η ασφαλιστική σου; Η πάει όποιο και αν είναι το κόστος στην ασφαλιστική του φταίχτη;

    Δεν είναι μικτή η ασφάλιση, είναι το πλήρες πακέτο που κάνεις σε καινούργιο αμάξι που το ξεπληρώνεις με δόσεις. Νομική κάλυψη δεν παρέχει..
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  11. #11
    Εαν 8α παει μεσω φιλικου διακανονισμου τοτε την αποζημιωση την περνεις απο την εταιρια σου.Παντως το καλυτερο που εχετε να κανετε οταν τρακαρετε ειναι να καλειτε την βοηθεια ατυχηματος της εταιριας σας.Το ιδιο και ο αλλος/αλλοι που εμπλεκονται ωστε να γινουν ολα(φωτογραφιες,δηλωσεις κτλ) επιτοπου και να μην μπορει κανενας να πει αλλα μετα.Δεν σε καλυπτει για νομικη προστασια???Εισαι σιγουρος??Ελαχιστες εταιριες δεν δινουν νομικη ποσο μαλλον οταν εχεις πακετο με φωτια,κλοπη κτλ...Καλα ξεμπερδεματα φιλαρακι

Παρόμοια θέματα

  1. Τρακαρισμα και το 2013 εχω...ελα παρε παρε...!!
    από g_m900 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2013, 20:27
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2010, 14:07
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2009, 12:42
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2006, 21:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF