Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Στον εισαγγελέα η Shell και τρεις θυγατρικές της

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ashton
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    282

    Στον εισαγγελέα η Shell και τρεις θυγατρικές της

    26/3/2007
    Στον εισαγγελέα η Shell και τρεις θυγατρικές της

    Στον Εισαγγελέα παρέπεμψε τη μητρική SHELL και 3 θυγατρικές της, που διαχειρίζονται πρατήρια, η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Ανάπτυξης, για επιβολή προστίμου και ποινικών κυρώσεων, διότι δεν ανέγραφαν στην πινακίδα της βενζίνης V - POWER τον αριθμό των Οκτανίων, όπως έχουν υποχρέωση, σύμφωνα με την αγορανομική διάταξη 13 /2004.

    Όπως επισημαίνεται σε δελτίο Τύπου που εξέδωσε ο υπουργός Ανάπτυξης κ. Δημήτρης Σιούφας και ο υφυπουργός Ανάπτυξης κ. Γιάννης Παπαθανασίου, το αποτέλεσμα της μη αναγραφής του αριθμού των οκτανίων είναι να παραπλανάται ο καταναλωτής, διότι δημιουργείται εσφαλμένα η εντύπωση ότι πρόκειται για βενζίνη περισσοτέρων οκτανίων σε σχέση με την απλή αμόλυβδη (95 οκτάνια) ενώ έχουν τα ίδια οκτάνια και να προωθείται με αυτόν τον τρόπο η πώληση του συγκεκριμένου τύπου βενζίνης σε υψηλότερη τιμή σε σχέση με την τιμή της απλής αμόλυβδης. Συνεπώς η αναγραφή του αριθμού των οκτανίων στην πινακίδα συμβάλει καθοριστικά στη σωστή ενημέρωση και επιλογή του πολίτη - καταναλωτή.

    Η παραπομπή της μητρικής SHELL γίνεται γιατί υποχρεώνει, είτε μέσω της θυγατρικών της, είτε απ' ευθείας τους ιδιοκτήτες πρατηρίων, να έχουν αυτή την αναγραφή στις πινακίδες τους, κατά παράβαση της αγορανομικής νομοθεσίας.

    Η παραπομπή των τριών θυγατρικών εταιρειών της SHELL A.E.: «Ο ΕΡΜΗΣ», «ΣΕΛΛ ΕΛΛΑΣ Ε.Π.Ε» και «ΜΥΡΤΕΑ ΑΕ.» γίνεται, γιατί σε 11 πρατήρια τους που ελέγχθηκαν, δεν ανέγραφαν στην πινακίδα της βενζίνης V - POWER τον αριθμό των Οκτανίων όπως έχουν υποχρέωση σύμφωνα με την αγορανομική διάταξη 13 /2004.


    Πηγή: ΑΠΕ

    kathimerini.gr


    (δεν ξέρω αν είναι για εδώ, ή για άλλη κατηγορία... Ας το μεταφέρουν οι αντμινιστράτορες αν το έβαλε σε λάθος.)

  2. #2
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Τοσο μικρη λεπτομερεια κι'ομως μπορουν να κοψουν προστιμο γι'αυτο!
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062

    Re: Στον εισαγγελέα η Shell και τρεις θυγατρικές της

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
    26/3/2007
    Στον εισαγγελέα η Shell και τρεις θυγατρικές της

    Ναι,αυτο τους πειραξε τους μ@λ@κες...Το οτι η βενζινη μονο ανεβαινει και δεν κατεβαινει ποτε, ακομα και με διεθνεις μειωσεις στην τιμη του πετρελαιου δεν ειναι απατη,ειναι σεβασμος προς τους πολιτες...

    Σκατ@δες...

  4. #4
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Παντα αισιοδοξοι και με το καλο λογο....
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Παντα αισιοδοξοι και με το καλο λογο....
    μα γιατί το λές αυτό???

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Παντα αισιοδοξοι και με το καλο λογο....
    αν μπορεις και αξιζεις περισσοτερα και σου δινουν λιγα και σου φτανουν,συγχαρητηρια

    υ.γ.κοψε το καπνισμα,βλαπτει...

  7. #7
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
    αν μπορεις και αξιζεις περισσοτερα και σου δινουν λιγα και σου φτανουν,συγχαρητηρια

    υ.γ.κοψε το καπνισμα,βλαπτει...
    Οχι παλευω, παιρνω αυτο που θελω, ποτε δεν μου φτανει και προσπαθω κι αλλο, αλλα βαρεθηκα πια την γκρινια, ολα μυριζουν και ολα ξυνιζουν...

    Ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος, χαμογελαω το πρωι ακομα και τις μερες που εχω πολλα ζορια, δεν μπορω την κακομοιρια που εχουν πεσει οι ανθρωποι γυρω μου!

    Πρεπει αν το κοψω το ρημαδι...

    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  8. #8
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    δεν μπορω την κακομοιρια που εχουν πεσει οι ανθρωποι γυρω μου!

    Πρεπει αν το κοψω το ρημαδι...

    Bοήθησέ τους να την ξεπεράσουν, δείξε τους πως να χαμογελούν ....

    Ειδικά τώρα, πρέπει να το κόψεις το ρημάδι

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Οχι παλευω, παιρνω αυτο που θελω, ποτε δεν μου φτανει και προσπαθω κι αλλο, αλλα βαρεθηκα πια την γκρινια, ολα μυριζουν και ολα ξυνιζουν...

    Ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος, χαμογελαω το πρωι ακομα και τις μερες που εχω πολλα ζορια, δεν μπορω την κακομοιρια που εχουν πεσει οι ανθρωποι γυρω μου!

    Πρεπει αν το κοψω το ρημαδι...


    μαζι σου σε ολα!
    το κακο ομως δεν ειναι η γκρινια,αλλα η καθηλωση σε εναν καναπε που απο κει κρινουμε μονο τα τεκτενομενα,χωρις να θεωρουμε οτι εμεις ειμαστε μερος τους!οτι κι εμεις συμβαλουμε για ολο αυτο,εστω με την αδρανεια μας.
    και μενουμε να γκρινιαζουμε απλα για να γκρινιαζουμε.
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΜΙΖΕΡΙΑΑΑΑΑ


    υ.γ.κοψτο που σου λεω

  10. #10
    ρε σεις, μήπως έχετε ξεφύγει λίιιιιγο;

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Προσφατα ειδα ενα ντοκιμαντέρ για τις δραστηριότητες της Shell στη Νιγηρία και εχω κοψει καθε ειδους συναλλαγή με την εν λογο εταιρεία...

  12. #12
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από noble
    μαζι σου σε ολα!
    το κακο ομως δεν ειναι η γκρινια,αλλα η καθηλωση σε εναν καναπε που απο κει κρινουμε μονο τα τεκτενομενα,χωρις να θεωρουμε οτι εμεις ειμαστε μερος τους!οτι κι εμεις συμβαλουμε για ολο αυτο,εστω με την αδρανεια μας.
    και μενουμε να γκρινιαζουμε απλα για να γκρινιαζουμε.
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΜΙΖΕΡΙΑΑΑΑΑ


    υ.γ.κοψτο που σου λεω
    Αρα συμφωνουμε οτι να κραζουμε συνεχεια απο αυτο το φορουμ δεν εχει νοημα...Και που και που να λεμε και τα καλα που γινοντε...

    Λες να το κοψω εεε?
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  13. #13
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ρε σεις, μήπως έχετε ξεφύγει λίιιιιγο;

    ωραια ας μιλησουμε για διαιτες για να μπεις στο παιχνιδι...
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    ωραια ας μιλησουμε για διαιτες για να μπεις στο παιχνιδι...
    :a017: :a37: :a57:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    ενας ανθρωπος που προσπαθει ν αλλαξει οτι τον ενοχλει εχει καθε δικαιωμα να φωναζει!!
    αυτος παλι που βολευεται,κανενα!
    επισης το καλο ειναι υποκειμενικο...αν θεωρεις καλο,οτι εκλεψα ενα σπιτι και με πιασανε γιατι δεν εχω διπλωμα
    ξεφυγαμε?τι ηταν το θεμα μας?


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 15:05
  2. Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2007, 22:17
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 22:35
  4. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2005, 00:22
  5. Η αποκριά και η ιστορία της...
    από KAS77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 12:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF