Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Τέρμα στο πρόβλημα με το συμπλέκτη του lc8 !!!

  1. #1

    Talking Τέρμα στο πρόβλημα με το συμπλέκτη του lc8 !!!

    Τελικά το πρόβλημα φαίνεται να βρήκε τη λύση του από την Evoluzione.

    Μπείτε στο παρακάτω thread, διαβάστε..... και χαρείτε !!!

    http://www.advrider.com/forums/showt...171986&page=13

    Αξίζει να διαβάσετε όλο το thread από την αρχή...
    To talk without thinking is to shoot without aiming...
    __________________

  2. #2
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Προσοχή στην τιμή.

    Το ανταλλακτικό πρέπει να κοστίζει στα $180, έξοδα αποστολής άγνωστα (υπολογίζω καμμιά $20 από άλλα αντίστοιχα μικροπράγματα εξ Αμερικής), ΦΠΑ 19% επάνω στα $214,5 , εκτελωνισμός 3,5% επάνω σε όλα, σύνολο $221=163? + κάτι ακαθόριστα έξοδα , σύνολο 170?. Νομίζω κάπου εκεί πρέπει να είναι.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  3. #3

    Re: Προσοχή στην τιμή.

    Πάντως ειλικρινά gefr, δεν κατάλαβα γιατί τους έγραψες αυτά που τους έγραψες κάποια στιγμή εκεί στο thread.. Με εντελώς φιλική διάθεση στο λέω αυτό -και χωρίς καν να έχω KTM και να με καίει το θέμα, ότι ήταν λίγο εξοργιστικά. Ενώ βλέπεις ότι μια εταιρία σκύβει πάνω από το θέμα και προτείνει λύση μέσα σε απίστευτα μικρό χρονικό διάστημα (σε αντίθεση με τη μαμά εταιρία που το κουκουλώνει), εσύ να το απαξιώνεις μερικώς και να κινδυνεύεις με λιντσάρισμα !!
    To talk without thinking is to shoot without aiming...
    __________________

  4. #4
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Tο thread το ξεκίνησα...

    Όταν βρήκα τις αιτίες που δημιούργούν το πρόβλημα. Το οτι μία εταιρεία δίνει λύση, που εμείς πρέπει να αγοράσουμε,(όχι και τόσο φτηνά) δεν είναι απαραίτητα και η σωστή. Δηλαδή, όποιος θέλει μπορεί να την αγοράσει, αλλά εγώ προτιμώ να κάνω μία κατασκευή που να λύνει το πρόβλημα με δικά μου μέσα. Μου αρέσει αν θέλεις. Την κατασκευή δεν την απαξιώνω καθόλου. Αν όμως η δική μου λύση δουλεύει, τότε γιατί να μην την δοκιμάσω. Πιστεύω πάντως οτι η ΚΤΜ πρέπει να λύσει το πρόβλημα και όχι εμείς. Και πιστέυω οτι οι καταναλωτές πρέπει να πιέζουν την ΚΤΜ ή όποια άλλη εταιρεία να είναι συνεπής με τους πελάτες της. Άν μόλις υπαρχει πρόβλημα όλοι αγοράζουν κάποιο άλλο ανταλλακτικό που τους λύνει το πρόβλημα, τότε οι κατασκευαστές θα γλυτώνουν πολύ εύκολα . Ο καθένας κανονίζει την πορεία του. Πάντως η τροποποίηση της Magura ίσως να δουλεύει. Γιατί να μην τη δοκιμάσω;
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  5. #5

    Re: Tο thread το ξεκίνησα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    Όταν βρήκα τις αιτίες που δημιούργούν το πρόβλημα. Το οτι μία εταιρεία δίνει λύση, που εμείς πρέπει να αγοράσουμε,(όχι και τόσο φτηνά) δεν είναι απαραίτητα και η σωστή. Δηλαδή, όποιος θέλει μπορεί να την αγοράσει, αλλά εγώ προτιμώ να κάνω μία κατασκευή που να λύνει το πρόβλημα με δικά μου μέσα. Μου αρέσει αν θέλεις. Την κατασκευή δεν την απαξιώνω καθόλου. Αν όμως η δική μου λύση δουλεύει, τότε γιατί να μην την δοκιμάσω. Πιστεύω πάντως οτι η ΚΤΜ πρέπει να λύσει το πρόβλημα και όχι εμείς. Και πιστέυω οτι οι καταναλωτές πρέπει να πιέζουν την ΚΤΜ ή όποια άλλη εταιρεία να είναι συνεπής με τους πελάτες της. Άν μόλις υπαρχει πρόβλημα όλοι αγοράζουν κάποιο άλλο ανταλλακτικό που τους λύνει το πρόβλημα, τότε οι κατασκευαστές θα γλυτώνουν πολύ εύκολα . Ο καθένας κανονίζει την πορεία του. Πάντως η τροποποίηση της Magura ίσως να δουλεύει. Γιατί να μην τη δοκιμάσω;
    Είναι ίσως τελικά οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις εδώ. Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστη η έρευνα που έχεις κάνει, ο χρόνος και το μεράκι που αφιέρωσες. Αυτά χαρακτηρίζουν ένα πραγματικό μοτοσικλετιστή από έναν απλό οδηγό μοτοσικλέτας. Αν και πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχεις ήδη δοκιμάσει τη δική σου κατασκευή (ίσως βέβαια να περίμενες να τελειώσει η εγγύηση, ή να δεις το τι θα κάνει η μαμά εταιρία).

    Αδιαμφισβήτητα το βάρος πέφτει στην ΚΤΜ η οποία δεν πίεσε με τη σειρά της τον προμηθευτή της (Magura) για μια τελική λύση και στην ουσία δεν ξέρω αν τελικά παραδέχτηκε ποτέ το πρόβλημα. Αλλά και να βρεθεί τελικά μια λύση από τους δύο, πάλι νομίζω είναι αργά. Το μόνο που θα έσωζε πιστεύω την κατάσταση θα ήταν μια ανάκληση για αντικατάσταση με τη βελτιωμένη έκδοση (πράγμα που δεν το βλέπω να γίνεται, αφού δεν έχει γίνει παραδοχή του προβλήματος).
    Γιατί αν τελικά σε υποχρεώσουν σε αγορά της δικής τους λύσης -για το δικό τους πρόβλημα- τότε σίγουρα δε θα έχουν μάθει κανένα μάθημα...

    Υ.Γ. Έχει γίνει παραδοχή του προβλήματος τελικά, ή γράφω μπαρμπούτσαλα??
    (δεν έχω όπως έιπα ΚΤΜ, αλλά πραγματικά με ενδιαφέρει το θέμα)
    To talk without thinking is to shoot without aiming...
    __________________

  6. #6
    ΠΙΑΣΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ... Το avatar του/της BAD BOY
    Εγγραφή
    21/01/2005
    Μηνύματα
    877
    Μετα απο 2 χρονια διαμαχης η Μαγγουρα
    παραδεχτηκε το προβλημα και οι νεες
    τρομπες ειναι βελτιωμενες .
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο.
    -ΚΤΜ ON HEAD-

    kawasaki street warriors


  7. #7
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    "επίσημη παραδοχή" δεν νομίζω, αλλά...

    μήν περιμένουμε και συγγνώμη από την μαμά εταιρεία! Το ότι μου αλλάζουν το αντ/κό στη εγγύηση τέσσερεις φορές είναι μία έμμεση παραδοχή αστοχίας. Το ότι έγινε τροποποίηση του αντ/κού επίσης και αν θέλετε δείχνει και ωριμότητα. Επί τέλους τελείωσε η παρτίδα με τα αρχικά κυλινδράκια ή/και κάποιος βαρέθηκε να τα πληρώνει σαν εγγύηση, γιατί είναι σίγουρα κάποιο κόστος στον κατασκευαστή ή στην αντιπροσωπεία (δεν ξέρω πώς ακριβώς λειτουργούν τα πράγματα), αλλά και θέμα φήμης για την ΚΤΜ.

    Το δικό μου αντ/κό θα το τοποθετήσω όταν το τωρινό με αφήσει. Και φυσικά θα πάρω το επόμενο που θα μου δώσει η εγγύηση. Το πλεονέκτημα είναι οτι έχω τη δυνατότητα τώρα να αλλάξω το προβληματικό, στην άκρη του δρόμου και σε 10' να συνεχίσω την πορεία μου. Άν διαβάσω οτι και το καινούργιο design είναι προβληματικό, θα το βάλω στην άκρη. Αλλά πάλι η ζωή είναι μία περιπέτεια...
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  8. #8
    ΠΙΑΣΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ... Το avatar του/της BAD BOY
    Εγγραφή
    21/01/2005
    Μηνύματα
    877
    Επισημη παραδοχη της Magura για δικο της σφαλμα.
    Μεχρι τωρα ελεγε οτι φταιει ο συμπλεκτης του 950.
    Η ΚΤΜ εκανε τις αλλαγες που προτεινε η Magura αλλα
    το προβλημα δεν λυθηκε και μετα απο 2 χρονια
    διαμαχες αποφασισε να αλλαξει το ανταλλακτικο με
    αλλο βελτιωμενο στο σημειο με το προβλημα.
    Απο δω και μπρος η ΚΤΜ εχει μονο νεες τρομπες.
    Αυτα μας ειπαν σε σεμιναριο στην ΚΤΜ
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο.
    -ΚΤΜ ON HEAD-

    kawasaki street warriors


  9. #9
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Ώστε είσαι μηχανικός της ΚΤΜ;

    Γιά πές, γιά πές, το ανταλλακτικό δεν γράφει Magura πιά;
    Και τους πήρε δύο χρόνια για να δοκιμάσουν αλλαγές στην τρόμπα; και ποιές είναι αυτές αν επιτρέπεται; Δέν έχω τίποτα μαζί σου, αλλά δεν ξέρω να έγινε καμμία αλλαγή στην τρόμπα, μέχρι τώρα. Το ραγισμένο έμβολο σε τόσο πολλά μηχανάκια είναι προφανές οτι χρειαζόταν ενίσχυση. Το γδαρμένο έμβολο στο πλευρό, είναι ίσως πιό σύνθετο. Τέλος πάντων, τέλος καλό, όλα καλά, αλλά η ΚΤΜ σίγουρα πληρώνει ακριβά αυτές της τις ζημιές. Και η Magura επίσης. Προσδοκούμε την νέα τρόμπα μόλις η τωρινή εκπνεύσει.

    Γιώργος
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  10. #10
    ΠΙΑΣΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ... Το avatar του/της BAD BOY
    Εγγραφή
    21/01/2005
    Μηνύματα
    877

    Re: Ώστε είσαι μηχανικός της ΚΤΜ;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    -Γιά πές, γιά πές, το ανταλλακτικό δεν γράφει Magura πιά;
    -Και τους πήρε δύο χρόνια για να δοκιμάσουν αλλαγές στην τρόμπα;
    -και ποιές είναι αυτές αν επιτρέπεται;
    -Δέν έχω τίποτα μαζί σου,
    -αλλά δεν ξέρω να έγινε καμμία αλλαγή στην τρόμπα, μέχρι τώρα.
    - Το ραγισμένο έμβολο σε τόσο πολλά μηχανάκια είναι προφανές οτι χρειαζόταν ενίσχυση. Το γδαρμένο έμβολο στο πλευρό, είναι ίσως πιό σύνθετο. Τέλος πάντων, τέλος καλό, όλα καλά, αλλά η ΚΤΜ σίγουρα πληρώνει ακριβά αυτές της τις ζημιές. Και η Magura επίσης. Προσδοκούμε την νέα τρόμπα μόλις η τωρινή εκπνεύσει.
    -Γιώργος
    - Οχι δεν ειμαι μηχανικος της ΚΤΜ .
    -Φανταζομαι οτι θα γραφει.
    -Ειπα 2 χρονια διαμαχη.
    -Δεν ξερω.
    -Αυτο σου ελειπε.
    -Εγινε, εχει και νεο κωδικο.
    -ΟΚ
    -Επισης Γιωργος.
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο.
    -ΚΤΜ ON HEAD-

    kawasaki street warriors


  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299
    ημουν και γω στο σεμιναριο

    πραγματι οπως τα λεει ο badboy μας τα ειπαν το 8εμα ειναι

    πως εξαρχης η κτμ δεν ειχε προθεση να βαλει κατι ελατωματικο επανω στα μηχανακια της

    τωρα πως μπορει να ξερει οτι το καινουργιο δεν θα χαλαει??

    μηπως και το καινουργιο βγει μαπα??

    αυτο δεν το γνωριζει κανεις πιστευω, ο χρονος θα δειξει..........

  12. #12
    Και καλά το θέμα με το καινούριο ανταλλακτικό από τη Magura, έστω ότι λύνει το πρόβλημα (ή ο καιρός θα δείξει όπως πιο σωστά). Το θέμα είναι ποια είναι η πολιτική της ΚΤΜ στο θέμα: - έχω την παλαιού τύπου "τρόμπα" ακόμα (και την έχω αλλάξει και 2-3 φορές μέσα στην εγγύηση, αλλά πάντα με το παλιό ανταλλακτικό) και μου «σκάει» ξανά-φυσικά, αλλά εκτός εγγυήσεως πια. Θα μου βάλει την καινούρια-βελτιωμένη στο τσαμπέ?
    To talk without thinking is to shoot without aiming...
    __________________

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
    έχω την παλαιού τύπου "τρόμπα" ακόμα (και την έχω αλλάξει και 2-3 φορές μέσα στην εγγύηση, αλλά πάντα με το παλιό ανταλλακτικό) και μου «σκάει» ξανά-φυσικά, αλλά εκτός εγγυήσεως πια. Θα μου βάλει την καινούρια-βελτιωμένη στο τσαμπέ?
    oxi θα την πληρωσεις

    αλλα καθε ανταλλακτικο εχει δικια του εγγυηση ενος ετους
    οποτε αμα δεν εχει περασει ενας χρονος απο την τελευταια αντικατασταση, δεν την πληρωνεις

  14. #14
    αν θυμαμαι καλα στο σεμιναριο μας ειπαν οτι η magoyra εριχνε το προβλημα στην ΚΤΜ,
    οτι και καλα κατι δεν ειχε φτιαξει καλα η ΚΤΜ .(δεν θυμαμαι ακριβως τι πραγμα)
    Ετσι η ΚΤΜ εκανε καποιες αλλαγες και παλι ομως το προβλημα με τον συμπλεκτη δεν εξαφανιστηκε!

    Μετα απο αυτο αναγκαστηκε η magoyra να φτιαξει ξανα την τρομπα και υστερα απο πολλους μηνες δοκιμων ηρθε ο καιρος να αντικατασταθη και πλεον υπαρχει σαν καινουργιος κωδικος !


    αν υπαρχει καποιος που εχει βαλει την καινουργια ας ποσταρη να ακουσουμε εντυπωσης!

  15. #15
    ΠΙΑΣΕ ΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ... Το avatar του/της BAD BOY
    Εγγραφή
    21/01/2005
    Μηνύματα
    877
    Και σεις ακαμαρινος +πανος26 μηχανικοι της ΚΤΜ
    Συναδελφοιιιιιιι
    Καλυτερα Τρεις Μερες λυκος παρα...μια ζωη προβατο.
    -ΚΤΜ ON HEAD-

    kawasaki street warriors


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2009, 04:36
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2009, 15:51
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2008, 15:08
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2007, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF